Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am domeniul. Vreau sal-l parchez pe un servciu gen wix.com (dar gratuit)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
Va salut! As vrea sa-mi fac singur un site pe una din platformele gen wix.com sau simplesite.com dar care sa-mi permita sa-mi parchez propriul domeniu .ro pe care il am deja cumparat. Cunoasteti vreun astfel de servciu gratuit? (Pe wix.com trebuie sa fii membru premium pt a ti se permite sa folosesti propriul domeniu si nu unul cu terminatie wix.com. Multumesc!

Edited by ands, 06 March 2017 - 20:02.


#2
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu stiu daca exista ceva gratuit.
La momentul la care am cautat eu nu am gasit nici o alternativa gratuita pentru a "parca" siteul ce are cateva pagini pe el.
Iar la domenii .ro RoTLD nu te lasa sa schimbi decat Name server, deci trebuie sa cauti un serviciu care sa mearga direct cu NS.
Daca vrei platit incearca wordpress, e mai ieftin decat wix.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Hostinger.

#4
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Cauti un host free si gata.

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
zerozerozerowebhost

zero=0

Edited by xxvirusxx, 06 March 2017 - 23:17.


#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
se gasesc o gramada de sit-uri,teme...iti iei si un host ceva si gata

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ands, on 06 martie 2017 - 20:01, said:

Va salut! As vrea sa-mi fac singur un site pe una din platformele gen wix.com sau simplesite.com dar care sa-mi permita sa-mi parchez propriul domeniu .ro pe care il am deja cumparat. Cunoasteti vreun astfel de servciu gratuit? (Pe wix.com trebuie sa fii membru premium pt a ti se permite sa folosesti propriul domeniu si nu unul cu terminatie wix.com. Multumesc!

Salut. Nu știu pe ce lume trăiești tu, dar eu trăiesc în lumea reală, deci îți voi relata din această lume reală:

Când vrei să faci bani, trebuie să și pui bani la bătaie. Mult, puțin, cât o fi, însă banul doar la ban trage.

Ăstea cu gratuități merg doar dacă vrei să înveți. Și dacă vrei să înveți, atunci nu ai nevoie de branding, deci nici de domeniu propriu, deci subdomeniul wix.com ți se potrivește.

#8
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006

 OriginalCopy, on 07 martie 2017 - 10:11, said:

Salut. Nu știu pe ce lume trăiești tu, dar eu trăiesc în lumea reală, deci îți voi relata din această lume reală:

Când vrei să faci bani, trebuie să și pui bani la bătaie. Mult, puțin, cât o fi, însă banul doar la ban trage.

Ăstea cu gratuități merg doar dacă vrei să înveți. Și dacă vrei să înveți, atunci nu ai nevoie de branding, deci nici de domeniu propriu, deci subdomeniul wix.com ți se potrivește.

Stimate domn, mi-ai raspuns la o intrebare din lumea reala pe care eu nu am adresat-o. Nu am spus nicaieri ca vreau sa fac bani cu site-ul pt care am domeniul. Am cerut punctual o recomandare de platforma care imi permite sa-mi fac singur site-ul dar unde sa pot folosi gratuit domeniul meu, nu cel impus de ei.

#9
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Asa este, nu toata lumea are numai scopul de a face bani atunci cand cumpara un domeniu sau fac un site.

Edited by rumlegok, 07 March 2017 - 12:38.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ands, on 07 martie 2017 - 12:34, said:



Stimate domn, mi-ai raspuns la o intrebare din lumea reala pe care eu nu am adresat-o. Nu am spus nicaieri ca vreau sa fac bani cu site-ul pt care am domeniul. Am cerut punctual o recomandare de platforma care imi permite sa-mi fac singur site-ul dar unde sa pot folosi gratuit domeniul meu, nu cel impus de ei.
Nu îți înțeleg logica. Te-ai apucat să investești atunci când ți-ai cumpărat domeniul. Deci intenția ta e să-ți faci un brand.

Dacă te-ai înhămat la treaba asta, păi ține-te înhămat pe investiții ca să îți faci damblaua.

Dacă te-ai aruncat la investiții fără cap, pui treaba pe butuci și gata.

#11
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
Ok. Ti-am inteles punctul de vedere. Nu e obligatoriu sa-ti cumperi un domeniu ca sa faci profit. Dar sincer, prefer sa am o discutie constructiva cu userii care au o solutie la intrebarea mea. E mai putin important de ce am cumparat eu domeniul si daca vreau sau nu vreau sa fac bani cu el sau sa cresc vreun brand.

#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Se pare ca aici pe forum majoritatea celor ce incep ceva pe web sunt oameni disperati sa scoata bani si sa gaseasca un fraier sa le faca exit la siteul facut de ei...
Sunt unii cumpara domeniu strict pentru a avea un mail personalizat sau o pagina cu CV/Portofoliu, si nu doresc sa faca nici un exit.

#13
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Din experienta: gratuit iei, "gratuit" functioneaza.

Pt gratuit hostinger

Edited by Travertin, 07 March 2017 - 18:24.


#14
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Practic pentru a parca situl trebuie să configurezi niște NS-uri pentru el.

Utilitare care te lasă să configurezi intrările DNS sunt ClouDNS.net, CloudFlare.com, NS1.com.
Există și provideri români, vezi FreeDNS.ro.

Citește mai multe despre configurarea DNS-ului și caută și alte variante.

#15
IvanProhi

IvanProhi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.06.2018
Înțeleg că ai rezerve la investiții în găzduire, dar nu știu dacă vei găsi opțiuni gratuite de hosting, și chiar dacă vei găsi ceva ”gratuit”, nu e clar până la urmă pe cât de gratuite sunt în realitate. Pentru că plătești nu doar cu bani, dar și cu timpul personal, efort, nervi, …

Încearcă https://ro.webwave.me. Măiestrește-ți gratuit un site și dacă îți place vei putea obține un preț bun de la ei pentru planul premium. La ei, vei putea face un portofoliu, blog, primul contact cu clienții, ... Au suport în limba română. Încearcă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate