Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Romania-Germania Autoutilitara+remorca

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
CatalinStefan1

CatalinStefan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.03.2017
Buna ziua.M-am decis sa adresez cateva intrebari referitoare la ce trebuie sa sti cand placi de acasa pentru a cumpara 2 autoturisme din Germania!Mentionez ca doresc sa cumpar 2 autoturisme din zona Dusseldorf.Am hotarat sa plec insotit de un prieten impreuna cu masina personala(Ford transit+platforma auto MMA 2000kg).Prima intrebare ar fi urmatoarea:Imi trebuie tahograf pentru un astfel de transport?Ford Transit 3500kg , platforma 2000 kg.(sunt posesor de permis categoria C,E, C+E).Ar exista posibilitatea sa am probleme pe drum?(referitoare la autoritati).Ceva rute de urmat pana acolo, sau sfaturi care imi pot fi de ajutor ar fi foarte bine venite.(parcari ok,magazine,fast food/restaurante,taxe drum etc.)Multumesc anticipat.

#2
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Stai acasa, pe coourul tau .
Masina " personala " inseamna un autoturism clasic, (logan, Sandero, etc). Masinile "personale " se folosesc in scop personal, pentru deplasarea unei persoane fizice si a acareturile unei asemenea persoane .
Transit-ul este altceva, este un vehicul comercial , care este proiectat si construit pentru transporturi comerciale , chiar daca exista institutia numita "detarare ".
Geaba ai permis de categorie superioara , C, CE, daca nu ai cunostintele necesare practicarii meseriei .
Permisul este eliberat de politia rutiera si iti recunoste dreptul de a circula pe drumurile publice .
Atestatul profesional ( cel eliberat de ARR ) ala certifica faptul ca ai habar de transportul comercial .

#3
CatalinStefan1

CatalinStefan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.03.2017
Dat fiind ca pe certificatul de inmatirculare este inscriptonat numele meu o consider masina personala!.Din experienta minima pe care o am pentru vehiculele de 3,5 tone nu se cere atestat profesional asa ca nu are rost sa aduci in  discutie atestatul.Astept sfaturi nu tot felul de cuvinte rautacioase.Avand in vedere ca aduc 2 masini din germania pentru propria familie  il folosesc in scop personal, dupa cum ai spus"Masinile personale se folosesc in scop personal".Pentru cultura general a tuturor persoanelor cum esti tu acest Transit ce il am nu este detarat este cu placuta constructoare de fabrica de 3,5 tone.mersi pentru timpul acordat acestui raspuns.

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
B+E = 3.5 tone+ 750 kg remorca.  Atat ai voie fara atestat ARR si tahograf.  Celelalte categorii sunt egale cu 0 fara atestat.

#5
kapio

kapio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.10.2008
B+E = autoturism + remorca de 750kg ? Ala e doar B. E-ul iti trebuie la remorci mai mari de 750 kg. Daca am un Jeep si leg un trailer cu o singura axa, mma 1500 kg,si vreau sa transport o masina imi pun tahograf ? Daca leg un trailer de camping trebuie sa circul la program ?

Eu am Ford Transit 2007 + remorca. Aduc masini din Germania. Cate 2,una in lada sub prelata, ceva micut iar una pe trailer (mma2000kg).
Legile sunt aiurea. Adica cica ISCTR zice ca iti trebuie tahograf daca circului asa (auto+remorca). Bun, dezleg remorca nu-ti mai trebuie, ca ai doar o duba de 3.5t condusa doar cu B. Pe Angaria nu cere, pe Austria nu cere, etc. Adica circul cu tahograf pe Romania, intru in ungaria il demontez si tot asa ? Austriecii se leaga de KG, ca e cam greu sa te incadrezi.
Afara se circa linistit fara tahograf, multi au autoturisme si leaga trailere de camping dupa si nu exista unul cu tahograf.

Edited by kapio, 06 March 2017 - 19:28.


#6
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.07.2007
Cit ai scris pe certificat la ansamblu,eu de exemplu la Sprinter am 5500kg,la Ford sa nu ai mai putin sa poti lega trailerul dupa tine.

#7
CatalinStefan1

CatalinStefan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.03.2017
La Ford am 5750 în ansamblu.Deci remorca îl 2250 (eu am platforma de 2000).Referitor la ce a spus kapio consider ca are mare dreptate.Eu unu mă temeam foarte rău de austrieci și unguri nu de ai noștri. Oricum la greutate mă voi încadra vreau sa aduc un golf 5 și un polo 1250 kg respectiv 1050 kg.Mulțumesc mult și aștept și alte sfaturi pentru viitoarea mea călătorie în Vest:d.Kapio ceva sfaturi pt drumul ăsta? Dacă faci așa ceva?Mulțumesc mult

#8
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Ceea ce faci tu e la risc,nu esti in legalitate.Acel Tranzit e masina utilitara,nu autoturism personal.

Daca dai peste cine nu trebuie,risti amenzi pentru lipsa licenta transport si tahograf.In plus in vama te mai astrapta si Anaf carora le vei explica cum ti-a venit ideea sa iti cumperi inca 2 masini...Ca tine main sunt multi printre ei destui care au incasat amenzi de min 10.000 Ron !

#9
CatalinStefan1

CatalinStefan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.03.2017
Am inteles.Multumesc mult pt sfat.O zi placuta va doresc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate