Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Casa din cânepă

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
2659 replies to this topic

#37
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
De unde am luat eu tigla , o cunostinta a luat un camion de caramida (tot asa moca) constructorul care tocmise demolarea si construirea acolo la ceva constuctii a fost cel mai fericit ne-a strans mana si a dus si el un   camion de moloz la groapa de gunoi.
Eu caut sa vad care din vecini schimba tigla solzi de pe case, am un plan pentru gardul de la frontul stradal.

#38
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postvyctoras1985, on 02 martie 2017 - 11:26, said:

din punct de vedere al eficientei termice cum sta? [...]

Marea majoritate a retetelor de preparare, de pe internet, dau un R de approx. 5 @ 40cm de perete uscat, maturat. Ok, dar nu grozav, dupa cum spuneam.

Edited by DIY, 02 March 2017 - 21:58.


#39
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Uite ca am ajuns la pagina 3 si nu am postat planurile. Iata-le, acum.
Deci, nu este vorba despre vreo constructie sofisticata, ca aspect. Este ceva foarte simplu, dupa cum sunt si casele din zona. In rest, este o constructie moderna care, intamplator Posted Image va avea peretii exteriori din beton de canepa si va fi ridicata la tara.

Attached Files



#40
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,490
  • Înscris: 16.03.2007
Eu ma gandesc ca sobolanii si-ar face culcus cu placere in canepa ta, chiar daca zici ca gaina aia a vomitat instant. Dar asta e riscul cand iti faci casa din materiale neconventionale si ne-testate de timp. Oricum, la tine se observa ca dupa luptele de lamurire cu ceilalti pe care le-ai avut pana acum, ai ramas blocata in starea aia in care inca incerci sa te convingi pe tine ca faci o alegere buna folosind acest material. Casa va fi "de vacanta" sau locuita permanent?

#41
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Nu m-ai "citit" corect. Grea treaba sa-i analizezi pe altii, pe care nu-i cunosti ...

Nu, n-am incercat sa conving pe nimeni, de nimic. Am raspuns intrebarilor care mi s-au pus, deoarece stiu mult mai multe despre tehnica acesta decat cei care au intrebat. Atat.

Acum iti raspund si tie: tehnica nu e noua. Aterizata, recent, in "modernismele" prin care invatam ceea ce bunicii nostri stiau deja, da. Noua, nu.
Uite cum arata o casa din Hempcrete (pe vremea aia nu se numea asa Posted Image ), veche de trei sute de ani, din Japonia.
in Franta, care a redescoperit tehnica asta inca de prin anii '60, cica sunt niste case vechi de peste cinci sute de ani, facute in totalitate sau partial din chanvre. Ba chiar si-un pod (nu de casa, ci peste apa).
In UK sunte cateva sute de case din Hempcrete; cica. Oricum, primul studiu aparut in UK, bazat pe cateva constructii noi si pe unele renovate cu beton de canepa dateaza din 1985. Adica studiul e chiar mai vechi. In 1985 l-au publicat si sub forma de cartulie.

P.S. Sobolanii se arata, si ei, dezgustati de materialul asta Posted Image  Asa spun studiile peste care am dat eu. Cu gaina care era, de fapt, o ciocanitoare Posted Image am avut parte de spectacol in direct. De-aia am pomenit-o.

Attached Files


Edited by DIY, 03 March 2017 - 02:26.


#42
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Ma surprinde faptul ca, desi unii s-au grabit sa "puncteze" - fara prea mare succes, as zice eu Posted Image - limitari ale materialului, nimeni nu a intrebat direct: Care sunt aspectele negative ale folosirii betonului de canepa?

#43
manole74

manole74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 10.12.2006
Proiectul cred ca l-am mai vazut. Daca localitatea este undeva in Buzau, atunci fac legatura. Acum legat de aspectele negative ale acestui material eu vad doar costul, de unde procuri materialul si un constructor care măcar sa fie deschis spre nou....ca experiență cu manopera lui-nu prea cred.


Încălzirea cu ce-o sa fie?

Edited by manole74, 03 March 2017 - 06:52.


#44
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Posibil Posted Image

Incalzirea o sa fie in pardoseala, cu panouri solare si inmagazinare. Plus in masa termica a pardoselii. Plus o soba mica, pe lemne, in living. Plus circuite de back-up in peretii dormitoarelor, cuplate la o centrala electrica.

#45
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,490
  • Înscris: 16.03.2007

View PostDIY, on 03 martie 2017 - 05:01, said:

Ma surprinde faptul ca, desi unii s-au grabit sa "puncteze" - fara prea mare succes, as zice eu Posted Image - limitari ale materialului, nimeni nu a intrebat direct: Care sunt aspectele negative ale folosirii betonului de canepa?

Nu-i nimic "de citit", nu te opari, am spus doar ca prezinti simptomele aluia care crede ca a descoperit materialul perfect si ii evidentiaza doar aspectele pozitive, ca de alea negative vad ca ocolesti sa le aduci in discutie.

P.S. Pai si studiile alea le tii pentru tine, sau sunt secrete? Pune si tu niste link-uri. Sunt curios cat de dezgustati s-au aratat sobolanii aia de canepa in studiile alea.

#46
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Centrala termica nu ar trebui sa aiba un horn, sau in spatiu tehnic ti acea centrala electrica si incalzirea prpriuzisa va fi din soba din living ?. Sunt curios cat va rezista  placajul de lemn tratat .
Sus in pod apar niste stalpi care nu sunt jos ? sau am inteles aiurea Posted Image . Pe planse arata ca ai structura de rezistenta din stalpi si grinzi de lemn , Ai estimat costul panourilor solare Posted Image ?

#47
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,505
  • Înscris: 11.03.2006
Mai usor, Laffin, DIY chiar se pricepe la chestiile astea. Sigur iti spune daca te porti frumos.Posted Image

Inteleg ca ai gol pana la acoperis peste o parte din living. Vrei sa lasi ceva grinzi la vedere, sau cum va fi acolo?

Edited by cumparator, 03 March 2017 - 11:37.


#48
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Interesant, poate ar trebui tratati cu un insecticid / repelent peretii sa nu patesti asa https://www.victrone...-the-dark-ages/ .

Canepa nu ar putea fi inlocuita cu urzica oare?
Stiu ca in trecut se faceau tesaturi din fibra de urzica si erau la fel de rezistente ca cele din canepa.

#49
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Ar trebui tratata dar inainte de a se face amestecul respectiv ( pentru mai multe chesti chiar) dar odata intarit devine un  de bloc (au si rusi ceva blocuri dar din alte materiale) . Sunt multe tehnici mai vechi sau mai noi imprastiate prin multe tari, Noi ca tara trebuie sa respectam un normativ impus la nivel de "imperiu" .Pana la urma totul tine de persoana, de ce accepta si are nevoie si de cat il lasa buzunarul, momentan pe hartie pare totul ok si costuri mici , dar ramane de vazut cand pui in practica
https://en.wikipedia.../wiki/Hempcrete

Edited by lestad_25, 03 March 2017 - 14:20.


#50
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,490
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcumparator, on 03 martie 2017 - 11:36, said:

Mai usor, Laffin, DIY chiar se pricepe la chestiile astea. Sigur iti spune daca te porti frumos.Posted Image

Inteleg ca ai gol pana la acoperis peste o parte din living. Vrei sa lasi ceva grinzi la vedere, sau cum va fi acolo?

Stiu ca se pricepe, i-am urmarit activitatea pe forum Posted Image
Sunt doar curios, nu am nimic impotriva materialelor non-traditionale de constructii. Pana la urma daca e vorba de material de umplutura poate sa fie si din rahat turcesc ca nu conteaza, atata timp cat este rezistent la interperii, daunatori, incendiu, are inertie termica si regleaza automat umiditatea relativa. Pana acum, concret, am aflat doar doua lucruri despre el din lista.

Edited by laffin, 03 March 2017 - 16:09.


#51
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 03 martie 2017 - 11:36, said:

[...]DIY chiar se pricepe la chestiile astea. [...]

Multumesc! Posted Image

View Postcumparator, on 03 martie 2017 - 11:36, said:

Inteleg ca ai gol pana la acoperis peste o parte din living. Vrei sa lasi ceva grinzi la vedere, sau cum va fi acolo?

Exact! Ai vazut imediat ceea ce ... arhitecta a omis ... sau nu a vazut .... In fine. Am mentionat ca proiectul este mai aproape, acum, de ceeea ce ne doream. Dar nu 100% Posted Image Acesta este proiectul de autorizare, iar detaliile vor fi rezolvate in PT.

View Postlestad_25, on 03 martie 2017 - 11:35, said:

Centrala termica nu ar trebui sa aiba un horn,

Nu. Centrala este electrica, dupa cum am spus.

View Postlestad_25, on 03 martie 2017 - 11:35, said:

sau in spatiu tehnic tii acea centrala electrica si incalzirea prpriuzisa va fi din soba din living ?.

Si da, si nu. Atat centrala cat si soba sunt de back-up. Incalzirea va fi cu panouri solare si directa; tot solara.

View Postlestad_25, on 03 martie 2017 - 11:35, said:

Sunt curios cat va rezista  placajul de lemn tratat. [...]

Nu am idee la ce placaj faci referire.

View Postlestad_25, on 03 martie 2017 - 11:35, said:

Ai estimat costul panourilor solare Posted Image ?

Nu, nu inca. Acestea vor intra in discutie abia in 2018. La momentul acesta avem doua optiuni: fie le construim in regim propriu, fie le importam din China. Multe, insa, se pot schimba intr-un an ...

View Postlestad_25, on 03 martie 2017 - 11:35, said:

[...]Sus in pod apar niste stalpi care nu sunt jos ? sau am inteles aiurea Posted Image . [...]

Absolut! Posted Image Iar prima sectiune pe care am primit-o avea patru travee Posted Image si multe altele ....
Am spus mai sus ca, doecamdata, proiectul de arhitectura are carcater .... informativ. Adica reprezinta spatiile, orientarile si dimensiunile , exact asa cum le vrem noi, dar trebuie periat bine in faza urmatoare pentru a putea incepe constructia.

View Postatech, on 03 martie 2017 - 13:14, said:

Interesant, poate ar trebui tratati cu un insecticid / repelent peretii sa nu patesti asa https://www.victrone...-the-dark-ages/ .

Link-ul de mai sus este catre o casa din baloti de paie, deci nu are legatura cu ceea ce folosesc eu. THC-ul din canepa industriala, desi intr-o concentratie minuscula, are efect de insecticid.

View Postatech, on 03 martie 2017 - 13:14, said:

Canepa nu ar putea fi inlocuita cu urzica oare?
Stiu ca in trecut se faceau tesaturi din fibra de urzica si erau la fel de rezistente ca cele din canepa.

Poate fi inlocuita cu aproape orice altceva, numai ca, in acest fel, obtii alt tip de material. Iar fiecare material are proprietatile lui. O sa revin cu niste explicatii despre cum anume lucreaza canepa.
P.S. Am mentionat ca lucrez cu puzderie de canpea, nu cu fibra.

View Postlestad_25, on 03 martie 2017 - 14:19, said:

Ar trebui tratata dar inainte de a se face amestecul respectiv ( pentru mai multe chesti chiar)

Nu am indee la ce tratament faci referire si pentru ce alte chestii trebuie tratament suplimentar.

View Postlestad_25, on 03 martie 2017 - 14:19, said:

[...] momentan pe hartie pare totul ok si costuri mici , dar ramane de vazut cand pui in practica [...]

Costuri mici?! Nu, nu cred ca am spus asa ceva. Pentru ca nu, costurile nu sunt mici. Pot fi reduse, ce-i drept, daca reusesti sa-ti cultivi parte din casa Posted Image  dar ... cam atat. Costurile, de fapt, intra la capitolul dezavantaje; din punctul meu de vedere.

#52
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostDIY, on 03 martie 2017 - 21:06, said:


Nu. Centrala este electrica, dupa cum am spus.

Si da, si nu. Atat centrala cat si soba sunt de back-up. Incalzirea va fi cu panouri solare si directa; tot solara

Interesantă abordarea si respect curajul de a merge pe cai mai puțin bătătorite. După mintea mea construcția pare ok dar am serioase rezerve la ce am selectat din postarea ta mai sus. Chiar dacă vei obține o izolare peste medie aportul solar direct si panourile nu rezolva încălzirea nici in cele mai optimiste estimări. Dacă construiesti in Arizona sau Texas retractez instantaneu dar in Ro mie nu imi iese la socoteala. Am calculat pentru mine sa văd cam ce aport as aduce la încălzire ( nu sa înlocuiesc) atit cu foto-voltaice cit si cu apa. In sezonul de iarna este dezamăgitor de puțin. Dacă ar fi disponibilă iarna puterea debitată vara ar fi alta discuție. Nu vreau sa te superi dar sfatul meu este sa faci ceva socoteli înainte de a merge pe o soluție de încălzire 100% verde.

#53
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Posted Image  Daca la ora la care ai raspuns nu eram la bere cu un fost coleg de liceu povestind exact despre o casa cum ai tu as fi jurat ca esti din Arad . Vad ca sunt cautate modalitati noi.
La tratat ma refeream strict la un tratement anti mucegai, ceva daunatori (insecte care isi depun ouale pe planta ... intreaba pe la magazine fitosanitare daca au ceva solutii penrtu canepa depozitata, un mucegai se va dezvolta si in acel bloc la final) . Pe fatade ai finisajul exterior cu placaj de lemn (asta scrie pe fatada atasata de tine ) PLACAJ EXTERIOR CU LEMN TRATA., lucram cu materialul clientului Posted Image , lemnul nu e cel mai trainic material care sa reziste in exterior. vobesc din experienta  cu un atelier de tamplarie in spate , cred ca am testat tot in materie de lac / bait ce am gasit in zona mea  sa arate lemnul misto ani de zile . (lac de import, lac pe baza de apa, lac nitro .... cam tot ce am putut achizitiona , mai scum , mai ieftin am cam testat iar dupa ani de zile rezultatl e cam tot acela  dupa un 5-6 ani)
Cand incepi cu fraze din capitolul "iti cresti casa" te astepti sa nu aiba costuri mari Posted Image , mai in gluma mai in serios vezi sa nu intri sub ochiul vigilent al legii, canepa este una din plantele cultivate in baza unor norme si regului stricte cu controlul "organelor abilitate"

Edited by lestad_25, 03 March 2017 - 22:48.


#54
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007
Exista lambriuri de lemn care rezista cu brio ani de zile. Dar nu de rasinoase de la noi.
De ex, lambriu din cedru rosu canadian...dar si preturile sunt pe masura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate