Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Upgrade Canon S110 - Canon PowerShot G9 X / G7 X - altele ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014
Salut,
De curand mi s-a stricat (scapat in apa) aparatul foto compact Canon PowerShot S110 http://www.emag.ro/a...a/pd/EGDJKBBBM/ de care am fost foarte multumit.

Doresc sa-mi cumpar acum ceva asemanator, insa putin mai bun/performant. Ce mi-a placut la S110 si vreau sa aiba si noul aparat: e mic, functia wireless, touch screen-ul, functia vivid (accentuare culori). Cel nou mi-ar placea sa faca poze mai bune in interior + eventual filmat mai ok.

Ce mi-a atras atentia pana acum a fost Canon PowerShot G9 X http://www.emag.ro/a...9L473BBM/Â Â sau Canon PowerShot G7 X http://www.emag.ro/a...5/pd/D7WNKMBBM/
Mi-ar placea sa primesc niste pareri/recomandari.

Deasemene, unde as putea gasi o lista cu evolutia aparatelor foto de la Canon – dupa data lansarii si performanta lor (ma intereseaza sa vad in mod special ce aparate foto mai performante decat S110 au aparut si care sa respecte aproximativ aceleasi caracteristici).

Edited by ad_rovin, 27 February 2017 - 21:12.


#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Aici https://www.dpreview...egoryId=cameras

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
acel model de g7x, adica mark 1, il am si eu. este un model foarte reusit, e destul de capabil, desi e mai greu cu autofocusul, e lent adica. iar inelul are acel clicket suparator daca il folosesti pt zoom in filmare de exemplu, ori pt sharpen in mod full manual.

in schimb mark 2 a rezolvat problema asta, are un clicket mai finut si posibilitatea de a anula zgomotul, e ca un inel oarecare, fara zgomot si e mult mai util asa. noul senzor digic7 este mai rapid putin si ceva mai performant decat digic 6 de pe mark 1. mark 1 are tilt de ecran doar in sus, mark 2 are armonica si astfel e imbunatatita experienta in caz de video peste cap. mark 2 are si grip din fabrica, mark 1 e neted.

dar ca idee, vezi ca mark 1 nici macar nu se mai produce, a ramas doar mark 2

g9x, hmm, nu prea e ok, e mai slabut de felul lui, iar apertura, doar 2, fata de g7x care are 1.8 si care se simte din plin in cadre fara lumina.

aici ai poze facute de mine cu g7x mark 1

#4
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014

View PostDany_Darke, on 27 februarie 2017 - 21:31, said:

aici ai poze facute de mine cu g7x mark 1
Din pacate: You do not have permission to view this topic.

Din ce am mai citit G9 X e mai bun ca si G7X - "And everything we loved about the G7 is still here".

Edited by ad_rovin, 27 February 2017 - 21:55.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cred ca e limitarea forumului, pacat, poate colegii care au dreptul iti vor putea spune ce parere au de pozele facute cu acest aparat.

n-ai sa vezi g9x mai bun decat g7x. nici macar la mark 2 pt fiecare din ele. vezi si specificatiile pana la urma. pe urma pozele facute si tot asa. gandeste in primu rand ca g7x este 24-100mm, iar g9x este 28-84mm. adancimea de camp e foarte importanta.

#6
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014
inteleg. mai am o nelamurire: eu stiam ca zoomul optic e foarte important la un compact; din cate vad insa G7 are 4.2 pe cand S110 are 5x.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
este important, dar nu o tragedie ca este mai mic. daca vrei camera cu detaliere extraordinara, atunci treci la alta gama. sunt si camere compacte cu 20x, dar eu una nu folosesc asa zoom mare. pe de alta parte, ma intreb cum de nu poti trai fara acel zoom, cand ai asemenea lentile pe acel s110

#8
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008
Am si eu un S110, si uneori ma bate gandul la un upgrade. Nu sunt prea decis la acest pas deoarece, in general, se potriveste pretentiilor si nevoilor mele.
Doua lucruri ma enerveaza la S110:
- bateria care se consuma repede;
- deformarea puternica a imaginii in mod wide.
Daca m-as fi gandit cumva la G7X ca replacement, acum am vazut ca detine aceleasi "efecte speciale", cu care poti face casele sa se aplece pana la pamant fara sa se darame, iar turnul din Pisa sa se intoarca la verticala.
Vorbesc de poze de genul acesta:
https://forum.softpe...tach_id=1789303
https://forum.softpe...tach_id=1789307

Edited by yetiro, 28 February 2017 - 21:13.


#9
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014

View Postyetiro, on 28 februarie 2017 - 21:11, said:

din nou nu le pot vedea :(  un admin pe aici cumva ?

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ooooof, optica asta, cine o mai intelege in zilele noastre ....

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Orice obiectiv wide produce efectul asta daca senzorul nu e paralel cu cladirea, pana la urma asta e si frumusetea unui wide.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
corect. pe de alta parte, comparatia o putea face foarte usor cu a 2-a postare de poze. unde acea inclinatie nu e prezenta, ba dimpotriva, vede si mai usor diferentele intre expuneri.

ceea ce imi pare rau ca nu am la aceasta camera, e modul de panorama. mi-as fi dorit mult. :(

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Poti face pano cu softuri externe relativ simplu.

#14
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014

View PostDany_Darke, on 27 februarie 2017 - 21:31, said:

acel model de g7x, adica mark 1
nu-l prea gasesc disponibil.
De Powershot G1X Mark II ce parere ai ? ms.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
tocmai ce scrisesem

View PostDany_Darke, on 27 februarie 2017 - 21:31, said:

dar ca idee, vezi ca mark 1 nici macar nu se mai produce

g1x m2, pai e cam din aceeasi serie cu g7x, e o camera buna si ea, insa ii lipseste vlaga grupului optic. ai 16mpx cu f2-3.9, desi asta se traduce intr-o apertura mai buna, adica 24-120mm. de unde si zoom-ul optic.

in comparatie cu g7x este ceva mai butucanoasa, mai mare, mai grea. ai 2 inele de control, customizabile, insa se pare ca inelul interior mai are momente in care nu raspunde la comenzi, se mai poticneste, etc.  pt pretul cerut, bateria e slabuta, desi mai buna decat g7x. ai si acel hot shoe, care fata de m1 care avea viewfinder optic, acum au bagat viewfinder electronic, adica singurul accesoriu ce se se poate conecta pe camera asta.

o chestie importanta, cel putin pt mine, nu are lentile tratate, iar la pretul pe care il are, mi se pare mai mult decat dezamagitor. astfel ca problemele cu pozele in lumina soarelui, sunt cat se poate de deranjante. ai si 2 poze atasate facute cu g7x, in plin soare se vad ceva reflxii, insa nu deranjante, iar a 2-a poza vezi ca deja nu se mai vede nici o reflexie de genul. cum crezi ca s-ar vedea la o lentila netratata prima poza?

in pozele 3 si 4 ai niste exemple de poze dinamice facute cu g7x, iar pt faptul ca intrebai cum de este asa slab zoomul la g7x, uite pozele 5 si 6. 5 (desi cu zoom deja) este ca sa-ti dai seama de distanta la care eram fata de ceea ce vezi in poza 6. si totusi daca nu ma insel, poza 6 este cu crop facut direct in camera.

pozele sunt din linkul care l-am dat si mai sus.

Attached Files



#16
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014
pana la urma mi-am luat G7X Mark II de care sunt multumit, mai putin partea video - imaginea pare ft miscata; S110 face videouri mai bune
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EV34m-d0tUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ad_rovin, 05 May 2017 - 19:38.


#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Posted Image  ai fost in india?

din filmarea ta, scurta din pacate, pot zice ca ai filmat in 30fps, o diferenta de 60fps cat poate camera. eu cu mark1 am filmat in 60 si merge chiar ok. e drept ca nu am fost in miscare, insa retine ca acest model este unul dintre cele preferate de vlogeri tocmai pt ca filmeaza ok, imagine si sunet, dar si pt stabilitate. ai sa vezi filmari facute in mers si sunt chiar ok.

zic ok, pt ca oricat de buna ar fi camera, un tremurat de mana excesiv (ma refer la oboseala, ritm mai alert de miscare) in combinatie cu mediul, deja se observa bine pe filmare. daca pui filmari pe youtube de exemplu, mai ai si functia de retusare care elimina tremuratul excesiv din video. dar din pacate se vede imediat retusarea. de aceea pot spune cu o anume certitudine ca cei ce au filmat si au pus pe youtube, nu au retusat imaginea, altfel s-ar fi vazut chiar bine aspectul.

am o mana destul de stabila in filmari, am filmat cu o alta camera, 1080 30fps si pot zice ca pe youtube se vede chiar bine retusarea, de asta zic ca stiu cum se comporta.

ma bucur daca esti multumit de camera. eu o folosesc frecvent, desi in ultima luna a stat pe dreapta pt ca nici vremea nu a fost ok si nici timp nu am avut prea mult. dar acum ca s-a incalzit, urmeaza sa o mai scot la aer

#18
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014
filmarea e facuta in Cambodia; nu am pus-o mai lunga ca sa nu plictisesc... functia aia de la youtube mie mi se pare ca mai mult strica decat face bine Posted Image
ai dreptate... filmul e facut la 25 fps - doar acum m-am uitat (acum mi-i ciuda) si vad ca mai are optiune de 50fps (asta e maximul si nu 60 cat ai zis tu)
o sa mai fac niste teste zilele astea si cu 50fps - desi e clar ca o sa fie diferenta mare
te-as mai intreba ceva: ce husa ai la ea ?  eu vreau o husa pt ea dar sa fie exact cat camera si sa aiba fermoar pe ambele parti - fara loc de accesorii sau mai stiu io ce dar inca nu am gasit

Edited by ad_rovin, 08 May 2017 - 07:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate