Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Exercitii sala pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Zippo_100

Zippo_100

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.11.2016
Buna ziua !

De pe data de 1 martie, voi merge la sala. Nu am mai mers niciodata, deci sunt incepator, drept urmare as dori sa ma sfatuiti ce exercitii sa practic, pe ce sa pun accent, eventual niste materiale video.

Stiu ca exista pe internet diverse materiale, dar as dori sa primesc sfaturi si din partea voastra.

Va multumesc. O zi placuta va doresc.

Edited by Zippo_100, 25 February 2017 - 14:33.


#2
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
La inceput ( primul an ) va trebui sa faci exercitii de baza cu greutatea corpului si haltera: tractiuni, flotari la paralele, genuflexiuni cu haltera, impins, indreptari. Stai departe de aparate.

#3
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Inainte sa mergi la sala, mai bine incepi cu exercitii usoare acasa, timp de 1 luna. Abdomene, genofelexiuni, flotari, si aditional alergari prin parc.
Daca tii neaparat sa mergi la sala, sfatul meu ar fi sa nu tragi tare din primele zile ca o sa faci febra musculara si 3 -4 zile nu vei fi in stare de nimic.

#4
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postbogdan286, on 25 februarie 2017 - 14:43, said:

sa nu tragi tare din primele zile ca o sa faci febra musculara si 3 -4 zile nu vei fi in stare de nimic.
pai nu asta e idea cand mergi la sala?

#5
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017

View Poston64, on 25 februarie 2017 - 14:45, said:

pai nu asta e idea cand mergi la sala?
Pana si eu care am facut performanta, cand veneam din vacanta de vara bagam o luna ca incepatorii, fin dragut, de reacomodare.

#6
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007

View Poston64, on 25 februarie 2017 - 14:45, said:

pai nu asta e idea cand mergi la sala?

Sa faci febra? Nu, nu cred ca asta e un scop in sine. Poate doar daca iti place sa suferi.

#7
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
La inceput trebuie sa te antrenezi ca un incepator. Nu ai de ce sa faci exercitiile pe care le fac altii care se antreneaza de cativa ani si nici sa te antrenezi la aceeasi intensitate.

#8
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012

View PostBogdan199O, on 25 februarie 2017 - 14:51, said:

La inceput trebuie sa te antrenezi ca un incepator. Nu ai de ce sa faci exercitiile pe care le fac altii care se antreneaza de cativa ani si nici sa te antrenezi la aceeasi intensitate.
off: si la tine incepator inseamna indreptari, genuflexiuni cu haltera, flotari la paralele?
on: Prima luna de acomodare ia aparatele la rand greutate mica sa inveti sa faci exercitiile corect si dupa o luna poti sa incepi incet cu bara,gantere si sa-ti faci un program pe grupe
Ps: nu trebe video-uri , cand faci pauza intre seturi uitate si tu in stanga si in dreapta cum fac aia mai vechi si fura meserie (eu asa am facut  Posted Image) )

Edited by kingy340, 25 February 2017 - 15:00.


#9
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Sa nu va aruncati, ca incepator, la impins de la piept cu gantere. Am vazut incisivi pe cimentul salii :D

#10
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
La sala aia nu exista antrenor?

#11
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Arata-mi mie antrenorul ala care sta in spatele unuia care cu 40 kg in spate i se incruciseaza genunchii la o genoflexiune.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Poti impinge linistit la piept cu gantere de greutati mici,nu asta e problema,problema e acel hormon masculin care ne face competitivi,testosteronul.Un incepator are o boala sinistra sa incerce cu 70% din greutatea cu care poate impinge unul care face sala de ani de zile/e intr-o forma mult mai buna decat el.In acelasi timp exista mersul in grup intre indivizi de performante diferite unde stacheta e data de cel mai puternic, ori in aceste grupuri apare cel mai des riscul de accidentare,fiindca mediul din care provine x sau y poate varia foarte mult,fapt ce poate schimba total nivelul de „incepator” sau nu al cuiva ce merge prima data la sala. Un individ crescut la tara cu munci medii/grele/sustinute este la un alt nivel de un individ al carui singur efort fizic a fost caratul de plase de la supermarket.

#13
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

View PostBogdan199O, on 25 februarie 2017 - 14:39, said:

La inceput ( primul an ) va trebui sa faci exercitii de baza cu greutatea corpului si haltera: tractiuni, flotari la paralele, genuflexiuni cu haltera, impins, indreptari. Stai departe de aparate.
De unde un an de zile fratele meu ? Posted Image)))))

Fa prima saptamana toate grupuriile de muschi.

Dupa prima saptamana iti faci un program. Eu ma duc la sala 3/7 zile. In fiecare zi fac doua grupuri de muschi.
Evident... nu incepi cu greutati mari.

Edited by Razvan125, 25 February 2017 - 16:11.


#14
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016

View Postanygel, on 25 februarie 2017 - 15:57, said:

Arata-mi mie antrenorul ala care sta in spatele unuia care cu 40 kg in spate i se incruciseaza genunchii la o genoflexiune.
Deci mai bine sa ti se incruciseze si sa nu fie nimeni, nu?

#15
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Nu mai bine iti iei antrenor personal? Fii barbat pana la capat, daca tot treci pragul salii.

Incepe cu bara de 20, vezi daca pot, apoi pune-ti discuri.

#16
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Poate mai întâi de toate ar trebui să te hotărăști ce vrei să faci la sală.
Mușchi mai mari pe brațe,trapez,pectorali,picioare,sau ce?
Sau toate?
Apoi,te duci și începi cu au recomandat cei avansați,asta în cazul în care le vrei pe toate.
Sau studiezi materialele găsite pe net(diferite clipuri pe youtube,etc.)
Felul în care execuți un exercițiu-și pe ăsta trebuie să-l știi(valabil pentru toate exercițiile).
Azi mâini,mâine picioare,sau altceva,în ce ordine recomandă ei.
Sau poate recomandă să le faci pe toate în aceeași zi?
Cu ce greutăți(mari sau mici),serii(mari sau mici),etc.
Sau cum este cu alimentația:
Ce să mănânci cât,când?
Suplimentele.
Poate și somnul,poate și când să elimini(că doar nu o să te duci la sală să faci abdomene când ai diarie,nu?).

Caută pe net,poate există tutorial(ceva) pentru începători,care să-ți spună toate astea.

Dar înainte de toate,trebuie să știi de ce te duci la sală!
Și,dacă chiar vrei să te "apuci de sală",îți mai trebuie ceva:
Multă Disciplină!
Că nu este bine să te apuci,"faci sala" de 10 ori,apoi pauză că ți-a pierit cheful.
Nu!
Te-ai apucat de sală,nu te mai orești,cel puțin până nu-ți atingi obiectivul.

#17
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016

View Postanygel, on 25 februarie 2017 - 16:22, said:

Nu mai bine iti iei antrenor personal? Fii barbat pana la capat, daca tot treci pragul salii.

Incepe cu bara de 20, vezi daca pot, apoi pune-ti discuri.
Nu stiu daca faci misto sau nu, dar cert e ca e mai util si eficient decat sa incerci sa imiti pe unii din clipuri de pe net, fara sa ai nici un fel de feedback si fara sa respecti un program cat de cat.

#18
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Normal ca fac misto. Cand merceam eu la sala nu existau emo sau hipsteri. Si in sala lumea nu musca, nu stii, inrebi, te uiti... La naiba, nici telefoane nu erau sa filmezi miscarile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate