Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Fenomenul OZN

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#37
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Ce bine ca mai sunt oameni la noi care au timp sa priveasca cerul; unii avand cunostinte de astronomie si aparate optice perfectionate, stau nopti in sir, fara sa descopere fenomene de tip OZN, iar altii, "alesi", reusesc cu o camera de telefon si cu prezenta lor "metafizica" acest lucru. Cred ca o dau pe misticism!

Edited by escher, 25 February 2017 - 09:33.


#38
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View Postpacopaco1967, on 25 februarie 2017 - 09:13, said:


Andrei , lumina e in spectrul vizibil . Poate doreai sa spui "de ce ar emite in spectrul vizibil" . Posibil ca vor sa fie remarcati doar atat cat sa ne trezeasca curiozitatea .
Interesant ar fi de auzit cam ce parere isi face despre ei cineva care are o asemenea experienta . Adica esti martor si ai dovada existentei unor entitati care calatoresc intre stele si totusi se ascund de noi in loc sa ne distruga cum unii ufologi de renume isi imagineaza .
Care ufologi? Asta este o parere (nici macar o teorie, pentru ca nu are dovezi) a unor oameni cu p
frica de necunoscut.

#39
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Și eu sunt pasionat, în special de gãurile negre și de pitice cu ochii mari. :lol:

#40
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPantherOne, on 25 februarie 2017 - 09:28, said:

Care ufologi? Asta este o parere (nici macar o teorie, pentru ca nu are dovezi) a unor oameni cu p
frica de necunoscut.
Atunci sa auzim parerea ta .

#41
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
citeva dintre cartile pe care le-am absorbit in copilarie ...

[ https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2016/feb/28/711baa9123868de5243f3f684810a34a-0-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.anticariatulnou.ro/carti/experienta-ozn-large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.anticariatulnou.ro/carti/experienta-ozn-large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.anticariatulnou.ro/carti/experienta-ozn-large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.anticariatulnou.ro/carti/experienta-ozn-large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://images5.okr.ro/serve/auctions.v7/2014/dec/19/31733a74a76b3cdfcb3572931be078ce-5929864-400_400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/thumb/b/bd/Amintiri_despre_viitor.jpg/200px-Amintiri_despre_viitor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://images10.okr.ro/serve/auctions.v7/2016/nov/02/44ec617ee244542d9ccfe733a9de5f58-5397377-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar pe cit de "indoctrinat" am fost de aceste carti, nu am avut norocul - prilejul - bucuria de a vedea ceva care s-ar putea incadra in ceeace se numeste fenomenul ozn.
am vazut "stele cazatoare" (perseidele si leonidele), am vazut meteorit (diametrul vizibil, un pic mai mare decit diametrul lunii) prin 78-80, nu mai tin minte, cert este ca pe 23 august era un meci international si s-a intrerupt meciul, in armata, cind eram noaptea in post, stateam numa' cu ochii pe cer, doar-doar .. cind era cerul cristal si noaptea fara luna .. nimicuta, nimicuta.

daca ai material CLAR, chiar te rog sa-l publici, insa, niste poze facute cu un telefon ... nu stiu cit de concludente pot fi. am incercat sa fotografiez un soim pelegrin de la 3-4 m si a iesit un rahat de imagine...

en fin, te asteptam cu real interes.

#42
vladonetcb

vladonetcb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.11.2014
Si eu astept descrierea, m-ai facut curios. Am vazut si eu o data, singura data, 2 sfere luminoase, de marimea unor stele, care pareau ca " se alearga" una pe cealalta. La inceput am crezut ca sunt lasere sau orice altceva, insa miscarea lor mi-a schimbat rapid ideea.  Le-am vazut din casa, pe cer, la departare de mine, era noapte. Aproximativ 10 secunde a durat totul. Deci, hai cu postarea, initiator.

#43
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
La cat de lunga e asteptarea, trebuie sa fi fost minim o intalnire de gradul 2. :)

#44
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Atat de vehement se straduiesc unii adepti ai stiintei sa “demonstreze” ca poate exista “viata”  in univers, in afara planetei noastre,
(vezi  “sperantele” lor ce te pot duce cu gandul la “viata”, poate asa cum o cunoastem noi, poate altfel). inclusiv pe recentele 7 planete “descoperite”...

Cel putin, tot atat de vehement se straduiesc unii adepti ai stiintei, (poate aceiasi) sa “demonstreze” ca orice indiciu al existentei  unei entitati
(ce poate duce cu gandul  la “viata”, poate asa cum o cunoastem noi, poate altfel).....este inadmisibil !

Consider ca-si aroga un drept pe care nu-l au !
Acela de decide !

#45
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

View PostLORELYAN, on 25 februarie 2017 - 11:52, said:

Atat de vehement se straduiesc unii adepti ai stiintei sa “demonstreze” ca poate exista “viata”  in univers, in afara planetei noastre,

eu ma numar printre sceptici, dar totusi recunosc deschis ca ar fi o idiotenie a naturii sa existe VIATA INTELIGENTA doar pe o singura amarita de planeta in galaxia asta, nu zic de univers. doar nu suntem "dune - arakis" ...Posted Image

vezi ca incepi sa te asemeni cu aia care ziceau ca pamantul este cubic, sau ca luna se invirte in jurul soarelui care la rindul lui se invirte in rujul pamantului ;)

Edited by r_murphy, 25 February 2017 - 12:32.


#46
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

View Postarbuneaionut, on 25 februarie 2017 - 09:09, said:

Normal ca exista OZN-uri ca doar nu credeti teoria lu' Darwin ca omul a evoluat din maimute Posted Image))))
sigur nu a evoluat din primate , l-a facut din lut dumnezeu !  ( stupid people)

#47
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
iar eu ma numar printre cei ce ced ca exista ceva si prin alte parti, faptul ca inca nu este ceva palpabil, cel putin pt oamenii de rand, nu pot spune cu certitudine ca exista ceva si dincolo, insa la fel ca si colegul de mai sus, ar fi o tampenie sa afirmam ca suntem singuri in univers. chiar si la nivel celular, consider ca nu suntem singuri, cat despre viata inteligenta ...... aici avem nevoie de dovezi clare.

insa si aceste dovezi, hai sa fim obiectivi pana la urma, terbuie sa fie reale, adica sunt destule fenomene naturale pe care le putem considera nereale si posibile facaturi ale celor care vor sa ne convinga ca exista ceva acolo, ori dimpotriva, dezmintiri ale celor ce stiu ca exista ceva acolo si nu vor sa recunoasca asta.

de aceea suntem impartiti pana la urma in mai multe grupuri, dar acum sa fim seriosi, pana si filmarile din spatiu contin chestii inexplicabile, chiar aici in curtea noastra, nu in galaxii indepartate. imi aduc aminte ca am citit cand eram mica, o carte cu intamplari inexplicabile, de tip ozn, erau argumentate si pro si contra, adica unele au ramas inexpliccabile, altele erau explicate in amanunt si infirmate. nu mai stiu cum se numea cartea, era a bunicului, iar el o avea de ceva ani, era un om foarte cult si avea numai carti alese.

exista si destule raportari ale pilotilor civili si militari, unele confirmate chiar si de radare, insa care s-au facut nevazute, secretizate imediat ce s-a aflat despre ce era vb de fapt, adica ceva ce nu era fenomen natural si nici ceva de mana omului. iar cand armata nu are nici o implicare in acest sens, dar secretizezi documente oficiale civile ...... deja e un semn de intrebare.

#48
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postr_murphy, on 25 februarie 2017 - 12:31, said:

...

vezi ca incepi sa te asemeni cu aia care ziceau ca pamantul este cubic, sau ca luna se invirte in jurul soarelui care la rindul lui se invirte in rujul pamantului Posted Image

te rog sa observi ca eu m-am rezumat la parerea mea referitoare la Fenomenul OZN - din titlu...

(pentru moderator, nu pentru userul r_murphy)  !

View Postr_murphy, on 25 februarie 2017 - 12:31, said:

eu ma numar printre sceptici, dar totusi recunosc deschis ca ar fi o idiotenie a naturii sa existe VIATA INTELIGENTA doar pe o singura amarita de planeta in galaxia asta, nu zic de univers....

consider ca ar fi bine ca scepticismul sa vizeze aspectele fenomenului ozn fara prejudecati !

#49
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostLORELYAN, on 25 februarie 2017 - 12:49, said:


te rog sa observi ca eu m-am rezumat la parerea mea referitoare la Fenomenul OZN - din titlu...

(pentru moderator, nu pentru userul r_murphy)  !


daca ai ceva sa-mi spui, imi spui direct, nu prin ocolisuri. daca tu consideri ca modificarea titlului este o problema, nu esti tu cel in masura sa comenteze si sa se simta ofensat din cauza asta.

in ultima perioada ai o problema cu cine si ce posteaza pe aici, eu spun sa comentezi subiectul, nu actiunile. sper sa nu mai purtam discutia asta inca o data. care in momentul de fata este offtopic, dar necesara pt a intelege unde gresesti si sa nu te dai surprins mai tarziu.

#50
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
ma numar printre scepticii fenomenului ozn, "ceva" exista, nu toate rapoartele pot fi catalogate ca mistificari. c-or fi aia de pe tarlaua 51, c-or fi nemtii de la polul nord sau alte legende urbane, CEVA exista, doar ca "acum nu este momentul" ca omenirea sa stie acele amanunte. daca intr-adevar exista o civilizatie in stare sa strabata atlanticul intergalactic, crezi ca nu ar intra in contact cu noi si doar ne-ar amagi asa, cu luminite si beculete? sa-ti mai zic de o eventuala analogie cu "descoperirea americii" ?!?!?

goa'uld daca ar veni, m-as duce direct la ei .. ;) kree jaffa!

Edited by r_murphy, 25 February 2017 - 13:01.


#51
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDany_Darke, on 25 februarie 2017 - 12:55, said:


daca ai ceva sa-mi spui, imi spui direct, nu prin ocolisuri. daca tu consideri ca modificarea titlului este o problema, nu esti tu cel in masura sa comenteze si sa se simta ofensat din cauza asta.

in ultima perioada ai o problema cu cine si ce posteaza pe aici, eu spun sa comentezi subiectul, nu actiunile. sper sa nu mai purtam discutia asta inca o data. care in momentul de fata este offtopic, dar necesara pt a intelege unde gresesti si sa nu te dai surprins mai tarziu.

consider, din start, ca acest post este off in prima parte
Dany, iti spun direct
am simtit provocarea..."te asemeni cu aia care ziceau ca pamantul este cubic, sau ca luna se invirte in jurul soarelui care la rindul lui se invirte in rujul pamantului" !

nu vreau sa reactionez, as putea fi sanctionat !

n-am nimic de comentat in privinta titlului, dimpotriva !

mesajul meu s-a referit la faptul ca, avem farisei
legat de cunoastere
inclusiv referitor la acest aspect, al fenomenului ozn
se bat tobele ca poate exista viata in afara pamantului
in acelasi timp se bat campii pentru orice indiciu observat de pe pamant al existentei oricarei forme de viata in afara pamantului

fenomenul ozn este doar unul din fenomenele care pun in evidenta acest paradox

#52
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
poate ca au intrat deja in contact, nu stiu, insa la fel de logic ar fi sa studieze rasa umana de la o anume distanta.

hai sa facem o analogie cu ce facem noi ca si omenire. noi cum studiem neintruziv viata salbatica? noi filmam, ne deplasam pana la x locatie unde habiteaza respectivele fiinte, observam de la distanta comportamentul, obiceiuri si alte insemnari interesante pt noi. foarte rar intram in contact cu respectiva vietate, insa nu este exclus ca ea sa ne vada si uneori sa fie curioasa de acel ceva ce o urmareste, ori sa fuga de acel ceva.

cred ca asa s-ar traduce si in cazul nostru, observatie de la distanta, contact minim, studiu de caz si cand se doreste, se interactioneaza.

#53
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostDany_Darke, on 25 februarie 2017 - 13:13, said:

poate ca au intrat deja in contact, nu stiu, insa la fel de logic ar fi sa studieze rasa umana de la o anume distanta.

hai sa facem o analogie cu ce facem noi ca si omenire. noi cum studiem neintruziv viata salbatica? noi filmam, ne deplasam pana la x locatie unde habiteaza respectivele fiinte, observam de la distanta comportamentul, obiceiuri si alte insemnari interesante pt noi. foarte rar intram in contact cu respectiva vietate, insa nu este exclus ca ea sa ne vada si uneori sa fie curioasa de acel ceva ce o urmareste, ori sa fuga de acel ceva.

cred ca asa s-ar traduce si in cazul nostru, observatie de la distanta, contact minim, studiu de caz si cand se doreste, se interactioneaza.

ce spui tu aici, presupune din start un fel de superioritate din partea uneia dintre parti
eu presupun ca oricare aspect legat de superioritate, poate fi apreciat doar referitor la acelasi nivel de manifestare a vietii
daca manifestarea a ceea ce numim viata, presupune nivel diferit, atunci nu mai putem numi comparatie !
si pentru ca nu s-a postat intre timp, revin
asta este motivul pentru care ceea ce a observat initiatorul acestui topic este GRESIT comparat cu ceea ce este "cunoscut" ca fiind nivel de manifestare a vietii pe planeta noastra
comparat GRESIT, evident de catre cei ce n-au avut aceasta ...........sansa !
...si nici posibilitatea observarii unui altfel de manifestare a vietii ...oriunde in alta parte !
logic !

Edited by LORELYAN, 25 February 2017 - 13:44.


#54
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

View PostLORELYAN, on 25 februarie 2017 - 13:30, said:



ce spui tu aici, presupune din start un fel de superioritate din partea uneia dintre parti
eu presupun ca oricare aspect legat de superioritate, poate fi apreciat doar referitor la acelasi nivel de manifestare a vietii
daca manifestarea a ceea ce numim viata, presupune nivel diferit, atunci nu mai putem numi comparatie !
Acele fiinte sunt ne sunt superioare din punct de vedere tehnologic, dar nu ne sunt superioare ca fiinte.
Oricum, diferenta la nivel de evolutie dintre noi si ele este ca diferenta dintre maimute si om, daca ele erau acum 100.000 de ani ca noi acum?
Macar iti poti inchipui cat de avansate sunt?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate