Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Circuit Elvetia-Bavaria-Lombardia, prin agentie

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
N-ar trebui sa vedeti lucrurile doar din pdv-ul vostru, baieti!
Femeilor, mai adesea celor trecute de o anumita varsta, le place sa fie duse de mana in excursii/concedii/aventuri/viata/etc, sa nu-si bata capul cu chestii ... "plictisitoare"...
Bineinteles, nu e bine sa generalizezi.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Partea buna la circuitele astea este ca ai cu cine merge, daca nu iti place sa mergi singur aiurea prin lume...

Cum este si cazul doamnei. E un moment cand no, trebuie sa ai pe cineva langa fie ei si cativa necunoscuti. Sa ai cu cine vorbi pe drum/ schimba o impresie/ imparti cafeaua.

Eu cu autocar am fost (dar in regim autostop) din Giurgiu in Istanbul si tare fain o fost. Am auzit atatea povesti interesante (despre traficul cu aur). Eram 4 oameni in autocar care nu faceau trafic, eu si 3 canadieni. In rest toate doamnele bine dichisite pregatite de bazar, cu pasapoartele pline ochi de stampile turcesti :D

Ii fain. Bine, intradevar nu vezi prea multe pe drum. Dar experienta overall (socializare) e una buna.

#21
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostSerpent, on 24 februarie 2017 - 17:19, said:

N-ar trebui sa vedeti lucrurile doar din pdv-ul vostru, baieti!
Femeilor, mai adesea celor trecute de o anumita varsta, le place sa fie duse de mana in excursii/concedii/aventuri/viata/etc, sa nu-si bata capul cu chestii ... "plictisitoare"...
Bineinteles, nu e bine sa generalizezi.


Pai ce sa faci. Noi femeile avem si asa doar doi neuroni si aia ocupati sa se concentreze la mana care ii ghideaza pron excursii/concedii/aventuri/viata/etc? Cum sa ne mai ocupam si de luat decizii.
Am fi pierdute fara el, Barbatul.

#22
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
Desi generalizezi, nu te voi contrazice!!! Posted Image
Ce-o sa faci?

Ce-am scris mai sus sunt constatari personale, le-am observat eu si nu sunt preluate din carti sau "propaganda".

Si am uitat, mai e o categorie de femei (dar si de barbati, uneori), trecute de a opta tinerete, care se da in vant dupa circuitele cu autocarul: vorbaretele nevorbite.
Astea se intorc dupa un tur oricat de lung fara sa-si aminteasca nimic.

#23
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005

View PostLex404, on 24 februarie 2017 - 17:26, said:

Ii fain. Bine, intradevar nu vezi prea multe pe drum. Dar experienta overall (socializare) e una buna.

banuiesc ca doamna initiatoare nu  merge in calatorie de biznis  sau sa faca trafic de marmote din Elvetia Posted Image Posted Image . Merge in circuit ca sa vada lumea, dar din pacate o s-o vada intr-o mare viteza .

Daca mai erau macar vreo 3 zile in plus, chiar si cu costuri suplimentare, parca era mai ok, in rest Speedy Gonzales o sa fie

Aia de la Christian Tour au asa ceva in dotare ca sa le faca viata mai frumoasa clientilor Posted Image  ? Au si locuri in picioare ? Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Do2s_72HcU8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mccrya, 24 February 2017 - 19:37.


#24
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmccrya, on 24 februarie 2017 - 10:59, said:

ziua 1 si ziua 11, cate 895 km ! Posted Image  

Alea sunt deja zile moarte in care o sa vezi lumea doar din autocar. Nu e obositor fratilor ? Posted Image ...

Drumul Bucureşti - Viena şi Viena - Bucureşti cred că se poate şunta folosind avionul, aşa cum probabil ai citit în descrierea mea.

Iar în ce priveşte oboseala ... aia e altă poveste. Chiar mi-e puţin dor de drumurile făcute la Budapesta şi/sau Viena în anii 1996 - 2010. Povestim şi râdem de fiecare dată când avem prilejul să ne aducem aminte cu nostalgie de acele drumuri (ţine cont că înainte de anul 2000 autocarele se mai şi stricau uneori).
Drumul cu autocarul, popasurile etc. au şi ele farmecul lor


View Postmccrya, on 24 februarie 2017 - 10:59, said:

... Ma uit la ziua 5, aceea in care ai si Zermatt cu Matterhorn iar pe urma zona Montreux. Mi se pare mult ca sa vezi totul in acea zi ...

Täsch, Zermatt, Matterhorn, Chillon, Montreux, Lausanne ... sunt de acord, pare mult. Însă aş spune că doar zona din nord-vestul lacului Lehman am parcurs-o "pe repede înainte". În zona montană am fost mulţumit de timpul alocat.


View Postmccrya, on 24 februarie 2017 - 10:59, said:

... E pacat ca in Zermatt sa nu umbli macar vreo doua ore sa simti acel orasel superb de la poalele Matterhorn-ului, dupa aceea daca ai bani ( aproximativ 50 euro tur-retur ) sa iei telegondola din Zermatt catre Schwarzsee ca sa vezi mai de aproape Matterhorn-ul si oraselul Zermatt de sus (inca cel putin doua ore pentru treaba asta ). Intre Tasch si Zermatt se ia trenul pentru ca nu este voie cu masina/autocarul in Zermatt (...) si se mai pierde cam o ora pentru ambele rute ...

Păi în Zermatt ghidul i-a dus pe oameni până la biserică şi la cimitirul alpiniştilor, au avut timp aproape 2 ore, exact cum spui. Pe noi ne-a interesat mai puţin Zermatt, da, e superb, plin de flori la balcoane etc. dar am considerat că o scurtă plimbare de cca. 20 de minute e suficientă, mai importantă a fost plimbarea de sus, pe munte.
Şi cred că nu telecabinele sunt cea mai fericită alegere pentru a surprinde Matterhornul pe cardul foto, ci trenul cu cremalieră până la Gornergrat. Iar în circuitul nostru chiar această alegere am făcut-o. Şi am avut suficient timp, ai văzut.


View Postmccrya, on 24 februarie 2017 - 10:59, said:

... Multe din acele zone din Elvetia, Austria, Italia etc... le-am vazut si eu , dar cu masina personala si pe indelete cum s-ar spune pe la noi ...

Corect, asta avem şi noi în vedere pentru vacanţele viitoare.
Circuitul din 2012 a fost ca un tur de recunoaştere, cel puţin ăsta a fost planul. E mare lucru să vizitezi exhaustiv o zonă după ce ai fost mai întâi în recunoaştere pe-acolo cu ceva timp în urmă. Eu aşa cred.
Da, se poate şi "dintr-o bucată", dar oricât de bine te documentezi de acasă, tot vei avea unele surprize şi regrete la faţa locului şi vor rămâne unele obiective "pe data viitoare".
În schimb, dacă te duci mai întâi într-un tur de recunoaştere, a doua oară vei fi deja familiarizat cât-de-cât cu locurile şi îţi va fi mai uşor. Şi chiar şi documentarea va fi mai uşoară.
Plus că după un astfel de circuit e posibil să nu mai fie nevoie să mai ajung niciodată în câteva din locuri (de exemplu la Melk, sau la St. Gallen etc.). Adică mă declar satisfăcut cu ce am văzut deja în acea zonă.

Iar părerea altor colegi că 80% din timp îl petreci în autocar e departe de adevăr. Eu am dat orele exacte (am compus textul în timp ce mă uitam la poze, şi pe ele sunt înregistrate ziua, ora şi minutul), se poate calcula procentul.
Plus că dacă alegi varianta cu autocar doar de la Viena (şi până acolo cu avionul), atunci nu prea mai contează că eşti în autocar sau în maşina personală. Ba chiar din autocar ai vedere mai de ansamblu şi poţi şi fotografia sau filma (din autoturism e mai complicat).


Sănătate şi tcb !

#25
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005

View PostOvidiuNS, on 26 februarie 2017 - 21:39, said:

Păi în Zermatt ghidul i-a dus pe oameni până la biserică şi la cimitirul alpiniştilor, au avut timp aproape 2 ore, exact cum spui. Pe noi ne-a interesat mai puţin Zermatt, da, e superb, plin de flori la balcoane etc. dar am considerat că o scurtă plimbare de cca. 20 de minute e suficientă, mai importantă a fost plimbarea de sus, pe munte.
Şi cred că nu telecabinele sunt cea mai fericită alegere pentru a surprinde Matterhornul pe cardul foto, ci trenul cu cremalieră până la Gornergrat. Iar în circuitul nostru chiar această alegere am făcut-o. Şi am avut suficient timp, ai văzut.


eu am ales telegondola pentru ca am luat-o pana la Furi https://www.google.r...90837!3e2?hl=ro....de acolo am urcat pe jos vreo 3 ore pana la Schwarzsee, un popas la baza varfului Matterhorn . Drumul a fost un pic obositor, dar a meritat cu varf si indesat. Am avut bafta si de vreme frumoasa cu cer senin( undeva la jumatatea lunii iulie ) , vreme ce ne-a permis sa vedem atat valea dar si varful muntelui.
Mai jos ceva foto incepand cu terminalul de parcari, trenul din Tasch , Zermatt si peisajele dintre Furi si Schwarzsee :

Attached Files


Edited by mccrya, 27 February 2017 - 13:47.


#26
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Foarte frumos, felicitări !

Totuşi, cum spuneam şi în postul precedent, mi-ai confirmat că Matterhorn-ul nu se vede prea bine. În schimb, din trenul spre Gornergrat se deschide toată panorama, iar imaginea devine epică, dacă nu cosmică, vorba unui amic de-al meu. Uite, pun din nou linkul.

Ca să ai o imagine splendidă, e nevoie să ai o oarece distanţă faţă de muntele vizat, şi nicidecum să te afli pe pantele lui, de aceea trenul spre Gornergrat e cea mai bună alegere. Nu mai vorbesc de filmări. Data viitoare când mai ajungi în Zermatt încearcă şi călătoria cu trenul spre Gornergrat. Şi dacă o să ai vreme la fel de bună ca şi prima dată, o să rămâi în extaz, sunt convins.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 28 February 2017 - 01:09.


#27
virginiadoina

virginiadoina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.02.2017

View PostOvidiuNS, on 28 februarie 2017 - 00:49, said:

Foarte frumos, felicitări !

Totuşi, cum spuneam şi în postul precedent, mi-ai confirmat că Matterhorn-ul nu se vede prea bine. În schimb, din trenul spre Gornergrat se deschide toată panorama, iar imaginea devine epică, dacă nu cosmică, vorba unui amic de-al meu. Uite, pun din nou linkul.

Ca să ai o imagine splendidă, e nevoie să ai o oarece distanţă faţă de muntele vizat, şi nicidecum să te afli pe pantele lui, de aceea trenul spre Gornergrat e cea mai bună alegere. Nu mai vorbesc de filmări. Data viitoare când mai ajungi în Zermatt încearcă şi călătoria cu trenul spre Gornergrat. Şi dacă o să ai vreme la fel de bună ca şi prima dată, o să rămâi în extaz, sunt convins.


Sănătate şi tcb !

Multumesc pentru tot ce ai scris despre acest subiect.
Tocmai m-am intors din acest circuit si a fost absolut superb! Am avut sansa sa prind acelasi ghid, Sorin S., un ghid absolut extraordinar!
Evident, la Gornergrat am urcat cu trenul si ne-am bucurat de toata privelistea de pe traseu. Sus era zapada, frig si ceva ceata, dar a fost binevenita temperatura de-acolo, dupa caldurile de la noi. Posted Image
Chamonix Mont Blanc a fost o incantare! Sigur ca la 3900 de metri nu e prea comod din lipsa de oxigen Posted Image . Am stat acolo si vreo ora si jumatate, cam mult pentru altitudinea aia, dar trebuia sa facem o fotografie  in "cusca de sticla"Posted Image . Si acolo erau -5 grade, dar cu soare..
Oricum, eu multumesc mult pentru tot ce-ai scris despre acest traseu. Mi-a fost de mare ajutor fiindca stiam exact la ce sa ma astept.

Toate bune

#28
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Mă bucur că am fost de ajutor ! Şi mă bucur că aţi avut o vacanţă splendidă !
Cu Sorin ca ghid nici nu putea fi altfel.

Aţi fost integral cu autocarul, sau aţi făcut ca noi (avion Bucureşti - Viena - Bucureşti şi restul cu autocarul) ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 31 August 2017 - 13:58.


#29
virginiadoina

virginiadoina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.02.2017

View PostOvidiuNS, on 31 august 2017 - 13:33, said:

Mă bucur că am fost de ajutor ! Şi mă bucur că aţi avut o vacanţă splendidă !
Cu Sorin ca ghid nici nu putea fi altfel.

Aţi fost integral cu autocarul, sau aţi făcut ca noi (avion Bucureşti - Viena - Bucureşti şi restul cu autocarul) ?


Sănătate şi toate cele bune !
Eu am fost cu autocarul cap-coada Posted Image . Am luat si grup de avion de la Viena, dar eu nu m-am incumetat sa aleg varianta avion, fiindca in anii precedenti nu mi-a placut cum au fost tratati cei care au ales asta. In ziua plecarii lor, i-am parasit de dimineata la hotel si noi ne-am continuat programul, urmand ca ei sa astepte transferul la aeroport, undeva pe la ora 15 Posted Image.  Practic a fost o zi pierduta pentru ei. De data asta, insa, a fost mult mai ok, fiindca tot noi i-am lasat la aeroport in Viena
Sigur ca e mai comod sa scutesti zilele de transfer Bucuresti - Budapesta si retur, insa au si ele farmecul lor.  La dus ai ocazia sa-i cunosti pe cei alaturi de care iti vei petrece urmatoarele 10 - 11 zile.
La intoarcere petreci timp cu cei de care te-ai apropiat pe parcursul circuitului. Anul acesta, de exemplu, nu s-a mai mers in croaziera pe Dunare la Budapesta, prin urmare ne-am strans un grup mai mare si am facut propria "croaziera", printr-o plimbare prin oras si apoi ne-am odihnit pe o terasa pana seara tarziu, depanand amintiri din circuitPosted Image.
In privinta lui Sorin, ce sa zic, exceptional ghid. Datorita faptului ca e asa bun  profesionist, am hotarat sa merg in toamna pe Costa del Sol. Cu el acolo, sigur optionalele vor fi o reusita Posted Image.

O zi frumoasa si toate cele bune

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu bagi poze, dau report :P

#31
virginiadoina

virginiadoina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.02.2017

View PostBursul, on 31 august 2017 - 16:21, said:

Daca nu bagi poze, dau report Posted Image
https://www.facebook...ype=3Â Â asta e pe Matterhorn
https://www.facebook...=3Â Â cascada rinului
https://www.facebook...92857503&type=3 chamonix mont blanc

incerc sa revin si cu altele Posted Image

o zi minunata

Edited by virginiadoina, 19 October 2017 - 14:13.


#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Te-ai plimbat, nu gluma.

Si nu ai fost pe Matterhorn.  Posted Image  Pe Matterhorn am fost eu Posted Image

De fapt ai prins o zi foarte proasta cand ai fost in Zermatt si ai facut Gornergrat-ul. Mergi pe link-ul asta sa vezi ce ai pierdut: https://www.zermatt....nergrat-3-089-m

Edited by Bursul, 19 October 2017 - 14:18.


#33
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Nu va recomand circuitele de la Christian Tour. Au cazari destul de slabe si ghizii sunt unii chiar hoti pe fata. Am fost pe un circuit in Spania. Ne-a zis ca vom sta la un hotel si la cazare am fost dusi la altul in afara orasului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate