Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Tepuit pe OLX cu produs stricat- cum il pedepsesc? (legal)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 pisoiu2, on 19 februarie 2017 - 17:55, said:

Parerea mea e ca poti sa uiti. Legal.
Niciodata nu am inteles daca cei care descurajeaza reclamarea infractorilor o fac din plictiseala, lipsa de activitate sau din anume interese!? Si o fac la numai 2-3 minute dupa semnalarea publica a hotiei!

Mergeti la politie, daca aveti datele de contact ale individului sint sanse foarte mari sa se rezolve!

#56
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Din experienta :). Poate o sa te convingi si tu intr-o zi ca realitatea e altfel decat teoria.
Am depus destule reclamatii la politie la viata mea pentru diverse, de la vandalism asupra masinii la furt din masina, etc. O singura data l-au prins pe faptuitor, m-au chemat acolo ca sa formulez pretentii, cum s-au exprimat ei. Cand am intrat pe usa am vazut un drogat de vreo 15 ani, taiat pe maini de la cate parbrize sparsese, care nu avea nici un venit legal, dupa cum arata nici nu avea sanse vreodata sa aiba asa ceva. Ce furase de la mine era demult instrainat, asa ca puteam sa solicit eu si luna de pe cer. Sa ma despagubeasca cu ce? Crezi ca il baga la puscarie? Sau crezi ca dupa ce il arunca inapoi in strada ala merge la primul targ de joburi? Hai sa fim realisti...
Prefer sa fiu cu ochii in 10 inainte de a ajunge in situatia sa trebuiasca sa cer ajutorul autoritatilor. Daca tu vrei altfel, este dreptul tau.

#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 sonnydellmarco, on 19 februarie 2017 - 19:40, said:

Chiar daca transporta droguri?

Lucrezi la o firma de curierat de stii atat de bine regulile lor interne?
tu ai trimis ceva vre-odata prin curier? daca da, desi ma indoiesc, l-ai impachetat in fata lui?

Nu trebuie sa lucrezi LA ci sa fi folosit serviciile unei firme de curierat. Astfel ai fi vazut ca nu esti pus sa impachetezi coletul in fata lui, cum nici la posta nu o faci! Si nici in alta tara din UE nu este o asemenea procedura. probabil ca undeva pe traseu sint scanate/mirosite de ciini specializati sau alte metode de depistare a drogurilor sau a materialelor explozive,desi am dubii mari!

 sonnydellmarco, on 19 februarie 2017 - 20:34, said:

Tu repeti mereu acelasi lucru si iti dai cu presupusul. Ai trimis vreodata cu ramburs?  Daca nu, iti spun eu cum e, in cazul DPD.
Chemam curierul, ii prezentam buletinul, ma punea sa-i arat continutul pachetului, (lucru care ma deranja), il ambalam la loc , completa un formular, punea o eticheta si ma intreba dc vreau banii cash sau in cont bancar.  Functie de asta varia costul expedierii. De aici si motivul pentru care teparul nu a putut sa puna doar o caramida in pachet.
Am repetat procedura asta de vreo 10 ori, cred.
Probabil ca arati mai dubios sau ceva asemanator si nu te-a considerat de incredere!

Edited by althea, 20 February 2017 - 04:42.
citat+raspuns la mesaj sters


#58
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Mai citeste si tu. Nu e pe degeaba google. Pt colegul tepuit, suna sa ai o discutie si cu cei de la Fan Courier. Nu te mai lua dupa trolli

http://www.fancourie...ciilor-postale/

Edited by sonnydellmarco, 20 February 2017 - 09:40.


#59
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
La orice site de vinzari din romania, tranzactia este pe propria raspundere, adica teapa ramine teapa, eu am luat teapa pe okazii, am cumparat de la unu cu putine calificative pozitive si m-am fript.

#60
marius012

marius012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 01.05.2007
Buna ziua,

Am avut un un binoclu de vanzare pe olx. L-am trimis la cumparator prin fan curier separat fara serviciile olx cu optiunea de verificare colet. Anterior i-am trimis toate pozele cerute cumparatorului si m-am oferit sa il dau in mana pentru a evita pretul transportului dar nu a dorit fiind din alt oras.

In ziua urmatoare cumparatorul a sunat cum ca binoclu nu este conform asteptarilor ca nu se vede corect prin el.

Ce se poate face in acest caz, eu nu am timp de pierdut cu ia-l da-l inapoi.

Sunt de buna credinta pentru ca eu am spus sa fie cu verificare la deschidere.

Ce se poate intampla in aceasta situatie.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate