Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Tepuit pe OLX cu produs stricat- cum il pedepsesc? (legal)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Ce tampenie de site efrauda.ro astia, nici certificat de securitate nu au, astia de pe olx te si invata cum sa setezi browserul sa ignore acest lucru. N-au astia de la guvern bani sa cumpere cerificat SSL sau si site-ul ala e tot o teapa ?

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 valog, on 19 februarie 2017 - 18:45, said:

Si trebuie sa raspunda la solicitarile din partea acestor organisme.
Asta DA.
Dar vor comunica doar politiei aceste date.
Ei NU sunt vinovati cu nimic.

#39
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Teoretic curierul ar trebui sa vada buletinul, practic curierul nici nu il cere, cel mult verbal ii cere datele, daca nu completeaza din burta.
Si aici curierul devine partas la teapa.

Edited by valog, 19 February 2017 - 18:49.


#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 valog, on 19 februarie 2017 - 18:48, said:

Teoretic curierul ar trebui sa vada buletinul, practic curierul nici nu il cere, cel mult verbal ii cere datele, daca nu completeaza din burta.
Si aici curierul devine partas la teapa.
Cand ridica sau predau pachete, DA (mai ales la cele ramburs). Dar NU cand se face plata in bani.
Vor scrie seria si nr CI.

Edited by dorin_2k, 19 February 2017 - 18:51.


#41
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017

 dorin_2k, on 19 februarie 2017 - 18:50, said:

Cand ridica sau predau pachete, DA (mai ales la cele ramburs). Dar NU cand se face plata in bani.
Vor scrie seria si nr CI.
Repet, in teorie... in practica inchid ochii, de multe ori platiti sa faca asta.
Si asa ajung curierii sa fie partasi si sa scrie date false in hartii.
Acolo sta 90% din teapa, in disponibilitatea curierului de a participa la teapa.

Edited by valog, 19 February 2017 - 18:56.


#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
In teorie, in TOATE cazurile trebuie sa ceaara CI curierii cand preiau/ predau marfa sau cand preiau/ predau bani.
Insa in cazul meu, cand cumpar de pe e-mag cu plata la livrare, NICIODATA nu mi-a cerut CI, ca marfa a fost platita in acel moment.
Insa la livrarile la care am facut plata online, mi-au cerut CI.

#43
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Eu fac plata in avans online mereu, si niciodata nu mi-au cerut buletinul in ultimul an, eventual cand mai vine cate unul nou in zona imi cere verbal datele.
Dar sunt caz special, nu sunt tepar, ma stiu curierii ca livreaza multe pachete la mine (toate platite in avans), predarea se face in locatie.

In trecut aveam in zona si un curier profesionist, care respecta intocmai procedura, cred ca imi stia datele fara sa i le spun dupa prima luna.. dar nu mai este curier acum... a avansat :D

Cei mai multi curieri fac pressing la livrare sa iesi tu in strada, sa nu vina el in locatie, ca doar nu s-a angajat sa se miste, doar sa stea pe locul din fata volanului.

#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 dorin_2k, on 19 februarie 2017 - 18:46, said:

De unde adresa?
Poti chema curierul sa ridice un pachet de oriunde. Il platesti si gata.
Pui o adresa fake.
Apoi la livrarea banilor, pe aceeasi adresa fake, te suna, te prezinti in zona cu buletinul si ii ridici.
Trece curierul seria si nr buletinului. Nu prea verifica si adresa din CI.

Doar politia poate afla aceste date din buletinul tepuitorului de pe formularul curierului.
eu am zis sa incerce. Poate adresa e reala. Desigur, depinde si de distanta, ca daca e vorba de 200 km+ nu merita.
O solutie buna e plangerea la politie. Vor face cei de acolo vizita la acea adresa si se va vedea daca adresa e reala sau ba.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Singura solutie: politia.

#46
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
acum multi ani, cam 10 asa, intre timp sigur lucrurile au mai evoluat, am patit ceva similar dar pe okazii. Cred ca am scris doar admin-ului, am fost sunat de la politie (fraude informatice parca era departamentul) si in cateva zile s-a rezolvat. Mi-am primit banii inapoi. Nici plangere scrisa nici nimic. Au ei metodele lor deduc. Rareori cei care dau tepe se rezuma doar la una....

Edited by alexpet, 19 February 2017 - 19:30.


#47
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Asa este, unii din tepe traiesc efectiv, si au chiar si condamnari sau dosare penale in curs, si desigur nimeni nu considera ca sunt pericol social si sunt cercetati in stare de libertate.
Traiasca Justitia.

Daca ai noroc si dai de unul din asta, va prefera sa iti returneze banii ca sa retragi plangerea. Vorba aia, din 100 de tepe, sa dai la 1-2 banii inapoi nu e problema, si daca ai da banii inapoi la jumatate din cei tepuiti si tot e afacere profitabila.
Majoritatea merg pe principiul asta e si nu merg mai departe... si asa fac unii bani din nimic.

#48
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 dorin_2k, on 19 februarie 2017 - 18:02, said:

Ce treaba are curierul? Doar livreaza pachete. Cu orice marfa in interior. Caramizi, carofi, etc.

Doar politia il poate ajuta.

Chiar daca transporta droguri?

Lucrezi la o firma de curierat de stii atat de bine regulile lor interne?

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 sonnydellmarco, on 19 februarie 2017 - 19:40, said:

Chiar daca transporta droguri?

Iti dai seama ca aberezi?
De ce te-ai oprit la droguri, de ce nu bombe atomice?

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 sonnydellmarco, on 19 februarie 2017 - 19:40, said:

Chiar daca transporta droguri?

Lucrezi la o firma de curierat de stii atat de bine regulile lor interne?
Tu nu stii nimic, dar comentezi aiurea.

#51
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Tu repeti mereu acelasi lucru si iti dai cu presupusul. Ai trimis vreodata cu ramburs?  Daca nu, iti spun eu cum e, in cazul DPD.
Chemam curierul, ii prezentam buletinul, ma punea sa-i arat continutul pachetului, (lucru care ma deranja), il ambalam la loc , completa un formular, punea o eticheta si ma intreba dc vreau banii cash sau in cont bancar.  Functie de asta varia costul expedierii. De aici si motivul pentru care teparul nu a putut sa puna doar o caramida in pachet.
Am repetat procedura asta de vreo 10 ori, cred.

Edited by sonnydellmarco, 19 February 2017 - 20:37.


#52
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Claudiu998, on 19 februarie 2017 - 18:11, said:

Livrare cu verificare? CUM... Deschizi unitatea si o probezi de fata cu curieru sau cumPosted Image

Il cheama pe curier in casa 10-15minute si ii da ceva bacsis (20-50lei) Posted Image

#53
valog

valog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 19.02.2017
Ca idee, curierul profesionist din postul de mai sus era de la DPD, insa cel nou nu mai e asa, n-are nici in stres sa respecte proceduri, din primul moment nu a respectat nimic...
La fel si cu cei de la FAN si Cargus, la care nu am intalnit niciodata un angajat profesionist.

Vad ca si cel de mai sus a avut parte de un curier profesionist la DPD :D

#54
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 sonnydellmarco, on 19 februarie 2017 - 20:34, said:

Tu repeti mereu acelasi lucru si iti dai cu presupusul.
Sigur. Ma suna, lua pachetul, ziceam nr, completa awb, il punea intr-un ambalaj al lor, lipea awb pe el, unul mie si... gata.
Avea totul el: destinatarul si expeditorul din comnda facuta. Asta la fan.

Hai ca maine sun baiatul de la dpd si-l intreb ce-mi cere el. Il cunosc si mi-a adus o comanda duminica, in timpul lui liber, cu toate ca nu era pe zona mea. Sambata nu am fost acasa sa preiau pachetul de la curierul din zona.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate