Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema W8 cu un card adaptor USB cu poze

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Intampin o problema ciudata. Nu stiu daca am postat chiar unde trebuie, dar cum problema se intampla doar pe Windows 8, cred ca aici trebuia pus. Deci:
Am acasa doua calculatoare. Unul este intel dual core de 2,8 Gb, cu 2 Gb Ram si sistem operare Windows 7 Ultimate. Al doilea este un intel I5 6402P cu 8 GB Ram si sistem de operare Windows 8.1.
Daca bag un card adaptor USB cu poze (cardul este dintr-un aparat foto Fuji) in calculatorul cu W7 nu e nici o problema. Imi apare asa:
Attached File  poza w7.jpg   207.31K   25 downloads
Pot copia fara probleme pozele pe hard, pot sa le deschid, etc. Deci se comporta normal.
Acum bag adaptorul in calculatorul cu Windows 8.1. Apare asa pe ecran:
Attached File  Poza w8.1 - 1.jpg   148.7K   25 downloads
Dau sa deschid dosarul de pe card, apare asa:
Attached File  Poza w8.1 - 2.jpg   208.41K   24 downloads
Dau sa deschid o poza oarecare. Sta si se gandeste o groaza. Apoi imi arata asa poza deschisa:
Attached File  Poza deschisa.jpg   119.33K   20 downloads
Dau sa copiez o poza oarecare. Nu vrea. Imi da mesajul:
Attached File  Copiere w8.1.jpg   154.76K   15 downloads

Care este explicatia? Am schimbat portul USB. La fel face in fiecare port. Inclusiv in cele albastre. Pe calculatorul cu W7 nu e nici o problema. Daca copiez pozele pe calculatorul cu W7 si apoi le copiez prin retea (calculatoarele mele sunt legate in retea prin router) calculatorul cu W8.1 le deschide, deci nu e problema de program deschidere poze.
Unde e problema?

#2
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am incercat altceva. Pe un stick USB de 1Gb (deci stick clasic, nu cititor de carduri) am copiat niste poze de pe calculatorul cu W7. Apoi am bagat stick-ul in calculatorul cu W8.1. Aceeasi problema ca la cititor. Cred ca am o problema cu porturile USB. Dar in device manager nu apare nici un conflict:
Attached File  Device1.jpg   140.78K   3 downloadsAttached File  device 2.jpg   100.95K   3 downloads
De unde e problema? Mentionez ca acum ceva vreme nu aveam problema asta. Sa fie faptul ca eu utilizez un W8.1 Enteprise Evaluation si ca mai am doar 25 de zile de valabilitate?

Si inca un experiment. Cu computerul cu W7 am sters tot cardul. Apoi am bagat cardul in calculatorul cu W8.1 . Am luat 4 poze de pe acest calculator (deci cel cu 8.1) si le-am copiat pe card. Ok, le copiaza. Le deschid. Ok, le deschide. Le copiez inapoi, si le copiaza! Scot adaptorul de card (in prealabil l-am dezactivat din iconita de jos). Apoi il bag din nou. Iarasi aceea problema !!!!!!!!! Inebunesc ....

Edited by XL700VA, 18 February 2017 - 14:40.


#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Fa un cd/stick cu Live Linux, orice Live Linux - eu folosesc Puppy Linux.
Booteaza cu el calculatorul cu Win 8, fa probele cu cardurile si stickurile, cum ai facut si pe windows.
Daca merge: e de la win.
Daca tot nu merge: e de la porturi USB/sursa/placa de baza/altceva hardware.
Presupun ca deja ai incercat pe mai multe/toate mufele USB.

Edited by roxanaRabinowitz, 18 February 2017 - 17:03.


#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am incercat pe toate USB-urile. Insa in aceleasi porturi sunt bagate si tastatura si mouse-ul, si imprimanta cu scaner. Acestea merg perfect. Numai stick-urile nu merg. Si am testat vreo 3 (cate aveam in casa). Calculatorul e aproape nou, a fost luat in decembrie anul trecut de la Altex. Am instalat W8.1 versiunea de evaluare. Si a mers, la inceput. Am copiat multe poze pe calculator in decembrie si chiar in ianuarie. Aseara cand am vrut sa copiez niste poze, am vazut ca face figura asta. Sa fie de la faptul ca imi spune ca mai am doar 25 de zile valabil windows-ul, si la fiecare butare ma avertizeaza de acest lucru.
Cum fac un stick cu Linux?

Edited by XL700VA, 18 February 2017 - 17:35.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu cred ca are de a face cu windows-ul - desi nu e exclus ceva erori in el - poti face o incercare - in Device Manager cu cardul conectat dai uninstall la el apoi restartezi si isi pune driverul iarasi. Oricum nu e de la evaluare.

Poate fi o problema cu alimentarea porturilor USB - ai incercat sa conectezi si pe porturile din spate ?

Poate fi o problema si cu card readerul - ceva incompatibilitati. Eu am un stick care nu e vazut pe toate PC-urile. Pe altele e vazut dar nu booteaza de pe el, pe altele si booteaza si e vazut. Alt model mai de marca nu face figura pe niciun calculator.

#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am incercat pe toate porturile. Problema de card incompatibil nu are cum sa fie. Cu card readerul asta am descarcat poze si in decembrie si in ianuarie. Numai acum nu merge. Daca era problema de alimentare, cum de mouse-ul, si tastatura merg (care sunt tot pe USB)?

Edited by XL700VA, 18 February 2017 - 18:20.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Incerca si pe alt PC  - la un prieten. Daca nici la el nu vrea ori card reader-ul s-a stricat, ori cardul care il bagi in el.

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am scris in primul post ca am doua PC-uri acasa. Unul mai nou (decembrie 2016) si unul mai vechi (decembrie 2011). In cel vechi merge. Numai in cel nou face figuri. Deci exclus cardul sau readerul sa fie problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate