Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Seat Leon 1.4 TSI 2009 (blackie)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
VladutWurgut

VladutWurgut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.02.2017
Salutare, forum!

Sunt fericitul posesor (de astazi, 17.02.2017) a unui Seat Leon 2009 cu motor 1.4 TSI. Am atasat niste poze cu ea acestui post.

Din ce am citit, motorul este fiabil, dezvolta 125 cai, turbina e rezistenta si nu sunt probleme mecanice foarte frecvente. Bineinteles, stiu ca sunt si colegi care au avut ghinion cu masinile SH, insa nu sunt foarte intalniti.

Masina are 110.000 km trecuti in cartea service, la care se adauga 3200 condusi din Germania pana in RO si niste test-drive-uri. Am inteles ca acest motor consuma multisor in oras, insa in afara, avand 6 trepte, sper ca nu ma voi speria :)).

Eu am sa o conduc in mare parte in oras, cu iesiri din cand in cand in weekenduri, ba la mare, ba la munte. Exteriorul imi place foarte mult, interiorul este okay, ergonomia e decenta, insa trebuie sa recunosc ca sunt butoate aruncate pe consola centrala, trebuie sa ma obisnuiesc. Am condus pana acum doar Opel (Astra G si Corsa).

Inca nu am inmatriculat-o, luni voi face RCA-ul, RAR-ul, si ce mai trebuie facut pentru a o inmatricula definitiv. Sper ca va merge totul struna.

Cateva intrebari pentru posesorii acestui motor: eu nu am mai condus motor cu turbina pe benzina pana acum si nu stiu la ce sa ma astept: cum trebuie intretinut, cum trebuie condus si ce ar trebui sa am in vedere?

Va tin la curent!
Multumesc!

Attached Files



#2
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
S-o stăpânești cu plăcere. Va fi o plăcere să o conduci in exterior iar consumul în oras ... depinde la ce te raportezi. Eu am și un Ford Focus 1.5 ecoboost si-mi ia în oras intre 10 și 14 în funcție de anotimp și aglomerație.A ta cred că se va duce până în 12 maxim, dar nici sa nu te aștepți la sub 10 iarna prin București.

Edited by fortzoso, 17 February 2017 - 15:40.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Frumoasa masina.
Ce consum mediu ai ? Sau extraurban.
Cate turatii ai in treapta 6-a la 100km/h ?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Frumoasa foc masina! S-o stapinesti sanatos fara evenimente neplacute! Sa-i schimbi consumabilele...Cit a costat?

Edited by _R_A_D_U, 17 February 2017 - 16:08.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Multa bafta iti doresc cu motorul ala din anul ala..  O sa ai nevoie.
Nu mai stau sa-ti insir de ce. Cred ca poti sa-ti faci cont deja pe VW forum.. Pana in 2013 TOATE TSI-urile sunt un mega dezastru.

Cum ti-o fi norocul.

#6
VladutWurgut

VladutWurgut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.02.2017

 _R_A_D_U, on 17 februarie 2017 - 16:03, said:

Frumoasa foc masina! S-o stapinesti sanatos fara evenimente neplacute! Sa-i schimbi consumabilele...Cit a costat?
Multumesc! A costat 5500 euro, da, am sa i le schimb.

 mariovrs, on 17 februarie 2017 - 16:10, said:

Multa bafta iti doresc cu motorul ala din anul ala..  O sa ai nevoie.
Nu mai stau sa-ti insir de ce. Cred ca poti sa-ti faci cont deja pe VW forum.. Pana in 2013 TOATE TSI-urile sunt un mega dezastru.

Cum ti-o fi norocul.
Doamne ajuta!

 TruculMagic, on 17 februarie 2017 - 16:01, said:

Frumoasa masina.
Ce consum mediu ai ? Sau extraurban.
Cate turatii ai in treapta 6-a la 100km/h ?
Am sa iti spun dupa ce pot sa o conduc, adica de luni, ca nu are asigurare si trebuie inmatriculata.

 fortzoso, on 17 februarie 2017 - 15:39, said:

S-o stăpânești cu plăcere. Va fi o plăcere să o conduci in exterior iar consumul în oras ... depinde la ce te raportezi. Eu am și un Ford Focus 1.5 ecoboost si-mi ia în oras intre 10 și 14 în funcție de anotimp și aglomerație.A ta cred că se va duce până în 12 maxim, dar nici sa nu te aștepți la sub 10 iarna prin București.
Multumesc! Sper sa ma incadrez!

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa pui benzina de 98, chiar daca e mai scumpa... sunt motoare cu injectie directa si sunt cam pretentioase.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
S-o stapanesti sanatos. Preventiv verifica lantul de distributie, asta a fost mai problematic la prima generatie de TSI-uri si o inlocuire e semnificativ mai ieftina decat un schimbat de motor.
Altfel apa (din aia mai scumpa), paie si bataie.
Si fii si tu cu ochii pe paie (ulei) ca are obiceiul sa pape.

Andrew1980 si cu mine am avut motorul asta pe Octavia, gasesti jurnalele de bord in arhiva, daca ai curiozitati.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 TruculMagic, on 17 februarie 2017 - 16:36, said:

Sa pui benzina de 98, chiar daca e mai scumpa... sunt motoare cu injectie directa si sunt cam pretentioase.
Asa scrie la cartea tehnica!? Pe undeva ai dreptate, aia de 99-98, are cam 95, ca cifra octanica! In fine!

Edited by arab, 17 February 2017 - 17:06.


#10
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 danX, on 17 februarie 2017 - 16:57, said:

Andrew1980 si cu mine am avut motorul asta pe Octavia, gasesti jurnalele de bord in arhiva, daca ai curiozitati.
Jurnalele de bord sunt foarte utile inclusiv pentru altii care vor sa isi cumpere un autoturism si afla foarte detalii si date tehnice reale despre acesta de la utilizatori, uneori pe parcusul a ani buni de exploatare.
VladutWurgut, sa ai noroc la masina.Cum ti se pare fata de Astra G?

Edited by max_01, 17 February 2017 - 17:11.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In mod sigur i se pare... mai noua. :P
Rugam initiatorul sa posteze mai multe foto la rezolutii un pic mai "omenesti"... :D

#12
VladutWurgut

VladutWurgut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.02.2017

 TruculMagic, on 17 februarie 2017 - 16:36, said:

Sa pui benzina de 98, chiar daca e mai scumpa... sunt motoare cu injectie directa si sunt cam pretentioase.
Am sa incerc, sa vad ce rezultate am.

 danX, on 17 februarie 2017 - 16:57, said:

S-o stapanesti sanatos. Preventiv verifica lantul de distributie, asta a fost mai problematic la prima generatie de TSI-uri si o inlocuire e semnificativ mai ieftina decat un schimbat de motor.
Altfel apa (din aia mai scumpa), paie si bataie.
Si fii si tu cu ochii pe paie (ulei) ca are obiceiul sa pape.

Andrew1980 si cu mine am avut motorul asta pe Octavia, gasesti jurnalele de bord in arhiva, daca ai curiozitati.

Multumesc pentru sfatur, asa am sa fac! Am sa te tin la curent cu pretul consumabilelor.

 arab, on 17 februarie 2017 - 17:05, said:

Asa scrie la cartea tehnica!? Pe undeva ai dreptate, aia de 99-98, are cam 95, ca cifra octanica! In fine!
Am sa pun o data sa vad ce rezultate are.

 max_01, on 17 februarie 2017 - 17:10, said:

Jurnalele de bord sunt foarte utile inclusiv pentru altii care vor sa isi cumpere un autoturism si afla foarte detalii si date tehnice reale despre acesta de la utilizatori, uneori pe parcusul a ani buni de exploatare.
VladutWurgut, sa ai noroc la masina.Cum ti se pare fata de Astra G?
Multumesc! Ai dreptate!
In comparatie cu Astra G, 1.4 twinport cu 90 de cai aspirat, hatchback, pot spune urmatoarele:
1. Mai spatioasa in fata si in spate.
2. Spatiul pe consola centrala si intre scaune mai bun, nu mai lovesc piciorul pasagerului cand schimb viteza.
3. Putere mai mare + efectul turbinei + 6 trepte, fata de 5 trepte, 90 de cai, se simte diferenta.
4. Sistemul multimedia mai bine pus la punct, imi place display-ul acela + calculator consum.
5. Unghiuri de vizibilitate putin mai proaste, insa stergatoarele sunt mult superioare.

 _R_A_D_U, on 17 februarie 2017 - 17:19, said:

In mod sigur i se pare... mai noua. Posted Image
Rugam initiatorul sa posteze mai multe foto la rezolutii un pic mai "omenesti"... Posted Image

Am sa pun o galerie de poze dupa ce o inmatriculez, multumesc!

#13
VladutWurgut

VladutWurgut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.02.2017
Buun! Revin asa cum am promis:
Ieri am inmatriculat-o provizoriu pe 3 luni, pe numele meu (22 ani) si a costat 1000 RON cu tot cu RCA. Astept acum programarea la RAR pentru a-i putea pune numere negre.

Am completat lichidul de racire deoarece era sub nivelul minim si mi s-a aprins martorul de lichid de racire, acum am scapat de el. Cat m-am dat ieri seara si astazi dimineata la ea, am scos un consum de 16 % (ups), i-am pus benzina EVO de la MOL si sunt foarte multumit de cum se misca masina.

Din ce am vazut pe consumul instant, in treapta a 6-a la 120 km / ora consuma 4.3-4.5, ceea ce mi se pare decent. Stiu ca nu pot sa cer consumuri bune la TSI, dar ma bucur de puterea pe care o dezvolta. Pe la 3-4 mii ma baga in scaun, e silentioasa, suspensiile sunt tari, dar, din nou, silentioase. Termenul meu de comparatie este mult sub aceasta clasa, Opel corsa, insa sunt foarte multumit.

Filtrele sunt noi, nu am greieri, nu bat tachetii, nu troncane cand trec peste guri de canal, este intr-o stare foarte buna.
Urmatorul pas este sa ii foliez geamurile spate si luneta, va tin la curent cu progresul. Acum are 113800 km.

Multumesc si sunt deschis la sugestii!

#14
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Cum ai inmatriculat-o pe trei luni?

#15
VladutWurgut

VladutWurgut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.02.2017

 DannyMC, on 21 februarie 2017 - 09:48, said:

Cum ai inmatriculat-o pe trei luni?
Vehiculului caruia i s-a acordat autorizatie provizorie i se pot atribui succesiv mai multe autorizatii care nu pot cumula mai mult de 90 de zile, cu conditia achitarii tuturor taxelor si tarifelor legale necesare inmatricularii, inainte de eliberarea urmatoarei autorizatii”.
Cu alte cuvinte, cei interesati cu adevarat sa-si inscrie masina vor face acest lucru in termenul de 30 de zile, nemaifiind nevoie de al doilea sau chiar al treilea set de numere rosii.

S-a modificat leagea (sursa: http://www.desteptar...e-numere-rosii/)

#16
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Deci e inmatriculata provizoriu pe 30 de zile nu pe 90! ;)

Edited by DannyMC, 21 February 2017 - 10:34.


#17
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

 VladutWurgut, on 21 februarie 2017 - 09:45, said:

...
Urmatorul pas este sa ii foliez geamurile spate si luneta, va tin la curent cu progresul. Acum are 113800 km.
...

Ce cod motor ai?

Pastreaza banii pentru reparatiile ce urmeaza, pentru ca urmeaza...

#18
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 VladutWurgut, on 21 februarie 2017 - 09:45, said:

Buun! Revin asa cum am promis:
Ieri am inmatriculat-o provizoriu pe 3 luni, pe numele meu (22 ani) si a costat 1000 RON cu tot cu RCA. Astept acum programarea la RAR pentru a-i putea pune numere negre.

Frumoasa masina, cat mai multi km si fara evenimente neplacute.

RCA la cine ai facut? E pe un an? Si ce clasa de bonus ai?

Edited by qew, 21 February 2017 - 11:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate