Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

montaj 9 axis IMU + wireless?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Incerc sa construiesc un controller pt. PC pe baza a asa ceva:
9 axis IMU
Unde pot gasi o schema de motaj pt. comunicarea cu Windows prin USB sau preferabil bluetooth? Ce alte componente imi mai trebuiesc?
Multumesc anticipat.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Dar macar ai cautat pe net sa vezi si tu cum se conecteaza, ce face, ce nu face, etc ?
Ia pune manuta si cauta si ai sa ramai surprins ca vei gasi tot ce vrei dumneata. Eu am cautat si am gasit absolut tot ce ai cerut...

#3
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Parerea mea e ca scoala nu-ti da decat intr-o mica masura informatiile care te intereseaza. Meritul ei este de fapt de a te invata cautarea informatiilor.
Eu nu am facut nicio scoala cu profil electronic.
Dar mi-am bagat nasul pe ici pe colo in montaje electrice.
Tot ce vreau e exact un punct de plecare. Dar de fiecare data cand cer ceva specific pe un forum sunt trimis la informatii generale gen manuale, cursuri etc.
Sunt convins ca toate informatiile se gasesc acolo, undeva.

Edited by mireazma, 17 February 2017 - 14:13.


#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Parerea mea e ca scoala nu-ti da decat intr-o mica masura informatiile care te intereseaza. Meritul ei este de fapt de a te invata cautarea informatiilor.
Corect. De acord cu tine. Cautarea informatiilor. A cere nu este egal cu a cauta.
Eu nu am facut nicio scoala cu profil electronic.
Nici eu. Am fost autodidact si am practicat singur. Foarte rar am cerut ceva cand am fost sigur ca am epuizat toate sursele de cautare.
Dar mi-am bagat nasul pe ici pe colo in montaje electrice.
Nu stiu ce vrei tu sa faci cu acea placuta, desi ar fi contat sa stim daca nu e secret, dar acolo e mult mai mult decat doar un montaj electric sau electronic. Necesita cunostinte de electronica digitala.
Tot ce vreau e exact un punct de plecare. Dar de fiecare data cand cer ceva specific pe un forum sunt trimis la informatii generale gen manuale, cursuri etc.
Pentru ca de la generalitati vei pleca intotdeauna iar dupa ce aprofundezi informatia vei putea restrange acele generalitati la exact ce doresti tu sa faci. E normal sa fii trimis acolo pentru ca de acolo iti vei extrage informatiile necesare, le vei filtra si apoi vei alege doar ce iti trebuie.
Sunt convins ca toate informatiile se gasesc acolo, undeva.
Corect. Important e sa stii unde sa cauti, cum sa cauti si mai ales sa stii ce anume sa cauti.

Succes.

#5
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Vreau sa fac un controller pt. PC adica un fel de joystick/mouse care sa controleze arma din jocurile FPS dar sa stea in aer, nu pe o suprafata. Stiu ca exista deja in genul asta dar vreau sa construiesc eu unul.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmireazma, on 17 februarie 2017 - 15:04, said:

Vreau sa fac un controller pt. PC adica un fel de joystick/mouse care sa controleze arma din jocurile FPS dar sa stea in aer, nu pe o suprafata. Stiu ca exista deja in genul asta dar vreau sa construiesc eu unul.
Am inteles. Si care ar fi cunostintele tale in: electronica digitala, programare microcotrolere, 3rd party software sau emulatoare?
Intreb pentru ca vei avea nevoie de toate la un nivel bun.
Banuiesc ca vrei sa implementezi placuta aia intr-o arma de jucarie si sa impusti pe ecranul TV-ului. Mai bine cumperi gata facut daca exista.

Edited by tehnics, 17 February 2017 - 15:14.


#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Posttehnics, on 17 februarie 2017 - 15:10, said:

Am inteles. Si care ar fi cunostintele tale in: electronica digitala, programare microcotrolere, 3rd party software sau emulatoare?
Intreb pentru ca vei avea nevoie de toate la un nivel bun.
Banuiesc ca vrei sa implementezi placuta aia intr-o arma de jucarie si sa impusti pe ecranul TV-ului. Mai bine cumperi gata facut daca exista.

esti putin malitios

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postsonnydellmarco, on 17 februarie 2017 - 15:45, said:

esti putin malitios
Oare ? Pai initiatorul vrea sa construiasca ceva despre care stie cum vrea sa arate la final...si cam atat. Eu mereu am dat exemplul ala cu pianul: Stiu cum vreau sa sune muzica dar nu stiu ce clape sa apas.
Pai daca vrei sa faci ceva, te apuci si faci, cauti, documentezi, testezi, testezi, vezi de ce nu merge, cauti problema, verifici daca nu ai omis ceva, vezi daca nu ai ars vre-o componenta sau e ceva legat gresit si abia dupa aia vii si ceri ajutor pe forum....
Sincer sa fiu, eu la cunostintele care le am nu sunt in stare sa fac mouse-ul ala care vrea el. Poate dupa ce ma documentez vre-o saptamana am sa reusesc.
...si tot eu sunt ala rau ? Lasa sa fiu rau,  atunci ajuta-l tu.

Edited by tehnics, 17 February 2017 - 16:46.


#9
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Tehnics, fara suparare, nu ai fi un profesor bun. E adevarat ca nimeni nu ti-a cerut sa fii dar I'm just saying...
Nu am nicio cunostinta in domeniu. Ai dreptate in analogia cu muzica. Sunt persoane care nu au cunostinte muzicale si nu pot compune piese de la 0. Dar exista softuri in care pui cap la cap/suprapui beat-uri, pad-uri si secvente de linii melodice "prefabricate" si omul se lauda ca ia uite ce a facut el Posted Image
Cam asa vreau si eu sa fac: sa iau modulul ala cu senzori, sa-l leg la vreun modul bluetooth sperand ca totul e ceva aproape plug'n'play si ca amandoua vin la pachet cu drivere pt. PC si in final IMU ala e detectat ca un HID, joystick cu 9 axe sau ceva...
Daca e mai complicat de atat, ma retrag. Vreau doar sa stiu ce ar presupune proiectul asta. Unde sa incep sa caut?

Edited by mireazma, 17 February 2017 - 17:35.


#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Tehnics, fara suparare, nu ai fi un profesor bun. E adevarat ca nimeni nu ti-a cerut sa fii dar I'm just saying...
Stiu. Nu esti singurul care imi spune si sunt constient de asta. Si nu, nu ma supar. Asta-i firea mea.

Quote

Ai dreptate in analogia cu muzica. Sunt persoane care nu au cunostinte muzicale si nu pot compune piese de la 0. Dar exista softuri in care pui cap la cap/suprapui beat-uri, pad-uri si secvente de linii melodice "prefabricate" si omul se lauda ca ia uite ce a facut el

Aia, desi e muzica nu as putea-o cataloga ca fiind echivalentul unei melodii cantata la pian. Una e sa apesi pe butoane, sa aplici niste template-uri, sa bagi un sample, sa mai furi un beat de colo...si alta e sa o iei usor, usor pe partitura..

Quote

Daca e mai complicat de atat, ma retrag. Vreau doar sa stiu ce ar presupune proiectul asta. Unde sa incep sa caut?
Da, te asigur ca e complicat.
Din ce vad eu acolo, doar din poza, transimisia este cu protocol I2C dar posibil sa mai fie si alt protocol. Protocolul asta, I2C nu se pupa cu protocolul USB-ului care e mult mai stufos si plus de asta lucreaza la frecvente diferite in sensul ca I2C daca nu ma insel merge pana la maxim 400kHz iar USB-ul 2.0 merge la fix 12Mhz. La I2C ai un 2 pini, unul SCK (clock ) si SDA ( Data ) si informatia pleaca unidirectional adica Master -> Slave, niciodata de la Slave la Master, pe cand la USB este bidirectionala.

Ca sa faci lucrurile alea doua sa se  "pupe" iti trebuie ceva intre ele, un montaj. Cel mai simplu de folosit ar fi tot o placa gata facuta si acum in trece in minte Arduino. Dar placa aia e o placa cu un microcontroler (un minicomputer ) in care trebuie sa ii spui ce trebuie sa faca el...adica sa trasforme informatia primita de la acel senzor sa analizeze informatia si in functie de anumite comenzi si functii sa o converteasca intr-un mod in care USB-ul o va intelege. Lucrul asta nu stiu cat de usor sau greu este de facut pentru ca nu am umblat cu arduino dar daca vei cauta cu Google "GY-9250 Arduino" vei gasi cam asa ceva
si atunci vei vedea cam ce au incercat altii ca sa iti faci o parere cat de usor este sau nu si din poze vei vedea cam ce vei mai avea nevoie...si crede-ma ca vei avea nevoie de multe altele.
Ultima faza este sa faci comenzile sa fie recunoscute de joc. Aici e mai complicat si sincer nu stiu sa te indrum. Posibil in functie de joc sa fie vre-o solutie.
Acum sper ca te-ai lamurit un pic cat de "usor" este proiectul tau.

#11
mireazma

mireazma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 01.04.2007
Mersi mult pentru informatii. O sa fac niste munca de cercetare :)

#12
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postmireazma, on 17 februarie 2017 - 17:30, said:

Tehnics, fara suparare, nu ai fi un profesor bun.
Ba este un profesor foarte bun.
Ia si studiaza: https://create.ardui...ion-data-08f011
https://www.google.r...FE6mPgAbY8JyIAQ
Vrei si manuale?

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmireazma, on 17 februarie 2017 - 18:41, said:

Mersi mult pentru informatii. O sa fac niste munca de cercetare Posted Image
Exact asta trebuia sa faci de la inceput....adica munca de cercetare asa cum ti-am spus. Nimeni nu are in joben astfel de proiecte decat doar daca le-a facut.
Te asteptam cu rezultatul....
Mult succes.
Ieri mi-am comandat si eu 3 bucati de Arduino Mega. Sunt doar curios cu ce se mananca...

Edited by tehnics, 18 February 2017 - 13:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate