Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Se poate returna o placă de bază cu urme de folosire?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
nabres95

nabres95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.10.2013
Salut . Se poate returna o placa de baza care a fost folosita 3-4 zile , dar urmeaza si offul ... ca la orice placa de baza , unde se infige surubul cred ca stiti ca se toceste fierul de pe placa (asta e ceva specific lor....), asta ar fi singurul defect estetic .. dar e ceva normal la orice placa...

Priviti marginea ca exemplu

Attached Files


Edited by nabres95, 17 February 2017 - 04:43.


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Intreaba la magazinul de unde ai cumparat-o.Legea ii permite magazinului, ca in cazul in care are urme de utilizare sa refuze returnarea, dar pana la urma depinde de magazin.

#3
nabres95

nabres95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.10.2013
Este luata dupa vexio , in orice caz nu este asta problema , ma pot deplasa pana la ei sau le-o trimit prin curier , totusi , tocitul marginilor de catre suruburi este un lucru specific la orice placa de baza , iar pentru chestia asta chiar nu vreau sa am surpriza sa imi fie refuzata , e ceva SPECIFIC LOR totusi ..

Daca am vorbi de un procesor,pentru faptul ca are pe el aplicata pasta termica asta ii face sa il refuze ? AR FI CULMEA....

Attached Files


Edited by nabres95, 17 February 2017 - 05:11.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu este specific lor stimabile,strangi tu placa ca un animal. Fac asta de 10 ani si o abraziune atat de mare nu am vazut pe placi pana acum.

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
De cam duce acel metal.
Am patit-o și eu.



View Postxeleron, on 17 februarie 2017 - 07:02, said:

Nu este specific lor stimabile,strangi tu placa ca un animal. Fac asta de 10 ani si o abraziune atat de mare nu am vazut pe placi pana acum.

Faci pe naiba. Și la mine se duce acel metal și nu strâng tare.

#6
nabres95

nabres95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.10.2013

View Postxeleron, on 17 februarie 2017 - 07:02, said:

Nu este specific lor stimabile,strangi tu placa ca un animal. Fac asta de 10 ani si o abraziune atat de mare nu am vazut pe placi pana acum.
Ba este specific lor si nu exagerez , chiar nu sunt genul ...

#7
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Vexio sunt desutl de in urma cu tehnologia. Un fel de cel.ro la nivel mai mic.

#8
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,121
  • Înscris: 02.07.2006
Acel metal se mai duce cand strangi si desfaci surubul din pacate, nu asa de des dar se intampla.Teoretic nu ar avea de ce sa se lege de treaba asta, poate ca nici nu vor observa daca ai noroc.Dar de ce o returnezi?

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postzzhunt, on 17 februarie 2017 - 07:12, said:

De cam duce acel metal.
Am patit-o și eu.





Faci pe naiba. Și la mine se duce acel metal și nu strâng tare.
Ei bine uite ca la mine nu se duce, si nu sunt placi de baza dotate,ci simple (deci construite mai prost).

#10
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
La cum arată acum, NU cred că ţi-o schimbă :( dar încearcă :)

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxeleron, on 17 februarie 2017 - 07:02, said:

Nu este specific lor stimabile,strangi tu placa ca un animal. Fac asta de 10 ani si o abraziune atat de mare nu am vazut pe placi pana acum.

Eu folosesc o surubelnita electrica. Abraziunile sunt normale. Din ce categorie de animale face parte surubelnita mea ?
PS: Ca sa ne laudam, lucrez in IT de cand Z80 era la putere in Ro.

@initiator
Vezi ca sunt ceva saibe  din carton sau ceva de genul care impiedica abraziunea. Daca mai doresti experimente de acest gen.

Edited by bumpocbum, 17 February 2017 - 08:26.


#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Citesti si tu cap coada ce am scris sau nu ti-ai baut cafeaua si vrei sa ne sfadim? Nu a zis nimeni ca acele abraziuni sunt anormale in sensul ca nu trebuie sa apara niciodata pe placa de baza,iti dai seama ca daca el are placa aia de baza de cateva zile a facut operatiunea asta doar odata,cum ar fi aratat acea placa de baza daca ar fi fost scoasa si bagata de cateva ori din carcasa? Nu poti uza placa de baza atat de tare in 3-4 zile,eu suspectez faptul ca Op-ul a busit ceva si incearca sa scape cu retur,dar sper sa ma insel.

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@nabres95, exista saibe de carton [de culoarea rosie] ce trebuie puse sub suruburi
[ https://i.imgur.com/jNkJkZ1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si tu strangi suruburile foarte tare ! ca nici mie nu mi-au aparut abraziunile alea chiar daca nu am pus saibele alea rosii.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Acum ma lupt cu cafeaua.....si nu ma "sfadesc" cu nimeni. Doar comparatia zic eu ca era cam deplasata.

Surubelnita mea nu are cuplu reglabil, ca sa nu mai zic de mana. Sunt unele suruburi care nu sunt line pe zona de strangere.

https://www.okazii.r...lator-a51943021

PS: e doar un exemplu nu neaparat folosesc suruburi de carcasa pentru placa de baza, dar sunt situatii in care se potrivesc.

Edited by bumpocbum, 17 February 2017 - 08:39.


#15
nabres95

nabres95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.10.2013

View Postxeleron, on 17 februarie 2017 - 08:24, said:

Citesti si tu cap coada ce am scris sau nu ti-ai baut cafeaua si vrei sa ne sfadim? Nu a zis nimeni ca acele abraziuni sunt anormale in sensul ca nu trebuie sa apara niciodata pe placa de baza,iti dai seama ca daca el are placa aia de baza de cateva zile a facut operatiunea asta doar odata,cum ar fi aratat acea placa de baza daca ar fi fost scoasa si bagata de cateva ori din carcasa? Nu poti uza placa de baza atat de tare in 3-4 zile,eu suspectez faptul ca Op-ul a busit ceva si incearca sa scape cu retur,dar sper sa ma insel.
n-am busit placa de baza , doar vreau sa o returnez pentru simplu fapt ca mai bine trec la un i7 mobil decat la unul tip desktop ... chiar daca nu o sa mai imi duca jocuri AAA.

View Postsuper8, on 17 februarie 2017 - 08:26, said:

@nabres95, exista saibe de carton [de culoarea rosie] ce trebuie puse sub suruburi
[ https://i.imgur.com/jNkJkZ1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si tu strangi suruburile foarte tare ! ca nici mie nu mi-au aparut abraziunile alea chiar daca nu am pus saibele alea rosii.
poate ca exista , dar nu au fost in dotarea placii , asa ca eu consider ca nu se folosesc la respectiva ... nefiind in pachet , asa strangi , asa duci inapoi ..

View Postaiptek, on 17 februarie 2017 - 07:53, said:

Acel metal se mai duce cand strangi si desfaci surubul din pacate, nu asa de des dar se intampla.Teoretic nu ar avea de ce sa se lege de treaba asta, poate ca nici nu vor observa daca ai noroc.Dar de ce o returnezi?
am specificat mai sus/jos

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
In acelasi timp, daca tot ne ratoim pentru un nimic, este foarte posibil ca zgarieturile exagerate sa apara ca urmare a folosirii unui surub necorespunzator.Chiar daca placile de baza/carcasele permit folosirea acelor suruburi cu cap hexagonal,acestea se folosesc in general la fixarea pe carcasa (unde se prind placile video de exemplu) sau la hard-diskuri/sursa).Mai exista un tip de surub cu „inel” neted ce nu are marginea de dedesubt zimtata si nu zgarie (atat de tare)

Attached Files



#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@nabres95, la cum arata locasurile alea sunt 50-50 sanse sa iti refuze placa de baza dar si sa o primeasca.
Depinde de norocul tau !

Ori nu vor observa aia; desi ma indoiesc caci o vor inspecta sa vada daca are pinii indoiti la socket sau altceva.
Ori ei nu vor considera defect tocitura aia unde bagi suruburile.


p.s.:
daca dai inapoi placa de baza si cumperi de la ei laptopul i7 dand o diferenta de bani, iti maresti sansele sa iti accepte placa de baza asa cum e  Posted Image

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnabres95, on 17 februarie 2017 - 04:44, said:

Este luata dupa vexio , in orice caz nu este asta problema , ma pot deplasa pana la ei sau le-o trimit prin curier , totusi , tocitul marginilor de catre suruburi este un lucru specific la orice placa de baza
Mai ales cand instalarea se face fara saibe protectoare :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate