Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Istoria slavilor (de la inceputuri pana azi)

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
Intrucit exista thread-uri despre Istoria Coreeii, Chinei si Japoniei m-am gandit sa deschid si acest thread unde vom putea discuta pe indelete despre istoria slavilor

Cum au ajuns aceste popoare practic necunoscute in antichitate sa ocupe marea parte a Europei de Est si sa devina cel mai numeros grup de popoare europene ?

http://www.ancient.eu/Slavs/
Am postat si un scurt rezumat despre istoria timpurie si mitologia slavilor

#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
E interesanta perioada cand vikingii din zona Kievului (adevaratii rusi) s-au corcit cu slavii.
Nu am gasit informatia asta.

Edited by Axel2015, 16 February 2017 - 23:11.


#3
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Eu personal cred ca populatia in centrul european era traca/daca/sarmata si vorbea ceva similar limbilor baltice. Probabil era cam acelasi soi de oameni din Macedonia pana la Baltica.
Apoi  odata cu migratiile barbare si prabusirea Parthiei au venit migratii iranice si turanice si mare parte din balto-sarmato/dacii astia s-au facut Slavi.
Asa se explica "aparitia" lor ''magica''.
Probabil in zona baltica au venit mai putini si cei de acolo au ramas mai "conformi originalului".
Apoi in Panonia au tot venit turanici/fino-ugrici iar pe la noi au mai venit latinofoni din Sud, si astfel in zonele rom^ne si maghiare nu s-a petrecut slavizarea.

Edited by grrrrr, 17 February 2017 - 09:22.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Conform Istoriei Romane de Theodor Mommsen,slavii sunt descendenti din triburile grecesti/latine.

#5
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016

 adisz, on 17 februarie 2017 - 09:54, said:

Conform Istoriei Romane de Theodor Mommsen,slavii sunt descendenti din triburile grecesti/latine.
E si cum ai spune ca romanii sunt slavi pentru ca asa scrie in manualul de istorie facut de un retardat.
Nu putem stii niciodata ce s-a intamplat, dar deja e exagerare din partea lui Mommsen

#6
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 adisz, on 17 februarie 2017 - 09:54, said:

Conform Istoriei Romane de Theodor Mommsen,slavii sunt descendenti din triburile grecesti/latine.
Pe ce se bazeaza?

#7
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 adisz, on 17 februarie 2017 - 09:54, said:

Conform Istoriei Romane de Theodor Mommsen,slavii sunt descendenti din triburile grecesti/latine.
Înseamnă că mommsen ăsta scria și cînd era beat turtă.

#8
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

 grrrrr, on 17 februarie 2017 - 09:20, said:

Probabil era cam acelasi soi de oameni din Macedonia pana la Baltica.
Dar într-un degrade continuu, că spațiul e cam mare.

E clar că slavii nu se puteau înmulți așa de tare, și au asimilat mari populații, uită-te la bulgari și la ruși ce diferență de aspect !
Maghiarii cred că-s cel mai evident exemplu, și mai recent, probabil că acum, din 14 milioane, nici 10% nu sînt din spița celor originali, dar au asimilat repede și cu succes.

La noi e posibil ca la un moment dat procesul s-a reversat: am asimilați de slavi în zonele mai joase, apoi după plecarea lor spre Sud latinofonii au început să-i re-asimileze pe aceia.

#9
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 Morosanul, on 17 februarie 2017 - 18:54, said:

La noi e posibil ca la un moment dat procesul s-a reversat: am (fost)asimilați de slavi în zonele mai joase, apoi după plecarea lor spre Sud latinofonii au început să-i re-asimileze pe aceia.
Reversat? Vrei să spui inversat?
Latinofonii au fost aceia care au vorbit latina. Pt români e greșit să spui că ar fi latinofoni. Adică în viața de zi cu zi poți să spui multe, dar pe un forum de istorie trebuie să te exprimi exact.
Nu e nici un indiciu că în zonele de cîmpie ale țării noastre populația ar fi fost slavizată în secolele 5-6.

#10
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Indicii arheologice nu știu dacă sînt, dar rapiditatea cu care au asimilat alte neamuri tracice și chiar daci, precum și numărul mare de cuvinte de origine slavă din limba română mi se pare destul ca să ne gândim că un proces de asimilare a început atunci.

Cum ziceam și pe Topinimie, denumirile slave atât de multe nu-s pentru că slavii au ajuns pe toate văile de munte, ci că noi le-am denumit folosind cuvinte slave din limba română.

#11
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 Morosanul, on 17 februarie 2017 - 18:54, said:

Dar într-un degrade continuu, că spațiul e cam mare.

E clar că slavii nu se puteau înmulți așa de tare, și au asimilat mari populații, uită-te la bulgari și la ruși ce diferență de aspect !
Maghiarii cred că-s cel mai evident exemplu, și mai recent, probabil că acum, din 14 milioane, nici 10% nu sînt din spița celor originali, dar au asimilat repede și cu succes.

La noi e posibil ca la un moment dat procesul s-a reversat: am asimilați de slavi în zonele mai joase, apoi după plecarea lor spre Sud latinofonii au început să-i re-asimileze pe aceia.

Astazi este recunoscut faptul ca slavii provin dintr-o sinteza generalizata prin slavizare in cadrul imperiului bolgaro-avar, mai exact slavii au fost componenta principala a bolgaro-avarilor si prin urmare asimilarea lingvistica s-a produs in acest sens.

Limba slava a fost impusa de sus in jos pe cale ierarhică.

Originea limbii slave comune se pare că este pe undeva prin Tesalia Greciei.

Asadar proto-slavii ca popor extins nu au existat, ci s-a produs slavizarea unui amalgam de populatii slave si non-slave, insa si aceste populatii slave vorbeau limbi slavo-balto-iraniene complet neinteligibile intre ele.

Fenomene similare s-au produs cu privire la limbile: franceză, maghiară, turcă, engleză, samd

#12
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 Morosanul, on 20 februarie 2017 - 21:50, said:

Indicii arheologice nu știu dacă sînt, dar rapiditatea cu care au asimilat alte neamuri tracice și chiar daci, precum și numărul mare de cuvinte de origine slavă din limba română mi se pare destul ca să ne gândim că un proces de asimilare a început atunci.

Cum ziceam și pe Topinimie, denumirile slave atât de multe nu-s pentru că slavii au ajuns pe toate văile de munte, ci că noi le-am denumit folosind cuvinte slave din limba română.

Ce neamuri? Cît de rapid?
De unde să știi bine care sînt cuvintele slave din limba romînă? Numai pt că sînt asemănătoare?
hidronimele  slave (Bistrița, Ialomița, Prahova) sînt așa pt că slavona a fost oficială, nu pt că slavii trăiau pe acolo.

#13
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
E si teoria ca slavii nu ar fi altceva decat vechii traci.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 neafloricadinobor, on 17 februarie 2017 - 18:33, said:

Înseamnă că mommsen ăsta scria și cînd era beat turtă.

Banuiesc ca opera ta istorica este scrisa doar cand erai treaz,nu-i asa?
Daca esti ignorant,cel putin nu arata acest lucru.Pe forum nu conteaza mult acest aspect.

#15
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 adisz, on 27 februarie 2017 - 09:54, said:


Banuiesc ca opera ta istorica este scrisa doar cand erai treaz,nu-i asa?
Daca esti ignorant,cel putin nu arata acest lucru.Pe forum nu conteaza mult acest aspect.

Văd că gîndești absolut greșit.E concepția greșită după care nu ai voie să judeci un istoric dacă nu ești tu însuți istoric. De aici concluzia că nu ai voie să judeci oameni politici, scriitori, spartivi, strungari, țărani dacă tu nu ești ceva din toate astea. Este evident o mare eroare de judecată aici. Ca să scrie un istoric, așa cum a scris Theodor Mommsen, că pe columna lui Traian din Roma sînt germani reprezentați, nu daci, arată că acela minte ori scrie o prostie imensă de parcă ar fi beat turtă. Asta a scris Theodor Mommsen! Deci eu aș fi un om rău că suspectez pe istoricul german Mommsen că ar  fi cretin sau mincinos. Înseamnă că tu îi dai automat dreptate lui pt că eu...nu am operă și deci nici nu pot avea dreptate. Păi, scrie tu aici că au fost reprezentați germani pe coloana lui Traian. Pe forum contează mult să fii consecvent.

#16
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

 neafloricadinobor, on 25 februarie 2017 - 21:58, said:

1. Ce neamuri? Cît de rapid?

2. De unde să știi bine care sînt cuvintele slave din limba romînă? Numai pt că sînt asemănătoare?

3. hidronimele  slave (Bistrița, Ialomița, Prahova) sînt așa pt că slavona a fost oficială, nu pt că slavii trăiau pe acolo.
1. Sarmați, traci, finici
Probabil în mai puțin de 200 de ani

2. Da, asemămare și reguli de transfromare fonetică.

3. Toponimele nu pătrund niciodată din limba oficială, numai invers.
Deci drept, nu pentru că slaviitrăiau acolo ci pentru că elementele slave erau în limba romînă.

#17
fane_only

fane_only

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 30.11.2016

 Morosanul, on 27 februarie 2017 - 16:01, said:


Deci drept, nu pentru că slaviitrăiau acolo ci pentru că elementele slave erau în limba romînă.
Exact.
Cand vlahii au migrat din Balcani la nord de Dunare
au adus  cu ei si toponomii: Novaci, Bistrita, Blaj, Capalna, Govora, Sacele, Targoviste, Tarnave, etc.

#18
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Păi dacă ziceți că a existat un imperiu vlaho bulgar timp de cel puțion un secol, încă inainte de anul 1.000, nu e clar căă au fost vlahi la nord de |Dunăre și deci teoria admigrației e falsă?
Iar in acel timp limba oficială fiind slavonă, ca și mai tîrziu, s-au dat denumiri slavone din care multe au rezistat în timp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate