Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Problema Linux Mint 17.1 Rebecca

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012
Salut. Mai intai trebuie precizat ca sunt nou in ceea ce priveste Linuxul. Ok, am instalat Linux Mint "Rebecca", dar nu-i pot face update-ul din update manager, nu pot gasi "oglinzile". Cred ca este o problema cu driverul de retea, acum folosesc internetul prin cablu, pe net merge ok, dar daca incerc sa instalez ceva, ca de exemplu wine, imi spune ca este o problema cu conexiunea de internet. Daca incerc sa ma conectez la wi-fi, din nou nu functioneaza, imi spune sa introduc stick-ul sau cd-ul dupa care am instalat linuxul sau sa conectez un cablu de internet, acesta fiind deja conectat, iar stick-ul de asemenea. Tin sa precizez ca am mai incercat si Linux 18.1 si Linux 17.3, iar pe acestea functiona wi-fi-ul, dar aveam aceeasi problema, nu puteam instala nimic. Linux mint 17.1 a fost instalat pe un Laptop Lenovo, g500, procesor 2020m, 4 gb ram, 1 t hdd. Sper ca ati inteles cate ceva. Multumesc anticipat!

#2
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 08.12.2009
Vezi daca are setat repository-urile:
cat /etc/apt/sources.list
Apoi incearca sa rulezi in terminal:
sudo apt-get update


#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Aly07, deschide Synaptic Package Manager
[ https://i.imgur.com/BEZSW6m.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi dai click pe Settings si te duci la Repositories.
Dai clicl pe Repositories si o sa-ti apara o fereastra Software Sources
[ https://i.imgur.com/LVuCP1Z.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum trebuie sa selectezi un Mirror; aici alegi cel mai rapid Mirror, care de obicei e din Romania.

Si cand vrei sa faci update sau upgrade, foloseste cu incredere Linia de Comanda !

Quote

pentru update:
sudo apt-get update
urmat de:
sudo apt-get upgrade
iar pentru instalari programe

Quote

sudo apt-get install ~numele programului~
Vezi ca poti instala programe si din Synaptic Package Manager  Posted Image

#4
Aly07

Aly07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 28.05.2012

View Postcsgabe, on 16 februarie 2017 - 21:14, said:

Vezi daca are setat repository-urile:
cat /etc/apt/sources.list
Apoi incearca sa rulezi in terminal:
sudo apt-get update

View Postsuper8, on 16 februarie 2017 - 21:31, said:

@Aly07, deschide Synaptic Package Manager
[ https://i.imgur.com/BEZSW6m.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi dai click pe Settings si te duci la Repositories.
Dai clicl pe Repositories si o sa-ti apara o fereastra Software Sources
[ https://i.imgur.com/LVuCP1Z.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum trebuie sa selectezi un Mirror; aici alegi cel mai rapid Mirror, care de obicei e din Romania.

Si cand vrei sa faci update sau upgrade, foloseste cu incredere Linia de Comanda !
iar pentru instalari programe
Vezi ca poti instala programe si din Synaptic Package Manager  Posted Image

Am incercat ambele variante, am dat sudo apt-get update, dar la final mi-a indicat ca nu s-au instalat toate update-urile. Cand incerc sa setez oglinzile(repositories), nu-mi apar vitezele cu care pot downloada update-urile, nu-mi apare nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate