Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Legal sau Ilegal

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cosmi7

cosmi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2013
As dori sa imi cumpar un sistem de operare(Windows) si evident ca doresc ca pretul sa fie cat mai mic. Nu doresc nimica prea performant de aceea nu sunt dispus sa dau prea mult. Mai exact as dori sa cumpar un Windows 8.1 OEM si am gasit acest site i-buy.ro si vreau sa stiu daca este legal(nu simt nevoia sa dau bani pe ceva contrafacut, il pot lua si eu pe gratis, de ce sa dau bani pe el). Pe websiteul lor scrie ca este absolut legal pentru ca ei cumpara en-gros (http://i-buy.ro/despre-noi) si aparent odata ce achizitionezi ceva poti sa faci ce vrei cu el.
Preturile dupa cum vedeti sunt foarte ieftine ceea ce te pune pe ganduri.
V-as ruga sa imi spuneti mai mult lucruri concrete decat pareri pe care le aveti.
I-am contactat personal sa imi spuna mai mult despre legitimitatea licentelor pe care le vand si mi-au spus urmatoarele:
1. Pe email vei primi o imagine asemanatoare cu aceasta, in varianta Windows 8.1 in format HD, scanat:
Attached File  i-buy.jpg   17.77K   83 downloads
2. Nu suntem parteneri Microsoft, insa furnizorul nostru extern este.
3. Preturile sunt atat de mici pentru ca licentele sunt de tip OEM, recomandate pentru system-builderi, adica acele persoane care entuziaste care doresc sa-si construiasca propriul sistem  de la zero, sa-l licentieze si sa beneficieze de ultimele update-uri de la Windows. Alte motive includ: costuri 0 de depozitoare, costuri 0 de transport din extern si pana la client.
4. Toate comenzile noastre sunt insotite de factura fiscala in format electronic, emise in maxim 24h de la livrarea licentei pe email, atat pentru persoane fizice, cat si pentru persoane juridice. Un alt motiv pentru care preturile sunt mai mici este faptul ca suntem o companie neplatitare de TVA, insa acest lucru se va schimba la sfarsitul acestui an, deci preturile vor creste cu cel putin 19% incepand de la 01.01.2018.
5. Nu uita, licentele sunt licente OEM, limitarile acesteia fiind: se poate activa doar pe un singur PC, odata activat pe PC-ul respectiv, ramane legat cu acesta pentru totdeauna, nu se poate descarca kit-ul de instalare de la Microsoft (este necesar sa detineti deja un kit de instalare). Datorita agreement-ului intre noi si furnizor, nu putem pune la dispozitie kit-ul de instalare (se considera ca persoanele care isi consturiesc singure PC-uri si vor licente OEM, mai au deja cel putin un kit de instalare retail)

PS: Odata ce ai cumparat o licienta, nu poti face ce vrei cu ea?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Legalitatea licentelor alea e foarte discutabila.

Ca sa fii in legalitate cu o licenta OEM trebuie ca pe aceiasi factura sa ai o placa de baza sau un sistem de calcul. Daca nu, nu esti in legalitate.

Tie iti trebuie licenta Retail care evident, e mai scumpa.

Acuma, legalitatea asta este discutabila. Ca utilizator casnic nu ai probleme si te poti folosi de beneficiul supportului Windows.

Pe firma esti in ilegalitate si te penalizeaza.

Quote

5. Nu uita, licentele sunt licente OEM, limitarile acesteia fiind: se poate activa doar pe un singur PC, odata activat pe PC-ul respectiv, ramane legat cu acesta pentru totdeauna, nu se poate descarca kit-ul de instalare de la Microsoft (este necesar sa detineti deja un kit de instalare). Datorita agreement-ului intre noi si furnizor, nu putem pune la dispozitie kit-ul de instalare (se considera ca persoanele care isi consturiesc singure PC-uri si vor licente OEM, mai au deja cel putin un kit de instalare retail)

Asta este o minciuna. Eu tot licente OEM am luate si le descarc de pe siteul MS si instalez pe orice masina. Posted Image


Treaba functioneaa in felul urmator:

OEM se vinde legal doar impreuna cu un sistem de calcul. Unii le vand separate insa nu vei fi in legalitate dpdv juridic. Vei beneficia insa de updateuri si support ca orice alta licenta.

Retail se vinde pentru licentierea post achizitiei unei masini.

Edited by Lex404, 14 February 2017 - 14:02.


#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Oare "furnizorul nostru extern" nu e G2A? Un site atat de gri ca e aproape negru?

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
din cate pot observa firma SC ETESTOC STR se afla in spatele i-buy. Cu sediu si date de contact.

Cat despre legalitate, atat timp cand utilizezi personal acasa nu vei avea probleme. Banuiesc ca licentele le iau si eu la randul lor de la G2A.

Edited by business11, 14 February 2017 - 14:03.


#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
"Pe firma esti in ilegalitate si te penalizeaza." In ultimul an windows 10 a fost oferit cu titlu gratuit, daca eu am instalat windows 10 pe un computer al firmei, de ce trebuie sa fiu penalizat ? Aveam windows trial, windows 7, a aparut update la windows 10, am dat click, s-a instalat, s-a activat cu succes, si de vreo 6 luni functioneaza perfect, de ce trebuie sa fiu penalizat pentru ceva ce l-am primit gratis

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Nu trebuie sa le ia de la G2a.

Licente de 8.1 gasesc bulk usor.

View PostPlaton, on 14 februarie 2017 - 14:06, said:

"Pe firma esti in ilegalitate si te penalizeaza." In ultimul an windows 10 a fost oferit cu titlu gratuit, daca eu am instalat windows 10 pe un computer al firmei, de ce trebuie sa fiu penalizat ? Aveam windows trial, windows 7, a aparut update la windows 10, am dat click, s-a instalat, s-a activat cu succes, si de vreo 6 luni functioneaza perfect, de ce trebuie sa fiu penalizat pentru ceva ce l-am primit gratis

Nu, ce ai tu e diferit.

Pe firma esti in ilegalitate daca achizitionezi o licenta OEM separat si-o activezi pe un sistem oarecare.

Licentele OEM trebuie sa fie pe aceiasi factura cu sistemul.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
S-a mai discutat deja de zeci de ori si ep alte topice - de ex aici - https://forum.softpe...0/page__st__396

1. Comercializarea unei licente nu poate fi facuta legal decat de distribuitorul autorizat al Microsoft. Nu prin intermediari.
2. Licentele astea de obicei provin de pe piata gri - pot fi licente revandute ( deja folosite ) sau destinate unor alte scopuri - gen licente Student, sau licente OEM Refurbished ( ptr calculatoare SH )
3. O licenta OEM se vinde legal doar pe aceeasi factura cu PC-ul, vanzatorul avand si obligatia de a o instala si activa pe acel PC.
Ea ramane pe viata legata de acel PC. Nu mai poate fi transmisa ulterior cuiva decat impreuna cu PC-ul.

#8
cosmi7

cosmi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2013
De ce as avea ne voie de licenta retail pe care o poti instala pe mai multe calculatoare(evident nu simultan)? Imi trebuie doar o licenta OEM pe care o voi folosi evident doar pe aceasta placa de baza.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

View PostPlaton, on 14 februarie 2017 - 14:06, said:

"Pe firma esti in ilegalitate si te penalizeaza." In ultimul an windows 10 a fost oferit cu titlu gratuit, daca eu am instalat windows 10 pe un computer al firmei, de ce trebuie sa fiu penalizat ? Aveam windows trial, windows 7, a aparut update la windows 10, am dat click, s-a instalat, s-a activat cu succes, si de vreo 6 luni functioneaza perfect, de ce trebuie sa fiu penalizat pentru ceva ce l-am primit gratis

sigur ai citit tot EULA si nu scrie acolo ca in interes comercial trebuie sa cumperi licenta, nu poti folosi o versiune trial?

View Postcosmi7, on 14 februarie 2017 - 14:22, said:

De ce as avea ne voie de licenta retail pe care o poti instala pe mai multe calculatoare(evident nu simultan)? Imi trebuie doar o licenta OEM pe care o voi folosi evident doar pe aceasta placa de baza.

licenta retail o poti folosi cand schimbi calculatorul. licenta OEM se pierde odata cu calculatorul - de ex daca ti se strica placa de baza si producatorul ti-o schimba in garantie, tot o sa ai nevoie de alta licenta.

Edited by born2lose, 14 February 2017 - 14:24.


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Deci hotarati-va !
Vreti licenta windows ieftina ? cumparati OEM care se "lipeste" de placa de baza;
in cazul in care se strica placa de baza, pierzi licenta la windows si trebuie sa cumperi alta licenta windows odata cu alta placa de baza.

Vreti licenta windows care sa o puteti instala pe n calculatoare ? cumparati licenta Retail;
doar ca licenta Retail e mai scumpa.

#11
cosmi7

cosmi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2013

View Postsuper8, on 14 februarie 2017 - 14:31, said:

Deci hotarati-va !
Vreti licenta windows ieftina ? cumparati OEM care se "lipeste" de placa de baza;
in cazul in care se strica placa de baza, pierzi licenta la windows si trebuie sa cumperi alta licenta windows odata cu alta placa de baza.

Vreti licenta windows care sa o puteti instala pe n calculatoare ? cumparati licenta Retail;
doar ca licenta Retail e mai scumpa.

Deocamdata datorita faptului ca nu prea am bani ma multumesc cu OEM, evident ca in curand nu o sa ma mai chinui cu firmituri si o sa imi cumpar odata ceva si bun, dar pentru moment imi ajunge, voiam doar sa stiu daca este legal ca sa nu dau bani pe ceva care se poate lua si pe gratis.

Edited by cosmi7, 14 February 2017 - 14:35.


#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Daca e pentru acasa nu are rost sa le dai bani, poti cumpara si tu de pe g2a sau alt site gri..., daca e pt firma, nu are rost pt ca nu e 100% legal.

Edited by easy90rider, 14 February 2017 - 14:39.


#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postcosmi7, on 14 februarie 2017 - 14:33, said:

Deocamdata datorita faptului ca nu prea am bani ma multumesc cu OEM, evident ca in curand nu o sa ma mai chinui cu firmituri si o sa imi cumpar odata ceva si bun, dar pentru moment imi ajunge, voiam doar sa stiu daca este legal ca sa nu dau bani pe ceva care se poate lua si pe gratis.
E de laudat faptul ca tu  -ca persoana fizica-  vrei sa fi in legalitate cu licenta la sistemul de operare windows !
Dar daca asa au decis aia de la microsoft sa vanda licenta la produsul lor:
- OEM mai ieftina dar valabila doar la un singur PC (placa de baza);
- si Retail mai scumpa ce poate fi instalata pe orice PC.

"csf ? n-ai csf" ! cumperi dupa cum iti dicteaza buzunaru'  Posted Image

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postcosmi7, on 14 februarie 2017 - 14:33, said:

Deocamdata datorita faptului ca nu prea am bani ma multumesc cu OEM, evident ca in curand nu o sa ma mai chinui cu firmituri si o sa imi cumpar odata ceva si bun, dar pentru moment imi ajunge, voiam doar sa stiu daca este legal ca sa nu dau bani pe ceva care se poate lua si pe gratis.

Diferenta de pret intre OEM si Retail este de cativa zeci de lei pentru licente similare la reselleri autorizati/ parteneri Microsoft. Ce vrei tu sa iei (la un pret mult mai mic) este doar o cheie de activare valida sau invalida (nu o licenta) pe care Microsoft o poate bloca in viitor sau nu (dupa cum detecteaza invaliditatea licentei sau nu). Deci, strict la intrebarea din titlul topicului, raspunsul este: "Nu, nu e legal".

View PostPlaton, on 14 februarie 2017 - 14:06, said:

In ultimul an windows 10 a fost oferit cu titlu gratuit, daca eu am instalat windows 10 pe un computer al firmei, de ce trebuie sa fiu penalizat ? Aveam windows trial, windows 7, a aparut update la windows 10, am dat click, s-a instalat, s-a activat cu succes, si de vreo 6 luni functioneaza perfect, de ce trebuie sa fiu penalizat pentru ceva ce l-am primit gratis

Faptul ca s-a activat nu inseamna ca il poti utiliza legal fara a detine o licenta. Microsoft a permis efectuarea upgrade-ului inclusiv de la Windows piratat, dar pentru a intra in legalitate este necesar sa achizitionezi o licenta. Altfel ramai in ilegalitate.
Precizarile in acest sens efectuate de catre Microsoft au fost publicate pe Internet prin numeroase articole pe care, in mod evident, le-ai ratat. Iata doua citate lamuritoare:

"With Windows 10, although non-genuine PCs may be able to upgrade to Windows 10, the upgrade will not change the genuine state of the license".
"If a device was considered non-genuine or mislicensed prior to the upgrade, that device will continue to be considered non-genuine or mislicensed after the upgrade".

#15
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Legal, Ilegal.... ce conteaza? Si asa Microsoft are destui bani

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Lasati trollingul!
Esti de alta parere, atunci argumentezi... Nu mai postati aiurea ca s-ar putea sa primiti si puncte odata cu posturile sterse!
Si fara justificari pentru piratare, deoarece nu aceasta tema topicului... In plus, Softpedia nu incurajeaza pirateria software.
Daca aveti chef sa dezbateti despre pirateria software in general, atunci folositi topicul de pe aria "Dezbateri": https://forum.softpe...-e-sa-piratezi/

#17
cosmi7

cosmi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2013

View Post_-_, on 14 februarie 2017 - 17:41, said:


Diferenta de pret intre OEM si Retail este de cativa zeci de lei pentru licente similare la reselleri autorizati/ parteneri Microsoft. Ce vrei tu sa iei (la un pret mult mai mic) este doar o cheie de activare valida sau invalida (nu o licenta) pe care Microsoft o poate bloca in viitor sau nu (dupa cum detecteaza invaliditatea licentei sau nu). Deci, strict la intrebarea din titlul topicului, raspunsul este: "Nu, nu e legal".



Faptul ca s-a activat nu inseamna ca il poti utiliza legal fara a detine o licenta. Microsoft a permis efectuarea upgrade-ului inclusiv de la Windows piratat, dar pentru a intra in legalitate este necesar sa achizitionezi o licenta. Altfel ramai in ilegalitate.
Precizarile in acest sens efectuate de catre Microsoft au fost publicate pe Internet prin numeroase articole pe care, in mod evident, le-ai ratat. Iata doua citate lamuritoare:

"With Windows 10, although non-genuine PCs may be able to upgrade to Windows 10, the upgrade will not change the genuine state of the license".
"If a device was considered non-genuine or mislicensed prior to the upgrade, that device will continue to be considered non-genuine or mislicensed after the upgrade".
In privinta faptului ca cea retail este mai scumpa cu cativa zeci de lei nu cred ca este foarte adevarat. Cea mai ieftina OEM am gasit la 300 lei, una retail nu gasesti sub 450lei. In plus nu inteleg de ce exista OEM la 300 si OEM la 800. Unele OEM sunt chiar mai scumpe ca unele retail. Presupun ca la 800 ai mai multe beneficii, optiuni

#18
cosmi7

cosmi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.10.2013
Mai am o intrebare totusi in legatura cu http://www.software-deals.ro . Au preturi prea mici desi tot site-ul lor este plin de legitimitatea acestora ceea ce il face suspect(explica fiecare pas inclusiv de ce este asa ieftin).

Edited by cosmi7, 14 February 2017 - 22:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate