Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Radiere Ipoteca prima casa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 Dodo03, on 26 februarie 2017 - 22:36, said:

Eu sunt in aceeași situație, am depus banii si cererea joi si vineri m-au sunat ca totul este in regula si ca au trimis cererea la fond. Intr-o săptămâna spuneau ca se rezolva si apoi trebuie sa merg si la un notar unde trebuie sa platesc radierea. Pentru cea din AEGRM am platit 26 de lei in aceeași zi si s-a rezolvat. Daca trece mai mult de 1 săptămâna incepem cu telefoanele.  Posted Image Felicitări si tie pentru realizare.
Stai ca nu sunt lamurit. Ce fel de cerere ai depus?
Tebuie sa ma duc si eu la Fondul de garantare sa fac o cerere?
Am dosaru la fond deja de o luna de pe 17 februarie si nu am primit nici un telefon
Nu mai stiu ce sa fac

ce acte ai depus cum a fost la tine?

ce acte ai depus cine tia facut dosaru ca eu nu primesc nici un raspuns
mersi

#20
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Dosarul il depune banca. Toate actele sunt trimise de banca impreuna cu dovada platii.Eu am inchis si conturile la banca si mi-am retras cele 3 rate de dobanda depuse la constituirea contului pe care aveam ipoteca mobiliara. Dupa ce vine dosarul de radiere aprobat de la fond banca te trimite la un notar agreat de ei sa iti radieze ipoteca. Eu mai cer si un extras CF si apoi esti "curat" .
FONDUL NAŢIONAL DE GARANTARE A CREDITELOR PENTRU IMM-URI
Adresa: Str. Iulian Ştefan, nr.38, Sector 1, Bucureşti
Telefoane: 021-310.18.74, 021-310.19.37
Fax: 021-310.18.57, 021-223.19.21

Eu am sunat la unul din numerele de mai sus sa intreb doar daca dosarul contine toate actele si mi-au spus ca sunt ok si sa astept sa le trimita inapoi aprobate
De termen am mai spus 4 - 6 saptamani dar ziceau ca s-a mai scurtat.
Toate bune!


#21
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Am sunat acum 2 minute la fond, m-au identificat dupa nume sper sa nu fi fost al dosar cu numele meu , in fine, au zis ca e ok dosaru nu mai trebuie nimic si cam intr-o saptamana e tremis la banca.
Ce ma enerveaza cel mai mult e ca nu vor sa imi inchida conturile pana nu ridic ipoteca.
Tare mi-e ca o sa ajung in instanta sa scap de banca

Edited by badboy1985ro, 15 March 2017 - 10:56.


#22
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004
Pentru comisionul de 2 Euro ca nu ti-au inchis contul inainte sa vina adresa de la Fond?!Uau...

#23
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Ai rezolvat? Luni mai dau un telefon. :(

#24
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Nu am rezolvat si am facut o luna  pe 20 martie.
la tine cum este? Ti-a venit dosaru de la fond?

#25
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 Havoc, on 20 martie 2017 - 15:12, said:

Pentru comisionul de 2 Euro ca nu ti-au inchis contul inainte sa vina adresa de la Fond?!Uau...
Bine ca esti tu boier ma

#26
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Gata, mi-a venit dosarul de la fondul de garantare.

#27
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Si la mine, am platit la notar 235 lei si dupa Paste merg sa iau noul extras CF. S-a radiat inclusiv si interdictia de instrainare inainte de 5 ani de la cumparare.
Felicitari! ;)

#28
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 Dodo03, on 04 aprilie 2017 - 19:57, said:

Si la mine, am platit la notar 235 lei si dupa Paste merg sa iau noul extras CF. S-a radiat inclusiv si interdictia de instrainare inainte de 5 ani de la cumparare.
Felicitari! Posted Image

La mine nu mai e cazu celor 5 ani de instrainare ca am facut creditul in 2010. Per total mi-e mi-a zis notarul de 400 ron da neah vad la final. Ar trebui saptamana viitoare sa termin cu tot.
Sper sa inchid si conturile alea nenorocite de la banca.
Cu toata nebuia a durat 6 saptamani pana mi-a venit acordul

Edited by badboy1985ro, 06 April 2017 - 10:16.


#29
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
Salut.

Felicitari tuturor acelora care au rambursat integral creditul !

Ma puteti ajuta a rog cu doua infomatii:

1.  Depozitul colateral poate fi retras inainte sa vina dosarul de la Fondul de Garantare ?

2.  Se percepe comision de catre banca pentru aceasta retragere ?

Multumesc !

#30
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
1- Depinde de banca, in cazul meu nu s-a putut face nimic pana nu am radiat ipoteca (asta include fondul de garantare)
                  -Depinde cat de nesimtita e banca unde ai facut creditul, eu am avut "rabdare", ma duceam lunea miercurea si vinerea cam intre 10:30-11:30 la ei

2-Personal am avut prima casa 1 si nu am platit comision la banca pentru retragerea depozitului colateral (la prima casa 1 era ilegal)

Edited by badboy1985ro, 27 April 2018 - 22:33.


#31
potentialcumparator

potentialcumparator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.03.2016
salut,
a reusit cineva sa inchida un credit prima casa de la piraeus bank, care acum devine first bank, si sa faca radierea ipotecii cu toate etapele, trimis la fond, primit inapoi dosaru si mers la notar? pentru ca eu stau deja de 5 saptamani si acum aflu ca dobitocii au pierdut nu stiu ce acte si nu pot de fapt sa inainteze dosarul la fond... ce solutii as avea in acest caz, ce autoritate ar putea sa grabeasca procesul asta de 2 lei?
mersi

#32
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 potentialcumparator, on 29 ianuarie 2019 - 10:34, said:

salut,
a reusit cineva sa inchida un credit prima casa de la piraeus bank, care acum devine first bank, si sa faca radierea ipotecii cu toate etapele, trimis la fond, primit inapoi dosaru si mers la notar? pentru ca eu stau deja de 5 saptamani si acum aflu ca dobitocii au pierdut nu stiu ce acte si nu pot de fapt sa inainteze dosarul la fond... ce solutii as avea in acest caz, ce autoritate ar putea sa grabeasca procesul asta de 2 lei?
mersi

Salut de curiozitate ai rezolvat ceva?

#33
Und3rtak3r

Und3rtak3r

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2015
Am achitat in avans creditul prima casa pe 13 august 2019...si nici pana acum nu am fost sunat de la fond și de la banca sa radiez ipoteca!! Fondul zice ca nu a trimis banca dosarul, banca zice ca nu a trimis fngcimm răspunsul!! P.S. E vorba de BT..

#34
spiridushu_andrei

spiridushu_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 21.07.2008

View PostUnd3rtak3r, on 12 februarie 2020 - 16:12, said:

Am achitat in avans creditul prima casa pe 13 august 2019...si nici pana acum nu am fost sunat de la fond și de la banca sa radiez ipoteca!! Fondul zice ca nu a trimis banca dosarul, banca zice ca nu a trimis fngcimm răspunsul!! P.S. E vorba de BT..

Ai facut cerere de radiere ?
Ce acte ti-au cerut ?

#35
Und3rtak3r

Und3rtak3r

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2015
Astăzi am primit răspuns oficial de la fond. Au dat ok ul și au trimis dosarul la BT pe 16.01.2020..pana acum banca nu a avut bunăvoința sa ma sune sa ma anunțe... Sa merg la ce notar doresc ei... Etc.. Dar în schimb nu au uitat sa ia comisionul ala de 1.7 euro 2 luni degeaba.. Maine dimineață direct la banca ma duc cu răspunsul de la Fond printat.. Și apoi la ANPC..

#36
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 Und3rtak3r, on 20 februarie 2020 - 18:11, said:

Astăzi am primit răspuns oficial de la fond. Au dat ok ul și au trimis dosarul la BT pe 16.01.2020..pana acum banca nu a avut bunăvoința sa ma sune sa ma anunțe... Sa merg la ce notar doresc ei... Etc.. Dar în schimb nu au uitat sa ia comisionul ala de 1.7 euro 2 luni degeaba.. Maine dimineață direct la banca ma duc cu răspunsul de la Fond printat.. Și apoi la ANPC..

eu am platit comisionul de administrare 6 luni Posted Image si nici macar nu au vrut sa imi zica un notar, am cautat cabinetul notarial in acte cu care semnasem in urma cu x ani la cumparare.
spor si sa stapanesti sanatos casa.

SI INCA CEVA ATENTIE
Verificati pe romarhiva
https://mj.rnpm.ro/#cautare/IM

Faptul ca nu aveti ipoteca MOBILIARA (NU IMOBILIARA), adica pe bunuri.
Eu dupa ce am radia  ipoteca imobiliara adica am trecut apartamentu in numele meu in vara lui 2017 aflu la 2 ani dupa in 2019 intamplator ca am ipoteca mobiliara pe bunuri.
M-am dus cu nervi dar am vb frumos si s-a rezolvat in aceasi zi tot.
https://lege5.ro/Gra...p=gu3dmnjwg44ds

Edited by badboy1985ro, 01 March 2020 - 23:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate