Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Cat trebuie sa platesc din urma pentru a beneficia de asigurarea de stat?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Va salut.

Din 1 martie 2015 pana la 1 ianuarie 2017 am fost angajat cu Contract Individual de Munca si cu toate contributiile la stat platite. Mentionez ca a fost primul meu loc de munca legal.

In octombrie 2012 am fost internat intr-un spital de stat, fiind obligat sa achit ultimele 6 luni de asigurare (prima mea cotizatie la CASS) calculate dupa salariul minim brut din acea perioada, pentru a-mi fi decontate serviciile medicale.

Va rog sa-mi spuneti, daca aveti idee, cat trebuie sa platesc contributia la CASS, pentru a beneficia din acest moment de asigurarea de stat?

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pai daca ai platit pana acum 1 luna , incepe de luna asta sa platesti pt minim pe economie si gata .

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Noul Cod fiscal prevede că persoanele fizice care nu realizează venituri datorează o CASS se calculează prin raportare la noul salariu minim brut garantat pe țară, de 1.450 de lei. Concret, de-acum încolo, cuantumul contribuției este de 558,25 lei (contribuția lunară de 79.75 lei x 7).
Cei care optează pentru această variantă trebuie să achite bani doar dacă folosesc serviciile de sănătate publică.

Conform dispozițiilor art. 180 din Codul fiscal valabil în 2016, sunt obligați să plătească CASS cei care nu realizează niciunul dintre veniturile menționate la art. 155 din noul Cod fiscal, adică:

Salarii,
Pensii,
Indemnizații de șomaj,
Venituri din activități independente,
Venituri din chirii,
Venituri din activități agricole sau piscicultură,
Indemnizații de creștere a copilului,
Bani din concedii medicale,
Ajutoare sociale

și nu sunt exceptați de la plata acestei contribuții.

Fiscul a stabilit, prin intermediul Ordinului nr. 3743/2015, că, în cazul persoanelor fizice care nu realizat venituri pe o perioadă mai mare de 6 luni și care nu au plătit contribuția lunară pentru această perioadă, se va stabili o contribuție datorată pentru luna în care se solicită înregistrarea prin aplicarea cotei pentru contribuția individuală asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 ori salariul minim brut pe țară.
În schimb, dacă perioada în care nu s-au realizat venituri este mai mică de 6 luni și nu s-a efectuat plata contribuției CASS pentru această perioadă, contribuția datorată pentru luna în care se solicită înregistrarea este stabilită proporțional cu perioada respectivă.
În cele două cazuri prezentate anterior, plata CASS trebuie să fie efectuată în termen de 30 de zile de la data comunicării deciziei de impunere.


In atasament, formularistica, Anexa Ordin ANAF.
Baza legala: art. 180 din Codul fiscal valabil în 2016 https://static.anaf....me_2016.htm#T5o

Attached Files


Edited by -Diana-, 13 February 2017 - 10:02.


#4
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
In perioada de cand am platit acele 6 luni (octombrie 2012) si 1 martie 2015, nu am platit contributia la CASS. Doar de la 1 martie 2015 si pana la 1 ianuarie 2017 am platit-o (ca si angajat cu forme legale). Ma gandeam ca acea perioada lipsa trebuie platita, fiecare luna lipsa fiind calculata dupa valoarea salariului minim brut din perioada respectiva.

@-Diana-: parca s-a marit salariul minim brut de la 1 februarie 2017, la 1450 lei. Deci contributia lunara de 5,5% ar fi 80 lei.

...aplicarea cotei pentru contribuția individuală asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 ori salariul minim brut pe țară. Adica platesc 7 cote de 5,5% din salariul minim brut din momentul in care solicit (1450 actual)?

Edited by cris2d2, 13 February 2017 - 09:55.


#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
De la 1 febr 2017 s-a introdus obligativitatea platii CASS la toate categoriile neexceptate.

Le mentionez si pe acelea, ca fapt divers, persoane exceptate de la plata CASS:


- tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 ani și 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenții de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, dacă nu realizează venituri din muncă. In mod similar, și studentii de până la 26 de ani beneficiază de asigurare de sănătate, fără a plăti contribuții la stat, dacă nu au venituri din muncă;

- tinerii cu vârsta de până la 26 de ani care provin din sistemul de protecție a copilului, cu condiția să nu realizeze venituri din muncă sau să nu fie beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat.

- soțul, soția și părinții fără venituri proprii, aflați în întreținerea unei persoane asigurate

- femeile însărcinate și lăuzele, dacă nu au niciun venit sau au venituri sub salariul de bază minim brut pe țară.

- persoanele persecutate din motive politice, veteranii și văduvele de război,

- persoanele care și-au jertfit viața sau au avut de suferit în urma revoltei muncitorești anticomuniste de la Brașov din noiembrie 1987.

- persoanele cu handicap care nu realizează venituri din muncă, pensie sau alte surse, cu excepția celor obținute în baza Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 102/1999 privind protecția specială și încadrarea în muncă a persoanelor cu handicap,
bolnavii cu afecțiuni incluse în programele naționale de sănătate, până la vindecarea respectivei afecțiuni, dacă nu realizează venituri din muncă, pensie.

Practic, vor plăti CASS cei care îndeplinesc ambele condiții:
  • nu realizează venituri din cele precizate anterior și

  • nici nu se încadrează în niciuna dintre categoriile menționate mai sus.

View Postcris2d2, on 13 februarie 2017 - 09:49, said:

...aplicarea cotei pentru contribuția individuală asupra bazei de calcul reprezentând valoarea a de 7 ori salariul minim brut pe țară. Adica platesc 7 cote de 5,5% din salariul minim brut din momentul in care solicit (1450 actual)?

Pentru tot anul 2017 :  suma totală de 946 de lei (68,75 lei pentru luna ianuarie și 79,75 lei pentru următoarele 11 luni, respectiv perioada februarie-decembrie).

Edited by -Diana-, 13 February 2017 - 10:04.


#6
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Va multumesc pentru clarificari.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post-Diana-, on 13 februarie 2017 - 10:03, said:

De la 1 febr 2017 s-a introdus obligativitatea platii CASS la toate categoriile neexceptate.

Au mai bagat-o si pe 2016 dupa care s-au razgindit. Astept cu nerabdare sa incerce sa o faca din nou intr-un mod vag serios sa vina dupa aia sa se plinga iar ca trebuie sa amnistieze 3.5 milioane de evazionisti. Doar ca de data asta o sa fie probabil 5+ milioane, incluzind nu numai ceva aiuriti cu dobinzi sau dividende de citiva bani de care au si uitat ci pe toti de la romanii fugiti inainte de 89 la cine stie ce aiuriti analfabeti de prin sate uitate de lume.

#8
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

Quote

- persoanele care și-au jertfit viața (...)

Nu puteau sa nu scape o idiotenie, evident ca mortu' e scutit de plata contributiilor sociale, doh.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005

View Post-Diana-, on 13 februarie 2017 - 10:03, said:

- persoanele care și-au jertfit viața sau au avut de suferit în urma revoltei muncitorești anticomuniste de la Brașov din noiembrie 1987.

Deci cei care si-au jertfit viata nu mai sunt obligati sa plateasca CASS? Macar atata... :)

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostPhobos, on 13 februarie 2017 - 11:10, said:

Deci cei care si-au jertfit viata nu mai sunt obligati sa plateasca CASS? Macar atata... Posted Image
Noaptea mintii, frate....

Fratilor, chiar nu stiu cit de greu o fi sa platesti direct la casa 80 de lei pe luna, chiar nu stiu, si sper sa nu stiu vreodata... Dar va pot spune din proprie experienta, foarte amara experienta, ca e bine sa o ai, ca nu stii cind te paleste ceva.  Ceva tot va trebui sa dati romaneste pe acolo...dar macar spitalizarea se deconteaza, si uneori e foarte costisitoare. Pe biletul meu de externare aparea suma de 16000 de lei. Ginditi-va ce inseamna sa platiti banii astia.
Aaa. Aceeasi interventie suportata de mine, in America se taxeaza cu 200.000 USD. Deci, e clar ca creste si la noi usor-usor.
Aveti grija, si de sanatate, si de asigurari.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sa vezi cum e sa platesti nu 80 lei pe luna ci de n ori mai mult timp de zeci ani si dupa ce ajungi la spital sa te puna sa cumperi de la farmacia privata plasata strategic totul, de la film de radiografie la fasa, orteza si mai stiu eu ce.

#12
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ultimii 3 ani eu nu am plătit CASS,înseamnă că dacă am nevoie de vreo spitalizare plătesc pe ultimii 3 ani sau mi se calculează pe anul 2017 de 7 ori 5.5% cum ne-a lămurit @Diana ???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate