Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Termosistem vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#19
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Multumesc tuturor pt raspunsuri

Am fost azi dimineata la Sto si am primit o oferta destul de buna, cred. M-au cam convins... adica chiar stiu ce vorbesc. Si culmea, sunt preturi mai bune decat am primit la Knauf.
Cei de la Knauf nici macar nu mi-au spus ca trebuie adezivi diferiti pt lipit vata fata de cel pentru prins plasa peste, mi l-au pus pe acelasi.
Dar din cate am inteles cel de peste vata, cu plasa, trebuie sa fie usor elastic pentru a evita crapaturile.

In fine, sunt atatea de luat in calcul... Dar avand in vedere ca cel de la Sto care mi-a facut oferta merge si pe teren si supervizeaza lucrari, cred ca o sa merg pe Sto, pe langa toate celelalte plusuri (vata+decorativa).

#20
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Ce pret ai obtinut pentru mp de vata ?

#21
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Inca mai astept oferta in scris, ar trebui sa fie 41 ron/mp (stai asa, nu e vata Sto, e Werk vanduta de Sto). Nu stiu care e pretul in general.. nu am prea gasit online, dar e mai mic decat ce am primit pt Knauf. Recunosc ca nu ma prea pricep la negociat Posted Image Daca aveti vreun sfat cum sa cobor pretul mai mult, m-as bucura Posted Image

Edited by Annamaria7, 06 February 2017 - 21:30.


#22
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAnnamaria7, on 06 februarie 2017 - 21:28, said:

Inca mai astept oferta in scris, ar trebui sa fie 41 ron/mp (stai asa, nu e vata Sto, e Werk vanduta de Sto). Nu stiu care e pretul in general.. nu am prea gasit online, dar e mai mic decat ce am primit pt Knauf. Recunosc ca nu ma prea pricep la negociat Posted Image Daca aveti vreun sfat cum sa cobor pretul mai mult, m-as bucura Posted Image
Ce grosime vata ?
Incearca si aici, eu astept maine sa imi ajunga de la ei mostrele de vata
http://www.rikkosteel.ro/technofacade/

La Rockwool max-e am obtinut 40.46 la grosime de 10 cm si  61 ron/mp tva inclus la 15 cm.

Si 81 lei/mp la 20 cm grosime.

Edited by tataiepure, 06 February 2017 - 22:22.


#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
81 lei mp 20cm nu e rau. Trimite'mi te rog si mie datele pe mesagerie, ma intereseaza si pe mine.

#24
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015

View Posttataiepure, on 06 februarie 2017 - 22:28, said:

Ce grosime vata ?
Incearca si aici, eu astept maine sa imi ajunga de la ei mostrele de vata
http://www.rikkosteel.ro/technofacade/

La Rockwool max-e am obtinut 40.46 la grosime de 10 cm si  61 ron/mp tva inclus la 15 cm.

Si 81 lei/mp la 20 cm grosime.

Grosime de 10cm. Vad ca Technofacade au lambda min 0,037 W/mK, mai slab ca Werk. Dar wooow, densitate de 145+/14 kg/m3! (Werk are 110 kg/m3)
Knauf CFB 035 sau FKD-S stiti cumva ce densitate au? Ca nu gasesc nicaieri.

Voi chiar va ganditi sa puneti vata de 20cm? Posted Image

#25
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Am reusit sa aflu of the record ca rockwool max e ar avea 90kg/ metru cub...cas foarte secretosi desi am intrebat direct la sursa
Astept documentatia si pachetul de teste de la Rockwool.

#26
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu pe net am gasit urmatoarele densitati:
Knauf FKD-S : 130 kg/mc
Sto (WS Steinwolleplatte 110 F) : 110 kg/mc
Rockwool FrontRock Max-E (care e dual density) : 80 kg/mc stratul interior si 150 kg/mc cel exterior.

View PostAnnamaria7, on 07 februarie 2017 - 08:21, said:

Voi chiar va ganditi sa puneti vata de 20cm? Posted Image
Posted Image

#27
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Stratul exterior este de cativa cm astept sa vina mostrele pe care le-am solicitat la Rockwool si pun poze.

#28
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Posttataiepure, on 07 februarie 2017 - 10:48, said:

Stratul exterior este de cativa cm astept sa vina mostrele pe care le-am solicitat la Rockwool si pun poze.
Da,asa-i. Am si eu mostra aceea de la ei.

#29
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Cu ce va ajuta mostrele?

View Postdana84, on 07 februarie 2017 - 09:47, said:

Eu pe net am gasit urmatoarele densitati:
Knauf FKD-S : 130 kg/mc
Sto (WS Steinwolleplatte 110 F) : 110 kg/mc
Rockwool FrontRock Max-E (care e dual density) : 80 kg/mc stratul interior si 150 kg/mc cel exterior.

Imi arati si mie sursa pt Knauf FKD-S, te rog?

#30
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Hm, tocmai am cautat din nou. Stiu ca citisem asa, pe ceva site, nu intr-o fisa tehnica.
Dar uite, acuma cand am cautat mai bine am vazut ca fiecare a trecut densitatea dupa cum sa nimerit. Ba 110, ba 115, ba 130.
Ca urmare am cautat o sursa oficiala si am gasit declaratia de mediu de aici in care densitatea e o leaca mai mica fata de ce zic distribuitorii pe site-uri ( 95-105 kg/mc)
Eu oricum m-am decis de ceva vreme pentru Sto, am si comandat-o saptamana asta.

#31
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015

View Postdana84, on 07 februarie 2017 - 14:23, said:

Hm, tocmai am cautat din nou. Stiu ca citisem asa, pe ceva site, nu intr-o fisa tehnica.
Dar uite, acuma cand am cautat mai bine am vazut ca fiecare a trecut densitatea dupa cum sa nimerit. Ba 110, ba 115, ba 130.
Ca urmare am cautat o sursa oficiala si am gasit declaratia de mediu de aici in care densitatea e o leaca mai mica fata de ce zic distribuitorii pe site-uri ( 95-105 kg/mc)
Eu oricum m-am decis de ceva vreme pentru Sto, am si comandat-o saptamana asta.

Zaaaau? Posted Image Tocmai am primit varianta finala a ofertei de la Sto. Din pacate nu am ajuns la 41 lei/mp, ci doar la 43 lei/mp... pt WS Steinwolleplatte 110 F.
Tu ce ai reusit? (ai luat de 20 de fapt... dar na, cum ti se pare pretul?)
Ti-ai luat si decorativa de la ei? Si daca da, de care? Eu am o oferta cu Marlit (acrilica, ei zic ca nu e bai daca o folosesc peste vata, nu asa am citit, dar in fine) si una cu Stolit (cu rasini siliconice, mai scumpa).
Cea silicatica nu mi-o permit :)

Mersi!

Edited by Annamaria7, 07 February 2017 - 14:41.


#32
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
84.54 am primit pretul la vata de 20. Deci impartit la 2 ar fi 42.27 vata de 10. Asa ca pretul tau pare a fi comparabil cu al meu.

Ei na, ia cere-le o fisa tehnica de la Marlit in care sa apara explicit valoarea rezistentei la difuzie a vaporilor (miu). Stolitul e la limita as zice dpdv al rezistentei la difuzie (il poti compara cu o decorativa siliconica de la alti producatori). Niciuna nu are rasini siliconice. Sa iti arate in fisa tehnica unde scrie ca ar avea vreuna din ele asa ceva. Oricum, as zice ca orice altceva in afara de Marlit.
De curiozitate imi spui si mie te rog ce pret ai primit pentru cea silicatica ?
Eu ... tot oscilez. Mi-ar placea cea siliconica de la ei, cea de care scriam acum cateva posturi ca are si o rezistenta mica la difuzie si si o permeabilitate mica a apei. Dar pretul ... ma dezamageste Posted Image
Cu rezistenta mica la difuzie si permeabilitate mica mai este Caparol Carbon, Baumit Nanopor. Tot cu rezistenta mica la difuzie, dar cu permeabilitatea nu asa mica (mai slaba cu o clasa) sunt in general decorativele silicatice (are si Caparol si Baumit)
Parerea mea e sa ceri preturi pentru StoSilco, Caparol Carbon, Nanopor - una din astea cred ca ar merge cel mai bine din cercetarile mele a fiselor tehnice (preturile estimez ca o sa fie in ordinea in care le-am scris si eu, de la mare la mic Posted Image)
Daca nu te incadrezi cere un pret pentru Baumit silicatica.

L.E. P.S Parerea mea e sa  mai scotocesti pe undeva o suplimentare la buget si sa pui vata de 15. Nu stiu ce suprafata ai si cat ar insemna asta, insa eu cred ca merita 20 ron x cati mp ai (mai ales dupa ce vezi cat costa restul materialelor si a manoperei - care sunt aceleasi indiferent ca pui 10 sau 15 cm). Stiu ca asta e standardul la noi: 10 cm de polistiren, cine isi permite pune 10 de vata ... E doar un sfat, nu o sa insist pe tema asta.

Edited by dana84, 07 February 2017 - 15:45.


#33
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011

View Postdana84, on 07 februarie 2017 - 09:47, said:

Eu pe net am gasit urmatoarele densitati:
Sto (WS Steinwolleplatte 110 F) : 110 kg/mc

Posted Image
Incerca direct la sursa poate obtii pret mai bun
http://www.werkroman...-f/46-8-29.html

#34
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Pai vata de 15 in loc de 10 ar insemna vreo 1000 de lei in plus la cei 210mp. Stiu, ce mi-e o boaba pe langa un ciorchine :)) sa vedem... mai avem asa multe de facut... si am vrea sa ne mutam odata anul astaaa.
Sa stii ca nici nu am mai cerut oferta pt StoSil pentru ca mi s-a spus ca e in jur de 320 ron/galeata... nici nu mi-a mai trebuit :P
Da, Marlit pica, m-am uitat si eu peste fisele tehnice. Dar vad ca si Stolit are V2 si W3, mi se pare similar cu StoSilco, nu?
http://www.sto-sea.c..._TDS2016222.pdf
http://www.sto.co.uk...-k_20100702.pdf

Joi ne intalnim cu a 3-a potentiala echipa si o sa vorbesc si cu ei despre produse, au lucrat cu Sto mult cica.
Echipa ai? Si daca da, cat ti-au cerut pe mp?

#35
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011

View Postargentum, on 06 februarie 2017 - 23:10, said:

81 lei mp 20cm nu e rau. Trimite'mi te rog si mie datele pe mesagerie, ma intereseaza si pe mine.
bilden.ro sunt distribuitori rockwool vad ca pretul nu este departe de alte oferte
am cerut de la ei oferta si pt polistiren EPS100 nu a fost foarte buna fata de ce am mai obtinut in alta parte pe acelasi produs.

#36
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Posttataiepure, on 07 februarie 2017 - 22:16, said:

Incerca direct la sursa poate obtii pret mai bun
http://www.werkroman...-f/46-8-29.html
Mda, multumesc ... pentru mine e prea tarziu. Nici nu stiam de ei. Eh, oricum tot cam pe acolo se invart preturile astea. Eu aveam neaparat nevoie sa mi-o aduca in transe si sa pot face retur la ce nu folosesc (chiar daca e la comanda speciala).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate