Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Termosistem vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Buna ziua!

Incercam sa programam izolarea exterioara a casei pentru primavara. Pe langa faptul ca e incredibil de greu sa gasim o echipa (serioasa), suntem confuzi si cand vine vorba de materialele.

1. Vrem sa lucram cu Knauf. Am inteles de la unii distribuitori ca exista Knauf CFB 035 (gama Expert cica...), mentionata aici: http://www.knaufinsu....ro/gama-expert
Dar cand intri pe butonul albastru "Pereti exteriori", nu mai pomeneste nimic de CFB 035, ci de FKD-S 035 si altele....
Nu inteleg, care din ele e mai buna? A fost rebranduit CFB in FKD-S? Avand in vedere ca au acelasi λ=0,035.

2. Am primit o oferta in care vata e Knauf si adezivul Baudeman. Sotul considera ca Baudeman e de proasta calitate (asa e?) si ca ar fi bine sa lucram cu toate de la aceeasi firma (Knauf).
E Baudeman intr-adevar o marca Dedeman?

3. Ca tencuiala decorativa, care e buna? Kober, Sto, etc? Siliconica? Silicatica? Nu mai inteleg cum trebuie sa fie ca sa respire vata/peretele.

Multumesc!

#2
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
la pct 3 iti pot spune cu ce am dat noi pe casa: Caparol siliconica

#3
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Si inca ceva, cum vi se pare pretul de 7euro/mp manopera pt izolat (vata)+decorativa? Parca e prea bun sa fie adevarat.... Posted Image

Edited by Annamaria7, 03 February 2017 - 09:26.


#4
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
Depinde de zona , prin Moldova asta este pretul 7-8 eur/mp

#5
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007
3. Baumit siliconica.

#6
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004
Salut, si eu am pus vata Knauf, tencuiala de la Baumit -m-au intrebat cu ce am izolat si mi-au recomandat "silicatica".

#7
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015

 pexic, on 03 februarie 2017 - 15:44, said:

Salut, si eu am pus vata Knauf, tencuiala de la Baumit -m-au intrebat cu ce am izolat si mi-au recomandat "silicatica".

Mersi! :)

#8
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016
Vata bazaltica , clar , in curand toti o sa renunte la polestiren , cica asa e moda in europa in germania mai exact  ,  astia pinaa la urma o sa dea lege de fara bazaltica nu mai da certificat energetic , momentan in cazul unei vanzari este obligatoriu certificatul energetic , cand am dat peste problema asta am crezut ca ii o gluma . .....cat despre firma STO , este firma de firma si caparol , pretul la gata este de 35-40 ron/mp manopera (corect) atat pentru beneficiar cat si pentru constructor.
.....apropo de respirat , pereti sunt dotati cumva cu plamani ?

Edited by floringhe, 03 February 2017 - 20:41.


#9
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Dar de Kober? Nu mi-a raspuns nimeni in legatura cu Kober.
Pai nu are plamani, dar ideea vatei e ca vaporii de apa pot iesi prin ea din casa :) adica are capacitate de difuzie mare

#10
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016

 Annamaria7, on 03 februarie 2017 - 20:57, said:

Dar de Kober? Nu mi-a raspuns nimeni in legatura cu Kober.
Pai nu are plamani, dar ideea vatei e ca vaporii de apa pot iesi prin ea din casa Posted Image adica are capacitate de difuzie mare

Kober suna nemteste dar este romaneste 100 % , este foarte buna da nu se poate compara cu STO .  Respiratul peretilor este o gluma , cine o fi scoso pe gura habar nu am , da a ajuns departe.

#11
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

 Annamaria7, on 03 februarie 2017 - 20:57, said:

Dar de Kober? Nu mi-a raspuns nimeni in legatura cu Kober.
Pai nu are plamani, dar ideea vatei e ca vaporii de apa pot iesi prin ea din casa Posted Image adica are capacitate de difuzie mare
Are si indicator de sens unic?

#12
Annamaria7

Annamaria7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.02.2015
Apreciez ironiile, dar totusi, atunci ce sens mai are trecerea de la polistiren la vata? Ca nu mai inteleg. Parca asta era proprietatea principala care punea vata mai sus decat polistirenul, difuzia. Ca nu e cu sens unic, iese dar si intra, e lojic. Ideea era ca umezeala poate sa iasa, nu ramane blocata intre perete si polistiren si nu apare mucegaiul. Nu?

#13
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Ironic sau nu incaperile trebuie aerisite.Cu toata buna intentie anumite idei, tendinte sunt influentate de producator./comerciant, deja uni se vad cu oaia pascand pe peretii, altii cultiva canepa sau pomi pentru celuloza ,dar cu toate testele de laborator unele materiale trebuie sa treaca si proba timpului in conditii reale. A demontat cineva vata bazaltica dupa 20 de ani sa vada cum arata in spate,daca a tasat sau nu ? Uitam prea repede manipularea emisiilor in industria auto, una performanta!

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Vata folosita pt pereti la exterior, nu este de tip batt sau roll sau loose, ca sa se poata tasa. Aia de se taseaza, este ce se folosteste in acoperiuri si instalata liber, fara sa fie fixata, de tip fulgi. Sau cea ce se instaleaza in framing, dar tasarea nu este chiar asa de mare.

Vata folosita la exterior, vine in paneluri, foi si are o densitate marita. Este suficient de dura sa nu se taseze si mai exista si optiunea dd double density.

Oricat se aeristeste o camera, voi ignorati cantitatea mare de apa ce se produce prin simplul fapt ca se locuieste intr'o casa.
Vata bazaltica nu este o gaselnita sa va ia voua banii, este o solutie f bune.
Polistirenul, este o solutie de compromis. Nu il vad asa mare bau bau pe cat zic unii, dar sa fim sinceri, daca ar fi fost la acelas pret, nimeni nu ar fi folosit polistiren.

Edited by argentum, 04 February 2017 - 19:29.


#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 Annamaria7, on 04 februarie 2017 - 11:51, said:

dar totusi, atunci ce sens mai are trecerea de la polistiren la vata?
  • Vata nu arde, nu intretine arderea. Polistirenul, chiar si ignifugat, nu se comporta deloc bine la foc.

  • Se spune ca vata rezista si 50 de ani. Polistirenul, ca orice rahat de plastic, se distruge de la caldura, de la variatii de temperatura, de la radiatii UV. Nu cred ca polistirenul isi pastreaza proprietatile de izolare peste 25 de ani.

  • Mai e si chestia cu respiratul peretilor izolati cu vata, chestie care pe mine personal nu ma impresioneaza.

Eu voi folosi polistiren la termosistemul casei. Peste 25 de ani poate o sa apara alte tehnologii mai avansate.


 argentum, on 04 februarie 2017 - 19:28, said:

Oricat se aeristeste o camera, voi ignorati cantitatea mare de apa ce se produce prin simplul fapt ca se locuieste intr'o casa.
Nu este o cantitate mare de apa. Trebuie aerisit si gata.
Si, in plus, la interior dupa ce ai tras o tencuiala pe baza de ciment si o lavabila, ai redus destul de mult infiltrarea vaporilor in pereti.

Edited by kolfleading, 05 February 2017 - 11:13.


#16
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 Annamaria7, on 03 februarie 2017 - 08:19, said:

1. Vrem sa lucram cu Knauf. Am inteles de la unii distribuitori ca exista Knauf CFB 035 (gama Expert cica...), mentionata aici: http://www.knaufinsu....ro/gama-expert
Dar cand intri pe butonul albastru "Pereti exteriori", nu mai pomeneste nimic de CFB 035, ci de FKD-S 035 si altele....
Nu inteleg, care din ele e mai buna? A fost rebranduit CFB in FKD-S? Avand in vedere ca au acelasi λ=0,035.
La vata e Knauf FKD-S (se pare ca au redenumit-o anul acesta). Mai este si vata de la Sto (WS Steinwolleplatte 110 F se numeste) sau de la Rockwool (Frontrock Max-E). Toate sunt foarte bune, mie in mod particular imi plac primele doua pentru ca au aceeasi densitate in masa, gata de ultima care e dual density. Dar e strict o chestie de preferinte. Cel mai bine ar fi daca ai gasi echipa inainte de a achizitiona vata si sa ii intrebi din care au mai montat.

 Annamaria7, on 03 februarie 2017 - 08:19, said:

2. Am primit o oferta in care vata e Knauf si adezivul Baudeman. Sotul considera ca Baudeman e de proasta calitate (asa e?) si ca ar fi bine sa lucram cu toate de la aceeasi firma* (Knauf).
E Baudeman intr-adevar o marca Dedeman?
Parerea mea e sa mergi totusi pe un adeziv mai bun, ProContact de la Baumit sau adezivul de la Sto (daca iei si vata de la ei)

 Annamaria7, on 03 februarie 2017 - 08:19, said:

3. Ca tencuiala decorativa, care e buna? Kober, Sto, etc? Siliconica? Silicatica? Nu mai inteleg cum trebuie sa fie ca sa respire vata/peretele.
Decorativa in niciun caz siliconica. Mai bine acrilica daca nu ai bani de silicatica. Idealul la vata e decorativa silicatica sau cele gen Nanopor de la Baumit sau Lotusan de la Sto (ultima e ff scumpa, ai alternative mai ieftine)
Am citit pareri f bune despre Sto, Caparol, Baumit (in ordinea asta dpdv al calitatii si cred ca si al pretului) - toti au varianta silicatica.

Iti mai recomand diblurile cu cui metalic de la Ejot, accesorii (plasa, coltare, profil de soclu ...) Ejot, Caparol sau Sto

#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Explica-ne si noua de ce nu decorativa siliconica?

#18
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru ca e cea mai putin permeabila la vaporii de apa. Siliconica se impaca bine cu un termosistem de polistiren, dar sa pui un material permeabil la vapori cum e vata bazaltica si apoi sa vii peste el cu un adeziv sau cu o decorativa cu rezistenta mare la difuzia vaporilor nu mi se pare o idee prea buna.
L.E. Acuma vad ca cei de la Sto au scos anul acesta o decorativa siliconica cu un miu declarat de 35-40, care e o valoare f ok de rezistenta la difuzie. s-ar putea sa mearga si asta, nu stiu sa iti spun.
Cel mai bine e sa te uiti pe fisa tehnica la clasa de rezistenta la difuzie a apei (ideal V1) si clasa de absorbtie a apei (ideal W3).

Edited by dana84, 05 February 2017 - 23:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate