Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

masă DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
La un circular de tamplarie, din ala de cateva sute de kile le-am taiat. Nu stiu unghiul, am facut teste pe bucati de brad pana a iesit. Ca strat protector o sa fac test cu Danish Oil, Am vazut ca strainii asa ceva folosesc.Blatul e facut de vreun an si mai are lovituri mici pe suprafata dar va fi perfect slefuit inainte de stratul protector. Nu prea stau bine cu timpul liber.
Mai fac si diferite obiecte la strungul de lemn pe care le finisez cu o ceara care e amestec de ceara de albine ceara de carnauba si ceva uleiuri, Dar nu se poate da decat o mana si lustru, asa ca nu formeaza o suprafata mai dura cum e necesar la o masuta.

Edited by ElcapoMafia, 26 March 2017 - 18:26.


#56
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postmateitasian, on 26 martie 2017 - 17:53, said:


cum ai tăiat bucatile alea mici ? la câte grade ?

View PostElcapoMafia, on 26 martie 2017 - 18:22, said:

La un circular de tamplarie, din ala de cateva sute de kile le-am taiat. Nu stiu unghiul, am facut teste pe bucati de brad pana a iesit.

ai un hexagon, adica 6 laturi, la cate grade oare ar trebui taiate?

360 : 6 = ?

Edited by Dany_Darke, 26 March 2017 - 18:29.


#57
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
de fapt nu sunt hexagoane.... sunt romburi... dar nu contează
   Important este sa aflam detaliile corecte de la cei care au făcut si se pricep
mulțumesc frumos

#58
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
formezi hexagoane, din 3 bucati, fiecare din cele 3 bucati au cate 2 fete exterioare si 2 interioare, astfel ca fiecare latura exterioara, va trebui sa fie la 120 de grade una fata de cealalta. ai inteles la ce ma refeream cu hexagonul?

mai pe scurt 360 : 3 (bucati) = 120  gradele dintre 2 laturi exterioare consecutive.

#59
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
da, ms frumos

#60
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
Buna
Vreau sa fac si eu un blat de masa cu rasina epoxi
https://www.youtube....OtYlxYTPy4qwTvi
Stie cineva ce solutie sa folosesc pentru lustruire?
Ce rasina este mai buna ?
Ms!

Edited by BlackBliss, 08 June 2020 - 08:31.


#61
paduroiul

paduroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.01.2011
Salut,
Am niste scanduri de cires din care as vrea sa fac o masa cu rasina epoxidica. Problema e ca scandurile sunt deformate,
(le-am lasat la soare) si nu pot sa le rindeluiesc deoarece ar ramane foarte subtiri. Mi-a spus cineva ca as putea sa le crap cu un
baros si astfel sa le aduc la forma plana. A folosit cineva acest procedeu? Functioneaza? Eu imi pun intrebarea ca acea
scandura chiar daca are fibrele separate o sa vrea totusi sa revina la forma initiala.


#62
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View Postpaduroiul, on 04 ianuarie 2023 - 11:53, said:

... sa le crap cu un baros si astfel sa le aduc la forma plana. A folosit cineva acest procedeu? Functioneaza?...

Interesant procedeu. Mă gândesc că dacă scândura se crapă nu se mai pune problema să revină la forma inițială. Cred că contează și ce grosime are scândura torsionată. Dacă este deja dulap (40-50 mm) trebuie baros, nu glumă!

#63
paduroiul

paduroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.01.2011
Am undeva la 45mm, eram curios daca a mai facut cineva asa ceva, pana acum nu am gasit pe net.
Baros am, doar mi-e sa nu le stric

#64
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View Postpaduroiul, on 06 ianuarie 2023 - 22:37, said:

Am undeva la 45mm, eram curios daca a mai facut cineva asa ceva, pana acum nu am gasit pe net.
Baros am, doar mi-e sa nu le stric

N-ai ce să strici numai că vei folosi un pic mai multă rășină deci ceva bănuți în plus.

#65
paduroiul

paduroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.01.2011
Ok, am inteles, dar se mai pot rindelui la abricht daca sunt crapate oare?

#66
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022
Nu le mai tragi la abricht. Le faci panou așa crăpate după care calibrezi panoul, eventual cu o freză de nivelare. Asta era ideea, să nu pierzi din grosime.

#67
paduroiul

paduroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.01.2011
Pai da, dar scandurile sunt direct de la gater trebuie finisate inainte de a turna rasina...nu?

#68
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022
Nu pricep. Vrei să acoperi scândurile cu rășină sau vrei să folosești rășina doar ca liant? Dacă acoperi scândurile cu rășină evident că nu le mai poți finisa. Folosești rășina doar ca liant și material de completare după care calibrezi panoul cu o freză de îndreptat sau cu un utilaj de calibrat - dacă ai acces la așa ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate