Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

masă DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
atunci mai bine ma duc la 1 atelier. Mulțam fain

#38
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Daca vrei sa iasa brici cauti un atelier de tamplarie unde au masina de calibrat. Rindeluirea nu este indicata in cazul tau.

#39
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
tocmai ce am fost azi dimineața la un atelier si mi-a rindeluit bucata mea de lemn... din pacate sau desprins 2 bucăți  ( cred ca nu le-am lipit eu bine )
Dar parca nu prea imi place... e frumos ce a ieșit dar parca ii lipsește ceva   :(
Am niște gaurele intre cuburile alea... ce sa fac sa nu se mai vadă  ?   sa-i bag niște aracet + rumeguș  ?
elcapo, ce e aia masina de calibrat  ?  ce face in plus fata de rindeluit  ?   ms frumos

Attached File  1488381632844.jpeg   1.33MB   54 downloadsAttached File  1488381660339.jpeg   1MB   52 downloads

#40
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Masina de calibrat are o banda abraziva cu latime de 1100 mm, cu avans automat, si iti slefuieste blatul cate putin pana iese perfect plan.Aschierea este aproape imposibila
][ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YCtGBcusxOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/media]
Asa ceva.

Edited by ElcapoMafia, 02 March 2017 - 17:15.


#41
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
ahaa
ms frumos

#42
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005

View Postmateitasian, on 01 martie 2017 - 17:21, said:

Am niște gaurele intre cuburile alea... ce sa fac sa nu se mai vadă  ?   sa-i bag niște aracet + rumeguș  ?

Poti folosi un amestec de lac+rumegus sau chit pentru lemn la culoare. Daca finiseszi tot cu rasina atunci aceasta se va scurge in spatiile dintre cuburi si poti sa nu mai folosesti nimic. Cred ca iti va trebui si un suport, nu vad sa reziste cuburile singure fara sa se sprijine pe ceva, mai ales ca lipirea dintre ele este deficitara.

Cea ai folosit la lipit de se vede alb?

#43
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
ala alb este aracet   :)
n-am mai băgat nimic ( luasem si un silicon special cica ).. am dat cu lac culoarea care se vede

ala alb este aracet   :)
n-am mai băgat nimic ( luasem si un silicon special cica ).. am dat cu lac culoarea care se vede Attached File  20170303_195327_HDR.jpg   64.61K   50 downloadsAttached File  20170303_195319_HDR.jpg   73.37K   54 downloadsAttached File  20170303_195315_HDR.jpg   82.91K   51 downloads

#44
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
important e sa-ti placa tie!

sa nu mai folosesti aracet niciodata :)

#45
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
chiar imi place   :))
de ce nu aracet ?

#46
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru ca urelit! :)

#47
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
ahaa.... mi-ai mai zis tu, am căutat eu atunci ceva ceva prin magazine dar am renunțat pana la urma..... am zis ca stiu eu  (......)  ca e bun si aracetu'
ms frumos

#48
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
E foarte bun aracetul pentru asemenea treburi, urelitul se face cu intaritor si cand se intareste devine casat. Aracenul are un pic de elasticitateAcela e aracet pentru constructii, ori a inghetat aracetul cand le-ai lipit intre ele, din cauza asta sa albit. Am si eu o masa in constructie, o sa-i fac poza sa o prezint.

Edited by ElcapoMafia, 04 March 2017 - 13:28.


#49
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
aaaa.... nu
s-a albit ca am mai turnat eu a2a zi aracet... am zis ca fac lipirea intre bucăți mai bine   :))

Attached File  1488629430876.jpeg   719.99K   49 downloads

am modificat-o

#50
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Poza cu blatul si piciorul la masuta pe care o am de facut. Am acces la masini de tamplarie. Nu am poze cu etapele realizarii.

Attached Files



#51
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
cum ai facut modelul blatului?

#52
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
M-am inspirat de aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sGcQVRZGzsY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/media]
am imbinat cate 3 bucati de culori diferite(paltin, cires, nuc) dupa care incepand din centru cate un rand pe zi, le-am strans cu chinga cu clichet.

Edited by ElcapoMafia, 26 March 2017 - 15:39.


#53
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
asta ma interesa, sa fi fost bucati de lemn, nu vreo folie aplicata. foarte misto video de mai sus

din pacate ai si ceva ciupituri in blat. nu ai gasit un lemn mai calumea acolo?

#54
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
eheee.... asa da  
  foarte frumos
felicitări

asa idei am si eu, dar nu am scule... Pinterest e prietenul meu !

cum ai tăiat bucatile alea mici ? la câte grade ?
mai am un model in cap cu niste triunghiuri cu un colț la 120 grade si celelalte 2 la 30 grade.... dar nu am scule   :((

Attached File  c06b4817dfba463c8a7ef6fdc721a704.jpg   31.4K   24 downloads

cu ce finisezi ?  adică ce fel de lac  folosești ? sau ce folosesti daca nu dai cu lac ?
vrem detalii !  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate