Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Merită Magic Keyboard + Magic Mouse?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare,

Încep prin a vă ruga să mă luați încet, sunt foarte începător într-ale Mac-urilor and stuff. Posted Image  Am un MacBook Pro și lucrez pe monitor extern în cea mai mare parte a timplui. Deocamdată folosesc mouse și tastatură obișnuite, ce foloseam pe Windows înainte dar mi se pare că pierd din experiență și nu folosesc la adevărata capacitate laptopul dacă nu folosesc mouse și tastatură dedicată. Aș vrea să vă întreb, pe cei care folosiți, merită investiția într-un mouse și tastatură de la Apple? Mă refer la cele wireless, care ajung împreună, noi, la vreo 950 de lei.

Aștept părerile voastre!

:bouncey:

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Tatatura ii misto. Si ii compatibila cu orice (Testat pe TV, PS4, Mac, PC, iPad, iPhone, Android).

Mouseul sincer...nu imi place. Am avut unul dar efectiv nu imi plac soarecii de genul. Cel mai ergonomic mi-a fost un kensington.


Chiar daca are functii misto, nu imi place.

Daca ai iMac, Mac Pro sau Mini ia tastatura Apple, mouse clasic (ce-ti place, cu ce te simti bine, care ti-e mai confortabil ca ii o jucarie pe care o s-o tii in mana mereu) si eventual trackpad-ul Apple (care ii misto). Am uitat de la mana pan' la gura. Dar se aplica si pentru Macbook :D

Eu in 99% din situatii pe mac daca am trackpad (macbook, desktop) pot lucra fara mouse, atat de fain ii Posted Image
Am confiscat macul cuiva in Decembrie pentru cateva zile, raiul nu alta...


ps. gandeste-te si la ce lucrezi, daca o tastatura Apple te avantajeaza (s-ar putea ca una mecanica sa fie mai utila si productiva).

Edited by Lex404, 26 January 2017 - 12:03.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Nu am simtit nicio diferenta intre tastaturile mac si cele PC, ba chiar cursa scurta a celor mac nu ma incanta.
Nici Magicmouse nu ma incanta in mod deosebit, cu siguranta nu iti maresc productivitatea, mai ales ca are acel click dreapta ciudat.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tastatura de la Apple e făinuță dar cred că o să fie schimbată cât de curând cu un model nou. Așa că dacă aș fi în locul tău, aș mai aștepta. Ceea ce fac și eu.
La capitolul "șoarec", mergi pe MX Master de la Logitech. Este alegerea ideala. Șoarecele Apple e ciudățel, ori îți place, ori nu-ți place. Mie nu îmi place și am MX Master. Nu doar eu am ales așa, ca utilizator de MAC ci mulți alții.
Cred că Apple o să scoată și un mouse nou cât de curând.

În general actuala linie de accesorii Apple e destul de vechiuță și trebuie văzut în ce direcție vor merge că de exemplu la monitoare, au renunțat. Din păcate.

Edited by serginho74, 26 January 2017 - 14:02.


#5
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 serginho74, on 26 ianuarie 2017 - 13:50, said:

Tastatura de la Apple e făinuță dar cred că o să fie schimbată cât de curând cu un model nou. Așa că dacă aș fi în locul tău, aș mai aștepta. Ceea ce fac și eu.
La capitolul "șoarec", mergi pe MX Master de la Logitech. Este alegerea ideala. Șoarecele Apple e ciudățel, ori îți place, ori nu-ți place. Mie nu îmi place și am MX Master. Nu doar eu am ales așa, ca utilizator de MAC ci mulți alții.
Cred că Apple o să scoată și un mouse nou cât de curând.

În general actuala linie de accesorii Apple e destul de vechiuță și trebuie văzut în ce direcție vor merge că de exemplu la monitoare, au renunțat. Din păcate.

Mersi de sfaturi, însă nu cred că aș putea aștepta atâta, s-ar putea să dureze destul de mult. În schimb, în ce măsură e adevărat faptul că doar cele făcute direct de Apple sunt perfect construite pentru a lucra pe Mac OS. Am văzut niște reviews pe YouTube unde spun unii că scroll-ul, de exmplu, nu e la fel pe niciun mouse față de cel Apple.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cu magic mouse este mai greu sa te obisnuiesti, dar dupa ce te obisnuiesti cu el ajungi sa constati ca alti mousi (non-Apple) functioneaza mai prost sub OS X/ macOS. Cu toate acestea as recomanda mai curand Magic trackpad. Experienta oferita de trackpad este incomparabila. Cel putin in cazul meu sunt rare situatiile in care mouse-ul este mai comod. Si spun aceasta in conditiile in care sub Windows nu suport touchpad-urile (pe Windows folosesc mouse sau trackball in functie de situatie).

In ceea ce priveste Magic keyboard nu pot sa ma pronunt. Mie nu imi place. A ramas conectata la Mac, dar o  folosesc foarte rar. Tot tastatura clasica Apple (mb110z/b) o prefer.

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Depinde ce faci. Prietena mea, care lucreaza cu Photoshop & shit o zvirlit mausu Apple in Somes si si-o luat un Logitech adevarat...

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Scrollul folosind magic mouse e mai placut decat cel traditional, cu roata.

Pentru PS & friends se foloseste tableta grafica, alta mancare de peste.

#9
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005

 bluesky_c3, on 26 ianuarie 2017 - 11:04, said:

.. merită investiția ...
Merită. Tastatura folosită la machetare vectorială sau de alt fel, unde shortcut-urile sunt folosite intensiv, e mai ok. Tasta măr se află lângă spacebar, mai spre centru, și shortcut-urile măr+p, +o, +n... sau +spacebar ( care se face cu un deget ) sunt mai facile. E mai mică, vizual ocupă un spațiu mai mic pe birou plus că e posibil să intre într-o geantă de laptop. La mouse navigarea pe net e mai plăcută. Scroll-ul sus-jos se mișcă mai organic... sau back / forward îl faci cu două degete.
Era mai mișto tastatura veche văzută din laterală astalaltă, în schimb, are acumulator deci ai scăpat de o grijă.

Attached Files



#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pacat ca nu e iluminata. Asta e motivul pentru care am ales Logitech-ul K810.

#11
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 serginho74, on 28 ianuarie 2017 - 23:28, said:

Pacat ca nu e iluminata. Asta e motivul pentru care am ales Logitech-ul K810.

Și ce ne poți spune despre tastatura de la Logitech? Am văzut că e comparabilă cu asta de la Apple. Eu atunci când lucrez de la birou sunt pe monitor extern, deci tastatură externă, iar când sunt plecat și lucrez din diferite locuri direct de pe laptop, mi s-ar părea fain să știu că folosesc exact același tip de tastatură, pentru că am înțeles că cea de pe Mac e identică cu cea wireless sau invers. Posted Image

Oricum, încă nu-s împăcat cu mine să dau 950 de lei pe o tastatură și un mouse, fie ele și magic. �� Apreciez că mi-ați scris părerile voastre, dar încă nu-s hotărât.... Posted Image

Edited by bluesky_c3, 29 January 2017 - 00:34.


#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tastatura de la Logitech este de 5*, asa cum au clasificat-o mai toti.
Nu am nimic a-i reprosa, din niciun punct de vedere si ca mare plus, calitatea fabricatiei, iluminarea foarte buna reglabila in trepte, functionarea impecabila, zgomotul redus la tastare, autonomia bateriei interne, design.
De criticat, pretul. Nu e deloc ieftina, dar e adevarat, isi merita banii. Faptul ca poate fi conectata la 3 dispozitive, tableta, telefon, laptop, desktop, televizor... orice are bluetooth, reprezinta un mare avantaj. Are un soi de senzor si doar daca treci cu mana pe deasupra tastelor, acestea se aprind imediat. Cand se sting, nu se sting de-o data ci progresiv, o chestie faina. Se vad foarte bine tastele ziua chiar daca nu sunt iluminate. Eu le-am lasat aprinse incontinuu ca nu ma deranjeaza cu nimic si sunt foarte multumit de autonomia bateriei.
Tot la critica as trece profilul prea plat dar am rezolvat-o cu doua chestii de cauciuc transparent care se lipesc. Am un unghi foarte fain de tastare acum. Foarte confortabil. Prostioarele astea de cauciuc transparent se gasesc la Dedeman de exemplu, la raionul cu componente pentru mobilier, unde sunt si manere, balamale, etc.

O recomand fara cea mai mica ezitare si exista atat in varianta pentru mac cat si pentru pc. Face pereche foarte buna cu mouseul MX Master tot de la Logitech care si el tot bluetooth este si lucreaza foarte bine cu mac-urile, fiind recunoscut instant. Si mouse-ul tot asa, se poate conecta la 3 dispozitive care au bluetooth.

Daca tastatura de la Apple era iluminata, o luam pe aia. Asa, nici nu concep sa o cumpar. Pur si simplu o consider inutilizabila noaptea/seara.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Mouse-ului i se scorojeste vopseaua pe laterale dupa scurt timp. Am patit asta cu toate. In schimb, e ok. Da, scroll-ul nu se compara cu niciun alt mouse, are "gestures" ca trackpad-ul.
Tastatura e ok, are tot ce-i trebuie. Material calitativ, compacta, cursa scurta.

#14
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 serginho74, on 29 ianuarie 2017 - 09:33, said:

Tastatura de la Logitech este de 5*, asa cum au clasificat-o mai toti.
Nu am nimic a-i reprosa, din niciun punct de vedere si ca mare plus, calitatea fabricatiei, iluminarea foarte buna reglabila in trepte, functionarea impecabila, zgomotul redus la tastare, autonomia bateriei interne, design.
De criticat, pretul. Nu e deloc ieftina, dar e adevarat, isi merita banii. Faptul ca poate fi conectata la 3 dispozitive, tableta, telefon, laptop, desktop, televizor... orice are bluetooth, reprezinta un mare avantaj. Are un soi de senzor si doar daca treci cu mana pe deasupra tastelor, acestea se aprind imediat. Cand se sting, nu se sting de-o data ci progresiv, o chestie faina. Se vad foarte bine tastele ziua chiar daca nu sunt iluminate. Eu le-am lasat aprinse incontinuu ca nu ma deranjeaza cu nimic si sunt foarte multumit de autonomia bateriei.
Tot la critica as trece profilul prea plat dar am rezolvat-o cu doua chestii de cauciuc transparent care se lipesc. Am un unghi foarte fain de tastare acum. Foarte confortabil. Prostioarele astea de cauciuc transparent se gasesc la Dedeman de exemplu, la raionul cu componente pentru mobilier, unde sunt si manere, balamale, etc.

O recomand fara cea mai mica ezitare si exista atat in varianta pentru mac cat si pentru pc. Face pereche foarte buna cu mouseul MX Master tot de la Logitech care si el tot bluetooth este si lucreaza foarte bine cu mac-urile, fiind recunoscut instant. Si mouse-ul tot asa, se poate conecta la 3 dispozitive care au bluetooth.

Daca tastatura de la Apple era iluminata, o luam pe aia. Asa, nici nu concep sa o cumpar. Pur si simplu o consider inutilizabila noaptea/seara.

Merci tare mult pentru review. :)  Din ce văd, tastatura de care spui nu costa chiar așa mult, e 150 de lei la cel.ro (dacă e permis link: http://www.cel.ro/ta...MisxNTUr-l/poze)

Comparativ cu peste 500 de lei cât costă cea apple, e o diferență demnă de luat în considerare. Faza cu posibilitatea de conectare a tastaturii la mai multe device-uri simultan nu mi se pare prea utilă, cel puțin din punctul meu de vedere.

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Logitech K810. Si dedicata pentru MAC este Logitech K811.

Eu o folosesc pe birou, atat tastatura cat si mousul si in afara de desktop am si cel putin un macbookpro langa mine si doar apas pe buton si ma mut pe celalalt. Daca nu iti trebuie functia, nu e problema :) Merge si asa.

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
MagicMouse 1/2...personal, mi se pare cea mai imbecila chestie care a putut sa o inventeze/produca Apple . In secunda 2 dupa ce am pus mana pe el, a ajus direct in sertar unde sta si acum. In primul rand...ergonomie 0, spuneti-mi si mie , cum naiba il tineti in mana si lucrati cu el ca mie , repet, personal, mi se pare imposibil.

Edited by cuculea, 22 August 2017 - 22:31.


#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este nevoie sa te obisnuiesti cu el, sa iti formezi noi reflexe. Dupa ce te obisnuiesti cu el s-ar putea sa-ti cam placa si sa nu iti mai convina un mouse clasic. Mai exact ce te deranjeaza la el atat de tare?

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 _-_, on 23 august 2017 - 08:15, said:

Mai exact ce te deranjeaza la el atat de tare?
Este mult prea plat si prea putin inalt pentru palma mea. Ca sa manevez touch ul, trebuie sa ridic degetul cu tot cu palma  ceea ce este foarte incomfortabil.  Chiar daca il cuprind pe tot in palma, cand fac miscarile stang dreapta sus jos pentru a misca cursorul pe ecran, degetele si podul palmei imi atarna pe masa. E mult prea subtire. Daca il manevrez cu degetele ridicate, adica practic nu ul tin in podul palmei, este foarte obositor pentru muschii antebratului.

Edited by cuculea, 23 August 2017 - 19:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate