Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Modelari 3D in SW

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
Luand si exemplul altor colegi, m-am gandit sa postez aici, periodic, diferite modelari 3D pe care le fac din cand in cand. Topicul nu mi se adreseaza exclusiv, asa ca cine are alte asemenea modelari facute de el/ea, le poate posta aici. Poate cuiva chiar ii sunt necesare anumite modelari facute de colegi.

Incep topicul cu cateva poze ale unui monitor ce urmeaza a fi folosit intr-un proiect.

Ca idee, acest topic nu este pt glume, discutii offtopic, comentarii rautacioase cu privire la diferite stagii in care se afla modelarea postata. In caz contrar, acestea se vor raporta, sterge, sanctiona.

Attached Files



#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Ar fi interesant de mentionat si aproximativ cat dureaza fiecare obiect pana este modelat. Stiu ca tine mult de priceperea fiecaruia, insa mie, din prisma celui care abia a deschis SW de cateva saptamani, mi-ar placea sa ma pot compara cu cineva mai experimentat.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
depinde de indemanare cum zici si tu, dar depinde si ce mai faci intre timp, cand sunt acasa nu lucrez doar asta, mai intru pe forum, mai caut ceva pe net, mai devreme am avut ceva probleme cu texturile, asa ca am umblat si la ele, erau niste librarii configurate gresit, asa ca nu am cronometrat niciodata asta.

dar la o aproximare, acel monitor, a fost facut cam in 30 de min, lucrat agale, cu tot cu masuratori facute pe loc. daca se insista si la butoane, conectori, etc, timpul se mareste, depinde de fidelitatea care trebuie facuta modelului. in cazul de fata m-am jucat eu cu scrisul, fabtele de racire, sistemul vesa, etc, imi trebuia doar forma exacta a lui, nu si restul.

maine mai fac un monitor de genul.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
al 2-lea monitor  de care spuneam azi noapte

Attached Files



#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
upcoming. cand e gata fac update la poza.

banuiesc ca deja stiti la ce lucrez :P

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 24 January 2017 - 09:15.


#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Frumos, frumos (zice unul care habar n-are despre astea).
Case stii sa faci dupa plan 2D?

Nu pe geaba. Dau o tastatura veche cu mufa DIN5 (AT). E si clicky.
Și cu adaptor la PS2.
E pastrata foarte bine.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
floare la ureche. insa pt astea sunt programe specializate cu o gramada de librarii, asa ca nu face subiectul acestui topic si nu intram in astfel de discutii.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
update, asa printre picaturi :P

Attached Files



#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
mi-am mai facut putin timp pt modelarea asta si cam asta va fi stadiul pt ceva vreme. alte modelari ... sunt in curs.

Attached Files



#10
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru mine e impresionant....., e si functional :) ? putem tine la rece beri virtuale in el?
Oricum cate un proiect postat aici e bine venit, ne clatim ochi.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
de asta nu i-am pus rafturi, ca sa incapa cat mai multe, toate stivuite. evident ca la congelator va fi carnea pusa la pastrare, daca facem un gratar ceva pe aici  :P

#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
Dany - am 2 intrebari..
1. Poti lucra cu part-uri parametrice in SW? Sa creezi un frigider din asta in 10 marimi.
2. Nu crezi ca ai avea mai multa satisfactie de pe urma rezultatelor in Maya/3Ds max? In Sw e prea tehnic workflow-ul..

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
1. evident ca se poate lucra. zilnic lucrez cu asa ceva

2. am inceput cu autocad in tinerete, dar l-am lasat in favoarea catia, apoi din joaca, am inceput solidedge pt putin timp, apoi am trecut la solidworks, unde am obtinut mai multa satisfactie in urma proiectelor facute, cu 3dsmax am cochetat foarte putin, insa nu destul cat sa ma atraga in mod deosebit. plus de asta, imi place mai tehnic, am lucrat prea mult in tehnica pt a ma detasa de ea.

#14
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
La nivel comparativ cu inventor te intreb de asta data.. pe ce principii functioneaza parametrizarea unor part-uri in SW? Nu vreau sa transform discutia intr-un versus dar ce aduce SW in ultimele variante? Performante, features sau si ergonomie? Stiu ca imi deschidea fereastra aceea laterala pt. mici edit-uri..in inventor ai totul in proximitatea cursorului.

Edited by cammelia08, 04 March 2017 - 20:03.


#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
in sensul de lucru cu diferite  configuratii, nu s-a schimbat prea mult sw, insa este optimizat in rest, functii noi, altele existente doar optimizate, schimbari usoare de interfata, unele bune, altele poate nu asa bune.

pana la urma inventor si sw sunt programe concurente, e clar ca diferente vor fi oricum ai privi, chiar daca la prima vedere, adica meniu si capabilitati in general sunt la cam la fel. o comparatie obiectiva nu vei primi niciodata, pt ca sunt programe diferite, dezvoltatori diferiti, iar ce-mi este bun mie, iti este tie indiferent si invers.

dar cam atat cu versusul, pt ca pana la urma topicul este pt altceva. daca mai sunt alte nelamuriri, poti cauta pe youtube sau pe net in general sa vezi dezbateri versus.

#16
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,468
  • Înscris: 31.07.2011
Lasam deoparte versus-ul dar nu mi-ai raspuns cu parametrizarea cum e filozofia in SW :)

#17
sandu10

sandu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.09.2010

View PostDany_Darke, on 04 martie 2017 - 09:30, said:

de asta nu i-am pus rafturi, ca sa incapa cat mai multe, toate stivuite. evident ca la congelator va fi carnea pusa la pastrare, daca facem un gratar ceva pe aici  Posted Image

View PostDany_Darke, on 04 martie 2017 - 09:30, said:

de asta nu i-am pus rafturi, ca sa incapa cat mai multe, toate stivuite. evident ca la congelator va fi carnea pusa la pastrare, daca facem un gratar ceva pe aici  Posted Image

frigiderul este creat in top down or bottom up design mersi arata fain!? Sandu10,

View Postcammelia08, on 05 martie 2017 - 19:14, said:

Lasam deoparte versus-ul dar nu mi-ai raspuns cu parametrizarea cum e filozofia in SW Posted Image

Daca Dany I-mi permite am sa incerc sa-ti raspund eu cite ceva deci iata SW lucreaza ca si Inventorul s-au alte 3D Creo, Catia, NX, parametrizarea tine de felul in care modelezi si editezi schitele si cum gindesti gemetria unui part asm etc, parametrizarea o poti obtine si prin instrumente ca si ecuatii, design table, si modalitatea de concept design Top Down or Bottom Up Design. Sandu10,

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sandu scrie corect in privinta parametrilor. daca se doreste dezvoltarea subiectului, avem topic dedicat pt asta https://forum.softpe...din-solidworks/

cat priveste designul facut, foloseste ambele filozofii, si top down si bottom up. intr-o modelare de genul, nu prea ai cum sa ai doar una din ele, decat atunci cand te referi la intreg asamblul ca si entitate, astfel ca pt mine acum e top down

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate