Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mai merită să mergi în Thassos?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Exemplu concret, apartament pe plaja Skala Rachoni in Septembrie (6 nopti):
- pe booking - 81 EUR pe noapte
- vorbit cu ei pe mail, 60 EUR pe noapte

Edited by afterdarkgl, 27 February 2017 - 00:31.


#56
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Sper sa nu fiu prea offtopic,
Apropo de booking,mi-am luat cazare in Halkidiki(dar sa zicem tot aia e) intr-o locatie unde pe booking era 90E/noapte si pe mail e 35 E :)
Pana acum,asta e recordul meu de diferenta mail vs booking.

#57
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Am impresia ca pe Booking isi fac doar reclama.....iar daca rezervi pe Booking la acele preturi imense, grecii iti ofera pe email o reducere substantiala daca anulezi rezervarea de pe Booking si o faci direct la ei.

#58
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

 protecties, on 27 februarie 2017 - 17:24, said:

Am impresia ca pe Booking isi fac doar reclama.....iar daca rezervi pe Booking la acele preturi imense, grecii iti ofera pe email o reducere substantiala daca anulezi rezervarea de pe Booking si o faci direct la ei.
Sper sa nu se considere iar...offtopic(cu scuzele de rigoare).
Chestia asta de care zici am patit-o la o cazare in Consanta.Fac rezervare pe Booking si ma suna proprietarul ca imi tine camera si platesc mai putin,dar bineinteles cu avans 20%.E o chestie si asta...dar si bookkingul are servicii de genul asta(mai ieftin dar nereturnabil la unele cazari).
Pe de alta parte,cazarea de care vorbeam in Halkidiki e inscrisa anul asta pe booking.Daca anul trecut am putut rezerva de prin iulie in septembrie fara probleme,acum in februarie pt iunie in 4-5 zile s-au dat camerele cu viteza ametitoare.Am prins la mustata.Mi-a zis proprietara ca de anul asta si-a pus cazarea pe booking si cererile curgeau.Nu stiu cum de asa diferenta de pret(35-40euro direct vs 90euro pe booking).Cred ca daca nu ma stia de anul trecut ma ignora complet si dadea camerele pe booking fara stres.Acum cine ia cel mai mult din "cascaval" din diferenta nu stiu,bookingul sau proprietara.

#59
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Au taxe mari pe booking.

Am stat o data la o pensiune si o zis proprietara ca daca mai stam (peste noaptea aia) ne da alt pret si ca data viitoare sa-i scriem mail.

15-35% ii comisionul Booking in functie de hotel si zona. Plus ca trebuie musai sa emita factura fiscala (TVA si impozit declarat). Deci cam de aici iese pretul dublu...

Edited by Lex404, 01 March 2017 - 13:19.


#60
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Nu inteleg de ce va incurcati cu Booking, cand puteti discuta direct cu proprietarii ?
go-thassos.gr este ( cred ) cel mai bun site pentru cautare de cazari.
In marea majoritate a cazurilor, preturile de le proprietari sunt mai mici decat pe Booking.

Edited by cristiany, 02 March 2017 - 12:25.


#61
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

 Lex404, on 01 martie 2017 - 13:19, said:

Au taxe mari pe booking.

Am stat o data la o pensiune si o zis proprietara ca daca mai stam (peste noaptea aia) ne da alt pret si ca data viitoare sa-i scriem mail.

15-35% ii comisionul Booking in functie de hotel si zona. Plus ca trebuie musai sa emita factura fiscala (TVA si impozit declarat). Deci cam de aici iese pretul dublu...

Pentru o pensiune din delta dunarii se plateste ceva de genul 15 lei la o camera de 120 venita prin booking. Factura se da oricum, totul legal. Pretul pe booking este pus avand acest comision adaugat :D Sigur aceste comisioane sunt variabile in functie de mai multe...plus ca poti pune si niste preturi "dinamice" cam ca la rezervarile de pe liniile aeriene.
Booking este un rau necesar. Ca hotelier (prestator) nu poti fara, esti practic mort  - un rau necesar. Ca "turist" e ok pentru ca booking confera o oarecare siguranta - propietarul stie de frica lor si a recenziilor, la multe poti face rezervare fara avans si poti anula fara penalitati. In thassos (si in general in Grecia) e foarte ok comunicarea directa cu propietarul iar partea buna ca nu trebuie sa dai toti banii inainte (ca la agentie) cei mai multi cer de la o noapte la 30%.

PS, offtopic: ma suna unul odata de la booking din amsterdam cica "domne aveti un turist neamt care nu a nimerit pensiunea, s-a ratacit prin stufaris, e speriat" Posted Image  Pana la urma Hans era intr-o bodega bea cu lipovenii.

#62
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007

 cristiany, on 02 martie 2017 - 12:23, said:

Nu inteleg de ce va incurcati cu Booking, cand puteti discuta direct cu proprietarii ?
go-thassos.gr este ( cred ) cel mai bun site pentru cautare de cazari.
In marea majoritate a cazurilor, preturile de le proprietari sunt mai mici decat pe Booking.

1. posibilitatea de anulare a rezervarii care e f utilia cand nu esti sigur de posibilitatea acelui concediu sau cand te stii nehotarat
2. impresiile celor care au vizitat locatia

#63
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Cred că perțurile au crescut pe toată Grecia.
De ce? Pentru că a devenit o modă, un vibe să mergi în Grecia, cum ai vrea să mergi în Grecia ieftin când numa în România toate agențiile de turism sunt în stare să ofere doar Grecia și pachete super penibile, de tipul, te duc la pensiune și în rest faci ce vrei tu, nu vine nimeni cu ceva, divers cu ceva detaliat, dar mă rog, asta e altă discuție.
Pe lângă asta, grecii sunt în criză și au controale peste controale, nu se mai face evaziune ca acuma 3-4 ani.
Ma ține un an, doi toată chestia asta cu Grecia, după agențiile de închiriat pensiuni (turism nu poate fi numit) o să se bage pe altă piață și tot așa.

Totuși de curiozitate, îmi puteți spune de ce mergeți în aceeași țară în fiecare an, sau chiar aceeași insulă?
Și întreb pe bune, sunt curios de psihologia fiecărui turist, pentru că dacă vrei să faci bani din turism, trebuie să știi orice chichiță psihologică de genul

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Unul din motive ar fi ca este cea mai apropiata dacă mergi cu mașina. Exclud Bulgaria.

Altul ar fi că-mi place mâncarea, oamenii, plajele, apa, etc.

Dar da, e păcat sa mergi în același loc când sunt atâtea opțiuni, chiar și în Grecia cred ca îți ia ceva ani sa vezi tot.

#65
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

 aissa, on 11 martie 2017 - 17:52, said:


1. posibilitatea de anulare a rezervarii care e f utilia cand nu esti sigur de posibilitatea acelui concediu sau cand te stii nehotarat
2. impresiile celor care au vizitat locatia
1. Corect, acesta ( cred ) ca este principalul avantaj. Cu toate ca noi am avut si experiente placute, la modul ca proprietarul nu ne-a cerut avans Posted Image
2. Ce ma impiedica sa citesc impresiile de pe booking.com si sa iau legatura direct cu proprietarul ???

#66
haisamergem

haisamergem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.06.2008

 afterdarkgl, on 27 februarie 2017 - 00:30, said:

Exemplu concret, apartament pe plaja Skala Rachoni in Septembrie (6 nopti):
- pe booking - 81 EUR pe noapte
- vorbit cu ei pe mail, 60 EUR pe noapte

Buna,

Anul asta vrem si noi sa mergem in zona aia.
Ai mai fost sa imi spui si mie cum e plaja?
Ce cazari bune recomanzi?
Multumesc.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E prima oara când merg în Thassos :)

#68
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Anul acesta revin in Thasso dupa o pauza. Avind in vedere ca prima parte a concediului am vrut sa fie ieftina am ales Thassos. Vad ca multi vorbesc de preturi duble, nu stiu prin ce agentii, dar eu am luat 12 nopti cu 160 euro persoana, transport si cazare prin agentie. De fapt a fost ceva genul platesti 10 stai 12 nopti incepind cu 18 iunie. Oricum pentru Thassos e aiurea sa ai orice fel de masa platita. Chiar si mic dejun nu merita.Locatia este statiunea Potos. Vi se pare un pret dublu? Mie nu, pentru ca si in alti ani cam tot atit a fost. Renuntati la Booking, doar daca acum nu este o moda, si in Turcia am fost mai ieftin prin agentie decit prin Booking

#69
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Fara suparare, dar cred că 160 euro pentru 12 nopti e o cameră de 12mp, intr-o căsuță veche...Chiar dacă e luna iunie...Iar curățenia, din 4in 4 zile.

Edited by raducut123, 22 April 2017 - 19:52.


#70
valy_74

valy_74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2014
Miniteh ne spui când te întorci dacă a meritat

#71
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
In 2014 au crescut preturile la cazare fata de 2013. Anul trecut ma uitam iar de cazare si preturile erau din nou mai mari. Avand in vedere ca am fost deja de 2 ori, nu mai merita pentru mine Thasos. Pentru cine nu a fost cred ca este inca o alegere destul de buna.

#72
valy_74

valy_74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2014
Pentru mine a fost frumos si tinand cont ca încă mai găsești oferte mai ieftine ca pe litoralul nostru pe care mereu l-am găsit supraaglomerat ,murdar și gălăgia la ea acasă. Acolo dacă o bucata de plaja este aglomerata 10 m mai încolo este libera. Muzica la terase este în surdina și se aude doar muzica de la terasa respectina nu spațial din stânga, dreapta, în fata în spate și eventual de sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate