Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Programul de la sală

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Am 16 ani și merg la sală de vreo 8 luni și am rezultate bune. Îmi place foarte mult cum arăt.
Aceste este programul meu și sunt curios dacă trebuie ceva schimbat la el. Pot numai 3 zile pe săptămână că sunt la școală. Vara merg în fiecare zi.
Luni: biceps și abdomen
Marți: piept și triceps
Miercuri: spate și umeri
La vară mă gândeam să am așa:
Luni: biceps, abdomen și antebraț
Marți: piept, triceps și gambe
Miercuri: spate(tot cu lombar și trapez) și antebraț
Joi: umeri(toate cele 3 părți) și gambe
Vineri: picioare(fără gambe), și abdomen.
Știu că gambele și antebrațe trebuie lucrate de 2-3 ori pe săptămână că se recuperează repede.

#2
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
toate grupele se recupereaza repede , lucreaza-le pe toate de cel putin 2x saptamana , intr-un program mai compact.

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Il pui sa se mute in sala? E cam eronat ce zici tu cu recuperarea muschilor, muschiul slabeste in forta. Doar profesionistii si cei care au ajuns la un anumit nivel isi permit luxul asta, nu cineva de 16 ani cu 8 luni de sala.

@ initiator - in weekend nu poti sa mergi? 4 antrenamente pe saptamana sunt arhi-suficiente la varsta ta.

#4
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
4 antrenamente sunt suficiente sa lucrezi fiecare grupa de doua ori pe saptamana. vezi antrenamentele de tip upper / lower bodyPosted Image

#5
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Nu pot 4 zile pe săptămână la ce program am la școală. Pot doar 3 zile și în vacanțe ce mai prind să fac normal

#6
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Bun, deci programul tau e eronat. Nu se lucreaza 2 grupe mari in acelasi antrenament, in acest caz, spate si umeri. Dar poti imparti grupele de luni si miercuri, cam asta ar fi pentru inceput.
Luni: biceps și abdomen
Marți: piept și triceps
Miercuri: spate și umeri

#7
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,487
  • Înscris: 04.05.2007
Cine spune ca nu se lucreaza doua grupe mari in acelasi antrenament? Daca faci full-body sau Super6 ce te faci?

PS. Umerii nu sunt o grupa musculara mare.

Edited by the_lion, 18 January 2017 - 21:13.


#8
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Asta credeam și eu, umerii nu sunt o grupă mare de asta ii lucrez cu spatele.

#9
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Este necesară? Am undeva la 33-34cm la biceps și umerii se cunosc bine. Am hotărât să mă reapuc din februarie după o pauză de două luni

#10
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Am 181cm și 78kg.

#11
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Eu de la vreo 70 de kg subt mulțumit că am pus aproape 10kg în 8 luni și nu e doar grăsime

#12
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Dacă e mulțumit de cum arata ce te interesează pe tine, meltflow?  
@inițiator: lucrezi ce vezi tu ca merge mai bine, în ce combinații vrei, atâta timp cât da rezultate și te simți bine.

#13
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Mie așa îmi merge foarte bine și abia aștept să fac antrenamentul, nu în silă.
Mă gândeam ca să îmi fac niște etape să văd cum mă simt.
O perioadă de forță(~6 repetări la fiecare exercițiu)
O perioadă de masă(8-12 repetări)
Si o perioadă de anduranță(15-20 de repetări)
Vreau ca fiecare etapă să o țin cam o lună. Nu vreau un program monoton, să schimb mereu și să fac drop seturi si de toate. Așa poate șochez puțin organismul.

#14
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016

View PostAnoniim11, on 18 ianuarie 2017 - 09:12, said:

Am 16 ani și merg la sală de vreo 8 luni și am rezultate bune. Îmi place foarte mult cum arăt.
Aceste este programul meu și sunt curios dacă trebuie ceva schimbat la el. Pot numai 3 zile pe săptămână că sunt la școală. Vara merg în fiecare zi.
Luni: biceps și abdomen
Marți: piept și triceps
Miercuri: spate și umeri
La vară mă gândeam să am așa:
Luni: biceps, abdomen și antebraț
Marți: piept, triceps și gambe
Miercuri: spate(tot cu lombar și trapez) și antebraț
Joi: umeri(toate cele 3 părți) și gambe
Vineri: picioare(fără gambe), și abdomen.
Știu că gambele și antebrațe trebuie lucrate de 2-3 ori pe săptămână că se recuperează repede.


dupa 8 luni de sala are 33 in brat si arata foarte bine , ma 33 alti au in penis

#15
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
programul ala nu are nici o logica.

#16
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View PostAnoniim11, on 22 ianuarie 2017 - 10:26, said:

Mă gândeam ca să îmi fac niște etape să văd cum mă simt.
O perioadă de forță(~6 repetări la fiecare exercițiu)
O perioadă de masă(8-12 repetări)
Si o perioadă de anduranță(15-20 de repetări)
Vreau ca fiecare etapă să o țin cam o lună. Nu vreau un program monoton, să schimb mereu și să fac drop seturi si de toate. Așa poate șochez puțin organismul.

Te-ai inspirat de la Angel bloggerul, nu?
Ideea nu-i rea, doar ca nu cred ca  ai experienta necesara sa profiti la maxim de acele perioade. Si mai cred ca in primii 1-2ani ar trebui mers pe programe clasice sau full body (cum recomanda multi) pentru ca oricum vei creste de la sine. Abia apoi cand vei ajunge si tu la un 110kg la impins, la un 130 la genuflexiuni sa treci la perioade de "forta", perioade de anduranta. Parerea mea.  Asa, tu care te chinui cu 35-40kile la biceps(flexii), ce forta sa faci tu la brate de exemplu? de la 40 la 45kg sau cat? Sau la impins de la 80 la 90, ce "forta" e aia?

Voi nu v-ati prins inca ca Angel copie si el si adapteaza programe de la altii si vi le vinde  cu 100 lei?crezi ca il intereseaza pe el cata forta sau cata masa face cumparatorul?  sau daca se accidenteaza?  Tu nu vezi ca el face sala de 4 ani cu toate suplimentele din lume si se chinuie cu 70 la impins pt. triceps?


Uite, ia' de aici "perioada" de forta, ia exemplu, cine si cum ar trebui sa faca "perioade" de forta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0RDG-UwSBOs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandu222, 24 January 2017 - 15:39.


#17
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Da, de la Angel m-am inspirat. Are canal de youtube si vorbește despre diverse legate de fitness. Îmi place și de la el știu tot. Ca să trec la etapele alea ar trebui să fac cum spui tu...1-2 ani pentru masă și după să le combin, amestec. Mulțumesc

#18
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Am uitat sa mentionez daca mai era cazul. Tu esti liber sa faci ce vrei, nu trebuie sa te iei dupa ce spun eu.  Angel ala e baiat istet(nu e insistent, tace si face dar ar fi in stare sa iti vanda programele lui si sa iti spuna ce suplimente sunt mai bune inca din prima zi de sala). El nu face blogereala asa ca e bun el la suflet(pe timpul si banii lui) si ca vrea el sa ajute pasionatii. El face asta pentru vizualizari si bani din comisionul de vanzari de suplimente. De asta nici nu baneaza pe nimeni, pt. a stimula discutiile pe canal, care in algoritmul youtube ii aduc puncte=bani.
Daca de  maine il sponsorizeaza alta firma, atunci o sa va spuna ca acelea sunt cele mai bune produse.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate