Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Problema redare DVD-uri cu Windows Media Player

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am o nelamurire: ce trebuie sa setez in Windows 8 ca sa pot vedea DVD-uri cu Windows Media Player? In Windows 7 pot vedea DVD-uri video cu Windows Media Player. Nu reusesc sa fac acelasi lucru in Windows 8. Ce trebuie setat? Memtionez ca am doua calculatoare, unul cu Windows 7 Ultimate iar celalalt cu Windows 8.1 . Pe cel cu W7 merg fara probleme DVD-urile video cu Windows Media Player. Pe cel cu W8.1 nu. Pe ambele calculatoare am instalat acelasi codec K-Lite-Codec-Pack 1280 Mega. Unde e problema? Ce trebuie setat la W8.1?
Pot reda DVD-uri cu CyberPowerDVD pe W8.1, dar eu vreau sa stiu unde e buba de nu pot reda cu Windows Media Player.

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
"Windows 8.1 and Windows 8.1 Pro don't come with DVD movie playback capability. If you're running Windows 8.1 or Windows 8.1 Pro, you can search for a DVD player app in the Windows Store."

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ha!!! Si eu ma chinui prin setari de vreo ora. Alice, poti sa imi dai un link de unde ai gasit chestia aia?

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
https://support.micr...n-us/help/10771

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostXL700VA, on 17 ianuarie 2017 - 12:55, said:

Am o nelamurire: ce trebuie sa setez in Windows 8 ca sa pot vedea DVD-uri cu Windows Media Player? In Windows 7 pot vedea DVD-uri video cu Windows Media Player. Nu reusesc sa fac acelasi lucru in Windows 8. Ce trebuie setat? Memtionez ca am doua calculatoare, unul cu Windows 7 Ultimate iar celalalt cu Windows 8.1 . Pe cel cu W7 merg fara probleme DVD-urile video cu Windows Media Player. Pe cel cu W8.1 nu. Pe ambele calculatoare am instalat acelasi codec K-Lite-Codec-Pack 1280 Mega. Unde e problema? Ce trebuie setat la W8.1?
Pot reda DVD-uri cu CyberPowerDVD pe W8.1, dar eu vreau sa stiu unde e buba de nu pot reda cu Windows Media Player.

Eu consider ca acel pachet de codecuri nu mai este necesar.De mult nu mai este nevoie de asa ceva.
Sterge-l,pentru ca s-ar putea sa ai conflicte datorita lui.
Daca nu te deranjeaza,poti descarca VLC player

care este la fel de bun,daca nu mai bun,decat WMP.

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
Cred s-ar putea sa fie legat de prezenta (mai bine zis lipsa) Windows Media Center.
https://en.wikipedia...ws_Media_Center
It was available on Windows 8.1 Pro as a paid add-on

Edited by costeld69, 17 January 2017 - 13:31.


#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am PowerDVD, insa eram curios de ce nu merge cu Windows Media Player. Credeam ca nu am setat eu ceva. Nu aveam nevoie de el, eram doar curios de ce nu merge. Multumesc mult de info.
Desi nu inteleg care a fost scopul de au scos playerul de DVD-uri. Mi se pare ciudat sa mearga pe o verisune de windows mai veche si sa nu mearga pe una mai noua.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostXL700VA, on 17 ianuarie 2017 - 12:59, said:

Ha!!! Si eu ma chinui prin setari de vreo ora. Alice, poti sa imi dai un link de unde ai gasit chestia aia?

In WIndows 8 pachetul a fost separat - trebuia instalat Media Center Pack - gratuit 3 luni dupa care se cumpara separat.

Ca sa vezi DVD in WMP e insa suficient sa instalezi un player DVD gen Power DVD sau WinDVD.
Exista pe net si ceva tentative opensource de codecuri, dar mai greu in 8 cu ele - adica le instalezi cam degeaba ca nu el vede WMP. O solutie pe vremea aia erau astea - http://shark007.net/

In setarile packului puteai seta ca WMP sa recunaosca codecurile PowerDVD daca il ai instalat.

#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.microsof...er/9nblggh2j19w
15$ ca sa rulezi DVD-uri cu panarama lor de media player? Posted Image
cred ca i-a lovit vreun OZN la bibilica de cere pretu asta nesimtit..

Edited by STARTREK1, 17 January 2017 - 13:49.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
MPC-HC si s-a rezolvat cu redarea video, nu ai nevoie de WMP sau VLC, care in opinia tot o prostie de player este, burdusita cu optiuni, dar nici functia de baza (aceea de redare) nu merge corect.

View PostSTARTREK1, on 17 ianuarie 2017 - 13:49, said:

https://www.microsof...er/9nblggh2j19w
15$ ca sa rulezi DVD-uri cu panarama lor de media player? Posted Image
cred ca i-a lovit vreun OZN la bibilica de cere pretu asta nesimtit..


De ce e nesimtit pretul ?  E chiar mic pretul daca socotim pretul licentei de windows in sine, precum si al discurilor DVD originale, cumparate din magazin, care urmeaza a fi redate cu aplicatia asta de $15.

#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
sunt alternative gratis muuult mai bune decat saracia (in optiuni) WMP de la Micro$hit
ce are in plus fata de PotPlayer, BSPlayer, KMplayer, VLC, MPC-HC etc. ca sa isi justifice pretu?

Edited by STARTREK1, 17 January 2017 - 14:24.


#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

ce are in plus fata de PotPlayer, BSPlayer, KMPlayer, VLC, MPC-HC etc. ca sa isi justifice pretu?
Licenta ?

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pretul este ptr PACHETUL Media Center.
Adica iti instaleaza Windows Media Center. Ca WMP-ul preia si el pluginurile si codecurile e partea a doua.

In mod normal niciun player de DVD-uri nu poate fi free in mod legal - Codecul MPEG2 e pe baza de licenta, pe care Microsoft, si ceilalti producatori de soft si hard ce pot reda DVD-uri il platesc la consortiul care a licentiat drepturile ptr acest codec. Pana si Raspberry Pi necesita activarea unui cod

In Windows 7 era inclus in pret. In 8 Microsoft a scos din pret acest codec, pastrand doar ce este free.

Poate ca sa-si mai scoata parleala ptr pretul promotional de la aparitia Windwosului 8.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate