Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Clapari Atomic

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Salut baieti..cunoaste cineva acest model de clapari..as vrea sa i iau
Attached File  Screenshot_2017-01-17-09-20-15.png   441.26K   53 downloadsAttached File  Screenshot_2017-01-17-09-21-56.png   208.84K   49 downloadsAttached File  Screenshot_2017-01-17-09-21-47.png   206.76K   46 downloadsAttached File  Screenshot_2017-01-17-09-21-52.png   363.23K   46 downloadsAttached File  Screenshot_2017-01-17-09-20-19.png   215.57K   44 downloads

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
cu tot respectul insa claparii/booti se cumpra pe piciorul tau....
spuma din care este facut ciorapul interior s-a format deja pe piciorul celui ce i-a purtat deja.

recomandarea mea este sa iti iei noi !
in magazin vei sta cu ei minim 15min incaltat
(aspect extrem de important daca vrei sa nu ai probleme pe care sa le descoperi prea tarziu)

Edited by Mihai_3, 17 January 2017 - 10:04.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Claparii nu se iau dupa marca, ci se iau dupa picior si experienta.
2. Sa fie cu minim un nr mai mare decat porti de obicei, ca sa icnapa un ciorap gros.
3. Sa nu fie foarte rigizi, daca nu esti uns chior f experiementat.

Acum au inceput reduceri la echipamentele de iarna peste tot si e de dorit sa iti cumperinoi, pe piciorul tau.
Daca nu iti permiti Fisher cu termoformare, vezi ca exista "varianta saracului", cu perne de aer ce se umfla in jurul piciorului.

#4
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Chiar m ati ajutat cu aceste sfaturi..schiez  binisor cred ca sunt undeva intre incepator si intermediar..am o problema mereu cu claparii cand inchiriez ..nu mi sunt comozi port 44 2//3..acesti clapari costa 180ron si..ideea e ca nu vreau sa dau nici o caruta de bani pe ei

#5
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Ce magazine imi recomandati?

#6
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Merita sa ii cumperi de noi, am echipament complet pt snowboard de 5 ani, toata arata ca in ziua cumpararii si sigur nu se vor.uza prea curand. Am.iesit pe partie cam 5 zile pe sezon, unii vor.zice ca e mai ieftin sa inchiriezi, nu mai dai bani pe suport sa.le transporti(si ala a fost 350 ron) plus spatiul ocupat de echipamentul in sine, dar nu ma dau totusi cu o placa zgariata teribil si nu iau in picioare un focar de ciuperci

Edited by Karogs, 17 January 2017 - 10:36.


#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
doar acelea unde gasesti ceva in bugelul tau si ti se permite sa probezi inainte de achizitie...
vezi ca trebuie sa primesti garantie !!

Karogs: iesi putinel pe sezon in opinia mea. Insa da, este recomandabil sa iti iei bootii/claparii tai
si eventual sa inchiriezi schiuri sau placa de pe langa partie.

bootul sau claparul trebuie sa fie doar al tau.

Edited by Mihai_3, 17 January 2017 - 10:41.


#8
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012

View PostKarogs, on 17 ianuarie 2017 - 10:33, said:

Merita sa ii cumperi de noi, am echipament complet pt snowboard de 5 ani, toata arata ca in ziua cumpararii si sigur nu se vor.uza prea curand. Am.iesit pe partie cam 5 zile pe sezon, unii vor.zice ca e mai ieftin sa inchiriezi, nu mai dai bani pe suport sa.le transporti(si ala a fost 350 ron)
Am inchiriat mereu dar niciodata nu am gasit unii cu adevarat comozi..in weckendul acesta am schimbat 3 perechi..de asta mam hotarat sa mi iau...iar legat de transport..deocamdata as lua macar clapari deci nu ar fi probl de transport.skiuri gasesti mai usor..si mai e ceva 3 zile m au costat 100 lei inchiriatul deci mai e si asta un motiv sa  am lucrul meu

Ce vreau sa mi spuneti e ce "dotari" ar fi mai importante la clapari..adica ce sa aiba neaparat .

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Ba claparii se iua si dupa brand ca unele firme se potrivesc mai bine ca altele. Mie de exemplu nu-mi vin Tecnica neam. Dar imi vin Nordica si Atomic si altii.
Cea mai importanta caracterisca a claparilor, dupa marime, de care nu s-a amintit, e duritatea/rigiditatea (flex ii spun unii). Claparii moi sint mai comozi si claparii duri sint mai incomozi (nu numai la laba piciorului ci ca trebuie sa stai cu genunchii indoiti tot timpul). Exista si niste modele care incearca un compromis (au un biton/maneta sa schimbi intre mers si schiat), nu reusesc prea bine si sint scumpi, nu merita. Asa ca trebuie sa te hotarasti ce ai nevoie, eu cred ca m-as sinucide in aia noi ca am schiat toata viata in clapari duri race. Claparii duri sint chiar mai ieftini pentru ca nu prea se vind, dar e mult mai misto de schiat in ei, numai 100m de mers cu ei pe plat sint un efirt iar dupa 8 ore abia mergi in adidiasi. Si trebuie sa te astepti la unghii mov etc. (desi daca ii iei bine n-ar trebui).
Uite un articol:

http://www.nordicaus...ts/?backstage=1

Alea sub 100 flex sint gunoaie dupa parerea mea, mai mult de stat la bar si apres ski....

Orietativ uite aici, numarul din nume corepsunde cu flexul. A, conteaza si greutatea, cu cit esti mai greu ai nevoie de flex mai mare ca pui mai multa forta in clapari.

http://www.nordicaus...ots/boots-mens/

Edited by vrajitoruldinoz, 17 January 2017 - 10:58.


#10
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Deci flexul pt incepatori-intermediari trebuie sa fie peste 100? Scrie pe ei ce flex au?

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Eu nu ma pricep la schiat si conexe, ca tocmai ce am inceput sa ma urc pe schiuri.
Dar, din povetele monitorilor mei, cei care merg pe partie la nivel de amator nu au nevoie de clapari cu flex rigid. >100.
E suficient sa ai un flex cu indice in tandem cu kilogramele tale, dar nu mai mult de 90 daca ai mai multe kg si nu esti profesionist.
Monitorii mei au  mai multe kg, dar toata ziua stau pe partie cu flex de 80 sau 90.
Da, cand schiaza pentru ei isi pun claparii de 110, 120.

#12
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Da ..am inteles flexul trebuie sa fie mai mic pt incepatori..am facut o cautare pe net si pana acum am gasit cam asa...Attached File  Screenshot_2017-01-17-12-09-47.png   197.17K   25 downloads
Primele 2 de sus de la un magazin din timisoara games sports..cele de jos de la hervis Attached File  Screenshot_2017-01-17-12-14-05.png   237.03K   18 downloadsAttached File  Screenshot_2017-01-17-12-14-05.png   237.03K   18 downloads
Poza 2 sportisimo dar mi se pare ca 29 e maxim sincred ca mi sunt miciAttached File  Screenshot_2017-01-17-12-18-37.png   224.91K   18 downloadsAttached File  Screenshot_2017-01-17-12-18-18.png   121.47K   13 downloads

Si ce mi a placut cel mai mult rossignol tot de la sportissimo

#13
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 17 ianuarie 2017 - 10:56, said:


Alea sub 100 flex sint gunoaie dupa parerea mea, mai mult de stat la bar si apres ski....

.

http://www.nordicaus...ots/boots-mens/

Claparii cu flex > 100 sunt foarte rigizi. Schiorii avansati au clapari cu flex rigid. , mergand pana la schiorii de performanta cu flex >  120.,
Daca tu schiezi foarte bine , e ok , dar asta nu inseamna ca cei intermediari sau incepatori care trebuie sa aiba un flex de 70-80 , trebuie sa incalte "gunoiae".
Chiar si in flex de 90 este mare pentru in incepator.

#14
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Problema e ca sunt prea scumpi pt bugetul meu...

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
nerazzurr, nu cumpara clapari fara sa-i probezi.

http://www.absolutoutdoor.ro/?p=908

#16
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012

View Postsfantu.dracu, on 17 ianuarie 2017 - 12:40, said:

nerazzurr, nu cumpara clapari fara sa-i probezi.

http://www.absolutoutdoor.ro/?p=908
Stiu ..problema e ca in craiova am doar decathlon si  intersport..am mai gasit si asta la hervis Attached File  Screenshot_2017-01-17-12-42-32.png   183.67K   21 downloads

Oricum ai optiunea sa i trimiti inapoi..

Attached File  Screenshot_2017-01-17-12-50-54.png   224.9K   22 downloads
Iar decathlon i-ar avea mai ieftini pe acestia....

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgelutu980, on 17 ianuarie 2017 - 12:32, said:

Claparii cu flex > 100 sunt foarte rigizi. Schiorii avansati au clapari cu flex rigid. , mergand pana la schiorii de performanta cu flex >  120.,
Daca tu schiezi foarte bine , e ok , dar asta nu inseamna ca cei intermediari sau incepatori care trebuie sa aiba un flex de 70-80 , trebuie sa incalte "gunoiae".
Chiar si in flex de 90 este mare pentru in incepator.


Nu cred ca are mare legatura cu cit de incepator esti. La schiuri e exact cum spui tu, daca iti iei schiuri de avasati/race etc poti sa-ti rupi gitul ca-s prea rigide, dar la clapari nu e asa.
Eu am inceput pe niste nordica de 140 parca... nu mai stiu dar binisor peste 120. Si cei care ii am acum sint tot acolo. I-am luat ca era ieftini si scria "race" ceva, dupa aia am vazut ca era greu sa stau in ei la coada la lift Posted Image, dar e bine ca ajuta la muschi. Dupa aia nu m-am mai despartit de clapari rigizi.
Claparii rigizi sint "doar" incomozi dar ai un control mult mai bun al schiului si asta e un mare avantaj si la incepatori si la avansati. Am schiat de atunci o singura data cu clapari sub 100 si am crezut ca-mi rup picioarele in ei, sint ca niste adidasi, iti flutura picioarele si gleznele, schiurile se duc unde vor ele etc. Foarte imprecisi, incomozi la schiat (dar mai comozi la plimbat), si de fapt ma cam speriam in ei.


Pe de alta parte daca nu poti sta in ei o zi ca-ti ingheata picioarele sau dor degetele e bine sa faci un compromis.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 January 2017 - 20:52.


#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAdm, on 17 ianuarie 2017 - 09:54, said:

2. Sa fie cu minim un nr mai mare decat porti de obicei, ca sa icnapa un ciorap gros.

Greșit!
Clăparii se iau pe probate, cu ciorap corespunzător (nu neapărat gros).

View Postgelutu980, on 17 ianuarie 2017 - 12:32, said:

Claparii cu flex > 100 sunt foarte rigizi. Schiorii avansati au clapari cu flex rigid. , mergand pana la schiorii de performanta cu flex >  120.,
Daca tu schiezi foarte bine , e ok , dar asta nu inseamna ca cei intermediari sau incepatori care trebuie sa aiba un flex de 70-80 , trebuie sa incalte "gunoiae".
Chiar si in flex de 90 este mare pentru in incepator.

Dacă stilul de schiat e cu vin fiert în fața cabanei atunci ia-ți cei mai moi clăpari cu putință, pe care-i porți cu clapele desfăcute.
Dacă vrei să te dai măcar un pic pe pârtie atunci cumpără clăpari rigizi. Indiferent cât de avansat/începător ești vei beneficia de controlul pe care-l oferă.

Edited by DaculScoril0, 17 January 2017 - 21:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate