Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

VENUS -proiecte și idei pentru teraformarea acestei lumi într-un Nou Pământ

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#55
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Teraformarea planetei Venus va cuprinde mai multe etape.

Primul pas va consta in ecranarea termica a atmosferei printr-un gaz micronic helionic, care va actiona asemenea unei folii cu efect izolator de sera fiind totodata transparent spectrului vizibil.

Acest gaz va fi produs de catre statii atmosferice plutitoare direct din bioxidul de carbon si celelalte elemente existente la fata locului.

Astfel temperatura atmosferei va urca in cativa ani pana la peste +800C, temperatura la care dioxidul de carbon disociaza in oxigen si monoxid de carbon.

Oxigenul se va acumula astfel in partea superioara a atmosferei venusiene alaturi de azot.

Reactia de disociere a bioxidului de carbon este exoterma, adica adauga un plus de caldura mediului, ceea ce ar accelera infinit de mult efectul de sera scurtand timpul teraformarii.

In momentul in care cantitatea de oxigen va depasi cantitatea din atmosfera Pamantului, scutul termic va putea fi indepartat si procesul sintezei oprit.

Pasul urmator va cuprinde depistarea depozitelor subterane de apa si eliberarea lor prin impactul cu proiectile cu focos termo-nuclear accelerate pe orbita in regim railgun.

Astfel se vor elibera cantitati uriase de apa direct din crusta planetara.
Devierea unor comete ar putea fi o alternativa in acest sens.

Urmatorul pas va fi realizarea unui gaz-scut parasolar cu difractie florescenta pentru luminarea jumatatii venusiene intunecate si care va permite doar trecerea spectrului vizibil atenuat si va fi si scut impotriva vantului solar contra eroziunii atmosferice si a razelor ionizate.

Temperatura atmosferei venusiene se va stabiliza pe la +25C, iar presiunea atmosferica de cateva atmosfere.

Acum vine partea interesanta, practic in aceste conditii dioxidul de carbon devine lichid si fiind mai greu decat apa, se va scurge exact sub apa oceanului venusian si se va conserva pe viitor in aceasta situatie.

Aceste conditii comune pentru dioxidul de carbon lichid cat si pentru apa lichida sunt intrunite la temperaturi intre -10C si +300C, plus o presiune de mai multe atmosfere cam 3-8 atm pana la 200 de atmosfere.

https://www.research...percritical.png

https://www.google.c...=jr_P0IDES0qL4M

https://image.slides...g?cb=1302510348

#56
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
https://www.rfi.ro/s...bila-catastrofa

Studiu: Planeta Venus a fost locuibilă, până când o catastrofă misterioasă a schimbat radical atmosfera

Venus e posibil să fi fost o planetă locuibilă timp de câteva miliarde de ani, potrivit oamenilor de știință de la NASA. Un eveniment catastrofal a schimbat însă situația acum aproximativ 700 de milioane de ani.
Venus este în prezent o planetă toxică. Din cauza apropierii prea mari de Soare, atmosfera de pe Venus este un adevărat iad.
Și totuși, lucrurile nu au stat întotdeauna așa. Cândva, Venus a fost o planetă care prezenta condiții favorabile vieții, spune Michael Way de la NASA Goddard Institute for Space Studies, potrivit ScienceAlert.
Cercetătorii au ajuns la această concluzie în urma unor simulări care arată că timp de trei miliarde de ani, clima de pe Venus a fost foarte asemănătoare cu cea de azi de pe Terra: apă lichidă la suprafață și temperaturi stabile, între 20 și 40 de grade Celsius.

Ceva s-a întâmplat însă acum aproximativ 700 de milioane de ani, iar situația s-a schimbat dramatic. Oamenii de știință nu știu ce fel de eveniment cataclismic a putut provoca această schimbare radicală.
Conform unei teorii, cantități uriașe de gaze au ajuns în atmosferă, în urma unei erupții vulcanice masive, iar gazele respective nu au mai putut fi reabsorbite de roci, pentru că acestea au fost acoperite de un strat gros de magmă, care s-a solidificat.
Cercetătorii de la NASA nu pot spune cu certitudine că Venus a găzduit forme de viață. Studiul deschide însă o nouă perspectivă asupra planetelor din afara sistemului nostru solar, aflate la fel de aproape de stelele lor, cum se află Venus față de Soare.

#57
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostInfinitty, on 15 ianuarie 2017 - 20:01, said:

Planeta Venus are aceeasi gravitatie ca și Pământul, este de două ori mai aproape de Soare decât ...

Puncte puncte si restul !

Mereu m-am intrebat, copil fiind la scoala cea de toate zilele,, cum vad astia (adica restul , ca eu nu reuseam)  planeta Venus ?

Daca se afla intre planeta noastra si soare, nicidecum nu putem vedea nici macar jumate" din planeta Venus, in cea mai propice situatie !

(na, ca mi-am adus aminte de ala pe care l-am acuzat ca foloseste diapozitive cu planeta saturn pe faleza din Constanta !)

#58
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostLORELYAN, on 14 februarie 2020 - 15:50, said:

Puncte puncte si restul !

Mereu m-am intrebat, copil fiind la scoala cea de toate zilele,, cum vad astia (adica restul , ca eu nu reuseam)  planeta Venus ?

Daca se afla intre planeta noastra si soare, nicidecum nu putem vedea nici macar jumate" din planeta Venus, in cea mai propice situatie !

(na, ca mi-am adus aminte de ala pe care l-am acuzat ca foloseste diapozitive cu planeta saturn pe faleza din Constanta !)
Deci nu stiai cca cea mai stralucitoare stea este Luceafarul planeta Venus si  ca se gasesti mai mereu in preajma Lunii destul de aproape de orizont cam la o palma dou si este singura care inca straluceste puternic si dimineata?

#59
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostInfinitty, on 15 februarie 2020 - 00:56, said:

Deci nu stiai.... Venus si  ca se gasesti mai mereu in preajma Lunii destul de aproape de orizont cam la o palma dou si este singura care inca straluceste puternic si dimineata?

Mi-a placut asta. "care inca" straluceste si dimineata ! In contextul in care noaptea nu prea ai cum s-o vezi !
Avand orbita intre pamant si soare, nu poti vedea intreg discul planetei Venus, nici macar dimineata,
Un paint grosolan.
Attached File  v1.png   29.67K   5 downloads

Edited by LORELYAN, 15 February 2020 - 09:13.


#60
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostLORELYAN, on 14 februarie 2020 - 15:50, said:

Mereu m-am intrebat, copil fiind la scoala cea de toate zilele,, cum vad astia (adica restul , ca eu nu reuseam)  planeta Venus ?

Probabil priveau in directia corecta.
Daca ai un telefon celular cu android instalat, poti sa descarci gratis SkyMap si sa vezi in timp real unde se afla toate corpurile ceresti mai importante, inclusiv planeta Venus.

Quote

Daca se afla intre planeta noastra si soare, nicidecum nu putem vedea nici macar jumate" din planeta Venus, in cea mai propice situatie !

In geometria dumitale fantezista, poate. Vezi imaginea de mai jos cu o schita a pozitiilor relative (distantele sunt la scara, razele corpurilor ceresti nu sunt la scara).

Attached File  venus.jpg   56.44K   6 downloads

Venus se afla la o distanta medie de circa 0,72 U.A. fata de Soare (S). Din aceasta cauza, de pe Terra (T), orbita planetei Venus se vede sub o semiapertura de arcsin(0,72) = 46° (circa). Unghiul de elongatie maxima de 46° (i.e. distanta angulara maxima a planetei Venus fata de Soare) se obtine atunci cand raza vizuala TEm este tangenta la orbita si unghiul TEmS este drept. In acest caz, din planeta Venus se vede fix pe jumatate (nu cu ochiul liber ci cu un instrument adecvat). Pe portiunea de arc orbital situata intre conjunctia inferioara (Ci) si punctul de elongatie maxima (Em), Venus este vizibila cu mai putin de jumatate din suprafata ei in vreme ce pe portiunea de arc situata intre Em si conjunctia superioara (Cs), de pe Terra se vede mai mult decat jumatate din planeta Venus. Evident, situatia este perfect similara pe jumatatea orbitei situata pe desen in partea inferioara, exista si acolo un punct de elongatie maxima sub un unghi de circa 46°. Presupunand ca orbita lui Venus ar fi perfect circulara si ca viteza sa unghiulara ar fi constanta, putem estima ca fractiunea de timp petrecuta de Venus in portiunea de vizibilitate a mai putin de jumatate din suprafata planetei este de 46°*2/360° = 46°/180° = 0,255. In alte cuvinte, in aproape un sfert din timp putem vedea mai putin de 50% din suprafata lui Venus iar in cele trei sferturi ramase din timp, de pe Terra se vede mai mult decat jumatate din suprafata planetei Venus..

#61
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmdionis, on 16 februarie 2020 - 03:51, said:

Probabil priveau in directia corecta.
Daca ai un telefon celular cu android instalat, poti sa descarci gratis SkyMap si sa vezi in timp real unde se afla toate corpurile ceresti mai importante, inclusiv planeta Venus.



In geometria dumitale fantezista, poate. Vezi imaginea de mai jos cu o schita a pozitiilor relative (distantele sunt la scara, razele corpurilor ceresti nu sunt la scara).

Attachment venus.jpg

Venus se afla la o distanta medie de circa 0,72 U.A. fata de Soare (S). Din aceasta cauza, de pe Terra (T), orbita planetei Venus se vede sub o semiapertura de arcsin(0,72) = 46° (circa). Unghiul de elongatie maxima de 46° (i.e. distanta angulara maxima a planetei Venus fata de Soare) se obtine atunci cand raza vizuala TEm este tangenta la orbita si unghiul TEmS este drept. In acest caz, din planeta Venus se vede fix pe jumatate (nu cu ochiul liber ci cu un instrument adecvat). Pe portiunea de arc orbital situata intre conjunctia inferioara (Ci) si punctul de elongatie maxima (Em), Venus este vizibila cu mai putin de jumatate din suprafata ei in vreme ce pe portiunea de arc situata intre Em si conjunctia superioara (Cs), de pe Terra se vede mai mult decat jumatate din planeta Venus. Evident, situatia este perfect similara pe jumatatea orbitei situata pe desen in partea inferioara, exista si acolo un punct de elongatie maxima sub un unghi de circa 46°. Presupunand ca orbita lui Venus ar fi perfect circulara si ca viteza sa unghiulara ar fi constanta, putem estima ca fractiunea de timp petrecuta de Venus in portiunea de vizibilitate a mai putin de jumatate din suprafata planetei este de 46°*2/360° = 46°/180° = 0,255. In alte cuvinte, in aproape un sfert din timp putem vedea mai putin de 50% din suprafata lui Venus iar in cele trei sferturi ramase din timp, de pe Terra se vede mai mult decat jumatate din suprafata planetei Venus..

Poate ziua  !

Poti fi acuzat de lipsa de rigurozitate, dar presupun ca te-ai grabit sa dai curs solicitarii de a-l ajuta pe userul coleg, si ai omis esentialul din postarea mea :

citez din post#59
".. In contextul in care noaptea nu prea ai cum s-o vezi !
Avand orbita intre pamant si soare, nu poti vedea intreg discul planetei Venus, nici macar dimineata,"

Iar "mneata ai incercat sa demonstrezi ca ziua se poate vedea mai mult de jumate din diametrul planetei Venus.
Ce sa spun ?

Iluziile legate de "VENUS -proiecte și idei pentru teraformarea..." sunt corecte !

#62
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostLORELYAN, on 15 februarie 2020 - 09:11, said:

Mi-a placut asta. "care inca" straluceste si dimineata ! In contextul in care noaptea nu prea ai cum s-o vezi !
Avand orbita intre pamant si soare, nu poti vedea intreg discul planetei Venus, nici macar dimineata,
Un paint grosolan.
Attachment v1.png

https://i0.wp.com/zi...e=400,251&ssl=1

Bun, diseara iesi afara si priveste undeva sub constelatia Hercules-Orion-Omul, chestia aia mare cu trei stele aliniate la brau si trei la un fel de brat ridicat. Seamana cu o tarantula cat Caru Mare, oricum undeva sub ea la ceva distanta deviat spre dreapta catre orizont la vreo 2-3 palme vei vedea Venus foarte stralucitoare, practic nu are comparatie pe cer in stralucire, iar urmatoarea in stralucire este Jupiter apoi vin stelele din Caru Mare, Omul, si 2-3 ceva mai stralucitoare mai ales spre orizont, probabil Sirius, Beatlegiuse, Altair, Arcturus.

ațieAstrul ceresc cel mai strălucitor în luna ianuarie 2017
ASTRUL CERESC CEL MAI STRĂLUCITOR ÎN LUNA IANUARIE 2017 Redactia  24 ianuarie 2017  Educație, Stiri la zi
luna-marte-venus-ian2017Poate v-ați pus întrebarea, urmărind cerul senin al nopților de ianuarie, ce astru ceresc strălucește atât de puternic în această perioadă înspre apus.

Pe cerul de seară se află trei planete dar se văd numai două. Prima care se vede este Venus, cel mai strălucitor obiect de pe cerul lunii ianuarie (atunci când Luna și Soarele nu au răsărit), așa cum se poate vedea în imaginea preluată de la Observatorul Astronomic „Amiral Vasile Urseanu”.

Este deajuns să priviți înspre apus, oricând între orele 17 și 20, și o veți vedea pe Venus ca pe un astru foarte strălucitor, care nu pâlpâie. Venus este strălucitoare pentru că norii săi reflectă foarte bine lumina Soarelui, iar în seara zilei de 31 ianuarie veți vedea și Luna prin preajmă.

La începutul lui ianuarie Venus se află în constelația Aquarius, iar la începutul lui februarie în Pices. Planeta este rapidă și se deplasează repede printre stele. Practic din zi în zi veți vedea că se află în altă poziție față de stelele prin preajmă (observând poziția planetei la aceeași oră).

Multe lucruri se modifică la Venus chiar sub ochii noștri: planeta este din ce în ce mai sus pe cer (veți vedea acest lucru dacă observați la aceeași oră); strălucirea planetei crește aproape de două ori; diametrul aparent crește iar faza scade (detalii vizibile doar prin telescop).

Pe site-urile de socializare, Venus este comparată cu „Steaua de la Betleem”, responsabilă de însoțirea Magilor la ieslea în care s-a născut Fiul lui Dumnezeu. Venus ne va mai însoți serile încă alte trei luni, așa că ne putem bucura de lumina liniștită a ei.

Nu departe de Venus se află Marte, mai puțin strălucitoare, dar la fel de rapidă pe cer. La începutul lunii, Marte se găsește în stânga sus față Venus, dar în aceeași regiune de cer. Pentru că cele două obiecte se deplasează repede pe cer, aproape că se vor întâlni în februarie.

Marte este cel mai strălucitor obiect, după Venus, vizibil în regiunea respectivă de cer, așa că uitați-vă după un astru portocaliu care nu pâlpâie. Veți vedea cum în fiecare zi se mișcă pe cer, ridicându-se față de orizont (daca priviți la aceeași oră)

https://ziarulexclus...-ianuarie-2017/

Edited by Infinitty, 16 February 2020 - 11:58.


#63
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostInfinitty, on 16 februarie 2020 - 11:57, said:

.... iar în seara zilei de 31 ianuarie veți vedea și Luna prin preajmă.
....

De unde ai copiat toate astea, daca astazi suntem in 16 februarie ?
Sau mizezi pe lipsa de observatie a cititorilor ?

Edited by LORELYAN, 16 February 2020 - 12:31.


#64
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostLORELYAN, on 16 februarie 2020 - 10:54, said:

Poate ziua  !

Irelevant. Atunci cand planeta Venus este vizibila pe cer, ceea ce se vede din ea nu variaza sensibil in cursul observatiei, ca e seara-n asfintit, noaptea abia inceputa sau dis-de-dimineata. Statistic vorbind, in aproape 75% din observatii ceea ce se vede reprezinta mai mult decat jumatate din planeta Venus.

Quote

Poti fi acuzat de lipsa de rigurozitate, dar presupun ca te-ai grabit sa dai curs solicitarii de a-l ajuta pe userul coleg,

Nu ma intereseaza ceea ce scriu altii. Am comentat riguros ceea ce ai scris dumneata.

Quote

si ai omis esentialul din postarea mea :

Nu am omis nimic. M-am referit la un mesaj specific citat in care spuneai aiureli.

Quote

citez din post#59

... in conditiile in care eu am comentat #57.

Quote

".. In contextul in care noaptea nu prea ai cum s-o vezi !
Avand orbita intre pamant si soare, nu poti vedea intreg discul planetei Venus, nici macar dimineata,"

Planeta Venus se vede inclusiv noaptea (i.e. cu soarele aflat sub orizont), cu conditia sa se afle la o elongatie suficienta fata de acesta.

Quote

Iar "mneata ai incercat sa demonstrezi ca ziua se poate vedea mai mult de jumate din diametrul planetei Venus.

Nicidecum. Am afirmat ca planeta Venus se vede de obicei de pe Terra iluminata pe mai mult de jumatate. Independent de momentul observatiei.

Quote

Ce sa spun ?

"Am inteles" ar fi o replica rezonabila.

Quote

Iluziile legate de "VENUS -proiecte și idei pentru teraformarea..." sunt corecte !

Aceasta poti sa o discuti cu interlocutorul dumitale propunator al topicului.

#65
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Cu privire la Venus, pentru a devia comete am avea nevoie de zeci de ani chiar secole, asa ca Venus va ramane o planeta desertica in urma teraformarii rapide, va avea o atmosfera similara Pamantului, un ocean urias de bioxid de carbon lichid cu o patura de apa lichida cu grosimea de cativa metri deasupra acestuia.

Temperatura va fi comparabila cu temperatura terestra, in schimb atmosfera va fi cu cateva atmosfere peste presiunea atmosferica de pe Pamant.

View PostLORELYAN, on 16 februarie 2020 - 12:29, said:

De unde ai copiat toate astea, daca astazi suntem in 16 februarie ?
Sau mizezi pe lipsa de observatie a cititorilor ?

De obicei ies la tigara prin curte in reprize pana pe la ora 22, iar joi sau vineri se vedea luna si Venus in situatia explicata.

Eu am inteles ca tu nu ai vazut Venus niciodata ca nu se poate, iar mie nu imi vine sa cred, deoarece parintii si bunicii inca de la gradinita ne aratau luceafarul ba dimineata, ba seara, deoarece ii tot intrebam.

View Postmdionis, on 16 februarie 2020 - 13:49, said:

Irelevant. Atunci cand planeta Venus este vizibila pe cer, ceea ce se vede din ea nu variaza sensibil in cursul observatiei, ca e seara-n asfintit, noaptea abia inceputa sau dis-de-dimineata. Statistic vorbind, in aproape 75% din observatii ceea ce se vede reprezinta mai mult decat jumatate din planeta Venus.
Nu ma intereseaza ceea ce scriu altii. Am comentat riguros ceea ce ai scris dumneata.
Nu am omis nimic. M-am referit la un mesaj specific citat in care spuneai aiureli.
... in conditiile in care eu am comentat #57.

Planeta Venus se vede inclusiv noaptea (i.e. cu soarele aflat sub orizont), cu conditia sa se afle la o elongatie suficienta fata de acesta. Nicidecum. Am afirmat ca planeta Venus se vede de obicei de pe Terra iluminata pe mai mult de jumatate. Independent de momentul observatiei."Am inteles" ar fi o replica rezonabila. Aceasta poti sa o discuti cu interlocutorul dumitale propunator al topicului.

Eu nu am vazut niciodata jumatati de Venus, ci exact cum se spune in articolul postat de mine, adica o stea mare si alba mult mai stralucitoare decat orice stea, a doua dupa Luna in stralucire, iar Marte cu o stralucire mai modesta dar portocalie.

#66
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostInfinitty, on 16 februarie 2020 - 15:37, said:

Eu nu am vazut niciodata jumatati de Venus, ci exact cum se spune in articolul postat de mine, adica o stea mare si alba mult mai stralucitoare decat orice stea, a doua dupa Luna in stralucire, iar Marte cu o stralucire mai modesta dar portocalie.

Daca nu ai utilizat un instrument optic, fireste ca nu ai vazut fazele lui Venus: asa cum am specificat mai inainte este necesar a avea un instrument adecvat. Acestea sunt vizibile cu ochiul liber doar pentru persoanele cu acuitate vizuala exceptionala si in conditii speciale favorabile. Toate corpurile ceresti (in afara de Luna si Soare) se vad cu ochiul liber de regula ca niste punctulete luminoase. Cu un binoclu puternic sau cu un telescop, planetele devin disculete (eventual cu faze) in vreme ce stelele raman punctiforme.
Probabil primul care a vazut si a documentat fazele lui Venus (cu un telescop) a fost colegul Galilei, in 1610.
Zilele acestea am avut o buna vizibilitate pentru Venus in amurg: daca am niste timp si cer senin, am sa fac niste poze in seara aceasta si le anexez la topic. Posted Image

Edited by mdionis, 16 February 2020 - 18:38.


#67
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Uite chiar acum privesc Venus pe directia sud-vest la cca. 45 de grade de orizont.

View Postmdionis, on 16 februarie 2020 - 18:27, said:

Daca nu ai utilizat un instrument optic, fireste ca nu ai vazut fazele lui Venus, asa cum am specificat mai inainte necesitatea de a avea un instrument adecvat. Acestea sunt vizibile cu ochiul liber doar pentru persoanele cu acuitate vizuala exceptionala si in conditii speciale favorabile. Toate corpurile ceresti (in afara de Luna si Soare) se vad cu ochiul liber de regula ca niste punctulete luminoase. Cu un binoclu puternic sau cu un telescop, planetele devin disculete (eventual cu faze) in vreme ce stelele raman punctiforme.
Probabil primul care a vazut si a documentat fazele lui Venus (cu un telescop) a fost colegul Galilei, in 1610.
Zilele acestea am avut o buna vizibilitate pentru Venus in amurg: daca am niste timp si cer senin, am sa fac niste poze in seara aceasta si le anexez la topic. :)

ok, nu am inteles initial deoarece Lorelyan nu vedea Venus deloc, niciodata, nici macar cu ochiul liber, deoarece credea ca se afla sub orizont?!

#68
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postmdionis, on 16 februarie 2020 - 18:27, said:

[...]
Zilele acestea am avut o buna vizibilitate pentru Venus in amurg: daca am niste timp si cer senin, am sa fac niste poze in seara aceasta si le anexez la topic. Posted Image

Vizibilitatea este buna cu un pic de nori. Am făcut câteva poze cu tableta, aparatul foto era descarcat. Cu întunericul focalizarea e slaba și nu se vede decât strălucirea. Pe poza cu cerul încă luminos, se vede forma planetei chiar dacă este afectata de focalizare: așa cum confirmă observația cu luneta, din Venus se vede azi ceva mai mult de jumătate (ochiometric, pe la 60%).
Attached File  IMG_20200216_180944.jpg   132.28K   4 downloads
Attached File  IMG_20200216_182145.jpg   234.84K   4 downloads
Attached File  IMG_20200216_185658.jpg   42.74K   4 downloads
Attached File  IMG_20200216_193351.jpg   346.22K   4 downloads

Edited by mdionis, 16 February 2020 - 20:41.


#69
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postmdionis, on 16 februarie 2020 - 20:27, said:

Vizibilitatea este buna cu un pic de nori. Am făcut câteva poze cu tableta, aparatul foto era descarcat.[...]
Attachment IMG_20200216_180944.jpg
La mai bine de o oră după apusul soarelui, Venus este încă vizibilă.

Attached File  IMG_20200216_193335.jpg   63.71K   5 downloads

#70
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Iata cum ar arata Venus după o teraformare rapida:

Practic prin disocierea dioxidului de carbon atmosferic pentru obtinerea acelui procent de oxigen de 23% din atmosfera Pamantului, nu am schimba foarte mult atmosfera venusiana.

Prin scaderea temperaturii atmosferei venusiene in prima faza la temperaturi de peste -56 C la o presiune de peste 5 atmosfere pentru a mentine dioxidul de carbon lichid si peste -0C pentru a mentine apa lichidă.

Ideea este ca in prima faza la 0 Celsius si multe atmosfere, am obtine un ocean lichid amestecat format din 99,99% dioxid de carbon lichid, insa apa fiind mai usoara s-ar ridica la suprafata oceanului si ar forma o patura uniforma de cativa metrii.

Acest ocean ar spala o parte din grafitul sedimentat din atmosfera si l-ar sedimenta pe fundul oceanului, bazat pe jocul densitatilor diferite.

In atmosfera ar ramane 3 atmosfere de azot si  cateva atmosfere de dioxid de carbon.

Apoi vom scadea temperatura sub 0 Celsius si astfel apa de la suprafata oceanului va ingheta formand o calota glaciara plutitoare peste intreg oceanul venusian, pe urma scazand temperatura pana la -60C /-70C, oceanul de bioxid de carbon de sub calotele glaciare de apa de deasupra lui va ingheta, de asemenea va ingheta si atmosfera de bioxid de carbon ramasa depunandu-se zapada carbonica peste toata planeta ori mai ales peste partea intunecata a lui Venus.

In final va ramane o atmosfera de cca. 3 atmosfere de azot si oxigen foarte putin ca pondere dar egal in concentratie cu oxigenul din atmosfera terestra.

In plus ar exista si cateva procente de Argon.

Attached Files



#71
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Cum ar arata Venus după aceasta teraformare rapida:

Attached Files


Edited by Infinitty, 16 February 2020 - 21:48.


#72
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Stimate user...probabil fara voia ta, ai lasat cumva sa se inteleaga cum ca eu privesc stramb lucrurile,
au mai facut-o si altii, motiv pentru care am si fost sanctionat de nenumarate ori
pe nedrept !

View PostInfinitty, on 16 februarie 2020 - 18:36, said:

Yesterday, 18:36

Uite chiar acum privesc Venus pe directia sud-vest la cca. 45 de grade de orizont.
....


View Postmdionis, on 16 februarie 2020 - 20:51, said:

La mai bine de o oră după apusul soarelui, Venus este încă vizibilă.


Te intreb,,,se poate confirma faptul ca in jurul orei 21 a disparut sub orizont ?

Reciteste postarea mea #59
"nu poti vedea intreg discul planetei Venus, nici macar dimineata"

"...intreg discul planetei Venus..."

Dupa care tu ma scufunzi in derizoriu   "Deci nu stiai cca cea mai stralucitoare stea este Luceafarul planeta Venus:"   !!!

...apoi mdionis da o replica "Daca nu ai utilizat un instrument optic, fireste ca nu ai vazut fazele lui Venus"

...apoi te reculegi

"Eu am inteles ca tu nu ai vazut Venus niciodata ca nu se poate, iar mie nu imi vine sa cred," .

Te rog, abuzeaza de sinceritate si recunoaste, ca inainte de a puncta eu  faptul ca n-ai cum sa vezi intreg discul planetei Venus, "mneata considerai ca vezi intreg discul planetei Venus !


Nu numai ca nu inteleg (in sensul ca nu vad un rost)  interventia userului "mdionis", (caci nu-l prea vad in ipostaza de caine de paza), nu inteleg nici de ce
unii useri nu-s in stare sa-si asume greseli care conduc catre avertismente, ssuspend sau chiar banari pe acest forum !

Referitor la titlul topic-ului, exista vreo varianta si pentru planeta noastra ? Personal n-am avut parte de zapada iarna asta !
Ce sa ma mai gandesc la vreo terraformare a altei planete !
De ce mi-as dori anotimpul iarna pe o alta planeta ?

Edited by LORELYAN, 17 February 2020 - 12:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate