Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

VENUS -proiecte și idei pentru teraformarea acestei lumi într-un Nou Pământ

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Dute la culcare sa visezi frumos si mai vorbim maine.

#20
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
poate ca fara nasa, filmele sf ar fi si mai proaste. ;)

eu nu inteleg de ce nu se aliaza ingineri si savanti sa-si faca o nasa a lor, ceva de genul linux vs windows.

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Savanții nu sunt manageri buni, de regulă. De management se ocupă oameni gen Elon Musk.

#22
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
poate pentru ca spre deosebire de IT, nu ajunge voință, cafea si ceva cap. iti trebuie $$$...multi.

#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Hai ma, ce faceti? Eu sunt deja pe Venus, nu veniti odata? Pe rand, ca nu am sa va dau de mancare la toti. De beut, nici atat.

Ce frumos ar fi sa invatam sa ne apreciem si iubim minunata planeta Pamant. Casa noastra.

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
As vrea sa va amintesc ca telefonul mobil a fost o chestie SF in Star Trek. Sunt convins ca si avionul a fost candva SF, la fel si penicilina.
Cred ca mai usor ar fi, daca nu ne intereseaza subiectul, sa stam de-o parte. Uneori, pur si simplu, oamenii nu au nimic de zic.

Revin la Venus si la faptul ca am ajuns acolo...conditiile de viata umana acolo, sunt foarte vitrege. Cred ca mai repede am putea teraforma un asteroid.
Marte este o mare gluma. Ne vaitam de apa pe planeta mama si visam la inteleiat tehnologii undeva unde apa cam nu exista. Dar, este si acesta un proiect. Ma intreb daca peste 200 ani, cineva va rade comentariul meu.

View Post41ex, on 15 ianuarie 2017 - 22:48, said:

poate ca fara nasa, filmele sf ar fi si mai proaste. Posted Image
[Big like!]

eu nu inteleg de ce nu se aliaza ingineri si savanti sa-si faca o nasa a lor, ceva de genul linux vs windows.
Cred ca acestia nu dispun de resursele financiare necesare.
Fie vorba intre noi, pentru cercetare la modul sublim, nu se cheltuiesc bani.

#25
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postserginho74, on 15 ianuarie 2017 - 23:11, said:

Hai ma, ce faceti? Eu sunt deja pe Venus, nu veniti odata? Pe rand, ca nu am sa va dau de mancare la toti. De beut, nici atat.

Ce frumos ar fi sa invatam sa ne apreciem si iubim minunata planeta Pamant. Casa noastra.
Cel mai bun comentariu ( a doua parte ) ....

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Eu stau si ma intreb de ce dracu mai primesc bani aia din cercetarea spatiala americana,de exemplu,sa nu mai amintesc de rusi sau chinezi,daca pe Softpedia deja s-a rezolvat problema venusiana.

#27
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postadisz, on 16 ianuarie 2017 - 11:22, said:

Eu stau si ma intreb de ce dracu mai primesc bani aia din cercetarea spatiala americana,de exemplu,sa nu mai amintesc de rusi sau chinezi,daca pe Softpedia deja s-a rezolvat problema venusiana.

Ca sa toace banul public, la fel armatele, premiile Nobel si multe altele.


View Postserginho74, on 15 ianuarie 2017 - 23:11, said:

Ce frumos ar fi sa invatam sa ne apreciem si iubim minunata planeta Pamant. Casa noastra.

De ce sa respecti natura cand poti sa faci bani rapizi distrugand-o, la fel din sangele fratilor tai, din suferinta si din moartea lor?!

#28
herodotus

herodotus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.01.2017
Oameni buni, e 20 ianuarie, a trecut ceva de la revelion.......mai lasati-o dracu de bautura si jucat Call of Duty: Infinite Warfare.


Ce vrei tu initiator e chiar la nivel de SF in ziua de azi si chiar si in secolele urmatoare.

Chiar si daca am avea tehnologia navelor din Star Trek de a calatori la viteza luminii, e o chestiune nu de milenii, ci de zeci de milenii  ca sa terraformizezi o planeta ca Marte..........ce Venus care e si asa intr-o zona nu prea ideala la distanta cu Soarele.  
Chiar si  pentru o civilizatie de tip 2 , terraformizarea unor planete presupun costuri titanice, resurse si ......TIMP.

Gandeste-te ca terraformizare inseamna sa modifici nu doar clima  ca sa-i produci vegetatia  si sa ai apa si oxigen (presune iarasi modificari ce tin de compozitia atmosferei si de presiune), dar mai trebuie sa umbli nitel si la geologia planetei.  

In loc sa investim bani pe chestii SF fara rezultate concrete , mai bine am investi pe imbunatatirea conditilor de viata de pe planeta asta.

Edited by herodotus, 20 January 2017 - 10:20.


#29
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Imi place ca esti pragmatic si ai o viziune critica.
Am sa incerc sa clarific cateva aspecte deoarece nu am fost prea clar de la bun inceput.

1. Practic ai dreptate, este vorba despre semi-teraformare deoarece nici macar plantele nu pot traii fara oxigen, deoarece in atmosfera venusiana este prea putin oxigen si chiar daca am produce oxigen destul de simplu apare alta problema, de fapt nu stiu daca proportia bioxidului de carbon ar fi atat de mica precum pe Pamant, iar daca nimerim proportile nu stiu daca vom nimeri exact presiunea de 1 atmosfera, s-ar putea sa reusim ori ba intr-un raport 1:1 cum am da cu banul.

2. Costurile nu ar fi mari si nici milenii pt teraformare, eu zic ca ar dura ani, probabil decenii.

3. Una peste alta nu stiu ce conditii graduale ar fi necesare intr-o crio-conversie a bioxidului de carbon din gaz in solid pana la cca. 0,3/100 la conditii finale de 1 atmosfera presiune si nici daca la asemenea temperaturi martiene sau si mai scazute pe Venus, cum ar reactiona azotul si oxigenul atmosferic si mai ales ce s-ar intampla la limita calotei de gheata carbonica aflata in noapte eterna alaturi de regiunile polare vesnic luminate si habitabile, adica daca calota carbonica ar fi stabila ori ba?!

Oricum imi pare interesant si o Venus imbracata complet in gheata carbonica si rece, fara conditii habitabile, macar ar fi o lume mai apropiata decat Marte.


4. Daca am dispune de nave precum in Star Trek, cu siguranta am ajunge rapid intr-o infinitate de lumi planetare habitabile din start si nu ar avea nici un sens sa teraformam alte lumi, nici Marte nu ar mai fi interesant, poate doar asteroizii si planetele mici pentru minerit cu roboti cu IA.

5. Am renuntat sa mai cred ca banii multi aduc fericirea, mai degraba atrag pradatorii, de aceea cele mai bune societati sunt cele mai sarace in resurse (Olanda, Danemarca, Norvegia, Islanda, Belgia, Andora, Lichenstein, chiar si Slovenia, Cehia, Belarus, Israel, ...).
Bunastarea si progresul nostru se datoreaza aproape in totalitate ridicarii Chinei care a scos pe piata mondiala tehnologii tinute la secret in Occident.

Daca se va construi ceva similar motorului warp-drive in cca. 10-20 de ani probabil tot China o va face daca asa ceva este posibil.

Edited by Infinitty, 20 January 2017 - 14:50.


#30
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
majoritatea oamenilor cred ca universul a fost creat in 6 zile, deci o planeta ca marte o rezolvi de pe smartfon in 10 minute maxim.
startrekul e imaginatia unora fara telefon mobil. :/

de ce sa calatoresti prin univers cu tricicleta aia de enterprise cand ai putea sa te conectezi instant la tot universul si sa-l simti si transformi dupa cum se poate.

Edited by 41ex, 22 January 2017 - 02:38.


#31
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Citeam ieri un articol pe internet cum ca niste fizicieni americani au facut o mare descoperire si anume ca misterele universului nu au o singura directie si anume spre energii tot mai mari cum se incearca la CERN, ci si spre energii tot mai mici si iata intr-un laborator micut cu un laser au reusit un experiment care a indicat existenta mai multor dimensiuni ale spatiului decat cele 4 cunoscute si ar fi vorba despre o forta de micronewtoni de 10x mai slaba decat apasarea unui virus asupra unui cantar.

Se pare ca tainele voiajelor interstelare stau in tipul de camp, particule si rezonante si nu in marimea energetica.

De altfel toate modelele actuale ce vorbesc despre warp-drive privesc energii enorme necesare deformarii universului pe ani lumina, ceva in genul transformarii instantanee a planetei Jupiter in energie pura pentru a obtine o gaura de vierme micronica filamentara pana la Alfa Centauri si asta pentru cateva femptosecunde.

Izolarea interdimensionala a unei nave inseamna in acelasi timp si protectie deoarece navigatia s-ar produce printr-un spatiu virtualizat fara radiatii sau materie atomica, totul la cel putin viteza luminii, daca nu cumva la viteze aparente peste aceasta sau un fenomen de dilatare a timpului astfel ca civilizatile aflate la bordul acestor nave ar percepe timpul mult incetinit si de cca. 10-100 x mai lent.

#32
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostYOUR_GOD, on 16 ianuarie 2017 - 00:15, said:

As vrea sa va amintesc ca telefonul mobil a fost o chestie SF in Star Trek. Sunt convins ca si avionul a fost candva SF, la fel si penicilina.
Cred ca mai usor ar fi, daca nu ne intereseaza subiectul, sa stam de-o parte. Uneori, pur si simplu, oamenii nu au nimic de zic.

Revin la Venus si la faptul ca am ajuns acolo...conditiile de viata umana acolo, sunt foarte vitrege. Cred ca mai repede am putea teraforma un asteroid.
Marte este o mare gluma. Ne vaitam de apa pe planeta mama si visam la inteleiat tehnologii undeva unde apa cam nu exista. Dar, este si acesta un proiect. Ma intreb daca peste 200 ani, cineva va rade comentariul meu.


Cred ca acestia nu dispun de resursele financiare necesare.
Fie vorba intre noi, pentru cercetare la modul sublim, nu se cheltuiesc bani.

Mai degraba se poate coloniza/terraforma planeta Marte decat Venus, Marte e ceva mai prietenoasa din punct de vedere al conditiilor intalnite acolo.

Edited by tiestodj20, 23 January 2017 - 15:02.


#33
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Arata unde este azotul martian, apoi oxigenul martian si abia la urma vedem ce m putea incalzi pe Marte.

#34
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Nu putem avansa la o civilizatie Kardashev 2, teraformand planete. La acest nivel exista o populatie de cateva mii de miliarde de cetateni, imposibil de locuit in mod natural pe planete.

#35
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostXORIAN_L, on 27 ianuarie 2017 - 09:21, said:

Nu putem avansa la o civilizatie Kardashev 2, teraformand planete. La acest nivel exista o populatie de cateva mii de miliarde de cetateni, imposibil de locuit in mod natural pe planete.

Civilizatiile Kardashev sunt fictiuni ale trecutului, in realitate civilizatiile tind spre compactizare si miniaturizare inclusiv la nivel energetic, practic cand fiecare persoana va locuii in propria nava cosmica autonoma dispunand de miniboti replicanti nivelul ultim va fi atins.

Toata civilizatia umana va fi la purtator intr-un graunte cuantic de siliciu, iar individul va fi toata civilizatia umana oriunde s-ar afla.

Societatile Kardashev sunt societati imaginare provenind direct din perioada industriala, direct din industria carbunelui si otelului, totul multiplicat la scala galactica.

Totusi oamenii viitorului sub ce forma ar fi acestia vor locui alte lumi vii ca fantome sau spirite cuantice protectoare ale acestor lumi intr-o munca distractiva si continua de cercetare, explorareaa a formelor vii endemice si crearea de forme antropoide inteligente in mod sintetic (forme reptiliene, mamifere, mixte, insectiene, ...).

#36
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Pai ideea de baza este ca daca vom fi mii de miliarde de indivizi, teraformarile nu ne ajuta cu nimic, nici cautarile de planete locuibile la zeci de ani lumina. Cred ca cel mai probabil vor fi puzderie de mici colonii din asteroizi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate