Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

VENUS -proiecte și idei pentru teraformarea acestei lumi într-un Nou Pământ

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Planeta Venus are aceeasi gravitatie ca și Pământul, este de două ori mai aproape de Soare decât suntem noi.
După teraformarea venusiană ar exista doua zone perfect habitabile din start si anume zonele polare care sunt luminate de soare in mod permanent, adica acolo avem o zi vesnică (dacă in loc de ozon am avea un gaz din micro-bule flotante cu hidrogen care ar genera un efect de refractie-reflexie florescenta dinspre partea luminata a planetei spre partea intunecata a acesteia avand in vedere ca ziua si noaptea venusiana dureaza cat un an intreg).

Până să ajungem la nivelul expus mai sus va trebui sa scapam de atmosfera venusiana densa de bioxid de carbon, care este in acest moment la cca. 100 atmosfere presiune si cca. +400-500 grade celsius.


Toata treaba ar putea fi facuta de un singur gaz-inteligent cu micro-bule flotante, gaz-scut care ar deveni opac la lumina si deci ar mentine planeta Venus rece si foarte rece.

Răcirea planetei va fi facuta si de o umbra-stationara, un satelit solar paravan aflat destul de aproape de Soare si perfect sincronizat cu pozitia si miscarea venusiana pe orbita, astfel bioxidul de carbon ramas s-ar putea solidifica si depune pe suprafata Venusiana in mari calote la fel ca pe Marte insa nu in zonele polare habitabile ci pe restul planetei unde va fi o seara eterna.

Aceasta solutie ar putea fi aplicata si singular ca solutie completa.


Bioxidul de carbon devine si se mentine solid la -50 /-70 C si presiune de peste 5 atm, deci toata atmosfera venusiana ar putea fi redusa la zapada carbonică si ar ramane o atmosfera de azot.

Am obtine rapid o planeta precum Marte dar cu o presiune atmosferica similara celei terestre si formata in special din azot si ceva oxigen, iar zonele polare ar fi calde si locuibile.

Apa s-ar obtine prin foraje de adancime.

#2
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Avem de toate, am rezolvat aici pe Tera toate problemele si ne trebuie o aventura!
Cap avem...minte... da-o...

#3
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Ma apuc sa fac bagajele?
Tu , de fapt voi ( ca am mai vazut visatori pe aici) realizati ca la ora actuala sunt oamenii care mor de foame AICI pe pamant ....
Stiu teoretic ar fi posibil sa colonizam si alte planete si mi-ar fi placut  sa se intample asta in cursul vietii mele !

Quote

Răcirea planetei va fi facuta si de o umbra-stationara, un satelit solar paravan aflat destul de aproape de Soare si perfect sincronizat cu pozitia si miscarea venusiana pe orbita
Si daca i se strica vreo bujie si ramane "umbra" in urma ce facem ?
Cred ca ar trebui sa ne concentram pe lucrurile cu adevarat importante in acest moment , si dupa ce le rezolvam pe astea om mai vedea....

Edited by mihaiduban, 15 January 2017 - 20:18.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Păi o economie spațială este cu adevărat importantă, altfel riscăm să trăim un colaps.
Marte este totuși mai ușor de "stăpânit" pentru că poți păși la propriu din prima pe suprafața planetei.

Pe de altă parte, în viitorul mai îndepărtat s-ar putea ejecta cu putere atmosfera venusiană în spațiu la unghiul potrivit și astfel ar ajunge ziua la 24 de ore, ca pe pământ.

#5
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Povesti S.F.

#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Baaaa eu ma framant ca de vreo' 2 luni imi "bate " ceva pe la Logan si nu stiu ce e si voi..... ???!!!???

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Aruncă-l, dă-l dracu' :lol: noi ne ocupăm aici de navete spațiale și tu vii aici cu Loganu'.

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Generatiile astea gandesc cu fundul , capul ii plin de taraze .. Si mai zic ca sunt inteligenti  . . . sunt prosti gramada astia .
intiator , ai idee cat e ziua Venusiana ?

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 DJPocaitul, on 15 ianuarie 2017 - 20:29, said:

Povesti S.F.

Cam cum era și aia cu luna în romanul lui Jules Verne. Culmea, multe chestii din roman s-au folosit în practică, spre exemplu absorbția dioxidului de carbon cu hidroxid de potasiu.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Infinitty, on 15 ianuarie 2017 - 20:01, said:

Planeta Venus are aceeasi gravitatie ca și Pământul, este de două ori mai aproape de Soare decât suntem noi.
După teraformarea venusiană ar exista doua zone perfect habitabile din start
Adica la 800 grade ? :)

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

 pacopaco1967, on 15 ianuarie 2017 - 20:57, said:

Generatiile astea gandesc cu fundul , capul ii plin de taraze .. Si mai zic ca sunt inteligenti  . . . sunt prosti gramada astia .
intiator , ai idee cat e ziua Venusiana ?
Maare om mai ești și tu. Așa de mare, că nu ești în stare nu mai e nevoie să citești un articol. Prea mult pentru un om mare. Nu mai vorbesc de cărți.

 Infinitty, on 15 ianuarie 2017 - 20:01, said:

Planeta Venus are aceeasi gravitatie ca și Pământul, este de două ori mai aproape de Soare decât suntem noi.
După teraformarea venusiană ar exista doua zone perfect habitabile din start si anume zonele polare care sunt luminate de soare in mod permanent, adica acolo avem o zi vesnică (dacă in loc de ozon am avea un gaz din micro-bule flotante cu hidrogen care ar genera un efect de refractie-reflexie florescenta dinspre partea luminata a planetei spre partea intunecata a acesteia avand in vedere ca ziua si noaptea venusiana dureaza cat un an intreg).


 andreic, on 15 ianuarie 2017 - 20:59, said:

Adica la 800 grade ? Posted Image

 Infinitty, on 15 ianuarie 2017 - 20:01, said:

Planeta Venus are aceeasi gravitatie ca și Pământul, este de două ori mai aproape de Soare decât suntem noi.
După teraformarea venusiană
Bă, la ora asta toți sunt beți?

Edited by benis, 15 January 2017 - 21:03.


#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
" Mai e mult pana departe " nu avem tehnologia necesara !
Oricum daca ajuneti pe acolo si gasiti nisthe tuica venusiana sa-mi trimiteti si mie un kil doua !

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Pănă nu teraformăm, nu aducem nimic, că are prea mult acid sulfuric atmosfera și ne corodează cazanul :)

PS: momentan avem tehnologie doar pentru baloane plutitoare, la înălțime mare, atmosfera venusiană e suportabilă ca temperatură.

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 benis, on 15 ianuarie 2017 - 21:01, said:

Maare om mai ești și tu. Așa de mare, că nu ești în stare nu mai e nevoie să citești un articol. Prea mult pentru un om mare. Nu mai vorbesc de cărți.

Bă, la ora asta toți sunt beți?
De vina e caldura venusiana frate  . . .  tzuica e de calitate , mai ales duminica seara  .Posted Image . Da nu m-as duce pe venus nici pentru un miliard de coco . Stau bine la soare si aici .  
Da inca nu s-a inceput sa se vanda teren pe Venus ? Posted Image  Luna am inteles ca a fost parcelata deja .

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca s-ar fi alocat minim 10% din bugetul militar mondial in explorarea spatiului, la ora actuala Marte era colonizat !
Insa guvernele investesc in armament militar in loc isa investeasca in viitorul omenirii.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt resurse, nu e vorba, dar sunt prea mulț care cred că mor alții de foame dacă se alocă resurse pentru explorarea spațială.

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ce resurse ? ca in 2016 NASA a primit 18.5 miliarde $, pe cand bugetul militar USA a fost de peste 595 de miliarde $.
Iar bugetul militar global a fost de peste 1.675 de miliarde $ !!!

Imagineazati ce ar fi putut face NASA cu 10% din 1.675 de miliarde $.
Cu siguranta ar fi creat un motor asemanator cu cele din navele Star Trek [TNG]  Posted Image

#18
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Desigur, nu exista probleme pe Terra, practic daca s-ar dori s-ar rezolva toate problemele in doar cativa ani.

Nici eu nu sunt de acord cu programele spatiale, astfel daca ar fi dupa mine prioritara ar fi o misiune spre Enceladus, colectare de vapori de apa si molecule complexe de pe orbita circumpolara, iar o alta sonda lansata in oceanul de pe Enceladus (analize in gheata din fose, apoi scufundare in oceanul subglacial).

Misiuni automate, dar si umane pe asteroizi cu exploatarea mineralelor locale de catre roboti, apoi pe Luna mai ales in subteran, apoi pe planeta Ceres.

Venus ar putea deveni relativ habitabila la poli, in timp ce Marte ar putea avea o baza in zona mt. Olimpus sustinuta geotermal prin foraje in vulcan.
Pe Marte acelasi gaz micro-bule flotante ar putea teraforma planeta in doar cativa ani, la fel ca pe Venus, doar ca pe Marte atmosfera ar contine doar CO2, iar gravitatia este mai mica.

Venus ar avea cateva mii zeci de mii de rezidenti si totul s-ar reduce la ideea de Venus-statiune turistică si exploatare de resurse probabil ceva mai accesibile decat pe Terra avand in vedere ca acolo nu ne incurca oceanele.

 super8, on 15 ianuarie 2017 - 22:13, said:

Ce resurse ? ca in 2016 NASA a primit 18.5 miliarde $, pe cand bugetul militar USA a fost de peste 595 de miliarde $.
Iar bugetul militar global a fost de peste 1.675 de miliarde $ !!!

Imagineazati ce ar fi putut face NASA cu 10% din 1.675 de miliarde $.
Cu siguranta ar fi creat un motor asemanator cu cele din navele Star Trek [TNG]  Posted Image


Faceau pe naiba warp drive, nu au fost capabili sa faca alte navete ieftine, nici un plan pentru teraforming, nici macar sa colecteze gheață de pe Eceladus nu au reusit, nici nu au un plan in viitorul apropiat, ...

Eu am vazut mai multe realizari in initiativele private ieftine si enorm mai multe idei radical noi, ieftine si practice tot la cele din urma mentionate.

 benis, on 15 ianuarie 2017 - 22:00, said:

Sunt resurse, nu e vorba, dar sunt prea mulț care cred că mor alții de foame dacă se alocă resurse pentru explorarea spațială.

Intamplator am citit un articol despre criogenie, adica inghetarea organelor si organismelor si despre faptul ca de ceva vreme savantii au bagat o gena ce produce glicoproteine in porumb ca porumbul sa reziste la inghet in unele zone de pe planeta si culmea gena respectiva au luat-o de la pestii arctici, dar pe animale sau oameni nu au experimentat-o! oare de ce?!, sau asa o fi?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate