Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

4G+ carrier aggregation la Digi Mobil

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2066 replies to this topic

#37
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postemanu900, on 19 ianuarie 2017 - 11:04, said:

Pai asta e si farmecul in FDD, fiind canale separate ii dai 'blana' cat poate motorul. De ce ai limita/jongla cu Downloadul/Uploadul oare?

Da, dar ma indoiesc de faptul ca cerintele de upload si download sunt egale. Asa ca de ce ai aloca jumatate din resurse pentru download si jumatate pentru upload? Deci TDD e mai avantajos fiindca operatorul poate favoriza directia cea mai utilizata.

Intr-o situatie ipotetica, toate telefoanele 4G stau conectate la B1 (cu aceeasi alocare de spectru pentru upload si download), iar cine face download masiv poate beneficia de CA cu B38 care are alocata mult mai multa resursa pentru download. Cum ar fi sa ai 75 mbps download si 36 mbps upload in B1, iar la nevoie sa-ti mai vina inca 100 mbps download prin CA cu B38?


View Postemanu900, on 19 ianuarie 2017 - 11:04, said:

La TDD e clar, cu cat sta in emisie ori pe down ori pe up, cealalta asteapta, deci se pierde timp implicit cantitatea de date ce ar putea fi transferata creste/scade.
Si la FDD e clar, daca majoritatea se inghesuie la download, operatorul o sa aiba jumatate din spectru pustiu, nu? E ca o sosea cu parapete median, in timp ce TDD e ca o sosea cu benzi centrale reversibile.

Din pacate androidu nu-mi arata la contorul de trafic separat upload/download, dar pun pariu ca am descarcat mult mai mult decat am facut upload.

Edited by dd13, 19 January 2017 - 11:41.


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdd13, on 19 ianuarie 2017 - 11:34, said:

Da, dar ma indoiesc de faptul ca cerintele de upload si download sunt egale. Asa ca de ce ai aloca jumatate din resurse pentru download si jumatate pentru upload? Deci TDD e mai avantajos fiindca operatorul poate favoriza directia cea mai utilizata.
Nu sunt egale, e asimetric fireste. Modulatia de la BTS este oricum superioara ca cele de la telefoane cu un factor de 3 la 1 incazul 4G normal. (150dl/50ul)
Insa TDD pierde capacitate intrucat inseamna half duplex si intervin timpii de sincronizare.


Attached File  fdd-tdd.jpg   16.95K   61 downloads

Edited by andreic, 19 January 2017 - 11:44.


#39
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Insa, pentru CA, nu poti reduce la minimum uploadul in TDD, astfel incat banda 38 sa fie folosita in special pentru download? De exemplu configuratia #5 din imagine:

[ https://i.imgur.com/gycLLOv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Strict in contextul teoretic al folosirii B1 ca banda de baza si B38 ca banda suplimentara prin CA, nu s-ar putea elimina complet uploadul in B38? Sa fie 100% download? :)

#40
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 08.01.2012
Sa stii ca la chestia asta m-am gandit si eu cu ceva timp in urma. Daca o sa mai am timp, voi mai studia putin aspectul.
Ar fi excelent ca in cazul unui CA, TDD-ul sa fie folosit exclusiv pentru download, Teoretic, cred ca poate aproximativ orice, depinde doar de modul de implementare.
Am o banuiala ca nu-i deloc usor sa incluzi TDD-ul in CA cu niste setari dar sa-l lasi in acelasi timp ca spectru de sine statator dar cu alte setari ;)

Edited by mikeciprian, 19 January 2017 - 12:03.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreic, on 19 ianuarie 2017 - 09:41, said:

Trebuie vazut in alocare, nu mai stiu daca avem la 711.25 digital tv in capitala. Oricum nu are importanta, spectrul e rezervat la nivel de UE pt tv pana pe la 860MHz si din cate stiu nu s-a dezalocat, plus ca deja la frecvente asa joase antenele interne multiband sunt praf. Adica ce castigi pe atenuare mai mica in spatiu deschis, pierzi pe antena telefonului caci trebuie sa fie mai mare sa mearga bine.

700 MHz e deja comerciala in vestul Europei si nu numai.

http://www.ancom.org...m-adoptat-_5687

#42
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postandreic, on 19 ianuarie 2017 - 11:39, said:


Am modificat imaginea ca sa reflecte mai bine nelamurirea mea. N-ar fi mai avantajoasa o configuratie CA FDD+TDD ca in desenul de mai jos?

Attached File  fdd_tdd_ca.png   39.46K   4 downloads


Astfel toti clientii 4G vor fi conectati in B1, iar la nevoie downloadul cu viteza superioara va fi realizat prin B38. Ma gandesc ca, peste 4-5 ani, cam toate telefoanele 4G vor putea utiliza toate benzile LTE disponibile, nu ca in ziua de azi. Din acest motiv eu consider ca FDD+TDD e mai avantajos decat FDD+FDD, fiindca lumea va avea in majoritate nevoie de download suplimentar.

View Postmikeciprian, on 19 ianuarie 2017 - 12:02, said:

dar sa-l lasi in acelasi timp ca spectru de sine statator dar cu alte setari

Ar mai fi nevoie de aceste setari daca B38 ar fi utilizata strict pentru CA? Sau B38 nu poate fi impartita in doua? 1x20 MHz ca banda de sine statatoare (asa cum e folosita si acum) si 1x10 MHz doar pentru CA fara upload?

Edited by dd13, 19 January 2017 - 12:36.


#43
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Buna idee, insa si lumea sa aiba terminale capabile de asa CA. Carrierul TDD-ul ar fi cel mai ok de a fi folosit numai in download (pt a i se folosi adevaratul potential), iar upload-ul preluat doar de carrierul care e FDD, cred ca asta e si ideea din spatele acestei convergente TDD-FDD.
Momentan doar varfurile de gama ar merge si poate foarte putine cateva mide-range.

Edited by emanu900, 19 January 2017 - 12:46.


#44
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 08.01.2012
Daca ar fi folosita strict pentru CA, atunci nu mai este nevoie de setarile de care vorbeam eu.
Totusi nu mi se pare in regula sa folosesti TDD-ul exclusiv pentru CA. Cat timp ai posibilitatea de a o folosi si ai spectru mult acolo, trebuie fructificat fiecare avantaj care ti se ofera.
Exact cum spune si emanu mai sus, sunt putine terminale la ora actuala care sa suporte acest CA. Au inceput sa fie multe, in schimb, terminalele ce stiu B38 si astfel ai taia craca acelor utilizatori. Prea curand nu vad eu sa se implementeze pe mai toate terminalele acest suport.
Unde mai punem ca exista terminale, putine ce-i drept, care stiu B38 dar nu stiu B1 ;)
Viitorul, pe de alta parte, e clar ca ne rezerva multe surprize.

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdd13, on 19 ianuarie 2017 - 12:35, said:

Astfel toti clientii 4G vor fi conectati in B1, iar la nevoie downloadul cu viteza superioara va fi realizat prin B38. Ma gandesc ca, peste 4-5 ani, cam toate telefoanele 4G vor putea utiliza toate benzile LTE disponibile, nu ca in ziua de azi. Din acest motiv eu consider ca FDD+TDD e mai avantajos decat FDD+FDD, fiindca lumea va avea in majoritate nevoie de download suplimentar.
Da, nu e rea ideea insa majoritatea nu cred ca-si pot lua game de varf cu asemenea functii, sa vedem...

#46
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
Chiar si SD 810 ar suporta acest joint prin modemul X10:

http://lteworld.org/...mercial-network

#47
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 08.01.2012
Da, insa CA-ul intre 3A si 38A este suportat inca de la Release-ul 13 pe cand intre 1A si 38A doar de la Release-ul 14.
Nu stiu daca SD810 a fost lansat pe cand Rel.14 era in forta, dar am o banuiala ca nu.

Edited by mikeciprian, 19 January 2017 - 13:07.


#48
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmikeciprian, on 19 ianuarie 2017 - 13:06, said:

Da, insa CA-ul intre 3A si 38A este suportat inca de la Release-ul 13 pe cand intre 1A si 38A doar de la Release-ul 14.
Nu stiu daca SD810 a fost lansat pe cand Rel.14 era in forta, dar am o banuiala ca nu.
ai idee cum aflam care procesoare sunt compatibile cu releas-urile ? ca daca nu e implementat release 14.0 pe nici unul deocamdata, nici nu are cum functiona 4G+ la Digi :) si am deschis degeaba subiectul. informatiile sunt chiar bune, in urma la ce ai scris m-am mai documentat nitel, dar nu gasesc nimic din ce intreb, poate stii tu

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai ai rabdare sa faca iar ANCOM-ul licitatie sa vedem ce o sa ia. Cum ei nu prea se arunca sa dea o gramada de bani pentru frecventele joase care sunt foarte scumpe, provabil vor lua ceva in B7. Hardware deja au pentru 2600Mhz, deci implementarea nu ar fi asa de scumpa, apoi vor putea sa se gandeasca si la CA.
Deocamdată baga viteza serios cu extinderea acoperirii cu B1 in tara.

#50
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Oricum mare greseala au facut ca nu au licitat cand trebuia pentru 4G, nu si-au facut temele la timp.

#51
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
B7 parca se vroia rezervată pt 5G, citisem ceva. Greii au oricum pe b20 in 800, posibil sa nu se bage. Depinde cat cere ANCOM. RDS-ul nu e bogat, nu se compara cu multinaționalele :)
Au datoriile aproape cat activele :)
Din ce observ nici în 2100 nu e strălucită acoperirea, cam 3-4 km, poate 5 per site. O sa ii rupă sa acopere rural

Edited by m3rishor, 21 January 2017 - 18:29.


#52
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View PostLunaCrystal, on 21 ianuarie 2017 - 17:57, said:

Oricum mare greseala au facut ca nu au licitat cand trebuia pentru 4G, nu si-au facut temele la timp.
Mare e putin spus. Greseala a fost fatala.
Numai din cauza asta nu avem SMS nelimitat.

Iar temele nici macar nu stiau de ele, dar sa le mai si faca.

Edited by danutz1, 21 January 2017 - 19:06.


#53
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLunaCrystal, on 21 ianuarie 2017 - 17:57, said:

Oricum mare greseala au facut ca nu au licitat cand trebuia pentru 4G, nu si-au facut temele la timp.

N-au facut nicio greseala. Pur si simplu nu aveau ce cumpara. 2600MHz au luat-o printr-o manevra mai neortodoxa, iar 2100 o aveau de cand s-au lansat, doar ca ANCOM nu le dadea voie s-o foloseasca pentru 4G. Abia cu interventia CE au avut permisiunea sa o foloseasca pentru 4G.

#54
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
La momentul licitației rețeaua Digi abia spera la o oarecare "porție" din "ciolan". În urma prețurilor agresive in jos (ocazie in care s-a văzut cât am fost jecmăniți anii anteriori) și a creșterii numărului de clienți la un nivel nesperat, era logic să introducă și 4G, așa cum au putut, cu manevra neortodoxa :)
Sincer, ceva ani in urma nici nu consideram Digi ca alternativa :) Dar au demonstrat că se poate :)
Încet încet dau drumul la 4G 2100 și prin orașe mai mici, sunt puși pe treaba

Edited by m3rishor, 22 January 2017 - 07:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate