Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cerere bani pentru un Logo din trecut

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Postalthea, on 13 ianuarie 2017 - 11:32, said:

Mă întreb pe ce bază poate face asta.
pe aceeasi baza pe care s-a facut si "munca" in prima faza

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbusiness11, on 13 ianuarie 2017 - 11:52, said:

el afirma faptul ca m-a platit
Cui i-a spus asta și de ce? I-ai cerut bani deja?

View PostMarianG, on 13 ianuarie 2017 - 12:21, said:

pe aceeasi baza pe care s-a facut si "munca" in prima faza
Nu înțeleg :) A fost, practic, un cadou.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalthea, on 13 ianuarie 2017 - 11:44, said:

Te-am mai întrebat, ai înregistrat logo-ul? Simplul fapt că le ai în PC nu ajunge.
Dacă nu e înregistrat vrei să-i vinzi ceva ce are deja sau mă rog, ceva ce practic n-ai  - drepturi de autor, așa că vei obține bani doar dacă el vrea să-ți dea.
Părerea meaPosted Image

in romania drepturile de autor sunt recunoscute si fara inregistrarea operei drept marca la OSIM (sau vreo organizatie asemanatoare). e suficient sa poti demonstra ca tu esti autorul acelei opere (in cazul de fata, una grafica).

folosirea unei opere de catre altcineva se face doar cu acordul proprietarului drepturilor de autor ale acelei opere. deci firma respectiva trebuie sa demonstreze ca are voie sa foloseasca acel logo.

avand in vedere lipsa unei intelegeri clare intre cei doi (autorul operei si firma ce foloseste acum acel logo), sunt sanse foarte mici (spre nule) sa se obtina ceva despagubiri in instanta pentru utilizarea din trecut a logo-ului. dar e relativ simplu sa i se ceara firmei sa nu mai foloseasca acel logo, sau sa plateasca pentru folosirea lui (intr-un fel sau altul).

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Post_Smiley_, on 13 ianuarie 2017 - 12:37, said:


in romania drepturile de autor sunt recunoscute si fara inregistrarea operei drept marca la OSIM (sau vreo organizatie asemanatoare). e suficient sa poti demonstra ca tu esti autorul acelei opere (in cazul de fata, una grafica).

folosirea unei opere de catre altcineva se face doar cu acordul proprietarului drepturilor de autor ale acelei opere. deci firma respectiva trebuie sa demonstreze ca are voie sa foloseasca acel logo.

avand in vedere lipsa unei intelegeri clare intre cei doi (autorul operei si firma ce foloseste acum acel logo), sunt sanse foarte mici (spre nule) sa se obtina ceva despagubiri in instanta pentru utilizarea din trecut a logo-ului. dar e relativ simplu sa i se ceara firmei sa nu mai foloseasca acel logo, sau sa plateasca pentru folosirea lui (intr-un fel sau altul).

multumesc pentru un raspuns corect, inlocuirea nu si-ar dori-o deoarece foloseste logo-ul si pe print si online, inlocuirea ar costa mult mai mult decat despagubirea.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_Smiley_, on 13 ianuarie 2017 - 12:37, said:

in romania drepturile de autor sunt recunoscute si fara inregistrarea operei drept marca la OSIM (sau vreo organizatie asemanatoare). e suficient sa poti demonstra ca tu esti autorul acelei opere (in cazul de fata, una grafica).
Corect, dar marca neînregistrată la ce-i folosește în faza asta? De-aia am întrebat. Notificarea pe care zicea că vrea s-o facă nu are cum să-l impresioneze pe fostul amic, ar fi nevoie de acțiune în instanță ca să-i fie recunoscute drepturile de autor. Până una-alta amicul folosește logo-ul, el e primul care l-a făcut cunoscut.

Quote

e relativ simplu sa i se ceara firmei sa nu mai foloseasca acel logo, sau sa plateasca pentru folosirea lui (intr-un fel sau altul).
De cerut da, dar cum îi poți obliga dacă nu vor?

Edited by althea, 13 January 2017 - 13:00.


#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
citeste legea 8/1996, te va lamuri
si explicatia asta privind diferenta dintre drepturi de autor si marci inregistrate: https://www.eucopyri...ca-inregistrata . chiar daca acea firma si-a inregistrat logo-ul la OSIM/OHIM/WIPO sau pe unde a mai vrut, poate pierde acele marci daca autorul logo-ului nu-i permite folosirea lui.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_Smiley_, on 13 ianuarie 2017 - 13:23, said:

citeste legea 8/1996, te va lamuri
Nu mă lămurește dar nu eu am deschis topicul. De ce nu spui exact ce îi poate fi de folos să obțină simplu ce vrea,  fără instanță?
Nu am nicio problemă să recunosc când sau dacă greșesc dar argumentează concret.

Edited by althea, 13 January 2017 - 13:53.


#26
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

Quote

m-am decis sa ii creez un logo pentru noua sa companie.
http://www.avocatnet...l-acestuia.html

Quote

Daca insa ati realizat acest site pentru altcineva, nu aveti dreptul sa va inregistrati drept proprietar al rezultatului muncii dvs., proprietar si beneficiar fiind, in acest caz, persoana fizica sau juridica pentru care ati depus munca de creatie.


#27
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
ai spus ca ai fost si angajat la compania respectiva o perioada.
poate spune foarte simplu ca te-a platit pt logo fiind renumerat de catre companie.

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalthea, on 13 ianuarie 2017 - 13:52, said:

Nu mă lămurește dar nu eu am deschis topicul. De ce nu spui exact ce îi poate fi de folos să obțină simplu ce vrea,  fără instanță?
Nu am nicio problemă să recunosc când sau dacă greșesc dar argumentează concret.
pai a intuit el foarte bine ce are de facut:

View Postbusiness11, on 13 ianuarie 2017 - 11:00, said:

......doresc si eu sa pun un avocat sa ii compuna o scrisoare prin care il somez sa imi plateasca drepturile de autor pentru logo-ul companiei sau modificarea/indepartarea acestuia....


#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postbusiness11, on 13 ianuarie 2017 - 11:15, said:

am toate fisierele (.psd, eps, etc.) prin care pot deveni acest lucru spre exemplu
pai el o sa zica ca a lasat acele fisiere la tine in laptop, si asmute avocatul pe tine, pentru hartuire.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
@_Smiley_
Și, dacă-i scrie prin avocat ăla e obligat să sară cu banul?

Asta era calea simplă de care ziceai?

#31
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Acu' zic si eu ca prostul, ca nu ma pricep, dar cum demonstrezi tu ca esti intr-adevar autorul acelui logo? Simplul fapt ca il ai in calculator nu cred ca ajuta prea mult...

Si eu pot sa fac logo-ul de la Nike pe calculator in format .psd, de exemplu, asta inseamna ca Nike foloseste logo-ul creat de mine? (ok, probabil logo-urile astea vestite sunt inregistrate si se stie ce si cum, dar sunt sigur ca intelegi ideea)

Sau, altfel spus, daca ar fi atat de simplu, ce m-ar impiedica sa fiu marlan si sa pozez la fata locului sau sa iau de pe net diverse poze ale unor logo-uri, pe care sa le reproduc pe calculatorul meu si apoi sa-i dau in judecata pe aia ca folosesc un logo creat de mine?

Edited by dasvik, 13 January 2017 - 14:58.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalthea, on 13 ianuarie 2017 - 14:48, said:

@_Smiley_
Și, dacă-i scrie prin avocat ăla e obligat să sară cu banul?
Asta era calea simplă de care ziceai?
nu cred ca inteleg ce anume vrei sa spui. asta e varianta normala pentru orice creanta, indiferent de unde provine ea.
te astepti sa existe un bancomat special pentru autorii de logo-uri, in care sa bage o mana si sa o scoata plina de euroi?

Edited by _Smiley_, 13 January 2017 - 14:55.


#33
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postbusiness11, on 13 ianuarie 2017 - 11:52, said:

el afirma faptul ca m-a platit, din acest punct de vedere el trebuie sa dovedeasca nu eu.
Ai fost angajat, ai fost actionar, asta inseamna ca te-a cam platit. Tu ai facut un Logo pentru acea companie, la care ai fost actionar si angajat, intre timp ai vandut actiunile si ai plecat, ceea ce ai produs apartine acum firmei.
Nu cred ca ai vreo sansa, nici macar sa il obligi sa nu mai foloseasca logo-ul.
Exista in firma aia vreun document care sa ateste ca tu ai creat acel logo ?

#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_Smiley_, on 13 ianuarie 2017 - 14:55, said:

nu cred ca inteleg ce anume vrei sa spui. asta e varianta normala pentru orice creanta, indiferent de unde provine ea.
O  notificare nu e titlu executoriu, simpla ei trimitere nu îi asigură titularului creanței obținerea banilor. Mai trebuie să și vrea să plătească cel care o primește. Dacă nu vrea urmează acțiunea în instanță.
Eu așa știu, spune unde greșesc.

Aici e vorba de un drept nerecunoscut, să nu uităm asta.

Completez: ironia cu bancomatul e gratuită și nu ține loc de argumente. Te rog să te abții de la floricele de-astea.

Edited by althea, 13 January 2017 - 15:21.


#35
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca ar fi sa continui discutia in modul in care ai facut-o tu, as intreba: "si daca e titlu executoriu ce, e obligat ala sa dea banii pe loc? spune o varianta mai simpla, fara sa fie nevoie de executor judecatoresc!" :)

dupa mine situatia in care e business11 este suficient de clara si de simpla incat sa nu fie nevoie de alte "simplificari". cand o firma emite o factura, de exemplu, si nu-i este platita, acea firma se gaseste fix in aceeasi situatie ca si business11 si are fix aceiasi pasi de urmat: notificarea debitorului, apoi (daca nu se inteleg) mersul in instanta unde trebuie sa arate doar ca avea dreptul sa emita acea factura.

#36
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
pai prin fisierul respectiv pot dovedi pe ce pc a fost creat, data, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate