Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Cerere bani pentru un Logo din trecut

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,793
  • Înscris: 13.07.2011
Salutare,

am si eu o intrebare in legatura cu un logo creat de mine. In primul rand povestea este urmatoarea:

- Dupa o relatie foarte buna (pe plan de afaceri) cu un fost coleg, m-am decis sa ii creez un logo pentru noua sa companie. La momentul respectiv cum am spus relatia era foarte buna intre noi, astfel ca nu i-am cerut nici un ban sau ceva material. Dupa aproximativ 1 an de zile, am devenit actionar al companiei cu 30% si angajat in acelasi timp.

- Intre timp eu am schimbat compania, am vandut si toate actiuniile respective si relatia noastra s-a racit din cauza unor neintelegeri pe plan financiar. Ieri am primit o scrisoare din partea unui avocat, prin care sunt somat sa platesc o suma de bani pentru oferirea de informatii si secrete a companiei respective (acest lucru nu este adevarat din moment ce eu lucrez intr-o companie dintr-o total alta ramura). Astfel ca scrisoare avocatului este pentru mine fara valoare deoarece ei nu au absolut nici o dovada impotriva mea, din simplul fapt ca nu este adevarat acest lucru.

- Si ca sa ajungem la final, intreabarea mea este urmatoarea. Datorita faptului ca acest om a fost in stare sa puna avocatii pe mine pentru o minciuna, doresc si eu sa pun un avocat sa ii compuna o scrisoare prin care il somez sa imi plateasca drepturile de autor pentru logo-ul companiei sau modificarea/indepartarea acestuia.

Este din punct de vedere juridic posibil sa cer o suma de bani, din moment ce aceasta prestarea de serviciu este in trecut si la momentul respect nu am cerut nici un ban?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
atesta vreun act ca tu ai creat acel logo? daca da, ce se specifica in privinta banilor? plata si termene de plata?

imagineaa-ti, cum ar fi ca eu care am oferit cuiva pe forum niste sfaturi sau i-am facut niste proiectari, sa ma trezesc dupa x timp, dupa ce ne-am certat, sa-l dau in judecata cum ca el a folosit acel proiect si pe mine nu m-a platit. nu ti se pare cam redundant? cred ca asta este si cazul tau, te-ai trezit ca dupa ce ai facut munca benevola, vroiai si bani, doar asa, pt ca avocatul tau e mai tare-n ... avocatura decat al lui

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,793
  • Înscris: 13.07.2011
am toate fisierele (.psd, eps, etc.) prin care pot deveni acest lucru spre exemplu

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Pai nu dovedesti nimic, doar ca l-ai facut dar asta nu e relevant.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,793
  • Înscris: 13.07.2011
deci drepturile de autor mi se revin, astfel ca pot cere bani pentru drepturile mele si pentru prestarea de servicii

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbusiness11, on 13 ianuarie 2017 - 11:22, said:

deci drepturile de autor mi se revin, astfel ca pot cere bani pentru drepturile mele si pentru prestarea de servicii
L-ai înregistrat la OSIM?

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005
de fapt ce poti cere este ca ei sa-si schimbe logo-ul sau sa inceapa sa-ti plateasca

Edited by MarianG, 13 January 2017 - 11:26.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,793
  • Înscris: 13.07.2011

View PostMarianG, on 13 ianuarie 2017 - 11:26, said:

de fapt ce poti cere este ca ei sa-si schimbe logo-ul sau sa inceapa sa-ti plateasca

asta si doresc.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMarianG, on 13 ianuarie 2017 - 11:26, said:

de fapt ce poti cere este ca ei sa-si schimbe logo-ul sau sa inceapa sa-ti plateasca
Mă întreb pe ce bază poate face asta.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,793
  • Înscris: 13.07.2011

View Postalthea, on 13 ianuarie 2017 - 11:32, said:

Mă întreb pe ce bază poate face asta.

daca tu construiesti o casa unui vecin si ii ceri banii dupa 20 de ani, fara sa fi facut un contract, oare ai posibilitatea sa ii ceri banii ?

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
foarte prost pui intrebare, nu daca poti cere banii trebuie sa te intrebi, ci pe baza a ce? este vb de persoana juridica, da? astea se fac pe baza de contract, tu ai un contract?

incerci sa-ti arati muschii in fata culturistilor, tu asta faci acum. vrei sa le arati ca esti mai tare decat ei. vezi ca nu tot ce zboara se mananca, asa ca stai linistit, ai facut ceva benevol, pai benevol ramane.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbusiness11, on 13 ianuarie 2017 - 11:34, said:

daca tu construiesti o casa unui vecin si ii ceri banii dupa 20 de ani, fara sa fi facut un contract, oare ai posibilitatea sa ii ceri banii ?
:))
Pot să-i cer dar asta nu înseamnă că pot și să-i obțin.
Și tu poți să-i ceri dar va trebui să dovedești că i l-ai făcut cu promisiunea unei plăți ulterioare. AI vreo dovadă în acest sens?

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,793
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDany_Darke, on 13 ianuarie 2017 - 11:39, said:

foarte prost pui intrebare, nu daca poti cere banii trebuie sa te intrebi, ci pe baza a ce? este vb de persoana juridica, da? astea se fac pe baza de contract, tu ai un contract?

incerci sa-ti arati muschii in fata culturistilor, tu asta faci acum. vrei sa le arati ca esti mai tare decat ei. vezi ca nu tot ce zboara se mananca, asa ca stai linistit, ai facut ceva benevol, pai benevol ramane.

dupa achitarea unei sume de bani ii ofer drepturile de autor si fac intelegere scrisa cu el spre exemplu.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
pai asta inseamna un contract, dar asta la momentul stabilirii obiectului muncii, nu dupa 5 ani, ca te-a suparat el pe tine, hai sa facem un contract sa ma platesti.

cum ar fi sa cerem toti in instanta cate o suma pt orice prestatie de cu nu stiu cati ani in urma?

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,793
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDany_Darke, on 13 ianuarie 2017 - 11:42, said:

pai asta inseamna un contract, dar asta la momentul stabilirii obiectului muncii, nu dupa 5 ani, ca te-a suparat el pe tine, hai sa facem un contract sa ma platesti.

cum ar fi sa cerem toti in instanta cate o suma pt orice prestatie de cu nu stiu cati ani in urma?

da dar el isi face prezenta ca companie cu acel logo, deci nu este ca si cum ti-am spalat vasele si vrei bani pentru asta. el se foloseste in continuare.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbusiness11, on 13 ianuarie 2017 - 11:40, said:

dupa achitarea unei sume de bani ii ofer drepturile de autor si fac intelegere scrisa cu el spre exemplu.
Te-am mai întrebat, ai înregistrat logo-ul? Simplul fapt că le ai în PC nu ajunge.
Dacă nu e înregistrat vrei să-i vinzi ceva ce are deja sau mă rog, ceva ce practic n-ai  - drepturi de autor, așa că vei obține bani doar dacă el vrea să-ți dea.
Părerea meaPosted Image

Edited by althea, 13 January 2017 - 11:53.


#17
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Pai intreaba avocatul, dar la fel de frumos poate  omul sa spuna ca ti-a platit logo-ul, doar ca prieteni fiind, nu se punea problema de contract la vremea respectiva. Ai dovezi ca nu ti-a platit? Nici el nu are ca ti l-a platit...pierdere de timp. :))

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,793
  • Înscris: 13.07.2011

View PostTort, on 13 ianuarie 2017 - 11:51, said:

Pai intreaba avocatul, dar la fel de frumos poate  omul sa spuna ca ti-a platit logo-ul, doar ca prieteni fiind, nu se punea problema de contract la vremea respectiva. Ai dovezi ca nu ti-a platit? Nici el nu are ca ti l-a platit...pierdere de timp. Posted Image)

el afirma faptul ca m-a platit, din acest punct de vedere el trebuie sa dovedeasca nu eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate