Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Isaran 2 Brasov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1355 replies to this topic

#127
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
Cred ca o sa stagneze.

#128
Georrgge

Georrgge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 31.03.2016

View Posteddybv, on 29 septembrie 2017 - 07:14, said:

Cred ca o sa stagneze.

Bine ar fi, dar eu sunt pesimist. Măsurile macroeconomice din ultima vreme duc spre creșterea inflației și, implicit, a dobânzilor. Și creșterea cotației pentru Euro.

În atari condiții nici nu știi ce e mai recomandat. Credit în lei sau în Euro...

#129
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Doamne ajuta pute spune :)))

Putem*

#130
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
http://www.economica...r_144009.html#n
Daca este adevarat ce am citit in acest articol, sansele sunt destul de mari sa se opreasca cresterea

Edited by eddybv, 29 September 2017 - 07:40.


#131
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Ca sa putem face evaluare trebuie sa stii multe. Un broker de credite.....

#132
Georrgge

Georrgge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 31.03.2016

View Posteddybv, on 29 septembrie 2017 - 07:39, said:

http://www.economica...r_144009.html#n
Daca este adevarat ce am citit in acest articol, sansele sunt destul de mari sa se opreasca cresterea

Articolul vorbește de o domolire a creșterii. Și nu ia în considerare celelalte aspecte ce vor influența piața financiar-bancară pe termen mediu. De la inflația pe care o generează creșterile artificiale de salarii în anumite sectoare la devalorizarea leului datorată scăderii gradului de încredere în economia românească pe piața internațională.

#133
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Apai oricum ar fii tot nu putem face nimic,asa ca eu zic sa-l asteptam pe mosu si fadi sa termine blocul.


#134
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
Daca termina apartamentul conform contractului poate nu aveam problema asta.. Dar logic.. nimic nu se face la timp in Romania. Alea 60 de zile de intabulare trebuiau luate in considerare de la inceput. Predarea la 31.10.2017 trebuia sa fie cu tot cu Intabulare, evaluare banca si asa mai departe. Ca deaia ii zice predare. Atunci aveam deja majoritatea creditul facut si poate prindeam niste oferte bune la banci.

Edited by eddybv, 29 September 2017 - 08:52.


#135
costi2017

costi2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.06.2017
Ce intelegi prin oferta buna? O oferta buna, dpdv al bancii, e una in care banca iese in castig! :D
Acuma, serios, cati s-au gandit pana acuma la un credit cu dobanda fixa? Majoritatea s-au bucurat la un ROBOR mic si nu s-au gandit la ceva rau pentru viitor, mai ales ca promisiunile celor de la guvernare erau pline de lapte si miere :(
Si faptul ca inca nu e gata blocul, tot nu te afecteaza cu nimic in cazul creditelor obisnuite, unde ROBORUL e variabil, deci ar fi crescut rata si daca era deja semnat contractul. Iar in conditiile in care la data semnarii creditului era un ROBOR mic, repet, nu stiu cati s-ar fi gandit in perspectiva.
Cresterea asta ii afecteaza pe toti cei care deja au credite, pentru cei care acuma se gandesc ce sa ia poate sa constituie un semnal de alarma.

#136
paul_predeal

paul_predeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.06.2016
Pentru unii (cei cu prima casa) nu a fost in lista de optiuni din pacate :(

#137
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Uite ca sa nu va mai gânditi la bănci, la credite, la robor, ganditi-va la asociatie. Sper sa fie separată de bl 1 si 2 care dupa parerea mea nu si au facut treaba. Sau daca vom face.etc.

#138
Georrgge

Georrgge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 31.03.2016

View Postcosti2017, on 29 septembrie 2017 - 09:39, said:

Ce intelegi prin oferta buna? O oferta buna, dpdv al bancii, e una in care banca iese in castig! Posted Image
Acuma, serios, cati s-au gandit pana acuma la un credit cu dobanda fixa? Majoritatea s-au bucurat la un ROBOR mic si nu s-au gandit la ceva rau pentru viitor, mai ales ca promisiunile celor de la guvernare erau pline de lapte si miere Posted Image
Si faptul ca inca nu e gata blocul, tot nu te afecteaza cu nimic in cazul creditelor obisnuite, unde ROBORUL e variabil, deci ar fi crescut rata si daca era deja semnat contractul. Iar in conditiile in care la data semnarii creditului era un ROBOR mic, repet, nu stiu cati s-ar fi gandit in perspectiva.
Cresterea asta ii afecteaza pe toti cei care deja au credite, pentru cei care acuma se gandesc ce sa ia poate sa constituie un semnal de alarma.


Eu am cerut dobândă fixă. ROBOR la moemntul respectiv + marja băncii + ceva. Nici n-au vrut să audă... Poate dacă eram cu un credit mai mare, căci știu pe cineva care a făcut asta la Transilvania. Dar pe cca. 150.000 Euro...

#139
ionut517

ionut517

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2017
banuiesc ca multi dintre noi ce au facut credit sau vor face.... s-au ferit pana in ultima clipa de acest lucru...
din pacate asta este realitate, alegem raul cel mai mic, nu exista banca sa nu fie acoperita si sa iasa in pierdere...

#140
costi2017

costi2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.06.2017
Multumim din inima partidului!

Quote

Așadar valoarea ROBOR depinde de cantitatea de lei de pe piață, dar și de cererea de lei de la un moment dat. O scădere a ROBOR indică faptul că lei băltesc în piață. O creștere a ROBOR indică faptul că aceștia lipsesc din piață. O creștere abruptă a ROBOR se mai numește și criză de finanțare... Acum, o recunoaște chiar Tudose (burzuluindu-se ca proasta pe sat, că-s banii lui, nu i-a furat, doar i-a luat), criza de lei a fost cauzată de retragerea bruscă a dividendelor pe care marile companii de stat le țineau în bănci, prin mutarea acestora în Trezorerie.
https://www.moise.ro...i-guvernatorul/

#141
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Fiindca suntem in luna lui octombrie putem visa 31.10.2017
Oricum ar fii se apropie.


#142
ionut517

ionut517

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2017
[Imgur](https://i.imgur.com/6b90noD.jpg)

[Imgur](https://i.imgur.com/3rtepHG.jpg)
[Imgur](https://i.imgur.com/4xH5LAR.jpg)

poze facute aseara :)

#143
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007

View Postionut517, on 03 octombrie 2017 - 10:42, said:

Hehe! cred ca imi vad apartamentul in poza de la tine:d

#144
ionut517

ionut517

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2017
http://www.conso.ro/...zi-interbancare

si a ajuns la 1.8 :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate