Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Credit constructie casa in regie proprie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
crysty_sev

crysty_sev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.01.2007
Salutari ,

Am decis sa deschid un topic nou, din ce am vazut nu mai exista altul , sa putem discuta si afla informatii despre creditele oferite de banci pentru constructiile in regie proprie , contracte cu meseriasii si firmele de materiale de constructii etc .
Eu am cumparat anul trecut un teren langa timisoara , lucrez la un proiect de casa si am inceput sa ma interesez de credite. Pana acum CEC si Unicredit am aflat ca nu ofera acest tip de credit ci lucreaza doar cu firme de constructii agreate de ei si verificate in prealabil. Stim cu totii ca astfel ne cresc considerabil costurile din toate punctele de vedere. Pe de alta parte , scade foarte mult stresul si avem sansa sa ne bucuram mai repede de casa mult visata. Fiecare isi pune in balanta aceste lucruri si hotaraste in functie de anumite aspecte personale.
Le doresc mult succes celor ce au ales constructia in regie proprie si haideti sa vedem care ar fi cea mai buna oferta de creditare pentru noi.

#2
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Am trecurt si eu prin aceasta situatie, din pacate am intalnit urmatoarele 2 situatii:
  • prin firma (nu neaparat agreate)
  • cu plata facturilor dar maxim 80 %, restul de 20% este considerat avansul tau


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
La sectiunea Money
Trebe credit de nevoi personale, sumele nu sunt f. mari, dobanzile bune cam la 8% DAE

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postoverseas, on 06 ianuarie 2017 - 14:24, said:

La sectiunea Money
Trebe credit de nevoi personale, sumele nu sunt f. mari, dobanzile bune cam la 8% DAE
Cu mentiunea ca bancile vor gasi o modalitate sa te usureze de cat mai multi bani.

Edited by e_bulu, 06 January 2017 - 14:34.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
constructie in regie proprie inseamna in romania, in 90% din cazuri, constructie la negru. ceea ce evident ca o banca nu poate finanta. daca vrei sa faci in regie proprie dar legal, s-ar putea sa ai surpriza sa nu fie mare diferenta fata de constructie cu firma agreata de banca.

Edited by born2lose, 06 January 2017 - 14:38.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am construit in 2007-2008 in regie proprie, cu materiale luate cu factura, echipa de mesteri => 500 eur/mp consruit la cheie, cu incalzire cu tot
materiale bune spre foarte bune

#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View PostKendo, on 06 ianuarie 2017 - 14:23, said:

Am trecurt si eu prin aceasta situatie, din pacate am intalnit urmatoarele 2 situatii:
  • prin firma (nu neaparat agreate)
  • cu plata facturilor dar maxim 80 %, restul de 20% este considerat avansul tau

Ce banca ofera cu plata facturilor? As dori mai multe detalii daca se poate.

Multumesc,

#8
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
alphabank-ul
LE: si ing-ul

Edited by Kendo, 06 January 2017 - 15:27.


#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

View Postcrysty_sev, on 06 ianuarie 2017 - 14:06, said:

Salutari ,

Am decis sa deschid un topic nou, din ce am vazut nu mai exista altul , sa putem discuta si afla informatii despre creditele oferite de banci pentru constructiile in regie proprie , contracte cu meseriasii si firmele de materiale de constructii etc .
Eu am cumparat anul trecut un teren langa timisoara , lucrez la un proiect de casa si am inceput sa ma interesez de credite. Pana acum CEC si Unicredit am aflat ca nu ofera acest tip de credit ci lucreaza doar cu firme de constructii agreate de ei si verificate in prealabil. Stim cu totii ca astfel ne cresc considerabil costurile din toate punctele de vedere. Pe de alta parte , scade foarte mult stresul si avem sansa sa ne bucuram mai repede de casa mult visata. Fiecare isi pune in balanta aceste lucruri si hotaraste in functie de anumite aspecte personale.
Le doresc mult succes celor ce au ales constructia in regie proprie si haideti sa vedem care ar fi cea mai buna oferta de creditare pentru noi.
asta nu e destul incat sa te motiveze sa faci cu o firma ?:)

cauta un broker de credite si discuta cu el, spune-i ce vrei si ei au contracte cu bancile si te vor indruma.

#10
crysty_sev

crysty_sev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.01.2007
Va multumesc pentru implicarea in discutie. Am fost la broker , kiwi finance si mi-au recomandat Alpha bank. Sunt foarte ok si finanteaza inca inainte de a fi gata prima etapa, luand in considerare procent din avans 30% (teren si cash dupa situatie). BRD, BCR finanteaza iarasi pe baza de facturi. De ce este mai ok decat cu constructor si merita bataia de cap ? Constructorul taie facturi pentru care plateste TVA , inclusiv pentru manopera ... ceea ce il va determina sa creasca preturile cum este si normal. Nu este considerata munca la negru daca mai aduci un frate, cumnat, var , prieten sa ajute pe santier . Plus , credeti ca acei asa-zisi antreprenori sau constructori cu firma fac contracte si carte de munca "angajatilor"?
Din cate am auzit , bancile sunt destul de ok si vireaza a 2-a zi banii in cont , dupa ce ai adus facturi. Daca iti cumperi singur materialele , te poti orienta unde este mai ieftin sau poti gasi un depozit de unde cumperi totul si poti cere discount. Poti gasi multe modalitati de a reduce costurile (nu atat de bine ca un constructor cu firma, dar cel putin "profitul" iti ramane tie), asta daca ai noroc de muncitori ce nu vor sa te insele , sa te fure etc . In plus , trebuie multa rabdare si timp liber

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
eu acum mi-am luat apartament, cu ajutorul celor de la kiwi . nu stiam daca pot sau nu sa ii numesc aici. mi s-au parut f profesionisti. cred ca discutia regie proprie vs firma este identica cu cea benzina vs motorina :) fiecare om e diferit si are asteptari diferite. eu personal am 2 surubelnite acasa, nu fac absolut nimic, cand trebuie facut ceva pun mana pe telefon si sun mester.nu m-a pasionat niciodata acest domeniu. prefer sa produc suficienti bani in timpul care imi ramane liber. singurul lucru care il fac este sa schimb becurile cand se ard :)) . sunt de acord ca exista preturi diferite pe piata pentru materialele de constructii insa ideea e ca timpul petrecut cautand acele ocazii impreuna cu combustibilul si nervii mancati pana sa le gasesti nu cred ca merita la final, in sensul ca nu are cum sa fie atat de colosala diferenta. am un magazin de materiale constructii langa mine, diferenta intre ei si leroy merlin la ce cautam eu era de 7 lei produs, eu aveam nevoie de 110 bucati. normal ca m-am dus la leroy merlin. ma pregatesc sa ma mut in noua casa, 2 luni si jumate a durat amenajarea apartamentului, totul a decurs fara nicio problema. daca vrei sa iti manance viata constructia/amenajarea casei, crede-ma ca ti-o poate face :D spor la treaba!

#12
andy9109

andy9109

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2009
Salut! Am inceput sa caut si eu finantare pentru casa. Pana astazi ma hotarasem sa raman la CEC Bank. Motive:
- 15% avans (am teren in resedinta de judet)
-  finanteaza constructia in regie proprie
- cer mai putine documente fata de alte banci.
- fac plata facturilor imediat dupa depunerea lor fara a fi nevoie de op (astfel, te poti intelege cu furnizorul sa faci plata facturii dupa ce iti vireaza banca)

Am intampinat o problema destul de serioasa: desi imi cer plan de lucrari si deviz de materiale, NU POT LUA MAI MULTI BANI DECAT A FOST DECLARAT IN AUTORIZATIA DE CONSTRUCTIE!
Aveti situatii in care valoarea devizului depaseste valoarea din autorizatia de constructie? La ce banci ati reusit sa obtineti credit in aceasta situatie??

#13
aaj

aaj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2017
Buna! Stiti cumva daca sunt banci care accepta terenul drept avans? In afara de Alpha mentionata mai sus.

Edited by aaj, 13 April 2017 - 14:26.


#14
vortex07

vortex07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.08.2009
ceva noutati pe aceasta tema in 2019 ?

#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Ce noutati? Du-te la banci!

#16
clauiordache

clauiordache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 26.09.2013
As fi si eu interesat de constructie prin credit.

Exista cineva care a construit prin credit? de acord, ca putem merge la banci, dar niciodata nu strica un feedback din experienta reala..

#17
eugene

eugene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.08.2005
Up

#18
parthurnaax

parthurnaax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.12.2018
eu is f aprope de finalizarea dosarului cu o banca cu galben :D nu e asa complicat .dar nah daca nu am gasit sa cumpar o casa dea gata am zis sa o fac pe a mea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate