Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Programul Prima Casa 2017

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16786 replies to this topic

#19
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
ING-ul da credit platibil in rate pana la 65 de ani. Si au si un DAE f mare.

Edited by sonnydellmarco, 13 January 2017 - 11:53.


#20
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 17.03.2005
Creditul pentru prima casa se poate lua in diferite valute (Ex: Lei, EURO) sau se acorda doar in moneda nationala la cursul de schimb ?

#21
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Creditul e in lei. Vei primi suma in lei.

#22
wolfyk

wolfyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.07.2005
dar se calculeaza la cursul euro in momentul la care primesti creditul, adica acei 66500 euro x valoare euro = credit lei...asa parca stiu

#23
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
depinde de evaluare

View Postwolfyk, on 13 ianuarie 2017 - 13:27, said:

dar se calculeaza la cursul euro in momentul la care primesti creditul, adica acei 66500 euro x valoare euro = credit lei...asa parca stiu

Se calculeaza la cursul mentionat in raportul de evaluare daca suma evaluata in lei este mai mica decat suma ceruta de vanzator sau la cursul trecut in antecontract daca suma evaluata este mai mare....

#24
scoobbyy

scoobbyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.07.2016
In cazul in care valoarea apartamentului este mai mare fata 70k (66.500+5%), suma ramane cea din antecontract, adica cei 66.500 euro, echivalent in lei, la cursul BNR din ziua semnarii antecontractului.
Daca in antecontract nu sunt trecute ambele sume, de ex la mine, banca cu care eu am lucrat, si-a facut echivalarea in lei, la cursul bancii.

#25
wolfyk

wolfyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.07.2005
ok, merci

#26
4evryng

4evryng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 24.10.2007
Eu nu mai inteleg nimic.

Din august am facut antecontract de vanzare-cumparare pentru finalizarea locuintei si a incheierii contractului de vanzare-cumparare la jumatatea anului acesta. Din august anul trecut am fost zi de zi la toate bancile si toti au zis: NU MAI PRIMIT DOSARE noi ca asteapta cei vechi, care au pus din aprilie anul trecut si s-au terminat fondurile pentru ei. Am zis ok, asa e, pare normal. Apoi prin septembrie si decembrie anul trecut au zis ca s-a suplimentat, dar tot pentru cei care sunt in asteptare. Am zis ok, sa astept luna aceasta, ianuarie 2017. Acum tot asa zic: NU primim dosare, inca nu stim nimic, mai verificati televizorul, dar e nasol ca de anul trecut nu ati obtinut nici macar promisiune de rezervare de la banci. Pai cum adica? Pai nu se mai fac rezervari ca mai bine ati lua un credit imobiliar ipotecar ca e tot pe acolo. Zic eu ma incadrez la orice dracie, dar vreau cu Prima Casa ca nu stiu cat la suta procentual pe 30 de ani e diferenta mare, mai e si diferenta la notari cu incheierea contractului de vanzare-cumparare, la Prima Casa e mai ieftin, zic eu. Da, dar stiti ca e mai bun totusi ipotecarul nu stiu ce, mai bine veniti in luna in care trebuie sa semnati contractul, locuinta nu e finalizata, au intaietate cei cu ele finalizate deja si tot faze din astea. Asta de la banca la care imi iau salariul, or mai zis ca bancile desi nu mai aveau fonduri ei tot acceptau dosare si asta e neloial cumva fata de alte banci (in gandul meu bravo lor ca v-or furat clientii) ca si anul trecut le-au dat dosarele inapoi la oameni, ca sa mai astepte si tot asa...

Ma, cum se dau ma fondurile astea? Adica am fost zi de zi si tot timpul nu au fost locuri libere, dar cand te duci iti zic ca sunt ocupate? Cum vine asta? Ne putem adresa oarecarei institutii ceva sa verifice ca ceva nu e bine!?

Voi in ce situatie sunteti ca deja vorba aia cu "asta ne ocupa tot timpul" imi vine in minte non-stop si deja cred ca incepe sa ma oboseasca, scarbeasca mai bine.

#27
Goder

Goder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.01.2009
@4evryng
Eu abia am inceput in urma cu cateva zile sa ma informez pe la banci despre Prima Casa (ma interesau momentan doar informatii de baza), iar la ING chiar mi-au zis ca au fonduri si ca pot aplica daca imi gasesc un apartament pana vineri 20 ianuarie. E prea din scurt pentru mine, dar ideea e ca se putea fara sa stau pe liste de asteptare cu lunile. In aceeasi ordine de idei mi-au spus ca atunci cand vor mai primi alte fonduri ma vor contacta (bine, asta ramane de vazut).

#28
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Anul trecut am fost la BRD si am facut dosar pentru Prima Casa si am prins promisiunea de garantare la suplimentarea de fonduri din octombrie.
Am cerut 39200 euro la un curs stabilit de banca la 4,5 lei/euro (atunci euro era sub aceasta paritate).
Varsta mea la solicitare - 49 ani iar cand voi primi creditul 50 ani. Credit solicitat pe 15 ani. Venitul meu de atunci impreuna cu al sotiei > 5000 lei. Un copil minor in intretinere. Doua carduri de credit (cumparaturi) pe numele meu pentru care in calcul s-a scazut 2% din venituri - chiar daca era sau nu utilizata suma de pe ele. De asemenea se verifica daca ai CAR sau overdraft. S-au luat in calcul la venituri si tichetele de masa. Veniturile au fost cele comunicat de ANAF, asa ca nu merge ca pe adeverinta sa fie trecut ceva fals. Gradul de indatorare nu poate fi mai mare de 50% din venituri.

#29
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Un mic sfat va rog.

Am gasit un apartament, dar proprietarii imi cer 6500e avans (10% din valoare).
Tinand cont ca inca nu se stie nimic de programul Prima Casa, in antecontract la notar vrem sa trecem perioada pana in Mai pentru plata integrala.
Credeti ca am sanse pana in acea luna sa mi se aprobe dosarul daca sa zicem ma duc chiar in ziua in care se da start la program? (se estimeaza ca dupa 1 februarie).

Deasemenea, daca nu mi se aproba dosarul pana la perioada stipulata, eu ce patesc cu avansul? Pierd banii? Sau se poate specifica in contract ca in caz de neplata se primesc banii inapoi?
Care e procedura obisnuita? Unii imi spun ca au pus acea clauza, altii zic ca nu au avut asa ceva si ca nici nu e normal sa iti mai primesti banii inapoi in caz de depasire al termenului.

Multumesc

Edited by p0pa_24, 16 January 2017 - 20:57.


#30
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Daca se reia asa de repede programul ai toate sansele sa termini pana atunci daca toate actele sunt in regula.. Dar eu nu cred ca o sa se reia asa repede. Estimez ca mai dureaza cel putin o luna pana se va relua(guvern nou, buget etc).

Se poate stipula in antecontract returnatea avansului daca nu ti se acorda creditul... Insa trebuie sa fie si vanzatorul de acord cu aceasta clauza. Totul tine de negociere. Sau poti stipula sa mai poti prelungi antecontractul cu 1-2 luni daca nu ti se aproba pana atunci.


#31
pintileialex86

pintileialex86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.02.2014

View Postnonameshadow, on 16 ianuarie 2017 - 21:56, said:

Daca se reia asa de repede programul ai toate sansele sa termini pana atunci daca toate actele sunt in regula.. Dar eu nu cred ca o sa se reia asa repede. Estimez ca mai dureaza cel putin o luna pana se va relua(guvern nou, buget etc).

Se poate stipula in antecontract returnatea avansului daca nu ti se acorda creditul... Insa trebuie sa fie si vanzatorul de acord cu aceasta clauza. Totul tine de negociere. Sau poti stipula sa mai poti prelungi antecontractul cu 1-2 luni daca nu ti se aproba pana atunci.
Ai dreptate, nonameshadow. Astazi am fost la BT si mi-au spus ca cel putin  o luna mai durează pana se va relua programul PC.

#32
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Cum am mai zis intr-o postare anterioara, in 21 ianuarie bancile vor fi informate de noul program direct de la Fond. Restul e doar specula.
Asa ca in 23 ianuarie, toata lumea fuga la banca :))

#33
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Ok. Tu stii mai bine... Dar de la informare pana la alocare fonduri e cale lunga.. Urmareste evolutiile de anii trecuti si vezi cand s-a reluat programul in fiecare an..

#34
scoobbyy

scoobbyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.07.2016

View Postp0pa_24, on 16 ianuarie 2017 - 20:56, said:

Un mic sfat va rog.

Am gasit un apartament, dar proprietarii imi cer 6500e avans (10% din valoare).
Tinand cont ca inca nu se stie nimic de programul Prima Casa, in antecontract la notar vrem sa trecem perioada pana in Mai pentru plata integrala.
Credeti ca am sanse pana in acea luna sa mi se aprobe dosarul daca sa zicem ma duc chiar in ziua in care se da start la program? (se estimeaza ca dupa 1 februarie).

Deasemenea, daca nu mi se aproba dosarul pana la perioada stipulata, eu ce patesc cu avansul? Pierd banii? Sau se poate specifica in contract ca in caz de neplata se primesc banii inapoi?
Care e procedura obisnuita? Unii imi spun ca au pus acea clauza, altii zic ca nu au avut asa ceva si ca nici nu e normal sa iti mai primesti banii inapoi in caz de depasire al termenului.

Multumesc

Daca apartamentul este nou, si platesti 10% din valoarea lui, asta inseamna ca nu vei putea lua plafonul maxim de la banca, respectiv 66500 euro.
Eu zic ca avansul se poate negocia la o suma mai mica, care ar putea fi echivalalentul lui 5% -Prima Casa.
Iar de asemnea in antecontract trebuie sa adaugi o clauza cu privire la modalitatea de achizitie (pana apare Prima Casa) dar si un termen mai indelungat-gen 6 luni.

#35
coffetta

coffetta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 24.07.2010

View Postp0pa_24, on 16 ianuarie 2017 - 20:56, said:

Un mic sfat va rog.

Am gasit un apartament, dar proprietarii imi cer 6500e avans (10% din valoare).
Tinand cont ca inca nu se stie nimic de programul Prima Casa, in antecontract la notar vrem sa trecem perioada pana in Mai pentru plata integrala.
Credeti ca am sanse pana in acea luna sa mi se aprobe dosarul daca sa zicem ma duc chiar in ziua in care se da start la program? (se estimeaza ca dupa 1 februarie).

Deasemenea, daca nu mi se aproba dosarul pana la perioada stipulata, eu ce patesc cu avansul? Pierd banii? Sau se poate specifica in contract ca in caz de neplata se primesc banii inapoi?
Care e procedura obisnuita? Unii imi spun ca au pus acea clauza, altii zic ca nu au avut asa ceva si ca nici nu e normal sa iti mai primesti banii inapoi in caz de depasire al termenului.

Multumesc

stiu un caz in care desi omul prinsese fonduri dar proprietarul taragana scoaterea actelor...si a pierdut fondurile din cauza proprietarului...dar macar si-a recuperat avansul...eu as stipula ceva de genul restituirii avansului in caz de neaprobare a dosarului sau de terminare a fondurilor....
si nu as pune termen asa scurt...nici nu s-a dat start la program...sunt atatia din ce am citit pe forum care au dosar la banca din august...si nu au prins fonduri...

Edited by coffetta, 17 January 2017 - 12:20.


#36
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Ok, in sensul meu. Insa invers? Eu cum ii opresc pe ei sa nu tina anuntul la 75mii euro si sa gaseasca cumparator si sa imi resitutie avansul ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate