Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Oferta Enel

- - - - -
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#1
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am primit de la furnizorul meu de electricitate (Enel) o oferta de abonament cu denumirea de Enel Fix 24, valabila pana pe 31 decembrie.
Sincer m-am pierdut, nu înțeleg nimic din ce scriu ei pe site, nu mai spun ca am descoperit pe langa oferta Enel Fix inca doua oferte Enel Fix online si Enel Simplu Anual.
Am făcut o estimare de preț pentru un consum de 150KW/luna si mi-au dat următoarele preturi (vezi poza).
Am observat ca cel mai ieftin este abonamentul Enel Fix Online.
Va rog sa-mi recomandați cel mai rentabil abonament, sincer imi este frica sa nu fie vreo șmecherie (clauze ascunse) si sa ma trezesc ca plătesc mai mult ca acum.

#2
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Orice varianta vei (vom) alege, tendinta este de crestere a facturii. Chiar daca va disparea si taxa radio-tv. se vor gasii alte modalitati de crestere a pretului.
Cred ca am primit cu totii cate un plic pentru actualizarea contractului. Trebuie doar sa complectam niste randuri si sa trimitem prin posta.
Este editat in asa masura sa ramaneam in ceata!

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
mda, imo  sunt 'oferte' la misto... salvezi 5lei.
Scrise dubios, ce plm e abonamentul zilnic, de ce nu ii zice lunar ca doar nu platesti zilnic...
Porcarii ca sa para si ei europeni sau nush ce.

Edited by sirgoofy, 26 December 2016 - 07:53.


#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
e un şmen de ultimă speţă al enel-ului

#5
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View PostTheStarkestTruthMatters, on 26 decembrie 2016 - 07:46, said:

e un şmen de ultimă speţă al enel-ului
Daca oferta aia este CHIAR valabila nu prea este smen.... energia electrica o vand mai ieftin decat cei de la Digi Energy http://www.digienergy.ro/ care se bateau in piept ca sunt cei mai ieftini cu energia. Nu stiu cum este personalu de la relatii clienti ai Enel-ului da' la mine la reatii clienti Electrica Muntenia Nord (Braila) au ramas toate babele care mai au oleaca si ies la pensie si se uita alea in calculatoare cand platesti factura ca "curca in lemne" de se face o coada de toata frumusetea... este o agentie imbatranita in care doar tinerii prosti si cu pile mai gasesti pe acolo... in rest mosi si babe  neiesiti la pensie... o societate ramasa de pe timpu' lu' Ceausescu

Edited by arbuneaionut, 26 December 2016 - 08:01.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru ca numai mosii si babele consimt sa lucreze pe acele salarii, te-ai gandit vreodata si la acest aspect? Tinerii au nevoi muuuuult mai mari, acele salarii nu fac fata concediilor in Dubai sai Ibitza.Din acel salariu, nu-ti poti cumpara un Smart de ultima generatie, si nici un "UHD cu 3D si cu display curbat. Nu mai vorbesc de benzina pentru "benweu", ornament de nelipsit din CV-ul oricarui tanar decent.

Edited by myshyk, 26 December 2016 - 09:36.


#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
singurul exemplu că eşti hoţit ca ultima găină din gostat, e teveaul plătit la subvenţii.
în rest...abureli de prostit proştii ce consumă sub 100kw lunar...
rămîi la ce ai...ca înainte...că era mai bine

Edited by sarac.lipit, 26 December 2016 - 09:45.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Praf in ochi... Faci contract pe 24 de luni pentru o reducere efectiva de 5% adica de 3.7-5 lei pe luna la factura actuala (cu TVA inclus).

La un consum de 125kwh/luna valoarea actuala a unei facturi este de 73 lei pe luna, cu TVA (abonament ENEL, taxa radio-TV si TVA incluse).

Daca din cei 73 lei scazi taxa radio-tv, de 6.5 lei/luna plus abonamentul lunar de 2 lei pe luna rezulta o valoare a facturii de 64.5 lei rezultata doar din kilowati.

Pe site-ul "ofertei" la ENEL Fix Online scrie 60.85 lei (estimat din kwh), deci diferenta neta la factura este de 3.65 lei, deci reducere neta in buzunarul clientului de max 5%

Daca am gresit calculele sau are cineva alte argumente, sa le auzim.

Edited by rosix, 26 December 2016 - 09:52.


#9
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Fix online este fostuil enel Elight. Mie mi-a scazut costul per kwh de la 0,55 la 0, 47, odata cu trecerea la noul abonament. Nu este nicio smecherie, vei semna un contract pe 2 ani si cam atat. CIne vrea o scadere a facturii de 14%, sa mearga pe enel fix online. Cine nu, sa-si vada de treaba.

Edited by bicosu, 26 December 2016 - 09:50.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Ai apasat jos in dreapta pe "cum se calculeaza"?
Nu-ti fie frica! Nu iese o mana din display si iti fura banii.

#11
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am apasat si apare asta, TU ce intelegi din ea ?
Ps. Nu mi-a aparut nicio mana din display !

#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
de acolo reiese clar că oferta se referă la... nimic
plăteşti cît consumi.
mai bine mergeam în jermania...acolo era gratis de sărbători...
e bună şi abureala asta cu 3 lei... în 2000 de ani, strîngi o mică avere....dacă nu vine iar băse să ţi'o taie...

Edited by sarac.lipit, 26 December 2016 - 10:19.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cauta pret kWh si pret abonament. Ai grija ca sunt abonamente cu limita maxima de consum (3 sau 6 kW). Daca depasesti acest consum instantaneu, "sari" la un pret f mare.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Au mai incercat si cei de la Digi Energy sa ne abureasca cu oferte mai ieftine cu 6 lei pe luna. Unii chiar au schimbat abonamentul.  Daca nu e prea mare deranjul, de ce nu?

Problema cu ENEL e ca, in 24 de luni, e posibil ca pretul /kwh sa mai scada, iar daca faci contract pe 24 luni cu pret batut in cuie, adio reducere.

Edited by rosix, 26 December 2016 - 10:30.


#15
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Posibil sa scada, posibil sa creasca.
Eu am patit ceva similar cu RDS. Acum 2 ani mi-au dublat banda de net (la acelasi pret) contra prelungirii contractului pentru 2 ani.
In urmatoarele cateva luni au redus pretul (cu aprox 12-13 lei pe luna in cazul meu) pentru clienti noi si existenti (numai la solicitarea acestora). Dupa ceva timp am avut drum in zona unui centru RDS si am zis sa fac o intrebare ref la posibilitatea reducerii pretului. Functionara a zambit sarcastic si mi-a spus ca reducerea nu se aplica si in cazul meu (corect de altfel) decat dupa scurgerea celor 2 ani.
Poti sa pierzi sau sa castigi. Ca la bursa: castiga numai cei care au informatii despre evolutia ulterioara.Comparatia nu este corecta decat la nivel de principiu; aici nu poate fi vorba decat de cativa lei

#16
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postrosix, on 26 decembrie 2016 - 10:29, said:

Problema cu ENEL e ca, in 24 de luni, e posibil ca pretul /kwh sa mai scada, iar daca faci contract pe 24 luni cu pret batut in cuie, adio reducere.

Nu este adevarat, si cine te opreste sa resemnezi contractul ori sa reziliezi in cele 21zile conform legii, bineanteles fara nici o penalitate?
Faza cu 24 de luni este practic un avantaj pt client pt un pret fix chiar daca preturile vor fi mai mari intrucat tendinta preturilor vor fi sa creasca mai ales ca piata reglementata se apropie de sfarsit: Ian 2017 80% iar Iulie 2017 cu 90% urmand ca la 01.01.2018 sa ajunga la 100% si sa fie eliminata.

Bine de stiut ca daca iesi din piata reglementata pe piata libera nu te mai poti intoarce inapoi insa oricum intr-un an de zile nu va mai exista piata reglementata.

Retineti ca perioada contractuala este ceva total diferit fata de ce stiti la telefonie, net, cablu etc

Pt mai multe detalii vezi aici si citeste paginile din urma ca se vorbeste si despre Enel pe langa Digi
http://forum.softped.../page__st__2484

PS eu sunt la activarea la al 2 doilea contract Enel E-Light (sau Fix Online cum ii zice acum)

Edited by costinuti, 26 December 2016 - 12:22.


#17
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am completat formularul, am zis sa vad cu ce ma abureste reprezentantul de vanzari.

#18
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007

View Postkiario, on 26 decembrie 2016 - 12:36, said:

Am completat formularul, am zis sa vad cu ce ma abureste reprezentantul de vanzari.
In cat timp ti-a venit raspunsul?
Am completat si eu cererea de oferta de cca 2 ore si inca nimic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate