Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Casa realizata cu cofraje Amvic, in Vest!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#235
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Ca o paralela. Francezii purtau peruci si se dadeau cu parfum sa nu se spele. La fel si cu casele Amvic. De ce sa nu cand poti sa...
Sistemul meu preferat.  :)

#236
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 PoeOvidiu, on 02 martie 2018 - 14:18, said:

Amvic s-au omorat singuri. Am fost si eu interesat. Cand am facut casa atunci au incercat sa intre pe piata. Efectiv nu stiau sa isi vanda marfa. Nu poti sa vi la mine, un potential client si sa imi reciti o poezie. Daca te intreb detalii despre produs si aceste detalii nu sunt in poezia ta tu te-ai blocat si vrei sa am incredere in produsul tau?
  Mi-au lasat impresia pe care mi-o lasau aia ce vindeau chinezarii pe sate din poarta-n poarta incercand sa gaseasca fraierul care sa le ia la pret umflat de 5 ori o marfa proasta luata din Dragonul Rosu.
Nu spun ca nu e bun Amvic. Dar la noi au avut niste amatori pe post de agenti de marketing. Nici ei nu stiau ce vand. Am ramas cu impresia ca incearca doar sa isi gaseasca fraierul si e greu sa imi schimbe aceasta impresie.
E posibil sa ai dreptate...

 adrian153, on 04 martie 2018 - 21:13, said:

Romanii, dupa ce au scos capul in lume,au inceput sa vrea o casa cu spatii mari si luminoase, cu design.Nu isi mai doresc genul de case care se faceau in anii '90÷'98 , cu multe camere si inutile, pe care o considerau o investitie in viitor sau traiau cu ideea ca vor sta cu copiii.
Ca si inginer constructor, recunosc ca blocurile ceramice,ca si material, sunt casante si se sparg repede,neasigurand ductilitatea necesara cladirii.Dar in spatele lor exista niste probe si incercari, care imi permit sa le folosesc.Ca ele sunt pe bune sau nu , ramane de vazut.Si cum acum sunt reglementate si prin normativ, unde e lege nu e tocmeala.
Dar motivele pentru care se prefera cadrele vs zidaria portanta , sunt multiple, cel mai important fiind libertatea in planul de arhitectura.Aceasta libertate a fost zdravan restransa la zidaria portanta, astfel incat este aproape imposibil sa respecti toate conditiile din cr6 si p100 pentru un partiu modern intr-o zona cu ag mare.Din acest motiv se prefera cadrele.
Vis a vis de sistemul amvic, exista acea incertitudine fata de segregari.Traiesti acolo cu ideea ca ele pot apare si tu nu le poti rezolva.Ar mai fi faptul ca nu stii cum iese apa din betonul acela prins intre polistiren....adica nu stii cand se usuca.

Inginer constructor si te intrebi ce se intampla cu apa din beton???

 Astrul, on 04 martie 2018 - 22:51, said:

Ca o paralela. Francezii purtau peruci si se dadeau cu parfum sa nu se spele. La fel si cu casele Amvic. De ce sa nu cand poti sa...
Sistemul meu preferat.  Posted Image


Tot carcotas ai ramas....

#237
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Ciudat e ca faci asta in Franta unde au nspe mii de reglementari acum referitoare la materiale cat mai ecologice folosite, izolarea si amprenta carbonica.
Daca ai fi spus ca faci o casa din lut cu paie cu acoperis din stuf ar fi parut mai french.

#238
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Cã unul care am proiectat zeci de case și blocuri in sistem Amvic și Argisol cele mai mari probleme le-am avut cu respectarea normativelor. Sunt soluții bune, dar care îs gândite pentru tari fara sau cu seismicitate redusã. Ultimul normativ cu pereți din beton armat, nu îmi mai permite sa realizez pereți fara armatura. Chiar daca din calcul nu am nevoie, sunt anumite procente minime care trebuie respectate.
Ei în momentul în care trebuie sa armezi in camp pereții ãștia...incepi sa tușești. Nu poți folosi plase, deci ai nevoie de bare orizontale și verticale. Cu barele orizontale era simplu, le puneai pe mãsurã ce se ridica zidul. Dar cu cele verticale se complicã. Nu le puteai pune în picioare dupã primul rand, cã nu mai puteai monta restul rândurilor, iar daca era fãcut tot peretele și le introduceai de sus nu le mai puteai lega de cele orizontale, deci erau bare prin pereți in treaba lor.
Cã sa simplificam și sã împãcãm și produsul și normativul am fãcut o struto-camila. Fãceam carcase sub forma de stâlpișori pe care le introduceam in elemente din 30 sau 40 cm, în așa fel încât pe ansamblu sa respectam procentele minime de armare în pereți.

#239
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 BodCasa, on 31 martie 2018 - 00:26, said:


Inginer constructor si te intrebi ce se intampla cu apa din beton???

Stiu ce se intampla.Problema e cand.

#240
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 adrian153, on 31 martie 2018 - 18:59, said:

Stiu ce se intampla.Problema e cand.

Nu intaleg.

#241
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Stim :)

#242
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

 BodCasa, on 01 aprilie 2018 - 10:40, said:

Nu intaleg.
Am fost sarcastic in loc sa explic.
Faptul ca betonul e prins in cofrag de polistiren poate duce la neomogenizare.
In mod normal betonul ajunge la starea "uscata" in 28 de zile. Asta daca este aerisit.
Fa un test si toarna un beton omogen de statie intr-un cub de polistiren si decofreaza-l peste 28 zile sau 56 de zile. Observa consistenta la partea superoara si inferioara, daca nu cumva agregatele au coborat spre fund.
Betonul se formeaza ca urmare a unor procese chimice exoterme si in relatie cu oxigenul. De aceea e mult mai probabil ca in vremuri toride sa crape o placa de 15cm fara de o fundatie de 60cm.
Daca prin reactia exoterma se elimina toata apa din beton te intrebi unde se elimina aceasta cand e prins ermetic intr-un cofrag de polistiren.
Este important ca reactia sa se produca ca la carte, intarzierea poate provoca sincope si betonul turnat sa nu mai aiba rezistenta atestata de producator.

#243
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
pai de ce pun astia 10000 cm  de polistiren in fundatii pe toate partile si etc?

#244
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pentru ca nu pun si la partea superioara pe unde se poate evapora apa

#245
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 24.09.2017
ok.m-am prins pana si eu.

#246
alexiander

alexiander

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.08.2010
Deci, e bun sau nu sistemul?

Edited by alexiander, 11 November 2018 - 21:03.


#247
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 Astrul, on 02 aprilie 2018 - 19:38, said:

Pentru ca nu pun si la partea superioara pe unde se poate evapora apa


Si la Amvic nu e la fel????
Nu se poate evapora pe partea de sus???

Apropo, dupa turnare am vazut ca printre cofraje curge apa curata....

 alexiander, on 11 noiembrie 2018 - 21:03, said:

Deci, e bun sau nu sistemul?


Este bun.
Daca vrei sa vezi despre ce este vorba dà o fuga pana la Brașov, și iți arat cum se trăiește într-o casa Amvic.

PS,Iti arat si cheltuielile cu gazul.

PS1, Noiembrie 2017  -  Noiembrie 2018  am consumat gaz în valoare de 2800 lei. Aici intra ACM, gătit și încălzire.

 Astrul, on 02 aprilie 2018 - 16:23, said:

Am fost sarcastic in loc sa explic.
Faptul ca betonul e prins in cofrag de polistiren poate duce la neomogenizare.
In mod normal betonul ajunge la starea "uscata" in 28 de zile. Asta daca este aerisit.
Fa un test si toarna un beton omogen de statie intr-un cub de polistiren si decofreaza-l peste 28 zile sau 56 de zile. Observa consistenta la partea superoara si inferioara, daca nu cumva agregatele au coborat spre fund.
Betonul se formeaza ca urmare a unor procese chimice exoterme si in relatie cu oxigenul. De aceea e mult mai probabil ca in vremuri toride sa crape o placa de 15cm fara de o fundatie de 60cm.
Daca prin reactia exoterma se elimina toata apa din beton te intrebi unde se elimina aceasta cand e prins ermetic intr-un cofrag de polistiren.
Este important ca reactia sa se produca ca la carte, intarzierea poate provoca sincope si betonul turnat sa nu mai aiba rezistenta atestata de producator.


Hai pana la mine te las sa spargi in partea cu garajul o gaura sa te convingi ca nu faci decât sa continui sa denigrezi o chestie pe care nu o cunoști decât din auzite.

#248
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Astrule, ca sa nu mai bati drumul pana la Bod, cauta pe youtube telenovela Amvic difuzata la OTV in urma cu cativa ani.

Uite aici un fragment:
https://youtu.be/fCxQUTI3jNg?t=487

#249
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 laffin, on 26 noiembrie 2018 - 21:29, said:

Astrule, ca sa nu mai bati drumul pana la Bod, cauta pe youtube telenovela Amvic difuzata la OTV in urma cu cativa ani.

Uite aici un fragment:
https://youtu.be/fCxQUTI3jNg?t=487


Da, dar la TV nu simnti cum e in realitate.

#250
Izodom

Izodom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.11.2017

 adrian153, on 26 decembrie 2016 - 10:18, said:

Unde se duce apa din beton daca el e inconjurat de polistiren din toate partile?
Nu se duce nicaieri, ci ramane in compozitia betonului.
Ce o fi asa greu sa googalim putin ca sa nu ne mai facem publice ineptiile????
Daca totusi aveti probleme cu engleza, va recomand Google Translate.

"The reason that concrete doesn't dry out and then reabsorb water later is because water isn't leaving the concrete at all. It's reacting with it and becoming part of the concrete form. Concrete continues to set and cure for months and years, increasing its strength over time. It's a long-lived giant chemical reaction that continues on long after it has set."

Pentru mai multe informatii: https://interestinge...ctually-dry-out

Facts - betonul nu se "usuca" ci se intareste!

 adrian153, on 26 decembrie 2016 - 14:52, said:

Pai ori e etans si izoleaza ori e degeaba?
Polistirenul nu este HIDROizolator ci TERMOizolator, iar HIDRO este total diferit de TERMO...

#251
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Woow.
Cat de vechi sunt posturile citate, cred ca s-a și dărâmat casa. Da' noroc ca i-ai zis, acum n-o sa mai facă așa "gresiala" .

#252
Izodom

Izodom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.11.2017

 adrian153, on 04 martie 2018 - 21:13, said:

Romanii, dupa ce au scos capul in lume,au inceput sa vrea o casa cu spatii mari si luminoase, cu design.Nu isi mai doresc genul de case care se faceau in anii '90÷'98 , cu multe camere si inutile, pe care o considerau o investitie in viitor sau traiau cu ideea ca vor sta cu copiii.
Ca si inginer constructor, recunosc ca blocurile ceramice,ca si material, sunt casante si se sparg repede,neasigurand ductilitatea necesara cladirii.Dar in spatele lor exista niste probe si incercari, care imi permit sa le folosesc.Ca ele sunt pe bune sau nu , ramane de vazut.Si cum acum sunt reglementate si prin normativ, unde e lege nu e tocmeala.
Dar motivele pentru care se prefera cadrele vs zidaria portanta , sunt multiple, cel mai important fiind libertatea in planul de arhitectura.Aceasta libertate a fost zdravan restransa la zidaria portanta, astfel incat este aproape imposibil sa respecti toate conditiile din cr6 si p100 pentru un partiu modern intr-o zona cu ag mare.Din acest motiv se prefera cadrele.
Vis a vis de sistemul amvic, exista acea incertitudine fata de segregari.Traiesti acolo cu ideea ca ele pot apare si tu nu le poti rezolva.Ar mai fi faptul ca nu stii cum iese apa din betonul acela prins intre polistiren....adica nu stii cand se usuca.
"Inginer constructor"???? Ma indoiesc ca ai fi sau ai lipsit la niste cursuri importante daca nu ai aflat ca betonul nu se "usuca".

 cristobob, on 22 octombrie 2019 - 20:16, said:

Woow.
Cat de vechi sunt posturile citate, cred ca s-a și dărâmat casa. Da' noroc ca i-ai zis, acum n-o sa mai facă așa "gresiala" .
Pentru cine le citeste prima data, sunt chiar noi. De ce sa lasam niste aberatii sa se lafaie nederanjate?
Tu nu mai citesti o carte daca e mai veche de 2 ani?:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate