Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Casa realizata cu cofraje Amvic, in Vest!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#1
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Așadar, se începe un nou jurnal, însă de data aceasta cu controversatul cofrag Amvic.
Aceasta casa se executa în Franța, unde normele de armare sunt practic inexsistente..... am sa pun un detaliu de armare dat de un Inginer structurist Francez, Colegul Brownie are sa se oftice dar asta este...
Construcția este începuta, din data de 13.12.2016 când s-a săpat pentru beci!
Am sa pun poze pe măsura ce le descarc de pe telefon, și bineintales voi pune si planurile construcției!

Edited by BodCasa, 24 December 2016 - 19:26.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ http://www.apartamente-case-bucuresti.ro/images/galerie_ansamblu/thumbs/13275436274_h.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Adica ceva de acest gen? Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 December 2016 - 19:57.


#3
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Crăciun Fericit Tuturor..... sănătate si tot ce va doriți!

Da....
Chiar aceleasi cofraje..... pasive.... mai putin beciul!

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Amvic sau similar ?

#5
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Daca aia e armatura unui perete, din beton, grinzile cum se armeaza? 30 bare de OB?

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Ala e perete? Cum se face instalatia electrica dupa aia?
A, nu-i perete, sunt doar centurile. Se vede in partea cealalta din poza, pe urmatorul perete.

Edited by Phobos, 24 December 2016 - 20:17.


#7
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 petre69, on 24 decembrie 2016 - 20:06, said:

Amvic sau similar ?


Amvic adus din Romania!

 nt30per, on 24 decembrie 2016 - 20:10, said:

Daca aia e armatura unui perete, din beton, grinzile cum se armeaza? 30 bare de OB?

Da, aia este armatura.....
iar grinzile se executa ca in poza care am sa ti-o atasez!

Asa.

 Phobos, on 24 decembrie 2016 - 20:16, said:

Ala e perete? Cum se face instalatia electrica dupa aia?

Pai se face o gaura de 16mm si se bate ghena electrica, cu un ciocan, si pe urma se umple cu spuna.....

Attached Files



#8
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Desi nu exclud ca au mai aparut solutii noi de constructie, sistemul amvic mi se pare o TIMPENIE.
Am un vecin care a optat pentru asa ceva. probleme lui
betonul fiind turnat in polistiren ( adica plastic ) s-a intarit extrem de greu deoarece nu are pe unde sa elimine apa si ca timp de executie a ajuns mult mai lung decit o structura pe cadre cu umplutura de zidarie (bca). Nu zic de bani.
In casa nu functioneaza aproape nimic bazat pe unde radio datorita ecranarii puternice.
La fixarea mobilierului in bucatarie , numai probleme legate de tirantii lungi care sa strapunga polistirenul si sa fie ancorati in beton ( am spus tiranti caci dibluri nici nu poate fi vorba ).
Cum se locuieste in ea , nu am avut curaj sa-l intreb., dar nu mi se pare fericit.
Din folclor se spune ca sistemul este utilizat la altii pentru locuinte sociale ?

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Nu mă pricep la așa ceva, dar îmi amintesc că acum mulți ani am vazut o bucată de emisiune din varianta americană a visurilor la cheie.
Și au construit o casă din beton (că erau prin zona tornadelor) folosind cofraje de aluminiu.
Abia după ce au cofrat tot au venit și au tunatul betonul. (Nu, acoperișul  nu era din beton. Dar nu-mi mai amintesc dacă turnaseră sau nu și placă.)
Casa era doar parter.

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Phobos, on 24 decembrie 2016 - 20:16, said:

Ala e perete? Cum se face instalatia electrica dupa aia?
........
Instalatiile se fac foarte simplu , in grosimea polistirenului.

 andu2006, on 24 decembrie 2016 - 21:30, said:

Desi nu exclud ca au mai aparut solutii noi de constructie, sistemul amvic mi se pare o TIMPENIE.
........
Cum se locuieste in ea , nu am avut curaj sa-l intreb., dar nu mi se pare fericit.
Din folclor se spune ca sistemul este utilizat la altii pentru locuinte sociale ?
Solutia nu este noua , poate tu n-ai stiut de ea .
Extraordinar ! N-ai avut curaj sa intrebi ! Milosule !
Lasa folclorul . Este o solutie ok , doar mai putin folosita , dar din alte cosiderente .
Mai greu de lucrat cu babalai . betonul nu se poate face la lopata , trebuie sa cumperi sistemul integral ...astea sint problemele .
........
ma tem ca dupa " hita -hita " , tu vei parea foarte nefericit in alt tip de casa ....

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 BodCasa, on 24 decembrie 2016 - 19:19, said:

Așadar, se începe un nou jurnal, însă de data aceasta cu controversatul cofrag Amvic.
Aceasta casa se executa în Franța, unde normele de armare sunt practic inexsistente..... am sa pun un detaliu de armare dat de un Inginer structurist Francez, Colegul Brownie are sa se oftice dar asta este...
Construcția este începuta, din data de 13.12.2016 când s-a săpat pentru beci!
Am sa pun poze pe măsura ce le descarc de pe telefon, și bineintales voi pune si planurile construcției!
Banuiesc ( gresit ? ) ca nu este casa ta ?! Amvic = o cretinatate dpmdv .

#12
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013

 maximg, on 25 decembrie 2016 - 08:11, said:

Instalatiile se fac foarte simplu , in grosimea polistirenului.

Solutia nu este noua , poate tu n-ai stiut de ea .
Extraordinar ! N-ai avut curaj sa intrebi ! Milosule !
Lasa folclorul . Este o solutie ok , doar mai putin folosita , dar din alte cosiderente .
Mai greu de lucrat cu babalai . betonul nu se poate face la lopata , trebuie sa cumperi sistemul integral ...astea sint problemele .
........
ma tem ca dupa " hita -hita " , tu vei parea foarte nefericit in alt tip de casa ....

Ca sa inteleg. Ca sunt babalaic cum spui si deocamdata in Romania au dat rezultate ( care se verifica in timp si nu laborator ) solutiile clasie .
Ce insemna ca cumperi tot sistemul ? este un beton si o armatura speciala pt acest sistem amvic ?
Vecimii mei , chiar daca lucraza cu zilieri aduc beton de la statie ca este mai ieftin ( timp de preparare/turnare decit la lopata cum crezi tu ).
Hita hita - te referi la cutremur ? Stii cum se darima o cladire din beton raportat la una din zidarie ? ( ai studii sau ai lucrt la un centru de incercari seismice ? ). Daca vrei rezistenta la seism fie o faci pe izolatori ( ce-s aceia afli tu ulterior ) sau din lemn.
Despre reglarea unui microclimat prin trecerea umiditatii si a aerului prin constructie ce zici ?
Vezi ca unii dintre cei de la care crezi ca iei lumina au realizat ca anveloparea cu polistiren este o prostie ( lipsa circulatiei umiditatii si pericolul de incendiu ridicat ) si renunta la el. Despre pericolul de incendiu la anveloparea asta ai exemple in Bucuresti.
Desi nu sunt de specialitate constructii am cunostinte la o facultate de profil, am vazut comportamente la statia seismica si varsta mi-a dat ocazia sa constat ca ce se preteaza in Germania poate nu este cel mai indicat in Romania sau Italia.
Nu vind si nu promovez nimic dar opinii pot avea.
Fara rautate si incrincenare.
Timpul va demonstra ca poate ai avut dreptate sau te-ai inselat amarnic.
Sarbatori fericite si fara ranchiuna.

#13
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 andu2006, on 24 decembrie 2016 - 21:30, said:

Desi nu exclud ca au mai aparut solutii noi de constructie, sistemul amvic mi se pare o TIMPENIE.
Am un vecin care a optat pentru asa ceva. probleme lui
betonul fiind turnat in polistiren ( adica plastic ) s-a intarit extrem de greu deoarece nu are pe unde sa elimine apa si ca timp de executie a ajuns mult mai lung decit o structura pe cadre cu umplutura de zidarie (bca). Nu zic de bani.
In casa nu functioneaza aproape nimic bazat pe unde radio datorita ecranarii puternice.
La fixarea mobilierului in bucatarie , numai probleme legate de tirantii lungi care sa strapunga polistirenul si sa fie ancorati in beton ( am spus tiranti caci dibluri nici nu poate fi vorba ).
Cum se locuieste in ea , nu am avut curaj sa-l intreb., dar nu mi se pare fericit.
Din folclor se spune ca sistemul este utilizat la altii pentru locuinte sociale ?


Nu stiu cum sa iti raspund......  insa am sa iti spun direct....TOT CE AFIRMI IN ACEST POST SUNT DOAR IDIONETII....... sper sa nu te superi!

 andu2006, on 24 decembrie 2016 - 21:30, said:


betonul fiind turnat in polistiren ( adica plastic ) s-a intarit extrem de greu deoarece nu are pe unde sa elimine apa si ca timp de executie a ajuns mult mai lung decit o structura pe cadre cu umplutura de zidarie (bca). Nu zic de bani.



1 Apa din beton nu se scurge nicăieri... doar pentru cunoștințele tale generale..... "laptele" din beton toată lumea se "chinuie" sa il păstreze in beton, si sa nu curgă sau sa infiltreze in panant.
2 Beronului nu se intareste greu pentru ca este turnat in polistiren....... tot pentru cunoștințele tale generale betonului nu ii trebuie oxigen ca sa se întărească.....
3 Timpul de executie este mai lung??? Sigur??? Si tot sa afim despre sotiia nu stiu cui ca este curva pentru ca se inbraca sexy.... insa ea poate e fecioara Maria!  Nu mai asculta ce zice X si Y, incearca testeaza pune mana si pe urma sa iti permiti a face afirmatii ca cele de mai sus....

Ma intorc in 10 min sa continui

 andu2006, on 24 decembrie 2016 - 21:30, said:

In casa nu functioneaza aproape nimic bazat pe unde radio datorita ecranarii puternice.


Pentru mine este perfect.... Francezi au demonstrat ca antenele GSM, încălzesc creierul cu un grad si ceva, dacă sunt prea aproape de corp, deci nu ma deranjează, ba din contra!

 andu2006, on 24 decembrie 2016 - 21:30, said:

La fixarea mobilierului in bucatarie , numai probleme legate de tirantii lungi care sa strapunga polistirenul si sa fie ancorati in beton ( am spus tiranti caci dibluri nici nu poate fi vorba ).

Incà o gogomănie debitata de un neavizat......
In caz ca nu stiai s-a inventat ( http://www.proindust...si-sau-ferestre ) aceste suruburi si nu mai trebuie sa te chinui cu nimic ca sa prinzi orice in perete...
Cat de lungi??? Aceste suruburi sunt de la 180mm.... nu iti ajunge?

 andu2006, on 24 decembrie 2016 - 21:30, said:

Cum se locuieste in ea , nu am avut curaj sa-l intreb., dar nu mi se pare fericit.

Milosule..... atata mila pe tine nu stiu de unde, ca de sistemul asta nu ai mila de loc.... desi nici nu il conosti!

 andu2006, on 24 decembrie 2016 - 21:30, said:

Din folclor se spune ca sistemul este utilizat la altii pentru locuinte sociale ?


In foloclor se spune ca "Femeia care`i frumoasa las`o sa se mai iubeasca" adica sa se mai "ducă" in stânga in dreapta, tu te iei după folclor???

As prefera sa pui intrebari daca ai nelamuriri, si sa nu faci afirmatii nefondate....ok?

Merci d`avance!

#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Este si aici pe forum un exemplu de casa AMVIC ce ofera o priveliste minunata: dupa ce s-a indepartat o parte din polistiren, se vede cerul liber prin gaurile din pereti, intrucat betonul n-a umplut uniform toate cofrajele...

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 cobi1, on 25 decembrie 2016 - 08:31, said:

Banuiesc ( gresit ? ) ca nu este casa ta ?! Amvic = o cretinatate dpmdv .


Greșești..... o cretinatate este afirmatia ta dpmdv.

Eu trăiesc intr-o casa Amvic, care am construit`o in 2012, in condițiile in care am 20 ani de construcții din care 13 in Vest....spun asta pentru ca tu si alți care fac aceste afirmații sa isi dea seama ca nu vorbesc după ureche, sau din folclor ca si colegul de dinainte!

 kolfleading, on 25 decembrie 2016 - 13:41, said:

Este si aici pe forum un exemplu de casa AMVIC ce ofera o priveliste minunata: dupa ce s-a indepartat o parte din polistiren, se vede cerul liber prin gaurile din pereti, intrucat betonul n-a umplut uniform toate cofrajele...


Asa este..... am vazut si eu!
Insa eu deschideam proces  penal inpotriva initiatorului acelui topic, daca eram Amvic!
As fi facut asta pentru ca acel utilizator, nu a respectat instructiunule de punere in aplicare a sistemului.... caz in care trebuie sa isi asume consecintele...
In aceste instructiuni scrie clar, BETONUL TREBUIE VIBRAT.... tu ce zici.... daca ar fi fost vibrat, ca orice beton turnat, nu zici doar de Amvic, ar mai fi fost acele probleme????

PS, Ma duc sa fac o poza la o portiune "golita" si neacoperita deocamndata din casa mea....

#16
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Tinere, caci probabil ai mai putini ani ca mine.
Eu mi-am expus parerea despre solutie, vazind-o aplicata de un vecin. Nu foarte fericit de ce a iesit. Probabil daca erai tu pe santier lucrurile mergeau mai bine.
De testat NU voi testa in veci ceva in care nu cred. Nu am bani de aruncat.
Totusi, fiind o solutie revolutionara de ce nu prinde in Romania? ( cum nu prind datorita preturilor nici casele din panouri de lemn ).
Ca esti inconjurat de cimpuri electromagnetice de la GSM e una, dar sa nu poti prinde un post de radio sau sa nu poti beneficia de wi-fi pe tableta in numele sanatatii este prea mult pentru mine.
Fii mai calm cind raspunzi si mai atent la formarea cuvintelor. Inteleg ca lucrind in Franta limba romana nu-ti este curenta, dar nici chiar asa.
Sarbatori fericite.

#17
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Uite pozele

 andu2006, on 25 decembrie 2016 - 13:50, said:

Tinere, caci probabil ai mai putini ani ca mine.
Eu mi-am expus parerea despre solutie, vazind-o aplicata de un vecin. Nu foarte fericit de ce a iesit. Probabil daca erai tu pe santier lucrurile mergeau mai bine.
De testat NU voi testa in veci ceva in care nu cred. Nu am bani de aruncat.
Totusi, fiind o solutie revolutionara de ce nu prinde in Romania? ( cum nu prind datorita preturilor nici casele din panouri de lemn ).
Ca esti inconjurat de cimpuri electromagnetice de la GSM e una, dar sa nu poti prinde un post de radio sau sa nu poti beneficia de wi-fi pe tableta in numele sanatatii este prea mult pentru mine.
Fii mai calm cind raspunzi si mai atent la formarea cuvintelor. Inteleg ca lucrind in Franta limba romana nu-ti este curenta, dar nici chiar asa.
Sarbatori fericite.


In primul rand, cred ca ar fi trebuie sa fii mai rezervat, si pe urma sa vii cu morala la mine!

De ce nu prinde in Romania??? Din cauza celor la Dumneata, ( ca esti mai in varsta), care isi dau cu parerea inainte sa stie despre ce este vorba!


Daca nu iti place "limba mea romaneasca" nu mai intra pe acest topic.....

Multumesc!

Attached Files


Edited by BodCasa, 25 December 2016 - 14:07.


#18
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Poze ca vorbaria multa e saracie!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate