Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Taxa anuala pt. domeniile .RO de la 1 iulie 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Romanii se bucura de fiecare data cand se fac nationalizari.
Cei care au mult trebuie sa imparta cu cei care nu au, chiar daca este impotriva vointei detinatorilor.

Acum multi viseaza sa obtina aproape gratis domenii premium cumparate de pionierii internetului.
Nulii considera ca un domeniu premiu va aduce automat si o afacere de succes.

#20
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostNero-d, on 27 decembrie 2016 - 14:48, said:

asae... e mult mai bine... tu cand iti cumperi un televizor sau o masina si dai pe ea cat cere vanzatorul... dupa care peste vreo 5 ani, vanzatorul zice ca daca vrei sa folosesti in continuare televizorul, trebuie sa mai dai niste bani... cum e? e normal, nu?

nu poti compara un produs oarecare cu domeniile. domeniile sunt niste resurse ale statului roman, ca si spectrul de frecvente sau numerele de tel.
ti le da in folosinta contra unei sume, dar ti le poate lua oricand. ca o inchiriere. nu sunt ale tale, proprietatea ta

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prostia asta de unde ai mai scos-o?!?
in momentul in care mi s-a pretins si am platit o suma de bani pentru achizitonarea unui domeniu... am fost asigurat de catre vanzator ca aia e o taxa unica care-mi asigura proprietatea asupra respectivului domeniu, pe viață!!! pricepi? pe viata!!!...
eu am achizitionat un produs! (dreptul de folosinta asupra unui domeniu!)
sunt niste resurse ale statului roman pe care statul le vinde!
acum tu vanzator, vii si-mi zici ca de fapt pe viata inseamna 5 ani! si-mi motivezi ca asa e si la bulgari si la kazahstanezi...

Edited by Nero-d, 28 December 2016 - 10:21.


#22
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu
ai fost mintit, pacalit de vanzator

nimic nu e pe viata

teapa

#23
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Eu stiam ca domeniile .ro sunt inregistrate pe o perioada NEDETERMINATA, cel putin asa aparea pe pagina partenerului ROTLD prin care am inregistrat domenii.
Nu poti zice ca ~180-220lei/5 ani e foarte mult, fata de alte ccTLD-uri e destul de ok pretul, iar daca taxa de mentenanta e sub 8euro/an(tva inclus :D) atunci pretul ar fi in continuare destul de rezonabil. Ca noi vrem ceva sa fie cat mai ieftin si pe viata, aia e alta problema...

#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai nu vreau eu prietene... asa mi-a fost vandut...
nedeterminat e ca un contract de munca... atata timp cat respecti conditiile stipulate in contract, el functioneaza!
e rezonabil zici, sa ti se pretinda o taxa suplimentara pentru un bun ce deja l-ai platit? (pentru a-ti mentine drepturile asupra lui?)

Edited by Nero-d, 28 December 2016 - 11:13.


#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Posttigerheart, on 28 decembrie 2016 - 10:46, said:

Eu stiam ca domeniile .ro sunt inregistrate pe o perioada NEDETERMINATA, cel putin asa aparea pe pagina partenerului ROTLD prin care am inregistrat domenii.
Nu poti zice ca ~180-220lei/5 ani e foarte mult, fata de alte ccTLD-uri e destul de ok pretul, iar daca taxa de mentenanta e sub 8euro/an(tva inclus Posted Image) atunci pretul ar fi in continuare destul de rezonabil. Ca noi vrem ceva sa fie cat mai ieftin si pe viata, aia e alta problema...

Cred ca nu ai inteles sau nu vrei sa intelegi un principiu care se aplica pe toata planeta asta .
Si anume ,nu se schimba regula in timpul jocului .
Ca e mult , ca e putin nu are nici cea mai mica importanta .Cand ai cumparat un bun , a fost guvernata de niste reguli , tranzactia. Ca si-a luat teapa vanzatorul , asta e .
Se pot stabili reguli diferite pentru tranzactiile viitoare , dar nu pentru ce a fost vandut .

#26
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postndor, on 28 decembrie 2016 - 18:38, said:

Cred ca nu ai inteles sau nu vrei sa intelegi un principiu care se aplica pe toata planeta asta .
Si anume ,nu se schimba regula in timpul jocului .
Ca e mult , ca e putin nu are nici cea mai mica importanta .Cand ai cumparat un bun , a fost guvernata de niste reguli , tranzactia. Ca si-a luat teapa vanzatorul , asta e .
Se pot stabili reguli diferite pentru tranzactiile viitoare , dar nu pentru ce a fost vandut .

Asa mi se pare cel mai corect, daca am cumparat un domeniu, si mi-a fost garantat pe viata, atunci asa ar trebui sa ramana, pentru ca este de bun simt si ca sa nu mai spun, ca prima lectie de drept care ti se preda la facultate, este ca orice noua lege care prinde viata si intra in vigoare in monitorul oficial produce efecte NUMAI pentru viitor, dar traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul, probabil ca ar fi de bun simt sa le dam uie, si sa trecem pe com si eu, si alte domenii, sa isi bage in cur domeniile ro

Edited by Platon, 28 December 2016 - 18:57.


#27
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postndor, on 28 decembrie 2016 - 18:38, said:

Si anume ,nu se schimba regula in timpul jocului .

Eu te invit sa imi arati un document de la Rotld in care spune ca tu ai luat acum x ani/luni un domeniu, ai platit y lei pentru o perioada nedeterminata si ca NICIODATA nu se vor aplica alte taxe.
Asa-i ca ai fost de acord ca primaru' in momentul inregistrarii unui domeniu si nu ai citit poate nici 3 randuri din contractul de inregistrare?
Ia cu paine si sare:

Quote

Prin utilizarea Serviciilor in cadrul acestei Intelegeri, Dumneavoastra confirmati ca ati citit si sunteti de acord cu toate conditiile acestui Contract, precum si cu orice reguli sau politici pertinente care exista in acest moment sau care pot fi publicate de catre noi in viitor.

Quote

5. MODIFICARI ALE INTELEGERII (CONTRACTULUI). Sunteti de acord ca in perioada acestui (Intelegere) Contract noi putem:
(1) revizui termenii si conditiile acestui (Intelegere) Contract; si
(2) schimba serviciile furnizate in cadrul acestui (Intelegere) Contract.
*Contract (înțelegere) pentru înregistrarea de domenii .ro - http://rotld.ro/

Asta e doar o parte din ce am vazut asa la prima vedere.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006

View Postterratec, on 28 decembrie 2016 - 01:24, said:

Romanii se bucura de fiecare data cand se fac nationalizari.
Se bucura cei care stiu despre ce e vorba. Tu cate domenii .ro ai?

Eu am mai multe si consider un avantaj plata anuala, e intrare in normalitate. Cu siguranta se vor modifica si preturile de achizitie, deci in loc sa dai 250 de lei vei da doar 50.
Pretul asta mare a constat un impediment pentru multi romani, caci nu poti sa stii daca o sa-ti functioneze ideea, poate dupa 1 an renunti si treci domeniul la pierdere.
Eu asa fac cu multe domenii pe alte TLD-uri, le iau, lucrez pe ele, daca nu consider ca-s profitabile dupa un an le las sa expire.

#29
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Posttigerheart, on 28 decembrie 2016 - 21:04, said:


Asa-i ca ai fost de acord ca primaru' in momentul inregistrarii unui domeniu si nu ai citit poate nici 3 randuri din contractul de inregistrare?
Ia cu paine si sare:

Vad ca trebuie sa-ti desenez . Eventual sa si colorez ca sa poti pricepe ce am scris negru pe alb in postul meu de mai sus .
Ce am spus acolo este o regula de bun simt sau common sense ( https://en.wikipedia...Common_sense )
care guverneaza orice tranzactie , schimb ,vanzare...etc ,de pe planeta asta .
Faptul ca tara asta cu regulile ei nu face parte din planeta asta este o cu totul alta discutie care nu face obiectul postului de fata .
Nu am pomenit nici un cuvant in legatura cu vreun contract , intelegere avizare ,...etc al RoTLD fata de terti .Te apuci sa-mi explici niste chestii care nu au legatura cu ce am scris mai sus . Ma rog , fiecare cat poate .

PS- Si pentru linistea ta , afla ca am citit contractul inainte sa platesc domeniul. Dar asta nu vad cu ce ajuta in situatia de mai sus avand in vedere ca nu ai alte optiuni de a edita un asemenea contract decat a fi sau nu de acord cu el . Probabil ca si asta ti se pare a fi in regula .

#30
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
In afaceri nu ai ce baga le bon sens. Cel care ofera niste servicii/produse iti da un contract foarte bine facut si structurat in care bineinteles ca pune si niste portite de scapare in cazul in care apar niste situatii, gen situatia asta cu rotld-ul, prin care sa poata sa modifice anumite conditii/termeni.

Am zis de partea cu cititul contractului ca sa zic urmatoarea idee: te-a obligat cineva sa cumperi un domeniu de la ei? Nu cred. Iar cum ai fost de acord, acum trebuie sa joci hora asa cum vor ei, pe baza contractului sau poti renunta la serviciile lor. Si stai linistit ca peste tot e asa, uite un alt exemplu de extras din contract asemanator cu ce are ROTLD:

Quote

15. CentralNic reserves the right to modify fees, surcharges, renewals or institute new fees at anytime at its sole discretion. CentralNic reserves the right to charge a reasonable service fee for administrative tasks outside the scope of its regular services. These include but are not limited to, customer services issues that cannot be handled over email but require personal service, and disputes that require legal services.
https://www.centraln...t/terms/domains
Ca sa vezi ca nici CentralNic nu o stie pe aia cu bunul simt. Posted Image

#31
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Adica se elimina taxa Radio TV si astia imi cer taxa pe domeniu dupa ce m-au fraierit initial ca este pe viata cand mi-au luat ~ 60$+TVA. Eu zic sa facem o petitie catre noul guvern referitor la acest abuz. Personal oricum o sa actionez RNC in instanta si am sanse mari sa castig deoarece la acea vreme scria NEGRU pe ALB ca l-am achizitionat pe viata contra sumei platite.

Edited by macette, 29 December 2016 - 08:51.


#32
Catas28

Catas28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.01.2008

View Postmacette, on 29 decembrie 2016 - 08:49, said:

Adica se elimina taxa Radio TV si astia imi cer taxa pe domeniu dupa ce m-au fraierit initial ca este pe viata cand mi-au luat ~ 60$+TVA. Eu zic sa facem o petitie catre noul guvern referitor la acest abuz. Personal oricum o sa actionez RNC in instanta si am sanse mari sa castig deoarece la acea vreme scria NEGRU pe ALB ca l-am achizitionat pe viata contra sumei platite.

Bravos domne' ! Pai atunci arata-ne si noua unde si cum scria la ROTLD NEGRU pe ALB acest lucru. In acest fel ajuti si pe altii care au problema asta.

#33
MaxxJr

MaxxJr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.04.2006
Asa-i cu romanii... cand nu le comvine ceva ce se intampla in Romania, zic imediat ca "asa e numai in Romania" Posted Image) dar de fapt daca te uiti si peste hotare ... e la fel sau mai rau, gen fazele cu politistii care amendeaza babe urlatoare care traverseaza strada pe unde vor si apoi urla ca din gura de sarpe ca de ce sunt duse la sectie pt legitimare.... pai in SUA o astfel de baba era impuscata in secunda in care a ridicat poseta la politist iar in Anglia sau Germania isi lua 1000 de tomfe pe cocoasa plus o amenda de vreo 1-2 mii de euro de nu mai facea si a 2-a oara... dar deh.... "numai in Romania" vezi babe urlatoare care bat politistii cu poseta .... acum revenind la situatia cu domeniile .RO , se ajunge de fapt la o stare de normalitate , toate domeniile internationale sunt inregistrate pe o perioada determinata , doar RoTLD au fost exceptia pana acum. Faptul ca unii parteneri au revandut domeniile amagind clientii ca sunt "pe viata" a fost o eroare de informare , clientul trebuia sa se informeze in prealabil ("asa-i in Romania, semnezi ca primarul") si pe de alta parte e un avantaj ca se elibereaza domenii care nu mai sunt utilizate de multi ani ... cu propirietari decedati , firme care nu mai exista sau care sunt din alte tari si au rezervat acele domenii doar asa sa fie... etc.

Edited by MaxxJr, 03 January 2017 - 21:28.


#34
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ia si te delecteaza:
https://www.google.r...ile ro pe viata

prietene... la momentul respectiv, cand te hotarai sa achizitionezi un domeniu, aveai de ales... un domeniu com cu plata anuala (8-10€/an) sau un domeniu ro cu valabilitate pe viata cu achitarea o singura data a unei taxe de 30-40€
daca vroiai s-o incerci, sa vezi si tu cum e treaba cu webul, iti luai com, nu te riscai... daca erai hotarat si pus pe treaba, bagai ro!... dadeai un ban si stiai ca nu mai ai treaba!

Edited by Nero-d, 07 January 2017 - 06:46.


#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
M-am delectat si eu, uite ce zice al treilea rezultat https://www.dhost.ro...e-pe-viata.html

#36
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dar se bazeaza pe nimic... sunt doar banuieli ale lor si presupuneri o interpretare proprie
dupa cum bine vezi, nu prin vreo lege se stabileste taxarea anuala... ci vine de la ROTLD cu de la sine putere!
e ca si cum televiziunea si nu guvernul sau parlamentul ar stabili daca sa se plateasca sau nu taxa radio tv!

Quote

Cert este ca aceste domenii, la un moment dat, vor trece pe plata anuala.
iar la momentul respectiv nu exista absolut nici o cerittudine in acest sens!


perioada nedeterminata se refera la faptul ca daca nu respecti termenii si conditiile de utilizare, pierzi domeniul!

altfel, vezi ca sintagma "pe viata" e destul de uzitata!

Edited by Nero-d, 07 January 2017 - 07:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate