Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Gaura in termopan, homemade

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
Hello,

Deci am si eu de instalat o usita de pisica intr-o usa termopan sticla. Usa e la camera tehnica de afara (incinta separata de restul casei), dar din pacate are usa din sticla de sus pana jos. Trebuie sa las si eu matza inauntru undeva ca ingheata tot inclusiv apa si mancarea pe frigurile astea pe afara si camera tehnica e un loc bun. Momentan las usa crapata sa poata intra/iesi dar e prea frig in camera si mi-e teama de un ger traznet care baga inghet. In camera tehnica am un calorifer micut sa protejez centrala de inghet dar chestia cu usa tinuta crapata nu e o idee prea buna.

Deci usita se gaseste, problema e ca trebuie instalata in geam.

Stiu, "du-l la aterlier specializat", dar astia nicicare nu mai vor sa faca nimic pana dupa sarbatori (si normal). Si eu ce fac pana atunci?

Asadar, as incerca sa ma descurc eu cumva. Nu e mare lucru sa iau un diamant si de ce nu ceva burghiu de sticla.

Am vazut multe tehnici de gaurire pe net si nu pare asa complicat cu o foaie de sticla (am termopane mai ieftine, de cativa ani, sticla nu cred ca e prea groasa). Dar ma gandeam daca am cum sa-l gauresc fara sa-l desfac? Sau doar desfacut si prelucrez fiecare sticla in parte?

Scuzati lipsa de expertiza, dar daca pe geam pun diamantul, fac mai multe circulare concentrice de exemplu, nu am cum sa-l sparg din centru macar putin cat sa pot pe urma lucra in el, sa largesc gaura, etc? De exemplu, daca il lovesc cu ceva ascutit in centrul cercurilor de diamant, nu se opreste spargerea/fisura in interiorul acestor cercuri? Ca odata ce am intrat in el macar putin, banuiesc ca pot lucra sa largesc gaura si apoi sa gauresc si celalalt geam. Sau ar ajuta ceva ventuze dintr-alea de manevrat geamuri ca sa trag de el in exterior si sa-l lovesc din exterior atunci sa crape pe trasele de diamant?

Alte idei? Merge doar desfacut si procesat foaie cu foaie?

#2
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Nu poti face acasa ce vrei tu. E sticla si tu vrei sa lucrezi in ea de parca ar fi pfl.
Cauta pe cineva sa iti faca geam mai scurt + o placa PVC in care iti poti incerca talentele de largire ale gaurii.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Demontezi geamul, nu e greu, se desfac baghetele care il tin pe interior.
Masori latime, lungime si grosime si mergi cu masuratorile la Practiker, Leroy, Dedeman, etc si cumperi o placa de pal.
Decupezi in placa de pal spatiu pt. usa de pisica si pui placa in locul geamului.
Dupa sarbatori mai vezi tu daca te mai complici cu modificarea geamului sau lasi placa de pal.

Edited by Kroghy, 22 December 2016 - 15:14.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Te arde rau? Ai chef sa ramai de sarbatori fara usa? Ai mai taiat vreodata sticla? Zic sa stai cumimte in banca ta, pana un meserias e dispus sa te rezolve.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu merge in nici un fel
iar alte modificari (ce a spus colegul disturbed mai sus) nu cred ca merita pentru o mâță
ii dai tu drumul inautru si afara...

sau daca esti asa ambitios si iubitor de animale, faci gaura in perete... langa usa!

Edited by Nero-d, 22 December 2016 - 15:18.


#6
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 22.12.2006
termopanul nu e o singura foaie de sticla, e un sandvis ....   nu merge sa o modifici in felul asta.

#7
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Poti incerca, dar reusita nu stiu daca-i 10%!  Posted Image
Dupa ce faci geamul zob... o sa-l inlocuiesti cu folie de solar?Posted Image

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Mai bine ii faci mutatie pisicii in camera tehnica pe perioada noptii. La nevoie ii pui si o ladita cu nisip si aia e.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 Kroghy, on 22 decembrie 2016 - 15:12, said:

Demontezi geamul, nu e greu, se desfac baghetele care il tin pe interior.
Masori latime, lungime si grosime si mergi cu masuratorile la Practiker, Leroy, Dedeman, etc si cumperi o placa de pal.
Decupezi in placa de pal spatiu pt. usa de pisica si pui placa in locul geamului.
Dupa sarbatori mai vezi tu daca te mai complici cu modificarea geamului sau lasi placa de pal.

initiator, foaia de geam e continua, de sus pana jos ? sau ai o bagheta la mijloc ?
daca e valabila varianta 2, poti inlocui geamul din partea inferioara cu o bucata de panel din pvc, se foloseste la confectionarea usilor termopan la care nu se doreste geam.
arata cam asa (poza 1) si poti croi gaura pentru usita pisicii, fara probleme (sau in orice caz, mult mai usor/simplu decat in cazul sandvisului de geam)
in poza 3 e mai clar ilustrat ce am vrut sa spun.
sau poti apela la aceasta firma : http://www.reparatii...tei-pisici.html

[ http://www.rivo.ro/482-large_default/panel-pvc-placa-weiss-alb-ii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://img03.olx.ro/images_mercadorro/59857860_3_644x461_usi-termopan-cu-panel-si-sticla-germania-pret-fara-concurenta-materiale-constructii-si-amenajari.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.reparatiiferestre.ro/images/usita_caine_montaj_usita_caine_plasa_de_insecte.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corinadaniela, 22 December 2016 - 15:24.


#10
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
daca mata-i sfanta, scoate un geam si pui polistiren in loc cu gaura pt mata.
iar geamul il pui la loc la primavara ...
acu nu stiu cat de mare e geamul ...

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Uita, nu merge

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ar trebui sa te duci cu usa la un atelier si sai pui un panou de plastic in care sa montezi usa pentru pisica.
Suplimentar poti pune o orizontala si sa ai geam sus si panou pvc cu usa pisici jos.
[ http://www.1001usi.ro/files/img/2_6674.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu am facut cum a descris mai sus corinadaniela cand a tebuit sa scot burlanul de hota prin balcon, am inlocuit geamul cu acea placa gaurita

Edited by tablagiu_xxx, 22 December 2016 - 15:23.


#14
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 jazzman_, on 22 decembrie 2016 - 15:00, said:

... dar din pacate are usa din sticla de sus pana jos.

Cred ca l-ati speriat(convins). Omul are geam de sus pana jos.
Deci ii ramane optiunea 1 sa inlocuiasca tot geamul cu pal sau optiunea 2 sa inlocuiasca geamul cu pal + o alta bucata de geam mai mica, daca vrea sa aiba mata(a se citi mâța) lumina cat mananca.

Edited by honeymik, 22 December 2016 - 15:26.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
http://www.depisici....tru-pisici~6~15
http://www.zooplus.r...CFQ4R0wod9skBNQ

#16
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
Stiu, problema e ca s-ar putea sa plec cateva zile. Sa-i las multa mancare, apa, etc. in camera tehnica e o varianta buna in ipoteza ca acolo nu ingheta si acolo poate si dormi.
Problema e ca ma trezesc cu vreun ger crunt si usa acolo fiind crapata cum e acum si e destul de rece, well, n-as vrea sa ma intorc sa ma trezesc cu centrala puscata si e clar mai scump decat termopanul. Nici sa las caloriferul ala 24/24 nu-i chiar simplu..
Daca as fi acasa, de acord, era sub control.

Workaround-ul cu placa PAL/OSB pana dupa sarbatori pare interesant, nu e foarte scump.

Geamul e de sus pana jos. Toata usa din pacate.

Ce nu inteleg e de ce toata lumea fuge de varianta cu gaura prin sandwitch. OK, nu e de mine dar sunt convins ca se poate face. Am mai vazut. Si avand geamul deja arata mai bine decat sa pun PVC jos, cel putin asa mi se pare [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iatCBXs5zvs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jazzman_, 22 December 2016 - 15:29.


#17
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Da-i bataie atunci, dar sa ai ca back-up o placa de PAL. Posted Image
Si sa ne pui o poza cu ce a iesit.

#18
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
mai degraba faci o carotare in perete, cu 100 lei i-ai pacut pisicii tunel si i-l umpli cand vrei ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate