Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Apple Music

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
In primul rand, mai calmati-va ca pentru unul care citeste din exterior pareti unul mai tembel ca altul. Ori va stiu de ceva vreme si stiu ca nu e asa. In concluzie, reveniti-va, calmati-va.

Adevarul, ca in majoritatea situatiilor, e undeva pe la mijloc.

Eu sunt unul din aia care sunt dispus sa plateasca munca, valoarea, rezultatul de exceptie, talentul, etc, al unui om sau mai multor oameni, firma, ce-o fi. Sunt din cei care la viata mea au cumparat casete audio, discuri de vinil, benzi magnetice, cd-uri cu basculata, etc.
Sa zic ca maxim 10% din ceea ce am cumparat merita? Nu imi pare neaparat rau ca le-am cumparat. Nu imi pare rau dupa bani. Imi pare rau in schimb ca nu se ridica la asteptarile mele, poate intr-o oarecare masura subiectiva. Nu veniti cu solutia cum ca ma lasa sa ascult o parte din melodie, bla-bla-bla. Nu merge asa.

Pe scurt, eu folosesc in proportie de 95% muzica luata din surse alternative, ca sa nu spun altfel. De ce? E simplu. Imi place, ma gandesc serios sa o cumpar dintr-o sursa care ofera calitate audio de exceptie. Nu imi place, ii dau delete de nu se vede. Ce-ar fi daca as cumpara-o? Bani aruncati aiurea pe o muzica, de cele mai multe ori slaba (da, am studii muzicale si pot spune asta), muzica facuta pe calculator care numai talent, munca si daruire nu inseamna ;)

Folosesc macbook pro care stiti si voi cat costa si pe el am majoritatea programelor din surse alternative. De ce? E foarte simplu. Daca eram fotograf profesionist si aveam studio si faceam bani cu photoshopul, va asigur ca il cumparam din prima clipa. Dar cand eu il deschid de 10-20 de ori pe an, sa platesc licenta intreaga? Da, stiu, exista posibilitatea de plata lunara. Dar pe mine nu ma aranjeaza deloc nici situatia asta. Sa fi dat cu ziua era perfect. Plateam o suma de bani si-l foloseam pentru cat plateam, cat aveam nevoie. Insist pe "cat aveam nevoie". Asa ca daca nu exista posibilitatea asta, nu am incotro si gasesc solutii alternative. Am dat o gramada de bani pe licente de windows, aplicatii, office, etc. Gata, ajunge. Nu am fost multumit niciodata de situatia de bun platnic. Nu am beneficiat de nimic, la fel ca cel care pirateaza. Sa va mai spun ca am ajuns ca pe pc-uri la firma sa am windows piratat si cel cu licenta platita statea linistit in sertar ca sa am sa-l arat in caz de control? De ce? Simplu si paradoxal, ala cracuit mergea mai bine decat cel pe disc original.

Cat despre situatia de fata, e complexa oameni buni si are multe aspecte. Nu merita sa ne agitam, sa ne jignim unii pe altii pentru ca oricum toata discutia asta nu o sa duca la nimic bun. Eventual doar niste warn-uri, un suspend mic acolo sau daca unul sare prea tare calul la vreun ban pe forum. Tot aia o sa facem si maine si poimaine, etc.
Sa stiti ca atunci cand ma loveste cheful, fac acte de caritate si ajut oameni care chiar au nevoie, nu case de discuri pline de bani, cantacioshi de conjunctura si actori de doi lei.
Am BluRay disc player de calitate. Ghici ce. Sta degeaba. Pana apar filmele la noi, sa le cumperi, le-am vazut de nu stiu cate ori pentru ca sunt curios, ca oricare altul. Asa ca... repet, situatia e complexa si implica multe aspecte.

Daca ar aparea un serviciu la niste preturi umane (da, consider ca 22 de lei pe luna e un pret uman sa ai acces la multa muzica buna fara publicitate) si nu la unele preturi care chiar sunt nejustificat de mari... Doar ca eu ascult FLAC cel putin. Si, canci format HD la muzica. Iar siteurile la care sunt abonat, gen HDtracks au o muzica cel putin neinteresanta pentru mine.

Hai, fiti mai buni. Pirateria are si o parte pozitiva, credeti-ma. Daca vreti, va povestesc o intamplare reala ;)

#38
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Lex404, on 22 decembrie 2016 - 15:41, said:


Nu iti irosi cuvintele astea (etic, morala, constiinta), ca nu ai cu cine. Nu numai ca nu stie (asta nu ar fi o problema), dar nici nu vrea sa invete. Zice ca traieste in tari cu apa calda. Traieste, dar traieste degeaba pentru ca nu a invatat nimic. Se uita si vede ce bine si frumos e totul in jurul lui, dar nu intelege ca fix mentalitatile opuse mentalitatii lui au dus la astfel de progres.

#39
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
fs, las-o bre moarta ca pirateria nu s-a inventat in Romania.
Nu va mai agitati inutil ca sucu'n sacosa.
Se fura pe rupte in tarile cu apa calda. La propriu si orice. Exista mita, spaga, trafic de influenta, mafie, spargeri ca la balamuc, rapiri, pedofili, incest, HOMOSEXUALI, atentate si toate cacaturile din lumea asta si voi acuzati Romania sau romanii. Noi suntem pistol cu apa pe langa toti astia.

Nu s-a gandit niciunul ca daca esti sarac esti condamnat la lipsa de cultura. Muzica, filmul, spectacolele, muzeele, etc, inseamna cultura. D-aia s-au facut programe si a nu stiu cata zi din luna este intrarea libera la tot felul de chestii de genul asta. Sa poata accede si oamenii care nu-si permit sa dea bani. Cultura nu e masaj bre. Nu e spa. In fine... va dati pozitionati de partea educatiei si a bunului simt dar nu ati inteles nimic din mecanismele vietii. Sa furi din magazin e una, sa asculti un cacat de melodie sau sa vezi un film nu e infractiune.

#40
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 serginho74, on 22 decembrie 2016 - 15:49, said:

Daca eram fotograf profesionist si aveam studio si faceam bani cu photoshopul, va asigur ca il cumparam din prima clipa. Dar cand eu il deschid de 10-20 de ori pe an, sa platesc licenta intreaga?

Daca ar aparea un serviciu la niste preturi umane (da, consider ca 22 de lei pe luna e un pret uman sa ai acces la multa muzica buna fara publicitate) si nu la unele preturi care chiar sunt nejustificat de mari... Doar ca eu ascult FLAC cel putin. Si, canci format HD la muzica. Iar siteurile la care sunt abonat, gen HDtracks au o muzica cel putin neinteresanta pentru mine.

Hai, fiti mai buni. Pirateria are si o parte pozitiva, credeti-ma. Daca vreti, va povestesc o intamplare reala Posted Image

1. Daca deschizi Photoshopul de 10-20 de ori pe an inseamna ca nu ai nevoie de functiile avansate din el. Iti e suficient un, sa zicem, GIMP care e gratis. Sau o gramada de alte editoare. Exista pana si editoare de browser si nu de ieri, de azi.

2. Incearca Bandcamp. Livreaza in format HD. Stiu ce zici si sunt total de acord cu tine, dar daca iti place ceva atat de tare, cred ca poti cumpara CD-ul sau vinilul pentru o auditie superioara. Repet, eu cand merg la un concert, cumpar CD-ul de-acolo pentru ca stiu ca banii aia merg direct la artist.

3. Pirateria aia de care vorbeste colegul martian, are si ea o limita. Bun, erai copil si nu-ti permiteai o licenta, dar acum nu mai poate fi vorba de asta. Esti matur si muncesti pe bani. Daca nu-ti permiti, nu folosesti. E ca la cumparaturi: nu-ti permiti ceva, nu cumperi.
Avantajul pirateriei, si recunosc asta, este faptul ca m-a ajutat sa invat. In momentul in care am inceput sa scot bani din ce am invatat, am dat Cezarului de-i al cezarului. Nu de alta, dar daca toti am face la fel, developerii sau artistii n-ar mai fi motivati sa faca ceea ce fac ei mai bine, iar asta nu ar insemna numai stagnare ci involutie. Va recomand Joe Rogan - Stupid People daca nu intelegeti cum sta treaba. Tipul pleaca de urmatoarea chestie: "daca te crezi destept, du-te in padure echipat doar cu o maceta. In cat timp crezi ca-mi poti trimite un email?"

Imi cer scuze ca m-am infierbantat asa tare, insa in ultimele zile am avut parte numai de oameni de tot rahatul. Probabil am trait intr-o bula care tocmai s-a spart. Sau am inceput sa imbatranesc.

Edited by filip.serban, 22 December 2016 - 16:14.


#41
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Artistii au peste 1 miliard de vizualizari pe youtube. Deci milioane de reclame. Fac bani suficienti de acolo, din concerte etc. A evoluat si industria asta, nu mai cumpara nimeni casete si CD-uri. Mie, repet, 1 lira pe o melodie mi se pare mult. Daca era vreo 10p as fi cumparat cu drag. Si cred ca toata lumea ar fi facut-o. Asa ca pentru a asculta in masina imi convertesc clipul youtube in mp3 si gata.

#42
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
1 lira pe melodie nu este mult, este hotie.
De pe youtube, se aude prost. Dar, depinde si de pretentiile ascultatorului. Totusi, am vazut putini oameni de varsta mea sau mai tineri, sa nu diferentieze un sunet bun de unul mediocru sau prost.

Tin minte ca la un moment dat bagasera astia pe DVD Audio si pe CD sau SACD (am si din astea prin casa, cumparate original) o protectie sa nu poti copia continutul. Pai bine nene si daca eu vreau sa ascult pe un player portabil sau pe un stick usb in masina ori direct de pe hdd-ul masinii, acea muzica, de ce nu am voie? Daca se buleste din diverse motive discul, sa cumpar altul nu? In fine, s-a mers destul de departe si s-a dovedit de-a lungul timpului ca toate sistemele de protectie a drepturilor de autor (ce pompos suna), inclusiv Cinavia, si-au luat jet si au fost inutile, bani cheltuiti de pomana.

Daca ar fi scazute preturile cu cca 30%, ceea ce e un obiectiv realist dpdv comercial, le-ar creste vanzarile cu mult mai mult. Sa fie asa de ieftin incat sa nu-ti bati capul sa "piratezi".

Boy, cum de nu ai disperat pana acum cu iphone-ul. Eu l-am facut sa mearga si flac si alte formate audioHD. Dar sincer sa fiu cel mai mult folosesc S7Edge care nu are nicio greata cu nimic. Si intre timp am luat si un player portabil de inalta rezolutie care este mult peste orice telefon ca si calitate audio.

#43
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Ce tot vorbiti voi de calitate ca eu nu prea fac diferenta. Daca se aude clar chiar si cand ridic volumul, atunci pentru mine este ok. Plus ca masina are sistem audio destul de bun, se aude super. De pe youtube daca convertesti clipul mi se pare acceptabil, calitatea audio din videoclip nu este chiar proasta.
De ce sa disper? M-am invatat cu el si cred ca voi ramane mereu la Apple. Deja astept sa cumpar urmatorul model la anul. Apropo, Apple Pay mi se pare genial! In rest, ce sa zic, in afara de niste limitari idioate pe care le are, mie imi place.

#44
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Bine ca te vad multumit :D

#45
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Inceputul a fost greu, bine ca nu l-am spart :D Cred ca ma abonez si la Apple Music daca poti sa asculti si offline piesele preferate :)

#46
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Noroc cu topicul asta, mi-ati deschis si mie mintea cu Apple Music. M-am abonat. Vad ca am trei luni gratuit, dupa care e 9,99 lire pe luna. Daca eram student era la jumatate :D
La anul cand imi iau alt iPhone pot avea iarasi aceleasi melodii descarcate? Ca nu vreau sa stau sa le scriu pe foaie si sa caut iar dupa fiecare in parte.

#47
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 boy4ever, on 24 decembrie 2016 - 08:22, said:

Noroc cu topicul asta, mi-ati deschis si mie mintea cu Apple Music. M-am abonat. Vad ca am trei luni gratuit, dupa care e 9,99 lire pe luna. Daca eram student era la jumatate :D
La anul cand imi iau alt iPhone pot avea iarasi aceleasi melodii descarcate? Ca nu vreau sa stau sa le scriu pe foaie si sa caut iar dupa fiecare in parte.

Iti faci playlist-uri.

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi ca îl poți folosi și pe PC. Faci playlist cu ce vrei apoi sincronizezi.
:)

Sau le faci din telefon și tine minte iCloud

#49
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Apple Music este mai scump decat Deezer si faptul ca nu am putut sa migrez listele din acesta in iMusic m-a facut sa renunt dupa cele trei luni de trial.
Simt lipsa Metalica si a altora la Deezer, dar pretul mai mic si faptul ca am muzica pe mai multe platforme fara stress ma avantejeaza.

In perioada de trial pentru Apple Music am avut experienta sa observ ca muzica se incarca mai greu decat la Deezer, iar calitatea este similara, singurele avantaje al Apple Music fiind ca ruleaza in aplicatia nativa de pe sistemele Apple si este perfect integrata cu Siri si multe sisteme audio auto.

#50
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
De-aia prefer Google Play music, ca le are pe toate, si pe Android si pe iOS. Pe iOS are integrare atat cu Chromecast cat si cu AirPlay, are playback offline, biblioteca e aproape identica cu cea a Apple si are si optinea de a-ti urca muzica ta (La Apple, iTunes Match nu e disponibila peste tot, cel putin nu in Romania). Am incercat Apple music pe Android si am constatat cu stupoare ca nu are suport de Chromecast. De-aia am si renuntat la ei.

#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Attached File  IMG_0645.PNG   208.04K   47 downloads



Știe cineva cât durează aceasta malformație tehnica?

Attached Files


Edited by Lex404, 24 December 2016 - 16:41.


#52
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

 filip.serban, on 24 decembrie 2016 - 09:24, said:



Iti faci playlist-uri.
Pai am playlist-uri. Acum daca ma deloghez de pe iCloud si ma loghez pe alt device, o sa apara absolut totul la fel?

#53
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

 boy4ever, on 24 decembrie 2016 - 18:51, said:

Pai am playlist-uri. Acum daca ma deloghez de pe iCloud si ma loghez pe alt device, o sa apara absolut totul la fel?


Attached File  IMG_0648.PNG   183.15K   43 downloads

Nici nu trebuie sa te deloghezi :)

#54
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Asa am si eu. Multumesc pentru informatii si lamuriri :) Este super! :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate