Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Invatare web design/development, caut mentori,colegi invatare

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostElineea, on 21 decembrie 2016 - 13:20, said:

Văd ca cei ce răspund aici deja lucrează în domeniu.Întrebare pentru voi.cum ați învățat? Cat timp v-a luat? Lucrați pe web design sau web development? Ce programe folositI?
Raspunzi:

View PostOriginalCopy, on 21 decembrie 2016 - 12:40, said:

Deci sa clarificam un lucru: tu vrei doar sa castigi o paine din ceva, sau vrei sa faci ceva ce te pasioneaza si care te face implinita dpv profesional?
?

#38
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Eu am început făcând programe simple pe HC. În BASIC.

Apoi am făcut ore de programare în generală, liceul a fost pe profil de matematică-informatică și am terminat cu un amărât de Bachelor Degree în informatică/computer science la Babeș.

Nu pot să zic că a fost moarte de om. Mă jucam 12 ore pe zi și programam 2 - 3. Mai ales că la facultate s-a reluat mult din ce am făcut deja.

Lucrând cu PHP, folosesc phpStorm și Notepad++.

#39
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
La un momentdat oricum te vrei plictisi sa faci 3-4 site-uri pe saptamana si doar atat si vei vrea ceva mai antrenant-> programare.

Oricum nu ai sa lucrezi niciodata java pe web fara sa ai habar de un basic-intermediate html/css si basic js. Apoi nu angajeaza nimeni entry/junior pe java fara studii sau referinte.

#40
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
Vreau sa fac ceva la care sa mă descurc .sa și câștig o pâine logic.și sa îmi placa totuși.

#41
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View PostElineea, on 21 decembrie 2016 - 15:04, said:

Vreau sa fac ceva la care sa mă descurc .sa și câștig o pâine logic.și sa îmi placa totuși.

atunci incepe cu amandoua. dupa ce ai facut 10 situri poate iti vei da seama care parte iti palce mai mult si sa incepi sa aprofundezi. eu, spre norocul meu, nu am avut aceasta problema fiind complet paralel cu ce inseamna desen, culori.

#42
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostElineea, on 21 decembrie 2016 - 15:04, said:

Vreau sa fac ceva la care sa mă descurc .sa și câștig o pâine logic.și sa îmi placa totuși.
Pai atunci ruta cea mai optima si mai rapida e sa te faci Dorel, noone cares.

Deci nu prea conteaza daca faci "programare" sau web design, poti chiar sa apesi taste la intamplare, asa devii Dorel.

Bafta.

#43
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
e ok sa fie si dorel la inceput. pana isi da seama ce ii place.

#44
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
OriginalCopy nu înțeleg ironia și sarcasmul din mesajul tău. Am intrat aici sa caut ajutor.Printre altele îmi caut un job de 6 luni timp în care am dat și concurs la stat foarte greu și evident am luat testele pana când mi s.a dat cu flit fara explicații (probabil erau alții cu pile ) și sa stai fără job de 6 luni nu e idea și ușor prin bucurești. Cred ca e legitima și naturala dorința mea de a avea un job.Și sa îmi și placa și sa mă descurc.A mă descurca înseamnă pt mine sa fac treaba buna nu treaba de Dorea pt ca mereu am fost perfecționista Ăsta se vede din studiile pe care le.am făcut. Faptul ca am terminat un master cu nota zece și așa mai departe. Așa ca înainte sa fii sarcastic cunoaște omul.

#45
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Din pacate pt tine in IT nu are relevanta masterul cu 10 in alte domenii. Daca talentul la desen nu e extraordinar si e doar privit subiectiv de tine  si tinand cont de situatia ta, iti recomand sa toci 2-3luni html css si sa cauti un post pe 300eur si de acolo continui studiul. Daca alegi calea java/.net ai sa stai minim 1-2 ani pe bara pana devii angajabil.

#46
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdexter_lab, on 22 decembrie 2016 - 10:28, said:

e ok sa fie si dorel la inceput. pana isi da seama ce ii place.
Stie deja la ce are inclinatie naturala, la desen. Faptul ca ii e greu sa accepte realitatea e o alta problema.

#47
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
Știu. Talent la desen chiar am.nu e subiectiv.  Pai asta as vrea html și css.Dar am văzut în anunțuri ca se cere și altceva decât astea.

#48
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostElineea, on 22 decembrie 2016 - 13:56, said:

Știu. Talent la desen chiar am.nu e subiectiv.  Pai asta as vrea html și css.Dar am văzut în anunțuri ca se cere și altceva decât astea.
Photoshop & co se mai cere.

Acolo unde se cere si altceva, sunt conglomerate de Dorei, nu locuri unde se lucreaza respectabil si unde se produce ceva profesionist.

#49
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
daca ai talent la desen atunci axeazate pe desen. invata suita adobe. cu sigurnata ai sa gasesti unde sa te angajezi. eu zic ca vei invata mult mai repede programele de grafica decat programare.

#50
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
Da e posibil sa fie așa intr-adevăr.Asta mă  deruta ca se cer la anunturi oameni buni la toate și e imposibil.logic. O sa învăț poate fac și niște cursuri.

#51
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostElineea, on 22 decembrie 2016 - 14:07, said:

Da e posibil sa fie așa intr-adevăr.Asta mă  deruta ca se cer la anunturi oameni buni la toate și e imposibil.logic. O sa învăț poate fac și niște cursuri.
Trebuie sa intelegi un lucru: peisajul IT din Romania e doldora de Dorei, si ei toti au o voce mult mai puternica, la unison, fata de cei care stiu ce spun cu adevarat.

Pentru ca marea majoritate a romanilor priceputi au parasit Romania - si bine au facut.

Ti-am spus deja cum decizi daca ai de-a face cu un Dorel sau nu.

#52
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
Da.am înțeles.nu poți fi bun la toate.O sa mă axez pe adobe și html css.Voi cum ați învățat ? Ați făcut cursuri ? Dintre cei ce lucrează pe domeniu. Lucrați la firme sau freelance?

#53
constantin_fs

constantin_fs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2016

View PostElineea, on 22 decembrie 2016 - 14:54, said:

Da.am înțeles.nu poți fi bun la toate.O sa mă axez pe adobe și html css.Voi cum ați învățat ? Ați făcut cursuri ? Dintre cei ce lucrează pe domeniu. Lucrați la firme sau freelance?
Daca ai fi vrut sa inveti, deja invatai si ti-ai fi cautat singura resurse. stai si te invarti in jurul unor intrebari banale de doua zile... in doua zile pe google ai fi gasit orice.

#54
Elineea

Elineea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2016
Constantin eu mizam ca pe aici sunt oameni deschisi și dispuși sa ofere un sfat din experiența. Răutatea gratuita și lipsa de empatie și spirit de comunitate e însă specifica multor romani. Am căutat ai resurse am zeci de resurse notate și fac și cursuri online gratuite însă dar vroiam sa vorbesc cu oameni care deja au parcurs aceste etape și care ar avea minima bunavointa de a mă îndruma. Ca poate și eu au avut nevoie vreodată de îndrumare și au primit ajutor. Așa se face intre oameni. Dacă ești om.dacă nu.nu avem ce discuta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate