Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tora Tora Tora(1970)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
http://www.imdb.com/title/tt0066473/
Un film foarte reusit despre Pearl Harbour care spre deosebire de mizeria numita Pearl Harbour din 2001 te tine in suspans de la inceput pana la final...
La film au lucrat si japonezii ceea ce ii da un plus de valoare iar filmul nu contine sentimentalisme ieftine care oricum nu au ce cauta intr-un asemenea subiect
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2QwaNhalGcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Asa e. Film facut serios, nu ...posirca melodramatica si cu triunghi amoros si cu parasute, cu negrii de culoare si ..lipsea submarinul..

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am stat si l-am revazut. Da, e un film facut serios, la obiect, nu cu o parasuta printre alte parasute, sirop si romantism de 2 bani galeata...

Edited by Prien, 19 December 2016 - 10:57.


#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, ma asteptam ca sa il vada si altii si sa il comenteze..

#5
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
promit sa-l vad diseara iar de comentat miine :)
recunosc insa de pe acum ca unul dintre ochi va fi de soacra :D

#6
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Un documentary drama foarte reusit, chiar impresionant la ce desfasurare de forte implica o asemnea realizare. Ore cit o fi fost bugetul productiei ?
Cam mare accentul pus pe naivitatea americanilor vis-a-vis de intentiile japoneze. Niste visatori baietii :D  In treacat este amintit ca americanii vroiau sa impuna un embargou dar nu stim cit de amplu ar fi fost acesta. Oricum japonezii erau pusi pe harta iar ei, americanii, admirau natura fiind de felul lor mai visatori :D
Nu sint adeptul conspiratiilor dar ... parca parca atacul asta a fost asteptat, chiar favorizat.
Vad ca partea japoneza a fost foarte bine redata, chiar mult mai bine decit cea americana. Interesant aspectul plus ca nu ii prezinta ca niste fanatici desi pina acum eu asa ii stiam.

Cred ca si peste inca un veac americanii se vor gindii bine daca ar fi cazul sa-si retraga bazele din japonia si germania. :D
Asa ceva nu se lasa asa usor din mina.

#7
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
embargoul era deja instituit atunci cand a fost initiat atacul, cel putin asa stiu eu....
mi-a venit sa rad ca desi baietasul de la radar a VAZUT flotila de avioane a crezut naiv ca este vb.de avioanele lor, oricum chiar si daca s-ar fi dat alarma mare lucru nu mai poti face in juma de ora...portavioanele americane erau departe...doar se mai salvau niste vieti dar pagubele tot mari ar fi fost...

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pe Discov am vazut o simulare. Da, toate avioanele erau pe pista.
Dar din motive clare nu erau lasate cu rezervoarele pline. Ziua, cand bate soarele in ele, ar apare vapori periculosi. Si vorba aia, daca un sabotor ar reusii sa ajunga, avand benzina in ele..buuuummmm
La fel si cu munitia..Nu erau inarmate pana in dinti..
Deci prima data la fiecare avion trebuia sa vina cisterna si sa ii dea sa suga pana la maxim..Asta dureaza ceva timp. Inmultit cu cate avioane erau..
Apoi armurierul ar fi venit sa incarce cu munitie fiecare avion..
Vorba aia, daca scapi un glont pe jos si face scanteie, nu e bine sa ai si cisterna foarte aproape.
A, dupa ce camionul a trecut, chiar daca e scanteie, nu face bum decat un avion..
Sa revin Deci reiese un minim de 5-10 minute pt fiecare avion, pana sa poata decola. Radarul le-a vazut pe la ora 7, atacul a inceput pe la 8.. Deci ar fi fost in aer maxim 10 avioane..
A, daca fiecare aeroport ar fi avut cate 5 cisterne, da, poate.. Dar ma indoiesc ca erau asa de multe. E neeconomic, iti trebuie soferi si incarcatori, loc de parcare, paturi pt soferi, etc..
Ok, Sa zicem ca in aer ar fi ajuns un 25 de avioane ..Cate au trimis japonezi?
Da, americanii ar fi doborat mai multe avioane japoneze, dar la final, raportul de forte era prea mare, asa ca ar fi fost surclasate..
Iar normal la razboi, unii dintre pilotii americani ar fi murit....Asa, neluptand au ramas in viata si dupa ce au primit alte avioane, au avut un chef si mai mare de razbunare..
In plus, cele care ar fi decolat primele ar fi zburat in cerc asteptandu-si camarazii. Deci isi consumau din benzina aiurea..
Nu poti ataca de unul singur o formatie, pt ca e sinucidere curata. Toti te tintesc si pana la urma unul tot ti-o trage..
De aia se folosesc celule de macar 2 la 4 avioane care sa disipe focul.. Sau macar un avion iti tine spatele si impiedica ajutorul inamicului sa ti se strecoare cand tu te bati cu principalul.. Lectia asta fusese invata din primul razboi mondial..
Adevarul e ca daca ar fi gasit in port portavioanele, le-ar fi ciocanit zdravan, poate si scufundat. Oricum le impiedicau sa fie utile in urmatoarele batalii..
Verificati-ma daca va mint. Embargoul a fost instituit mult inainte. Si a lasat un popor puternic industrializat si mandru fara cauciuc si altele..O vreme au tras din rezerve, dar si alea nu erau prea mari..
Deci avem o natie mandra si razboinica, biruitoare in primul razboi mondial, cu o armata, aviatie si marina performanta, dotate la nivelul epocii, care brusc trebuie sa aplece capul fara lupta..
Cati dintrevoi cad pe spate cand eu scriu ca am facut si Fac de Istorie?  Nu cred ca prea multi. Fiecare  om e mandru.
In concluzie, daca nu esti prea tampit, e clar ca urma ceva logic, mai ales pt un politician..
Ca americanii joaca pe cartea am fost fraier, este la fel de logic. Ce vroiati sa spuna? I-am fortat?
Cati dintre voi mai cred ca i-a adus barza?

#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
corect, avioanele NU se lasa cu plinul facut si cu bombele montate dintr-o mie de motive(sabotaj, cataclisme naturale, etc)
daca japonezii ar fi lansat un alt val care sa distruga si portavioanele, pa si pusi coasta de este a SUA era in chiloti
un alt val putea lansa o invazie terestra....dar nu au avut resursele necesare...

la fel au patit si nemtii cu URSS, nu au avut resursele necesare pt. teritoriul ala urias chiar daca armele lor erau mult mai bune decat ale sovieticilor

Edited by Valmont43, 22 December 2016 - 16:09.


#10
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View PostPrien, on 19 decembrie 2016 - 10:56, said:

Am stat si l-am revazut. Da, e un film facut serios, la obiect, nu cu o parasuta printre alte parasute, sirop si romantism de 2 bani galeata...

subscriu
un film care merita vazut, si dpdv artistic si dpdv istoric.

eu sint adeptul teoriei conspiratiei, pentru ca din ce spune lumea, la vremea aceea marea majoritate a americanilor erau contra intrarii sua in razboi. si mai adaug ceva.: japonia vroia sa ofere declaratia de razboi cu 1-2 minute inainte de atac, ca sa respecte regulile diplomatice. ambasadorul japonez a fost tinut in anticamera aproape o ora (parca), pina ce atacul s-a petrecut si cred ca acesta a fost un act deliberat din partea americanilor.

#11
CatalinCB

CatalinCB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 07.07.2009
Am văzut filmul la cinema, nici nu îmi mai aduc aminte când, în anii 80. A făcut furori la vremea aceea.
M-a impresionat actorul care a jucat rolul comandantului flotei, Tatsuya Mihashi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate