Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Windows schimba driverele pt webcam built in HP TrueVision HD.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adi37male

adi37male

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.12.2009
Aceeasi problema cu un Notebook  HP Envy 6 Model 1201 SQ , care dupa instalare Win 8.1 Pro ,
nu mai functioneaza Webcam-ul :  HP TrueVision HD (buit in) .
Sunt instalate toate driverele , dar Windows schimba automat driverele in timpul functionarii web-ului din :
Drivere pentru HP TrueVusion HD :
USB\VID_064E&PID_C336&REV_0207&MI_00
USB\VID_064E&PID_C336&MI_00
in
Drivere pentru SPCA2082 :
USB\VID_1BCF&PID_2082&REV_0100&MI_00
USB\VID_1BCF&PID_2082&MI_00
si
o vede instalata in Device Manager , sub SPCA 2082 dar nu mai functioneaza !!!
Am reinstalat WIn 8.1 pe acelasi cont de Microsoft mai multe ori ,
insa fara rezolvarea problemei .
Va multumesc anticipat pt cei care ar putea sa-mi dea o idee ce as putea sa fac.

Attached Files



#2
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Pardon, am crezut ca este vorba de Windows 10.

Citeste aici

Edited by mhanor, 10 December 2016 - 22:03.


#3
adi37male

adi37male

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.12.2009
Multumesc  Pt Change Device Instaling : Varianta asta am incercat-o deja si NU merge !
Am sa dau si un Prrint Screen cu Hardurile de pe care booteaza Laptopul . poate de acolo vine cauza pt ca:
si daca dezinstalez Driverul de SPCA ( diverele dupa care camera ca nu vrea sa functioneze) ,
el se reainstaleaza automat chiar daca am ales din Change Device Intalation sa fac doar eu aceasta operatie.

#4
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Da-i rollback, apoi cauta in C:\Windows\inf\ fisierele cu extensia inf care contin denumirea SPCA2082 si le redenumesti, pui alta extensie (de exemplu .bak)

Edited by mhanor, 10 December 2016 - 22:55.


#5
adi37male

adi37male

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.12.2009

View Postmhanor, on 10 decembrie 2016 - 22:55, said:

Da-i rollback, apoi cauta in C:\Windows\inf\ fisierele cu extensia inf care contin denumirea SPCA2082 si le redenumesti, pui alta extensie (de exemplu .bak)
Optiunea "Roll Back" nu este activa ,, deci nu o pot accesa.
Intre timp am schimbat si Hardul am pus un SSD de 480 GB ,, se misca mult mai bine ,,, s-a instalat Win 8.1 din nou la un Service autorizat
darrrrrrrrrrrrr
n-am gasit in C:\Windows\inf\ fisierele cu extensia inf care contin denumirea SPCA2082
problema Web-ului a ramas la fel ca cea descrisa la inceputul acestui topic.
Cine ma poate ajuta cu alte idei ?

Edited by adi37male, 21 December 2016 - 16:42.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004
Dezactiveaza internetul, baga driverul tau si opreste instalarea automata de drivere prin WU:
http://www.thewindow...s-automatically
E valabil si ptr 7 si 8/8.1

#7
adi37male

adi37male

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.12.2009

View Posteiffel, on 21 decembrie 2016 - 16:50, said:

Dezactiveaza internetul, baga driverul tau si opreste instalarea automata de drivere prin WU:
http://www.thewindow...s-automatically
E valabil si ptr 7 si 8/8.1
Am instalat din nou driverele pt web si nimic.
Am acum asa cum spuneam la inceputul topicului
Driverul SPCA pt web , care face camera web sa nu mai functioneze.
Ce pot sa fac in continuare .
PS am in poze evenimentele dupa ce nu mai functioneaza webul.

Attached Files



#8
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
M-am lovit si eu de problema asemanatoare cu Windows 10. Dar n-am reusit sa-l fac sa nu se instaleze automat driverul. In cazul meu, driverul video se auto instala peste driverul VGA, iar eu vroiam sa-l curat complet, nu voiam sa instalez driverii mei peste cel pe care mi-l instaleaza Windows-ul. Cu ocazia respectiva, am descoperit ca driverii ii downloadeaza in c:\Windows\SoftwareDistribution\DeliveryOptimization, apoi face o copie in c:\Windows\SoftwareDistribution\Download\ si de acolo dezarhiveaza si instaleaza intr-un folder temporar, apoi sunt stersi din folderul temporar. Copia arhivata ramane in c:\Windows\SoftwareDistribution\Download\ si in DeliveryOptimization. Fisierul arhiva nu are o denumire sugestiva. Poti folosi functia de cautare in interiorul arhivelor a arhivatorului WinRAR. Sau cauti la mana cu Total Commander. Pur si simplu dai Enter pe un fisier, se deschide continutul, cauti si deschizi fisierul .inf si cauti SPCA 2082 (denumirea sa fie exacta).

Eu n-am reusit, cu toate ca Windows 10 are un utilitar numit Show or hide updates. Pur si simplu, Windows-ul reincepe instalarea driverului, inainte sa apuc eu sa-l ascund. Daca nu-l are pe harddisk, il copiaza. Degeaba il sterg din SoftwareDistribution. Iar unealta Show or hide updates nu functioneaza daca nu are net, pentru ca si ea trebuie sa caute pe net sa vada ce driver/update este disponibil.

Edited by mhanor, 28 December 2016 - 17:13.


#9
adi37male

adi37male

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.12.2009

View Postmhanor, on 28 decembrie 2016 - 17:08, said:

M-am lovit si eu de problema asemanatoare cu Windows 10. Dar n-am reusit sa-l fac sa nu se instaleze automat driverul. In cazul meu, driverul video se auto instala peste driverul VGA, iar eu vroiam sa-l curat complet, nu voiam sa instalez driverii mei peste cel pe care mi-l instaleaza Windows-ul. Cu ocazia respectiva, am descoperit ca driverii ii downloadeaza in c:\Windows\SoftwareDistribution\DeliveryOptimization, apoi face o copie in c:\Windows\SoftwareDistribution\Download\ si de acolo dezarhiveaza si instaleaza intr-un folder temporar, apoi sunt stersi din folderul temporar. Copia arhivata ramane in c:\Windows\SoftwareDistribution\Download\ si in DeliveryOptimization. Fisierul arhiva nu are o denumire sugestiva. Poti folosi functia de cautare in interiorul arhivelor a arhivatorului WinRAR. Sau cauti la mana cu Total Commander. Pur si simplu dai Enter pe un fisier, se deschide continutul, cauti si deschizi fisierul .inf si cauti SPCA 2082 (denumirea sa fie exacta).

Eu n-am reusit, cu toate ca Windows 10 are un utilitar numit Show or hide updates. Pur si simplu, Windows-ul reincepe instalarea driverului, inainte sa apuc eu sa-l ascund. Daca nu-l are pe harddisk, il copiaza. Degeaba il sterg din SoftwareDistribution. Iar unealta Show or hide updates nu functioneaza daca nu are net, pentru ca si ea trebuie sa caute pe net sa vada ce driver/update este disponibil.
Pana acum dvs ati venit cu cea mai buna idee, insa problema nu este rezolvata.
De ce Win8.1  schimba driverele ,
de ce driverul schhimbat pt web asa din drag doamne in  SPCA 2082 , se comporta ca un virus ?
Adica odata ce Windows-ul schimba driverul de la webcam din HP TrueVision in SPCA 2082 , nu mai poti sa folosesti webcam-ul.
Chiar daca dezinstalezi driverul  si instalezi originalul .
Chiar daca opresti Windowsul sa nu mai faca el singur instalri automate de drivere .
Windosul il instaleaza din bootare pe cel SPCA si aleluia web !
Am dat pana si Restore la un alt punct din trecut cand Web-ul functiona dupa driverul HP TrueVIsion si degeaba !
De ex : eu in folderul Windows/Soft Distribution am vrut sa sterg tot ce gasesc aici ,, pt ca erau numai fisiere datate de cand s-a schimbat driverul
in SPCA si nu am reusit pt ca imi spune ca acest fisiere sunt folosite in alte aplicatii .
Cum pot sa rezolv aceasta problema a Windows-ului ?  ca numai el e de vina cu instalarile lui automate de drivere .

Attached Files

  • Attached File  SD.jpg   70.72K   5 downloads

Edited by adi37male, 29 December 2016 - 09:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate