Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum poti sa te pocaiesti?Ce trebuie sa faci pentru a te pocai?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#19
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 Rixthinna, on 09 decembrie 2016 - 21:40, said:

Ei sa iti dea o palma, tu sa intorci si celalalt obraz.
.Posted Image

Sau fundul, ca tot sint bulangii ! Posted Image

#20
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 AlynutzTigerAtlantic, on 09 decembrie 2016 - 21:08, said:

Buna seara.
Ce trebuie sa faci ca sa te pocaiesti?
Ma incearca de ceva timp o dorinta de a ma pocai,de a fi mult mai aproape de Dumnezeu decat sunt acum.
Dar cum poti sa te pocaiesti?Care sunt pasii?Cer explicatii/sfaturi de la cei ce sunt deja pocaiti.
Va multumesc mult anticipat.

Salut,
Eu nu m-am pocăit încă, dar mă pregătesc pentru acest mare pas.

În primul rând, ca să te pocăiești cu adevărat, trebuie să te abandonezi în brațele mântuitorului.  Să simți acel fior care îți transmite că harul divin s-a pogorât în sufletul tău.
Mulți oameni care vor să se pocăiască nu înțeleg cu adevărat semnificația acestui drum.   Ei încearcă să-l descopere pe Dumnezeu la mormântul părintelui Boca, închinându-se la biserici atunci când merg cu autobuzul ori cu metroul,  ascultă muzică ambientală Goa, Enya, Caffe del Mar și altele asemenea.   Fac tot felul de gesturi precum datul de bani cerșetorilor, încearcă să aducă pe calea cea bună bețivii și desfrânatele.

Nu, stimate coleg, aceasta nu-i calea cea dreaptă pentru a te pocăi și este bine să nu mergi pe acest drum al falsei credințe.
A pupa moaște, a te închina la idoli și icoane, nu este semn de pocăință, e doar formă fără fond.

Pocăința este ca dragostea.   Poți face sex în foarte multe feluri, dar sexul adevărat este acela menit procreerii,  în care plăcerea este repudiată și alungată prin rostirea de rugăciuni și psalmi.   Doar dacă te pocăiești pentru Domnul o poți face și doar dacă mergi pe drumul pocăinței cu credință, fără să te aștepți la vreo recompensă.   O faci pentru că-l iubești pe Mântuitor, nu pentru că este cool să te pocăiești, pentru că acolo sunt cântări, seri de rugăciune și plin de fete frumoase.   Ține minte că acestea sunt ispitele pe care Diavolul ni le aruncă-n față,  ni le presară pe drum pentru a ne abate de la calea lui Dumnezeu.    Când vezi o tânără pocăită care are trupul frumos, gândește-te ca la o vedenie deavolească, ca la o ispită, ca la o distragere de la pocăință.   Pentru că oare ce înseamnă dragostea trupească, plăcerea cărnii, față de adevărata iubire întru Cristos?    Nu poți simți dragoste pentru femei în același timp cu dragostea pentru Cristos.    Sunt planuri care nu se pot intromisiona, pentru că spiritul  este un plan care nu se intersectează cu ludicul și carnalul, adică cu ceea ce putrezește.

Ca să-l primești în inima ta pe mântuitor este nevoie să-ți mărturisești existența păcătoasă de până acum.   Și nu așa ... declarativ.  Nu-i suficient să spui  ”Am păcătuit, de mâine mă pocăiesc”.    Așa spun și fumătorii atunci când vor să se lase,  la fel spun bețivii a doua zi, chinuiți de mahmureală, ori cei care vin de la curve și li se face milă de nevastă.   Toți spun ”gata, de mâine voi fi un alt om, mă voi schimba”.   Și se schimbă?   Nu, pentru că schimbarea trebuie să vină din tine, nu din exterior.
Trebuie să te rupi de lumea celor păcătoși pentru a intra în oastea celor chemați.
Nu îți lăsa trupul să-ți comande, nu mai bea alcool, chiar și vin, vermut ori alte băuturi dulci, pentru hipsteri emo, în genul  Baccardi.  Nu mai privi după fete și uită păcatul malahiei, care dacă este practicat cu perseverență duce la pierderea vederii și vlăguiește spiritul.   Masa trebuie să fie simplă, nu bogată în grăsimi și dulciuri.   Sfinții părinți au devenit sfinți nu numai prin pocăința și smerenia sufletului, ci mai ales prin curâțenia pântecului cu post și rugăciune.   Când nu mănânci mai multe zile, în post negru, abia atunci te apropii de divinitate și începi să auzi vocile și chemările sfinte.  Marii noștri părinți ai credinței supraviețuiau cu câte o coajă de pâine și un ceai de mac ori cânepă chiar și săptămâni întregi, reușind să capete darurile proorocirii și să vadă îngerii.  

Nu mai privi la televizor,  nu mai forumi, nu mai face nimic care să te distragă de la dorința de a te pocăi.   Renunță la orice tentație și petreceți timpul în post și rugăciune.

Edited by tomaso, 10 December 2016 - 03:55.


#21
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Pocaiestete  bre mai repede, ca este mare nevoie de bani si daruri,   pentru frati sau surori.
Nu uita sa mai dai zeciuiala lunara, adica zece la suta din ce produci.

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă vreți să vă pocăiți, costă.
Zeciuieli, adică în fiecare lună vei da pastorului tău 10% din toți biștarii pe care i-ai făcut, mulți puțini, nu contează, vei primi plic pe scaun la adunare, gol, și tu trebuie să-l umpli. Să nu care cumva să-l dai gol, fiindcă pastorul simte la degete că în plic nu e nimic!Posted Image
Apoi, vei da anual o taxă de cult de 220 ron.
În fiecare ședință, vei primi vizita unui lucrător al Domnului, care va fi înzestrat cu un coșuleț. Acolo, dacă dorești, poți să depui ceva lovele. Se cheamă colectă.
De asemenea, uneori se fac strigări. O soră are un accident, un frate e șomer, etc. Dacă vrei să ajuți. Mai scoți un ban. Se cheamă daruri de într-ajutorare.

Edited by dark, 10 December 2016 - 09:39.


#23
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,188
  • Înscris: 26.01.2007
Daca esti un Hagi Tudose contemporan, poti sa te pocaiesti de-a binelea fara sa te coste nimic.
Mergi cu tupeu, cersesti sa ti se faca servicii gratuite, te dai sarac, si merge.

Daca cineva iti mai zice la obraz ca p'acolo se plateste caldura, lumina, te faci ca ploua si mergi mai departe.  Daca vreo familie are un accident de masina si se face vreo colecta, nu pui nimic. Ce, tu esti obligat sa sponsorizezi neatentia din trafic?

Dupa toate astea, daca vrei sa ti se faca vreo slujba moca, te poti baga in fata, la o adica.
Intotdeauna si in orice cultura, nesimtitii au prioritate, se stie.

Daca ai ocazia, mai si furi din biserica cate ceva...  Posted Image

 tomaso, on 10 decembrie 2016 - 03:39, said:

Salut,
Eu nu m-am pocăit încă, dar mă pregătesc pentru acest mare pas.
Te pot ajuta, fiule.
Dar, pentru ca esti un caz extrem de grav, va trebui sa faci o donatie grasa catre sfintele lacasuri Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 10 December 2016 - 10:24.


#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 tomaso, on 10 decembrie 2016 - 03:39, said:

Salut,
Eu nu m-am pocăit încă, dar mă pregătesc pentru acest mare pas.

Ca să-l primești în inima ta pe mântuitor este nevoie să-ți mărturisești existența păcătoasă de până acum.   Și nu așa ... declarativ.  Nu-i suficient să spui  ”Am păcătuit, de mâine mă pocăiesc”. Așa spun și fumătorii atunci când vor să se lase,  la fel spun bețivii a doua zi, chinuiți de mahmureală, ori cei care vin de la curve și li se face milă de nevastă.   Toți spun ”gata, de mâine voi fi un alt om, mă voi schimba”.   Și se schimbă?   Nu, pentru că schimbarea trebuie să vină din tine, nu din exterior.
Trebuie să te rupi de lumea celor păcătoși pentru a intra în oastea celor chemați.
Nu îți lăsa trupul să-ți comande, nu mai bea alcool, chiar și vin, vermut ori alte băuturi dulci, pentru hipsteri emo, în genul  Baccardi.  Nu mai privi după fete și uită păcatul malahiei, care dacă este practicat cu perseverență duce la pierderea vederii și vlăguiește spiritul.   Masa trebuie să fie simplă, nu bogată în grăsimi și dulciuri.   Sfinții părinți au devenit sfinți nu numai prin pocăința și smerenia sufletului, ci mai ales prin curâțenia pântecului cu post și rugăciune.   Când nu mănânci mai multe zile, în post negru, abia atunci te apropii de divinitate și începi să auzi vocile și chemările sfinte.  Marii noștri părinți ai credinței supraviețuiau cu câte o coajă de pâine și un ceai de mac ori cânepă chiar și săptămâni întregi, reușind să capete darurile proorocirii și să vadă îngerii.  

Nu mai privi la televizor,  nu mai forumi, nu mai face nimic care să te distragă de la dorința de a te pocăi.   Renunță la orice tentație și petreceți timpul în post și rugăciune.
Prietene , daca ai constinta morala e un inceput bun insa drumul se continua nu cu tot felul de interdictii pentru ca nici un om nu poate parcurge un astfel de drum spiritual ci adevarata reusita consta in amintirea continua in constinta a celui ce s-a dat pe sine drept jertfa de mantuire . Sa ai in minte caracterul lui , suferinta si moartea pe care le-a "gustat" sa ne dea vindecarea spiritului de racila pacatului . Important e sa recurgem la ritualul instituit de El zilnic , ritualul frangerii painii si paharul cu vin care impreuna simbolizeaza frangerea trupului si moartea Lui , si spalarea picioarelor intre fratii crestini . Acest ritual curateste duhul (spiritul) incetul cu incetul si vom renunta de la sine la cele lumesti . Altfel nu exista sansa de reusita in demersul nostru de a invinge pacatul . In asta consta procesul mantuirii , curatirea spiritului de starea pacatoasa si astfel la inviere sa fim gasiti curatiti de "hainele murdare" a spiritului .

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bogdan_popescu, on 09 decembrie 2016 - 22:31, said:

rau sfat, care crezi ca este sensul vietii? cateva zeci de ani de munca si suferinta si apoi mergi fara nimic la groapa pentru totdeauna?

Pai oricare dintre noi merge, fara nimic la groapa... Ai auzit pe cineva sa ia ceva cu el cand pleaca ???

 dapix, on 09 decembrie 2016 - 23:35, said:

Trebuie sa ai un raspuns foarte clar referitor la cum te raportezi la viata ta. O urasti sau o iubesti? Ca sa ai un raspuns clar trebuie sa o cunosti. Ca sa o cunosti trebuie sa o traiesti.

Nu are nicio legatura. Sfanta Scriptura nu pune foarte mare pret pe aceasta viata ci pe cealalta... Iti dai seama ca, un om care doreste sa se apropie mai mult de Dumnezeu a ajuns la concluzia ca viata lui nu e tocmai cea mai buna varianta.

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă vreți să vă pocăiți, pregătiți-vă să plătiți ! :lol:

#27
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,188
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 10 decembrie 2016 - 11:26, said:

Dacă vreți să vă pocăiți, pregătiți-vă să plătiți ! Posted Image
Oricine vrea sa se pocaiasca trebuie sa stie ca va trebui sa incerce sa devina generos pentru ca si avaritia este un pacat Posted Image
Pocainta de mai jos e din categoria "asa, NU!"

Attached Files


Edited by Sfantul Jakob, 10 December 2016 - 12:04.


#28
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 rosix, on 10 decembrie 2016 - 10:39, said:

Pai oricare dintre noi merge, fara nimic la groapa... Ai auzit pe cineva sa ia ceva cu el cand pleaca ???
Da, tocmai asta e, ca omul toata viata alearga pentru nimic, se gandeste doar la viata asta mizera si trecatoare si neglijeaza ce e mai important si care ar trebui sa fie scopul vietii, pregatirea pentru viata vesnica, de-aia spune Biblia sa strangem comoara in cer, aia e tot ce va ramanea.
Spunea cineva un exemplu care mi-a placut mult, a luat un ghem de de culoare alba si avea vreo 5 cm la inceputul atei culoarea rosie, si a zis, imaginativa ca nu exista celalalt capat, e infinit, si asta e viata pe care trebuie sa o aiba cel care si-o doreste, cei 5 cm cu rosu de la inceput reprezentand viata scurta si mizerabila de test de pe acest pamant.
Nu este o nebunie sa ne multumim cu astia 5 cm de asa zisa viata si in loc sa ne pregatim in acest timp pentru adevarata viata fara sfarsit de dupa, noi ne bucuram si ne "traim" viata asta mizera de o clipa?

Edited by bogdan_popescu, 10 December 2016 - 13:29.


#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Pocăința nu este gratis, fraților, pocăința este pe bani !

#30
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 dark, on 10 decembrie 2016 - 13:33, said:

Pocăința nu este gratis, fraților, pocăința este pe bani !
mai repeti mult prostia asta?
Nu te temi ca o sa dai socoteala Domnului ca le bagi oamenilor asta in cap?

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 bogdan_popescu, on 10 decembrie 2016 - 13:36, said:

mai repeti mult prostia asta?
Nu te temi ca o sa dai socoteala Domnului ca le bagi oamenilor asta in cap?

Parcă mă puseseși pe ignore. Ce s-a întâmplat?
Te-ai...pocăit, cumva? Posted Image

Edited by dark, 10 December 2016 - 13:59.


#32
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,188
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 10 decembrie 2016 - 13:33, said:

Pocăința nu este gratis, fraților
N-a fost moca niciodata, prietene.
"Fara bani si fara plata" este un concept prost inteles de alde zgarie-branza.

Edited by Sfantul Jakob, 10 December 2016 - 13:55.


#33
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Religia a fost si este o mare afacere care functioneaza de mii de ani.
Eu unul ma simt mai presus de dumnezeu, isus sau satana.
Initiator daca vrei sa te pocatesti, te pot pune in legatura directa cu domnul, pentru asta trebuie sa donezi un mic onorariu, 1000E in contul meu.
Daca vrea cineva sa se lepede de satana, se face, detin puterea asta.

#34
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 bogdan_popescu, on 09 decembrie 2016 - 22:05, said:

unde scrie asta?
Si daca credinta in care ai fost botezat e falsa si invata contrar Bibliei? bai frate da nu mai invatati oamenii la prostii.

Pocainta adevarata este atunci cand te rogi lui Dumnezeu sincer sa-ti descopere ce sa faci cu viata ta, si studiezi Biblia sincer si intotdeauna cu rugaciune, si pui si in practica ce inveti, aia e pocainta adevarata.
Crezi ce vrei. Eu nu invat pe NIMENI prostii !!! Si nici nu vreau sa ma contrazic cu cineva care intelege credinta asa cum vrea el. Ptr.tine Biserica nu inseamna NIMIC??????????

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

 DJPocaitul, on 10 decembrie 2016 - 20:34, said:

Crezi ce vrei. Eu nu invat pe NIMENI prostii !!! Si nici nu vreau sa ma contrazic cu cineva care intelege credinta asa cum vrea el. Ptr.tine Biserica nu inseamna NIMIC??????????

Tu mergi la o biserică de pocăiți sau ești un ortodox pocăit?

#36
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,188
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 10 decembrie 2016 - 13:54, said:

Parcă mă puseseși pe ignore. Ce s-a întâmplat?
Te-ai...pocăit, cumva? Posted Image
Dar tu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate