Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

recomandare aparat aerosoli, copil 5 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
Salut,

Dupa cum spune si titlul, ma intereseaza sa cumpar un aparat aerosoli pentru un copil de 5 ani al unei rude.
Are alergii sezoniere, in general de la polen, cel putin asta i s-a gasit in primavara, de asemenea raceste destul de des.

Momentan m-am orientat catre aceste doua modele:

http://www.emag.ro/a...3/pd/DVQYZBBBM/
http://www.emag.ro/a...e/pd/D36BVYBBM/

Ma intereseaza sa fie fiabil si sa isi faca treaba bine.

Daca exista ceva mai bun decat modelele de mai sus sunt deschis la sugestii, de asemenea, nu am un magazin preferat.

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Eu am Laica, e cu ultrasunete adica nu face galagie.
Ca si fiabilitate, nu cred ca l-am folosit de mai mult de 30 de ori in 2 ani, nu pot sa ma pronunt, dar neavand piese mobile cred ca nu sunt probleme.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Poate ar fi bine sa iei unul portabil, in genul acestuia: http://www.beurer.ro...i IH50_147.html
Fiind alergii sezoniere poate il prind prin vreo vacanta.

#4
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Daca nu e graba ... uite aici o varianta!  Transport gratuit , dar trebuie sa astepti vreo 30 de zile.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
pe langa recomandarile pentru aparate de aerosoli, ar fi utila si o cura cu aerosoli intr-una dintre statiunile balneare de la noi.
fetita mea (9 ani si jumatate) nu a mai racit de 4 ani, de cand a facut in fiecare vara cure cu aerosoli (cu apa de izvor) in statiunea olanesti. ruda ar trebui sa ceara si opinia unui medic in privinta aceasta. am inteles ca si terapia in salina ajuta foarte mult in cazul celor care au probleme cu caile respiratorii.

pe de alta parte, faptul ca raceste des e normal intr-o oarecare masura, deoarece merge in colectivitate (gradinita). dar nu este exclus faptul ca micutul sa aiba ceva "crocobauri" in nas/gat, ar fi util un exudat nazal si faringian pentru a exclude aceasta ipoteza.
poate ca ar fi utila si o cura de crestere/stimulare a imunitatii copilasului, recomandarile tot de la medic ar trebui cerute.

#6
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
merge destul de constant pe la medici, ea de mica a avut probleme cu infectiile si racelile, mai ales in gat

la un moment dat au incetat, dar nasul infundat constant, ochii iritati, cearcane, etc au dus-o spre alergolog unde i-a gasit in primavara acea alergie, desi cica doar la polen, a fost nevoie sa ia tratament continuu, daca nu lua o perioada revenea nasul infundat si ochii sensibili

pana de curand doar alergia era o problema, dar luna trecuta a facut o pneumonie, a tinut-o vreo 2-3 saptamani in casa, iar dupa vreo saptamana la gradinita, a facut otita

si analize i-a facut constant, iar in afara de infectii (atunci cand are) nu ii iese altceva, la fel si exudatul, e curat

i s-au tot dat vitamine si anumite complexe/suplimente pentru stimularea imunitatii, dar mie nu imi pare sa dea rezultate

#7
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 03.04.2005
Am acel Laica de 6 ani. Este panaceul universal (ca să facem acest pleonasm atât de des întâlnit în presă şi mass-media) pentru noi. Imediat cum simţim ceva carcalaci în nas sau gât pac o măscuţă. Cu ser, sau un pic de dexa în cazuri mai complicate, cu un pic de ulei de eucalypt sau acc/fluimucil de la caz la caz. Aproape toate simptomele dispar în câteva zile. Laica este dead silent adică 0 db, nu ştii că merge decât că scoate abur şi se aprinde butonul albastru.
În schimb dracul celălalt cu compresor ... fugi ca de dracu de el. Face zgomot ca aspiratorul. Cele cu compresor au fost primele nebulizatoare, acum sunt la modă cele cu ultrasonice gen Laica. Singura problemă a Laicăi este faptul că este uşor instabil şi cade dacă tragi uşor de furtun. Mai este o versiune prin farmacii JoyCare

http://www.emag.ro/a...4/pd/EFSPW0BBM/

Eu aş merge pe Laica. Acest joycare este la fel dar este stabil. Nu cade. Însă al colegei mele I s-a defectat motoraşul ventilatorului la nici doi ani de folosire iar eu am Laica de atâţia ani şi l-am folosit la maxim.

Edited by craciuncostel, 06 December 2016 - 22:01.


#8
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
ok, cred ca am sa merg pe laica momentan, o sa ii spun sa aiba grija de el cand il foloseste

#9
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 03.04.2005

View Post4ndr3i-13, on 07 decembrie 2016 - 10:03, said:

ok, cred ca am sa merg pe laica momentan, o sa ii spun sa aiba grija de el cand il foloseste

Da, tot ce trebuie să facă este să nu tragă de furtunaş/sau să pui ceva contra în faţa aparatului, copiii tind să se uite prin cameră de plictiseală cu masca pe faţă şi când îşi roteşte capul pac cade aparatul, este extrem de uşor.

#10
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
de obicei cat timp dureaza o utilizare? daca nu e prea mult, poate ii tine matus-mea aparatul cat il foloseste..

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Depinde cat lichid pui.
Dar nu mai mult de 2-3 minute.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
dar aparatul nu poate fi fixat pe o suprafata sau de un obiect mai greu (o carte mai groasa, un top de hartie copiator)? cu banda velcro (arici), cu picioruse cu ventuze, de exemplu.
sau sa fie prelungit furtunasul mastii, s-ar putea sa se potriveasca cel de la un dispozitiv  de scos apa din acvariu.
[ http://www.acvariidevis.ro/forum/uploads/2011_10/20080216061634_a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Aparatul Omron C28 Plus Compair cum este? il foloseste cineva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate