Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Mersul pe sarma

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu s-a mai postat de peste doi ani la acest topic (de fapt, pe aceasta arie se posteaza foarte rar), dar vazandu-l mi-am amintit de doua videoclipuri pe care le postasem la topicul despre monociclism:
1) unul cu un tip care face stillstand pe un monociclu urcat pe o barna: https://forum.softpe...0#entry22282763
2) unul cu o chinezoaica care merge cu monociclul pe o funie (cu doua posturi mai jos fata de cel din link.)

Nu stiu cum este cu mersul pe sarma/ funie, dar slacklining-ul (care foloseste o banda ingusta suspendata intre doua puncte si tensionata) cred ca este accesibil oricarei persoane normale.

Cu siguranta este necesar mult antrenament, deoarece echilibrul si coordonarea psiho-motrica se dezvolta foarte greu (fiind necesara formarea multor conexiuni nervoase in urma antrenamentelor cat mai sistematice, a unei stimulari constante, unei alimentatii adecvate, unor suficiente ore de somn etc.), dar atata vreme cat se persevereaza rezultatele vor incepe sa apara.
Este ca si cu invatarea monociclismului. Ca sa poti obtine asemenea echilibru si coordonare este necesar sa ai multa rabdare, deoarece creierul este intr-un fel "reconstruit", reflexele conditionate trebuie intarite prin stimulare periodica. Dovada modificarilor majore care trebuie sa se petreaca la nivelul sistemului nervos (iar sistemul nervos se "cladeste" foarte lent) este oferita de cercetarile care au stabilit corelatii intre dezvoltarea echilibrului (de exemplu, prin monociclism) si dezvoltarea limbajului (chiar depasirea tulburarilor dislexo-disgrafice sau afaziei la persoanele cu afectiuni asociate centrilor nervosi implicati), intre sporturile care solicita mult echilibrul si incidenta mai mica a unor tulburari cum ar fi boala Alzheimer etc.

Am povestit la acest topic cum am invatat sa folosesc un monociclu electric: https://forum.softpe...-electrica-etc/
La inceput mi se paruse imposibil, dar in prezent ma simt de parca monociclul electric ar fi o prelungire a mea; ma simt ca si cum as avea un echilibru mai bun pe el decat pe propriile picioare. Fiind relativ inalt si uneori poate prea distrat sau distras de cate ceva mi se mai intampla sa ma impiedic sau sa ma lovesc. Pe monociclul electric, in schimb, nu m-am mai "impiedicat" demult, dar la inceput am luat cateva cazaturi destul de urate care s-au lasat cu vanatai sau raniri. Pe monociclu ma comport ca atunci cand circul cu masina: sunt tot timpul atent ca sa previn orice risc posibil pe care il pot anticipa, sa evit accidentele si de cand sunt sofer nu am provocat niciodata un accident. Slackliningul necesita acelasi tip de concentrare continua si deprindere de a anticipa si preveni riscurile posibile. Cu aceasta atitudine am abordat si monociclul clasic, iar dupa cateva luni am inceput sa simt ca il controlez acceptabil. Stimulat fiind de primul videoclip mentionat, am inceput de cateva saptamani sa practic stillstand pe monociclu si acum pot sa ma opresc in mers pe monociclu timp de cateva secunde, apoi sa imi continui drumul. Pentru mentinerea echilibrului utilizez din plin partea superioara a corpului si imi misc continuu bratele in lateral concomitent cu exercitarea unei anumite presiuni (exacte) asupra fiecareia dintre pedale.

Acrobatii care merg pe sarma utilizeaza o prajina pentru echilibrare, pe care o pot, de asemenea, folosi in situatia in care se dezechilibreaza prea mult si cad. Proptesc prajina in pamant si amortizeaza caderea. De aceea cred ca este esential ca mai intai sa inveti cum sa cazi corect. Ca si la invatarea monociclismului este necesar sa cazi de sute de ori pana inveti.
In al doilea videoclip mentionat, acrobata respectiva utilizeaza o umbrela pentru echilibrare in loc de prajina. Nu cred ca rezistenta asupra aerului este suficienta la umbrela pentru amortizarea unei eventuale caderi, in schimb este clar utila pentru echilibrare (probabil mai mult decat prajina). Dupa formarea conditionarilor necesare si consolidarea lor probabil ca echilibrarea se poate face si doar cu ajutorul bratelor intinse in lateral, cum procedeaza monociclistii stradali, montani etc. in timpul trial-urilor, trick-urilor, baletului pe monociclu, sporturilor care folosesc monocicluri etc.

#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
"monocycle on slackline, Bulle en fun"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G9RzvaA-jFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate