Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Mersul pe sarma

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Buna seara,

M-am tot gandit in ultimul timp la mersul pe sarma si la echilibrul dintre fizic si minte. Si vin cu intrebarea: Credeti ca echilbrul se dobandeste dupa mult exercitiu sau trebuie sa te nasti cu el?
Pe langa asta, daca mai aveti intrebari (legate tot de acest subiect) le puteti adresa in acest topic.

P.S.: Daca sunt aici pe forum funambuli, mi-ar face mare placere sa intre in discutie Posted Image.

Edited by KRENG, 05 December 2016 - 19:39.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Trebuie sa te nasti cu astfel de aptitudini. Ca daca esti impiedecat de fel... poti sa faci pe mama echilibrului fizic/mintal ca tot nu o sa reusesti :)

#3
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Si eu sunt de parere ca aceste aptitudini sunt din nastere, nu ai putea sa pui un om cu o fobie de inaltimi la asa ceva...
P.S. Ce va zice aceasta poza facuta pe unul din turnurile World Trade Center ?

Attached Files

  • Attached File  WTC.jpg   224.38K   42 downloads

Edited by Axel2015, 05 December 2016 - 20:11.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Tocmai ai văzut filmul de pe HBO, "The Walk" ?

#5
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
@Axel2015 Sunt de acord cu tine, dar crezi ca poate s-ar putea trece peste fobia asta ? Sunt increzator :)

@mihaicozac L-am vazut cand a aparut in 2015 :D.

#6
apexu

apexu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 05.10.2016
credeam ca e vorba despre un "barbat" care merge pe sarma in fata femeii.

#7
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
tot respectul pentu sarmari,dar dupa parerea mea nu au toata tigla pe casa

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
amazing,nu am mai vazut asa ceva

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/krm34mHrcL4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Ahaaaaa era SÂRMĂ,  eu credeam că e sarma, că la sărmăluţe mă băgam şi eu !!! :)

#10
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Pe sarma poate merge oricine, nu este mare minune, numai sa fie valid.
Pui sarma pe podea, asfalt, unde vrei pe jos si mergi pana nu mai poti....Posted Image .

Edited by Suno, 05 December 2016 - 22:01.


#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005
E mai usor decat pare. Am incercat odata, de curiozitate, am intins bine o sfoara intre 2 copaci, la o inaltime sigura, juma` de metru de sol. Daca veti incerca veti vedea ca nu e atat de greu. In 5 minute de exercitiu veti vedea ca puteti merge 3-4-5 m, nici n-ati fi crezut, ha? Posted Image
Tocmai faptul ca sfoara nu e fixa si se balanseaza putin, face treaba mai usoara, pentru ca nu trebuie sa dai atat de mult din maini ca sa echilibrezi corpul, sfoara face restul. Doar lasati corpul sa-si asculte instinctul.
E mult, mult mai greu mersul pe o bara fixa (de aceeasi grosime) decat pe sarma/sfoara.
Vorbesc evident de echilibrul in sine, cand incerci asta la inaltimi potential fatale se schimba treaba, intervine teama, factorul psihologic, iti tremura gacii pe tine, etc.

Edited by Phobos, 05 December 2016 - 22:09.


#12
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
O sa imi fac niste timp liber zilele astea sa intind si eu o sarma / sfoara si sa incerc :). Revin aici si va zic pareri si impresii :D.

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostKRENG, on 05 decembrie 2016 - 22:08, said:

O sa imi fac niste timp liber zilele astea sa intind si eu o sarma / sfoara si sa incerc Posted Image. Revin aici si va zic pareri si impresii Posted Image.

Pui si video sa radem un pic?

Edited by honeymik, 05 December 2016 - 22:12.


#14
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Daca fac video pun si video :D !

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005

View PostKRENG, on 05 decembrie 2016 - 22:08, said:

O sa imi fac niste timp liber zilele astea sa intind si eu o sarma / sfoara si sa incerc Posted Image. Revin aici si va zic pareri si impresii Posted Image.

Un sfat: intinde sfoara foarte-foarte bine, sa se lase cat mai putin cand pasesti pe ea. Foloseste o funie sanatoasa, ca in imaginea de mai jos, nu sarma de legat sacii. Foloseste niste tenisi cu talpa cat mai moale, chiar descult, nu pantofi sau bocanci cu talpa tare. Talpa piciorului trebuie sa "simta" sfoara, sa se muleze pe ea. Ai vazut ca si la circ, cei care merg pe sarma au niste opincute in picioare, da?

[ http://www.medicitalia.it/public/uploadedfiles/minforma/matteo.albertinelli_rope.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 05 December 2016 - 22:22.


#16
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Mersi de sfat ! O sa caut prin piata zilele astea ceva sfoara sanatoasa ca nu imi amintesc sa am prin casa.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKRENG, on 05 decembrie 2016 - 19:38, said:

sau trebuie sa te nasti cu el?
Oamenii se nasc la fel, ma rog cu variatiunile genetice care sunt un factor redus totusi, ce urmeaza dupa nastere face diferenta majora iar exercitiul este baza.

View PostPhobos, on 05 decembrie 2016 - 22:05, said:

Doar lasati corpul sa-si asculte instinctul.
Asta e valabil la 3-5m de sfoara unde tensiunea limiteaza oscilatia, la 25-100m cum fac profesionistii oscilatia e mortala si te depaseste, adica tu cazi pe langa franghie daca incerci sa o oscilezi. Profesionistii fixeaza cablul cat mai bine sa nu vibreze pe cat potsibil deloc Posted Image Folosesc o contragreutate (prajina) ca buffer dar sunt niste reguli si cand iesi din domeniu, ai cazut. Profesionisti de o viata s-au facut praf.

Edited by andreic, 05 December 2016 - 23:46.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005

View Postandreic, on 05 decembrie 2016 - 23:44, said:

Asta e valabil la 3-5m de sfoara unde tensiunea limiteaza oscilatia, la 25-100m cum fac profesionistii oscilatia e mortala si te depaseste, adica tu cazi pe langa franghie daca incerci sa o oscilezi. Profesionistii fixeaza cablul cat mai bine sa nu vibreze pe cat potsibil deloc Posted Image Folosesc o contragreutate (prajina) ca buffer dar sunt niste reguli si cand iesi din domeniu, ai cazut. Profesionisti de o viata s-au facut praf.

Posibil, eu am incercat cu aia 3-5 m de sfoara doar. Precis la inaltimi si la lungimi mari se schimba treburile. Evident ca daca vrea cineva sa incerce acasa, sa incerce la o inaltime sigura, acolo un 30-50 cm de sol e de-ajuns ca sa vezi daca-ti ti echilibrul sau nu. Banuiesc ca la lungimi mari se foloseste cablu impletit de otel.

[ http://www.remorci-rulote.ro/Images/Produs/00000590/00001399_large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 06 December 2016 - 10:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate